Автор Тема: Женски истории.  (Прочетена 29519 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Женски истории.
« Отговор #225 -: Март 23, 2016, 11:18:54 pm »
В такъв случай не е важна думата, а цялото описание. Виж валенс какво пише за дева
И да-ще даде 2 брака, ако поне още едно (аз търся повече) нещо го потвърждава
А дева в шести може да даде суровоядец, веган, йога. Въобще не е нужно да дава болест под болест, нито пък съм видяла 100% потвърждение за черва и т.н.
По-скоро у6 и неговия знак

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Женски истории.
« Отговор #226 -: Март 23, 2016, 11:37:39 pm »
В такъв случай не е важна думата, а цялото описание. Виж валенс какво пише за дева
И да-ще даде 2 брака, ако поне още едно (аз търся повече) нещо го потвърждава
А дева в шести може да даде суровоядец, веган, йога. Въобще не е нужно да дава болест под болест, нито пък съм видяла 100% потвърждение за черва и т.н.
По-скоро у6 и неговия знак
Нали като определяме тръгваме от основите-есенцията-знак, планета, ако дева е двойна/нали това е спорът/ тгова ще имаме една колебливост на двойният знак. Ако е хорар за здраве например-диагнозата ще е хлъзгава-хем е това, хем май не е-заради двойнственото.
Есенцията е даденото по рождение-сини очи, слаба конституция....и лещите няма да променят това.
Двойнствените са адаптивни, не са амбициозни, Единствено дева от двойните е земя,а земята материализира. Ако дева наистина е двойна, раздвоена-трудно е да е конкретна и материална.

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Женски истории.
« Отговор #227 -: Март 23, 2016, 11:53:20 pm »
Другите три са по-очевидно двутелесни някакси — два близнака, две риби, получовек-полукон. Девата, сега четох, се идентифицира или с Деметра, или с една от орите, Дике. Не намирам нещо, което да намекне за двутелесност, но и нямам твърдо мнение по въпроса, не настоявам да съм прав.

П.П. На трето място я описват като девица с птица и я свързват по-скоро с Атина. Открихме липсващото тяло :)
« Последна редакция: Март 24, 2016, 12:16:04 am от Reptil »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Женски истории.
« Отговор #228 -: Март 23, 2016, 11:56:03 pm »
И аз се чудя какво ѝ е двутелесното на Девата. Да не би в случая да се бърка двутелесен с дуален знак?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Женски истории.
« Отговор #229 -: Март 24, 2016, 12:15:39 am »
И аз се чудя какво ѝ е двутелесното на Девата. Да не би в случая да се бърка двутелесен с дуален знак?
И каква е е разликата между дуален и двутелесен?

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Женски истории.
« Отговор #230 -: Март 24, 2016, 12:15:57 am »
Копирам поста на Дияна

Цитат
Надявах се, да споменеш Птолемей, защото именно той е един от авторите, посочващи всички мутабелни знаци като двойни. Dual - на английски, още двутели - bicorporeal. За да съм съвсем точна, всъщност в целия тетрабиблос единственият термин, който Птолемей използва за днешните мутабелни, е именно dual/bicorporeal. Не ги нарича по никакъв друг начин.
Аз не съм му съвсем фен, поради факта, че той не е точно оригинален астролог, а талантлив преписвач/компилатор на наличните във времето му чужди астро текстове. Но все пак, творението му се води родоначалник на западната астрологична традиция. Знам, че вече има и български превод на Клавдий Птолемей, не знам как са го превели там, но мисля, че екипът на изданието е сериозен.

Тук ще ползвам английския вариант, че е по-лесно намираем в нетя.
Та, в глава 14 на първа книга на Тетрабиблоса. "За тропикалните, равноденствените, фиксираните и двутелите (bicorporeal) знаци" се  казва "The bicorporeal signs, Gemini, Virgo, Sagittarius, and Pisces, are those which follow the solid signs, and are so called because they are between the solid and the solstitial and equinoctial signs and share, as it were, at end and beginning, the natural properties of the two states of weather".

(Двутелите знаци Близнаци, Дева, Стрелец, и Риби са тези, които следват фиксираните знаци, и се наричат така, защото са разположени между фиксираните и знаците на слънцестоянията и равноденствията, и така споделят, в началото и края си, природните качества на двете различни състояния на времето - два различни сезона)


Лили - Християнска астрология - другия "крак" на западната астрология:
Първа книга, глава 16, "On the twelve signs of the Zodiac and their manifold divisions"
"Common (общи, днешните мутабелни) Signes are constitutes between moveable \тук под подвижни се има предвид именно кардинални, както описах по-напред\ and fixed, and retain a property or nature, pertaking both with the preceding and consequent Sign: and they are Gemini, Virgo, Sagittarius, Pisces. They are called By-corporeal or double bodied, because they represent two Bodies: as Gemini two Twinnes, Pisces two Fishes." Явно понеже някой някога е превел или прочел само второто изречение, извън контекста на първото, по форуми (не само руски и български, да не стават грешки) често срещам твърдението, че Дева и Стрелец не са двойни. За Стрелеца всякак са по-склонни да се съгласят, но за Девата хич никой не кандисва. А е достатъчно само да се видят крилата на нейното зодиакално изображение в старите астрокаталози, за да е ясно, какво не й е у ред на женката. grin


Така е и при Павел Александрийски, Гуидо Бонати, всъщност, аз не се сещам за нито един "класически" източник, който да твърди, че не всички мутабелни са двойни.

