Автор Тема: Епилепсията и предразположеността към нея  (Прочетена 9226 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #15 -: Януари 07, 2014, 03:27:17 pm »
Иначе съм гадателка, гадая повече с Таро, понякога имам и директни видения, гласове и всичко свързано с гадаенето. Връзка с духове и т.н. Незнам за истерии но бързо се гневя,а гневът ми е меко казано жесток, особено, когато е свързан с важни неща, всъщност само тогава се гневя. Често налитам и на бой, когато отново се засяга важни неща като детето ми например.

Много интересно, това е заложено и във ведическата карта.  :)

Накшатрата, в която е разположен Асцендентът, съм виждала и в картите на хора, които се занимават с йога, бойни изкуства и духовни практики, интересуват се от окултизъм. Дава и конфликтна енергия, стремеж към опониране, но може да се използва и в конструктивна насока.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #16 -: Януари 07, 2014, 03:33:35 pm »
Връзка с духове... прилича на описанието на Писача йога (или Писача грастха йога) - Луна и Меркурий във взаимни кендри, неаспектирани от управителите си, но може би аспектирати от малефици (Марс, Сатурн, Раху, Кету). Като например Луна, Меркурий и Кету в един знак.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #17 -: Януари 07, 2014, 03:38:19 pm »
Връзка с духове... прилича на описанието на Писача йога (или Писача грастха йога)

С майка ми имаме такава връзка с невидимия свят, но при нея беше много по-силно изразена (Луна/Раху/Сатурн). Имаше голям афинитет към гадателските практики, внушаваше си разни магии... Докато аз стоя далеч от тия неща, инстинктивно се пазя от гледачки, баячки и и гадатели.

Раху и Кету се свързват и с магията, шаманизма.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #18 -: Януари 07, 2014, 03:56:35 pm »
А по Кету е медитацията, умението за концентрация. В картите на астролози и пророци се среща и Меркурий в съвпад с Кету, особено когато Меркурий е добре поставен и има подкрепящи аспекти. Но съм виждала и хора с Меркурий/Кету, които не се занимават и не проявяват интерес към окултизма. Тогава може да се изяви като отровен, саркастичен език, такива хора са склонни към вербална агресия, често изричат обиди. Особено в марсов знак или в съвпад/аспект с Марс. Или в съвпад с Антарес.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #19 -: Януари 07, 2014, 04:09:29 pm »
Меркурий/Кету под влиянието на Марс (аспект с Марс или в марсов знак) и аз съм виждала в карти на вербално агресивни хора, склонни да отмъщават с халпив език.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #20 -: Януари 07, 2014, 04:14:23 pm »
Съпругът на моя близка приятелка е със съвпад на Слънце, екзалтирал Марс и Меркурий с Кету в 12 дом, отсреща има Луна/Раху. Направо я "убива" с думи, чудя се как може да изрича толкова гадни и обидни неща. Никакъв интерес към астрология и езотерика, по-скоро прагматик и материалист, тесногръд човек.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #21 -: Януари 07, 2014, 04:24:13 pm »
класика в жанра...Кету все пак е от огнения триплицит...
освен че е безстрашен като войн, в марсова накшатра е много силен...

Някои автори го свързват с Марс, т.е. може да действа като Куджа доша в 7 дом. При мен е в Ашвини - накшатра, управлявана от Марс и Кету, по 7 дом трябва да ми докара някой хаплив марсианец.  :017:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #22 -: Януари 07, 2014, 04:54:22 pm »
Не си спомням точното наименование, но май съвпада Юпитер/Сатурн индийците го наричат Брахма йога (от "брахман" - висш жрец). И според мен особено силно ще се усети влиянието му, ако в него участва светило - Луната или Слънцето. В съвпад с Луната може да даде човек с духовни интереси, жрец, човек на науката. В съвпад със Слънцето, ако се случва в знак с есенциални достойнства (особено при силно Слънце - по знак/накшатра и дом) - висок социален статус, известност, власт в обществото. Пак уточнявам, че и други фактори трябва да го потвърждават, тук говорим само за изолирана позиция.  :)

