Автор Тема: Накшатри-наблюдения и практика  (Прочетена 8935 пъти)

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #30 -: Януари 28, 2014, 12:06:15 pm »
Ето една магнетична изгряваща Ашлеша (ако можем да приемем часа на раждане за сравнително верен), комбинирана със силна Луна в 7-ми дом (Шравана) - http://www.astro.com/astro-databank/Fabian,_Lara .

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #31 -: Януари 28, 2014, 10:06:42 pm »
За Jyeshta имам добри впечатления - артистичен талант, бързо усвояват знания и непозната материя, добронамерени, но и лесно раними, не могат да пазят тайни.

Санти, не знам до колко са ти близки впечатленията от хората с тая накшатра, но да споделя - Луна в Пушйя, Лагнеш в Ашвини, и Лагна в Джьештха, последното не от най-доброто, което може да ти се случи - не съм лесна, ама никак - това, ако решим да съдим само по комбинацията от основополагащите накшатри

в Навамша Луната е в Магха, вероятно заради това най-дългата връзка е с някой с Лагна в Магха - амбициозен, но не натрапчиво, мотивите съвсем не се ограничават до материални придобивки, по-точното определение сякаш е "признание", останалото е по-скоро следствие

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #32 -: Януари 28, 2014, 10:10:57 pm »
Да, между другото забелязах, че накшатрите в навамша също дават интересна информация. А накшатрата на Лагна и Луната в д9 е подходяща за синастрични анализи. В д9 Лагна ми се пада на границата между Рохини и Мригашира, но повече клоня към Мригашира, а и няколко важни човека в живота ми имат лични планети там. Луна в д9 е в Шравана - в моето близко обкръжение преобладават Слънца и Асценденти в тази накшатра.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #33 -: Януари 29, 2014, 12:16:52 am »
За Jyeshta имам добри впечатления - артистичен талант, бързо усвояват знания и непозната материя, добронамерени, но и лесно раними, не могат да пазят тайни.

Санти, не знам до колко са ти близки впечатленията от хората с тая накшатра, но да споделя - Луна в Пушйя, Лагнеш в Ашвини, и Лагна в Джьештха, последното не от най-доброто, което може да ти се случи - не съм лесна, ама никак - това, ако решим да съдим само по комбинацията от основополагащите накшатри

abroad, човекът ми е близък и имам много преки впечатления, Луната освен че в Джьештха е в седми дом и не е поразена, Лагна попада в Мригашира/Телец/, Лагнеш в Ашлеша, заедно с Марс.

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #34 -: Февруари 09, 2014, 03:24:33 pm »
някои накшатри са божествени, други - дяволски, не са точно това думите, ама - разбирате какво искам да кажа
та как се вмества това управление или каквото е в цялата картинка? защо "Deva" могат да са крадци, и тия като мен с накшатра мула - наистина ли са толкова зле - кету не е лесна работа

Астрологията е едно съвършено познание, проблемите в интерпретацията винаги идват от нас - несъвършените хора с несъвършените си разбирания.
 
Това разделение на божествени, човешки и дяволски е символично и произлиза от т.нар.гуни - сатва, раджас и тамас. Гуните определят същността на накшатрите. Най-просто казано какво мотивира, какво разбутва човек и го подтиква да прави нещо.
 
Не го приемайте толкова буквално. Нездравословно е :) Особено в случай, че си правите заключения за някой друг.
 
Съвсем накратко.
Сатва накшатрите не са просто някакви божествени и благородни, само защото се наричат така. Сатва означава "да правиш нещо само под вдъхновение от Бог". Или ако познавате някой с Луна в Ревати, най-елементарното значение е, че този човек ще направи нещо в живота си само ако се вдъхнови. Може да работи 25 часа на ден без да попита дори за пари ако е вдъхновен. Но ако не е вдъхновен, и милиони да му дадеш, няма да ти свърши никаква работа - по-скоро ще ти замаже очите, но пък виж парите може да вземе (ако е вдъхновен да си купи ферари, а няма пари J). Но може и да не ги вземе - зависи.
 
Раджас накшатрите - те правят (или не правят) нещата, когато имат причина – примерно защото така е редно, защото така казва мама/тате/шефа. Правят нещо, защото то им се изпречва на пътя. Виждат го и вземат решение – дали да го направят или да го отсвирят. Зад решението обикновено стои лична причина, личн мотив - аз какво ще спечеля и това ще ми даде ли по-добър живот. Тези хора ще работят, защото на света има много работа и всички работят - не защото нямат пари или че работата им е особено вдъхновяваща и любима.
 