Специално по отношение на двойните мутабелни има още едно странично потвърждение - в индийската и арабската традиция всички мутабелни знаци са двойни.
И другия, най-първи източник на значенията и на планетите и на знаците - древните вавилонски, месопотамски, египетски, гръцки и римски митове за планетите и съзвездията.

Девата примерно е много странна птица в митологията и довечера, ако не ме мързи, специално за силните девичи акценти във форума може и да попреведа нещо от митовете.
Да кажем, че в един от вариантите е великата Ищар, съпругата на бога на зърното и реколтата, която слиза периодично в подземното царство да го спасява.
В друга версия тя е тая, която претегля душите  на хората срещу греховете им и решава дали да ги пусне на долната или на горната земя. Тоест, кантарчето, дето е в краката й, (скъпоценните Везнички) са само предмет в нейна услуга. В последствие се поразмива тая история и неизвестно как, в символ на справедливостта и правосъдието се превръща знакът Везни, а не знакът Дева.

И още - митът за богинята Дева - девственица, е малко поизкривен wink1. Тя е единственият женски образ сред зодиакалните знаци и й се полага да олицетворява Богинята - Майка. Пък древните много-много не си падат по девствени богини майки. Те са силно фертилни и са обикновено богини на жътвата - майки-хранилници. Това е и Деметра, и Ищар, и Изис, и Церера.  На латински virgo значи не само девица, а и самостоятелен, самодостатъчен индивид (един вид хермафродит (е го е, пак Меркурий), имащ способността да зачене живот от себе си, или от дъжда или от небето), санскритският му корен е от глагола храня, и още значи жизнена сила, на дргръцки значението е фертилност, плодородно, влажно парче земя и още свята земя. От същия корен в дргръцкия са още оргазъм и оргия (Вижън ).

Цитат
Тая работа с двойнствеността на рибите на мен пък ми куцаше доскоро. Защото, виж, Кастор и Полукс са близнаци, но единият все пак е обикновен, смъртен човек, а другият е бог - двойната същност поражда много дълбоки, същностни противоречия. С дивака-кон и жената-птица нещата са подобни. Но на рибите какво им е - риби като риби, само че две.
В гръкоримския вариант рибите са Венера и сина й Купидон, съответно Афродита и Ерос, които се превърнали в риби, или се хванали за опашките на две риби, за да избегнат гнева на страшното чудовище /титан/ Тифон.
Това е по-модерната версия обаче. Сирийската Астарта (пак Афродита/Венера) се е родила от яйце донесено от река Ефрат, като двама братя с риби опашки - Афрос и Битос й помогнали да стигне до брега. От благодарност към тях сирийците не ядат риба и я почитат като свещено животно. Според друга версия самата Астарта е представяна като сирена с женска глава и рибешко тяло. Но съзвездието не се изобразява като сирена, русалка, а като две прости риби.
Обаче, виж, като се върнем съвсем назад към първоизточниците, в древен Вавилон работата излиза по-завързана. Съзвездието се нарича кун-"опашките" или още връзка, възел, връв, каишка. Това са вавилонските богини на реките Тигър и Ефрат - Симма и Анунитум. Анунитум е северната, Тигър, и името й значи нещо като ангел - жена, обитаваща небесните селения, а Симма е южната Ефрат и името й значи лястовица, изобразявана е често като морска чайка, птица, боготворена заради способността й да плува и да лети. Тук акцентът е в специфичната форма на опашката на тази птица. Тоест, вавилонците са виждали в звездните купове на съзвездието Риби формата на сливащите се в Двуречието Тигър и Ефрат, две богини, лястовича опашка, връзка или панделка, но едва ли точно две риби. И съответно не става въпрос за две риби, а за двойнствено същество, състоящо се от птица и риба едновременно.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Женски истории.
« Отговор #231 -: Март 24, 2016, 12:16:59 am »
Дуален е двойнствен, т.е. това, което понастоящем разбираме като мутабелен, подвижен. Не означава, че се състои от две части.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Женски истории.
« Отговор #232 -: Март 24, 2016, 12:22:06 am »
Закопахме се в терминология май.
• дуален = двойнствен ≠ двутелесен
Така ли?

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Женски истории.
« Отговор #233 -: Март 24, 2016, 05:48:49 am »
Те са и common (общи), и dual (двой(стве)ни), и  bi-corporeal (двутели). Календарно са просто междинни, с неустановена природа. В източниците от дргръцки обикновено са именно двутели, дуални и common стават чак в средновековните латински и английски преводи.

Иначе, нито кардинален, нито фиксиран знак на шести не е гаранция нелекувано заболяване да премине в някакво друго.
« Последна редакция: Март 24, 2016, 09:00:45 am от Diyana »
De omnibus dubitandum est

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Женски истории.
« Отговор #234 -: Март 24, 2016, 09:27:19 am »
Хубав обзор как bicorporeal постепенно става common/dual/mutable.



De omnibus dubitandum est