Да добавя, че в хороскопа на момичето има точен съвпад Юпитер/Сатурн, а Меркурий във ведическата карта е в рецепция с Юпитер (сид. Стрелец - сид. Дева). Наред със споменатите вече фактори това дава стремеж към знания, може да направи човека добър предсказател - Юпитер и Сатурн в 8 дом от Лагна, Сатурн управлява изгряващия знак. Юпитер е управител на 2 дом - "чрез нейните уста ще говори Истината", управлява и 11 дом - принос за хората като цяло. Меркурий е изгорен от Слънцето, но рецепцията пак си действа, има силата на аспект. Мисля, че с това може да бъде полезна на хората. Дарбата може да се доразвие и усъвършенства с течение на времето.

« Последна редакция: Януари 07, 2014, 05:20:34 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #23 -: Януари 07, 2014, 05:59:53 pm »
... както и на травмите, насилието, стреса, животозастрашаващите ситуации и др.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #24 -: Януари 07, 2014, 06:47:29 pm »
А относно времето на припадъците-кой какво вижда?

Здравей, Интайс, мерси, че споделяш с нас
« Последна редакция: Януари 07, 2014, 06:49:31 pm от Papy »

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #25 -: Януари 07, 2014, 08:03:41 pm »
По ведическата през февруари и август на 2012 е била в даша на Луна/Юпитер. Това по Вимшотари дашите. По знаковите даши е вървял периодът на Риби, които са в аспект с Луна/Меркурий/Слънце в Стрелец и Юпитер/Сатурн в Дева. И по двете системи са намесени Луната и управителят на АС и 12-ти дом Сатурн (чрез съвпада с Юпитер в 8-ми дом).

С този закръглен час на раждане е рисковано да се гледат производни карти, особено по-високите, които са особено чувствителни към часа на раждане. Обаче Тримшамша (Д30), която се изследва във връзка със заболявания и негативни влияния, се строи на различен принцип в сравнение с по-често използваните Навамша (Д9), Дашамша (Д10) и т.н. Там деленията на всеки знак не са с еднаква дължина и тази дължина е сравнително голяма (между 5 и 8 гр.). В нейната Д30 Луната се намира в 7-ми дом и получава аспект от Марс (У6) и Сатурн (У8). Сатурн, Юпитер и възлите са в 10-ти дом, а по този дом се съди за слабостите на ума (психиката). Може би отношенията й създават силен ментален стрес. По 1-ви дом се съди за слабостите на тялото. При нея У1 Меркурий стои в 1-ви дом заедно със Слънцето, така че може би следва да преразгледам първоначалното си становище за слабо здраве като цяло.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #26 -: Януари 07, 2014, 08:04:58 pm »
За да прогнозираме тайминга на евентуалния следващ припадък, трябва да имаме по-голяма статистическа база. А дотук разбирам, че е имало само един по-сериозен. Не мисля, че само въз основа на тези данни може да се прави екстраполация.

Обикновено транзитите на Марс, особено в съчетание с Лунните възли, действат като тригер.

В дните непосредствено преди припадъка е имало транзитен Марс в квадрат към нат. Слънце/Меркурий, транзитният ретро Меркурий е в опозиция към нат. Марс (а той е в съвпад с нодалната ос).  Има и мундо конфигурация между Юпитер и Кету по това време -  в здравната карта (Д6) има същия съвпад в 6 дом, Юпитер е дебилитиран (сид. Козирог, където е разположен и Сатурн). Аспект между Луна и Марс в Д6, особено когато Луната е в меркуриев знак, дава предразположеност към неврологични заболявания.

Ако часът е неточен, домификацията в производните карти се променя.


« Последна редакция: Януари 07, 2014, 08:06:37 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #27 -: Януари 07, 2014, 08:10:34 pm »
Може аз лошо да съм настроила часа. Благодаря, Лила!


Междувременно, за да обогатим темата, да видим дали има нещо полезно тук http://www.astro.com/astro-databank/Category:Diagnoses_:_Major_Diseases_:_Epilepsy.


