Автор Тема: Астрологични дребосъци  (Прочетена 269281 пъти)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #195 -: Август 14, 2014, 07:57:17 pm »
Опетлах се с този Птолемей и неговите източни и западни истории.  :D :D Чета си аз:

24. За съединенията, ограниченията и други сили

Когато интервалът между планетите не е голям, по-западните се наричат "съединени" към следващите ги, а последните се наричат "ограничени" от предхождащите ги. Главата ми гръмна да го мисля, значи. Източни и западни спрямо КОЕ?!?!?! Следвайки някаква логика, трябва да е спрямо Слънцето. Добре, де, но примерно в картата ми има Слънце на 6 градуса Рак, Марс на 19 градуса Лъв, Венера на 20 градуса в Лъв пак. Ако си следвам недостигащата логика, по-западната планета е Венера и тя трябва да е "съединената", а Марс трябва да е "ограничения" - но в такава позиция Венера вече се отделя от Марс. Та така ... правилно ли съм го разбрала това чудо в края на краищата, защото ми се струва, че нещо липсва?  :012: :012: :012:

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #196 -: Август 14, 2014, 08:11:01 pm »
Източни и западни планети се определят по два-три различни начина, някъде тук беше дискутирано. Единият начин е по квадранти, другият e дали планетата изгрява преди Слънцето, третия не го помня. По същество логиката ти е вярна, но източни са тези, които изгряват преди Слънцето, западни — след. В твоя случай, и двете планети са западни, но по-източен е Марс, по-западна — Венера.

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #197 -: Август 14, 2014, 08:28:28 pm »
Да, тези методи ги знам, но в случая се има предвид точно един конкретен, за да се разбере логиката, по която според Птолемей действа съвпада. А той принципно разделя на квадранти небесната сфера и два от тях са източни - два западни - та се вижда, че в случая определено няма предвид това.  :012:

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #198 -: Август 14, 2014, 08:37:52 pm »
Ами според мен логиката е точно като описаната, но ако поместиш повече текст или направо качиш книжката, ще е по-лесно да хвърлям боб :012:

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #199 -: Август 14, 2014, 08:48:45 pm »
Да кача, не мога, защото ми е на книжен носител, но ето го цялото параграфче, което е написал по въпроса:

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #200 -: Август 14, 2014, 08:59:56 pm »
Ммм, не знам. Бележка №87 какво казва по източния въпрос?

Изненадан съм, че има преведен Птолемей на български, изданието изглежда много хубаво. Какво е заглавието и на кое издателство, ако може да попитам?

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #201 -: Август 14, 2014, 09:23:13 pm »
Хубаво е, да, нямам оплаквания от него. Моето е само оригиналния текст и е на изд. Зограф - направено е с твърди корици. Малко след това излезе едно издание на Лира Принт, което е и с допълнителни разяснителни бележки. Аз ако знаех за него, щях да си го купя, а не това, ама карай, с малко зор и това ще свърши работа.

Ето го моето:

http://knigabg.com/index.php?page=book&id=1337

Ето го на Лира Принт - http://liraprint.com/knigi/detail/4-astrologiyasebepoznanie/product%7Cinfo/91-unikalna-kniga-na-astrologiyata/24-klavdij-ptolemej?sef=hcfpm

А бележка 87 гласи: Теорията на епициклите отбелязва за всяка планета един епицикъл, в който тя се движи от запад на изток в орбита. Когато планетата е във външния полукръг на своя епицикъл, двете движения ще бъдат в едно и също направление и планетата ще бъде "увеличаваща своето движение". Обратно, във вътрешния полукръг (към земята), движението на епицикъла е в направление обратно на горното и видимата скорост на планетата е намалена.

Някъде из тази статия го имаше по-лесно обяснено: http://starinthenightsky.wordpress.com/2012/09/05/%D0%B8%D0%B7%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8/

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #202 -: Август 14, 2014, 09:33:38 pm »
Тъндър, попаднала си на скофтения превод на Птолемей.

В моя вариант главата се нарича "За приляганията, отделянията и другите сили".

Тоест, разглеждат се сходящите и разходящите съвпади. Или "планетите, които предшестват, прилягат към тези, които ги следват, докато планетите, които следват, се отделят от тези, които ги предхождат, стига между тях да няма много голям интервал."