Тамас накшатрите - тяхната мотивация е "тъмното". Онова, което застрашава животът и оцеляването, всява страх. Тези хора се мотивират само когато се страхуват от нещо и искат да се освободят от него. Активират се докато има опасност. Когато опасността отмине, те зарязват всичко. Такъв човек например ще работи, докато му трябват пари. Придобие ли достатъчно, ще спре. Той може да нарани, но само за да се защити, не защото е бил вдъхновен (каквато ситуация може да се случи с някоя сатва накшатра).
 
Това е принципът.
 
Например Мула според древните текстове се описва като възможно най-разрушителната накшатра. Най-страшната от страшните и въобще всичко най-ужасяващо, за което се сетите. Дори в Индия се препоръчва на мъжете да не се обвързват със жена с Луна или Лагна в Мула накшатра. Защо? В текстовете пише също, че тези хора може да имат богат и луксозен живот, с добри ораторски качества, способности за медицина, изследователи и откриватели и все едни такива прекрасни неща.
 
Мула може да руши всичко покрай себе си. Затова ако мъж си вземе такава жена, тя може да го разруши ако поиска. От съвсем човешка гледна точка, мъжете не са толкова смели да си имат у дома такава сила, предпочитат те да са тези, които да владеят силата. Такава е система – мъжът трябва да е по-силен и да води жената. Просто и логично. Но вече сме  21 век и системата доста се е променила. Но е факт, че мъжете не могат да се справят с разрушителната сила на такива жени. Освен ако и те самите не носят подобна сила или жената е достатъчно наясно със себе си и знае как да си насочва силата. Но мъжът до нея си е в опасност постоянно :) Ха е стъпил накриво и ще му се стовари невиждано чудо на главата.
 
Мула може да руши страхът на хората, да руши болката им - затова е свързана с медицината. И сигурно всеки ще е неземно щастлив ако попадне на такъв лекар.
 
Мула може да руши всичко което пречи, опасно е, което застрашава живота, всеки враг и злонамерен човек. И затова всеки би бил щастлив ако има такъв адвокат в някое свирепо дело J или поне най-малко такъв приятел до себе си.
 
Останалите варианти сама ще си ги направите. Разрухата не е просто една лоша дума. Има достатъчно ситуации и моменти, в които човек се моли да има някой, който да разруши нещо, да го отърве, да пререже коренът на злото.
 
Все пак е желателно разрушителните накшатри да осъзнават каква сила носят. И няма нищо по-добро от навременно насочване към философия и всякакви подобни на астрологията познания.
 
Важно е всяка планета в какъв тип накшатра стои заради управлението на различните домове.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #35 -: Февруари 09, 2014, 04:05:50 pm »
Благодаря, Гали, описанието е много точно
Включително и за мотивацията за работа и пари
Преди време, когато разчитах само на себе си, бях абсолютен работохолик и дори-кариерист. Сега обаче си избирам какво, кога, работя само каквото ми хареса, макар че финансово това въобще не е толкова печеливша стратегия, както на сигурна, твърда заплата
Дори често давам приоритет на семейни дела и проблеми, заради които пък изчетох една камара медицински сайтове, форуми и подобни.

Flora

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1168
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #36 -: Февруари 09, 2014, 04:21:10 pm »
Много интересно инфо, благодаря , Гали. Не знам кой точно стои зад псевдонима, но той като цяло ми напомня  астроложката Гали на която съм голям фен и чета всичките и статии, научила съм доста интерсни неща от тях.  :) :)
Sometimes I wake up in the morning
To red, blue, and yellow skies
It's so crazy I could drink it like tequila sunrise
I feel free when I see no one
And nobody knows my name

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Накшатри-наблюдения и практика
« Отговор #37 -: Февруари 10, 2014, 03:43:24 am »
За мен като четящ все още е трудно например да не се придържам към класиците буквално, макар да се опитвам да интерпретирам и прилагам текстовете към нашия/западния/ начин на живот, разбирания и ценности.

Например най-простото обяснение за Луна в Ревати, което е дала Гали е точно такова, като притежател го казвам - вдъхновението е driving force, макар че бхавата, където е Луната в конкретния случай да показва, какво те вдъхновява, в какво намираш вдъхновението и отделно Раху-то там, но вече това са специфични подробности извън общия случай.