Например тази карта http://www.astro.com/astro-databank/Spencer,_Brenda. Момиче, чийто най-голям проблем не е бил, че е страдала от епилепсия. Имала е доста сериозни ментални проблеми, след като един ден е започнала да стреля напосоки (просто защото мразела понеделниците, по нейни думи, и искала да я покажат по телевизията). В индийската карта Луна (У4), дебилитиран Меркурий (У6) и Слънце (У5) в 12-ти дом (сидерални Риби) са аспектирани от Сатурн (заедно с Кету в собствен знак, 10-ти дом) и Раху от 4-ти. В картата ѝ има Капата йога - малефично влияние върху 4-ти дом и управителя му Луна. По книгите пише, че такива хора умеят умело да прикриват истинската си природа. В ума си могат да таят неприемливи според обществените норми мисли и намерения. Някои астролози обаче не приписват толкова страшно проявление на тази йога, просто повечко потайност и дипломация. А малефично аспектираното съчетание на светилата с Меркурий бих окачествила като Пичаса грастха йога. Стрелбата се е случила в период на Сатурн/Юпитер. Сатурн и Кету са силно свързани с Луната (в нейна накшатра са) и 4-тия дом, който аспектират. Юпитер е диспозитор на Луната и получава малефично влияние от Марс (У1 и У8). А троновият Сатурн в 10-ти - желание за популярност и признание.

Отклоних се от темата за епилепсията, за което се извинявам, но от картата на г-жицата се вижда - афликтирани Луна, Меркурий, Юпитер, У4 и У5.
« Последна редакция: Януари 07, 2014, 08:36:26 pm от Mirabella »

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #28 -: Януари 07, 2014, 08:46:59 pm »
Ето още един съвпад на светилата с Меркурий по сидерал - http://www.astro.com/astro-databank/Research:Psychosis_14110. Обаче без друго малефично влияние върху Луната и Меркурий (освен това на Слънцето, което е дебилитирано в сидерални Везни). Луната е в накшатра на Юпитер и аспектирана от Юпитер в Лагна. Психоза (на тема шаманизъм), епилепсия, колит, но и артистични заложби (У3 Слънце и У2 Луна в 5-ти). При тронов Марс с Кету в 8-ти и във взаимен аспект със Сатурн, аспектиращ 3-тия дом, гадая и за прояви на агресия.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Епилепсията и предразположеността към нея
« Отговор #29 -: Януари 07, 2014, 08:55:52 pm »
А тази карта ми е интересна, защото причината за епилептичните припадъци е генетична - наследствено заболяване, нерачено фенилкетонурия. Автозомно рецесивно, причинено от нефункциониращ ензим, участващ в метаболизирането на фенилаланина до тирозин - http://en.wikipedia.org/wiki/Phenylketonuria.

http://www.astro.com/astro-databank/Research:Learning_Disabled_8650

Повече няма да прескачам от карта на карта, че се уморих.


Междудругото в тази карта има чиста Кемдрум доша (казват, че създава ментални проблеми, стрес, самота, бедност и т.н., все кофти работи), което много рядко съм виждала. Няма планети във 2-ри и 12-ти дом от Луната, нито в един дом с Луната. Няма планети в ъгловите домове от АС (освен Луната), нито в ъгли от Луната. Луната е дебилитирана и няма кой да я спаси с Нича Бханг йога, защото диспозиторът й Марс също е дебилитиран (макар че не знам дали взаимната рецепция между Луна и Марс няма да има действието на нещо като спасителен аспект), Венера не е ъглова. У6 Сатурн също е дебилитиран. У1 Слънцето е в първия градус на знака, което го отслабва.

Дали две дебилитиран планети във взаимен аспект (или взаимна рецепия, което казват, че по-силно от взаимен аспект) могат да се спасят една друга от дебилитация (чрез Нича бханг йога)? Питам сериозно, не съм чела книжките както трябва. Според мен не. Не може барон Мюнхаузен сам да се изтегли от блатото за косата.
« Последна редакция: Януари 07, 2014, 09:22:00 pm от Mirabella »