Ето я моята страничка с бележката. Изданието е от 2004, Лира Принт.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #203 -: Август 14, 2014, 09:38:06 pm »
И аз навремето си взех изданието с твърди жълти корици. На един от курсовете на Румен Колев разбрах, че имало и друго, по-сполучливо. А преводът на това издание претърпя доста критики. То като се минава през няколко езика - от латински през френски, после на английски и накрая на български, става манджа с грозде, особено ако преводачът не е запознат с астрологията и е нямало консултант с нужните познания.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #204 -: Август 14, 2014, 10:08:32 pm »
Аз съм точно с това, жълтавичкото. Наистина превода на Лира Принт е по-добър, вижда се. Но честно казано, за конкретния случай, дори и с по-добрия превод доста време забих да го мисля и най-накрая като схванах за какво става въпрос, то се оказа, че го знам, но уви, явно нашият приятел Птолемей обича да казва нещата по сложния начин.  :D :D :D

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #205 -: Септември 04, 2014, 12:55:09 pm »
Днес съвсем случайно попаднах на много интересна "анаретна" карта - АС 29 гр. Рак, Слънце 29 гр. Телец, Венера 29 гр. Близнаци, Лунни възли в 29 гр. Овен/Везни. При това има Луна в точен съвпад със Спика. Жена - чудех се защо ми е толкова приятно да работя и общувам с нея и се оказа, че има Слънце и Меркурий в съвпад с моя Юпитер.  :) Изключително силно се усеща лунният знак - когато я видях за пръв път, я помислих за изгряваща Везна, има типична венерианска външност и маниери.

И още нещо ми прави впечатление в тази карта - има съвпади с доста неподвижни звезди - Луна в съвпад със Спика, Слънце в съвпад с Алциона, Венера в съвпад с Бетелгейзе.
« Последна редакция: Септември 04, 2014, 01:48:22 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #206 -: Октомври 03, 2014, 02:48:18 pm »
Меркурий се обръща ретроградно, а ми предстои труден разговор.
Според вас кога в рамките на следващата седмица е най-подходящият ден да пусна предизвестие за напускане? Преди или след лунното затъмнение (шефът е Водолей с Луна в Овен)?

Първо трябва да издебна кога ще е по-малко ангажиран, освен това трябва и да е в по-добро настроение, за да може да асимилира тази неочаквана новина. Вчера се върна в офиса след триседмично отсъствие, мрачен като дъждовен облак. Изглежда нервен, раздразнителен, само гледа за какво да се хване и да направи забележка (и е в правото си с тия идиоти!). Няма плащания към нас, а идва време за заплати... В касата няма пари дори за покриване на елементарни текущи разходи за офиса.

От четвъртък нататък вероятно ще отсъства и ще бъде извън града. Значи вариантът е от понеделник до сряда, а в четвъртък-петък съм обещала да съобщя на другата фирма своето окончателно решение.

Чувствам се много неприятно, но вземам това решение с ясното съзнание да прекъсна агонията, трябва сама да инициирам промяната.




Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #207 -: Октомври 03, 2014, 03:59:10 pm »
Благодаря, Стар!  :)
За часа не съм сигурна дали ще успея да го спазя - зависи кога ще е в офиса, дали ще е в подходящо настроение за такава новина. Точно тия дни при нас се вземат заплати, тъй че надали ще е на кеф!

Но вече окончателно разбрах какво се случва тук, а и моят нов проект се замразява. Получи наготово всички мои маркетингови разработки и се измъкна по терлици (човекът е с Нептун в Скорпион в съвпад с АС  ;D). Оттук нататък имам зелена светлина за напускане.

А току що научих, че иска да открадне идеята на едни наши клиенти - те тръгнаха да издават и разпространяват информационно списание на чужд език, а той иска да правим нещо като хотелски вестник.

Ето го НептунЯ - прояви се най-сетне в целия си блясък!  :043:

Преди време, като иронизирах фирмата, все я наричах "литературен кръжок", предвид заниманията на двете колежки - е, думите ми станаха реалност и сега ще си ударят г-за в тавана от кеф.  ;D


« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 04:32:22 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #208 -: Октомври 03, 2014, 06:10:30 pm »


Но вече окончателно разбрах какво се случва тук, а и моят нов проект се замразява. Получи наготово всички мои маркетингови разработки и се измъкна по терлици


Без никаква астрологична обосновка, точно този е моментът, в който аз бих приключила служебните си правоотношения с него  :)
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #209 -: Октомври 03, 2014, 06:12:56 pm »
Да, Диди, особено след като разбрах, че иска да открадне идеята на едни наши клиенти - стартираха преди половин година, много бързо набраха скорост и сега печелят! Само че за разлика от нашата фирма там работят амбициозни, талантливи и креативни хора, а ние какво имаме - две заспали и глуповати лелки!  :D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui