Автор Тема: Източни и западни планети  (Прочетена 17049 пъти)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Източни и западни планети
« -: Февруари 10, 2014, 11:37:20 pm »
Кога определяте една планета като източна или западна? Ако не бъркам, в класическата астрология това зависи от положението спрямо Слънцето - преди или след него е изгряла. В по-улеснената модерна астрология на една планета и стига да е в западен дом, за да е считана за западна.  :85:
Каква е разликата на проявлението на източните и западните планети? До колко сте съгласни и до колко в практиката наистина се е доказала като вярна дефиницията, че каквото е на изток, си го отработваме отвътре, а каквото е на запад - ще го научим чрез външния свят. Какъв е по-удобно да си, кои планети им харесва да са източни и на кои - западни?

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Източни и западни планети
« Отговор #1 -: Февруари 10, 2014, 11:45:57 pm »
Това за отработването вън и вътре-къде го прочете?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Източни и западни планети
« Отговор #2 -: Февруари 11, 2014, 08:38:52 am »
Определено може да се каже, че има разлика между планети, изгряващи и залязващи спрямо Слънцето, и планети в източната и западната хемисфера на хороскопа. Но Асцендентът символично представя изгрева - знакът и съзвездието, което се е виждало на хоризонта в момента на нашето раждане. За по-лесно определяне поставяме знака и градуса на Слънцето върху АС и гледаме кои планети вървят преди него, а кои след него. За по-бързите планети също така има значение дали са били видими или невидими по това време. :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Източни и западни планети
« Отговор #3 -: Февруари 11, 2014, 11:41:32 am »
Спрямо кого ?!? Коя е отправната точка -АСЦ, МЦ, Слънце,Луна,нодална ос...Лондон,Хонг Конг,Далас ,Трявна, кв. "Банишора" ?!?  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Източни и западни планети
« Отговор #4 -: Февруари 11, 2014, 11:50:33 am »
Рени, това не са някакви измислени от нас правила :)
Източни и западни се определят спрямо слънцето
Сигурно си чувала и за планета - скаут - най-близката източна от слънцето

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Източни и западни планети
« Отговор #5 -: Февруари 11, 2014, 12:28:04 pm »
Много интересна тема!

Ще се включа с въпросче. А когато изгряващата планета е много близо до Слънцето, да кажем изгорена от Слънцето, дори в рамките на 1 градус от Слънцето? В такъв случай тя продължава ли да се брои за изгряваща (източна) планета или планетата, която изгрява непосредствено преди нея и Слънцето, иззема част от ролята й и характеристиките, които тя дава на натива в личен и професионален план? Като пример давам картата на Мерилин Монро - http://www.astro.com/astro-databank/Monroe,_Marilyn . Този пример е разглеждан в интернет.
« Последна редакция: Февруари 11, 2014, 12:47:45 pm от Mirabella »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Източни и западни планети
« Отговор #6 -: Февруари 11, 2014, 12:35:12 pm »
И на мен ми е интересен този въпрос – ако дорифорият се намира много близо до Слънцето и е изгорен/невидим, губи ли това си качество или влиянието му се изразява по-слабо?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Източни и западни планети
« Отговор #7 -: Февруари 11, 2014, 12:55:48 pm »
Рени, това не са някакви измислени от нас правила :)
Източни и западни се определят спрямо слънцето
Сигурно си чувала и за планета - скаут - най-близката източна от слънцето

Не съм си и помислила ,че вие сте измислили правилата в тази материя . ;)

Чувала съм много неща  и едно от тях е кармична астрология например-тук ,коя е отправната точка ?1?
Слънце или...Луна ?!?


Ами Сега?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Източни и западни планети
« Отговор #8 -: Февруари 11, 2014, 01:00:27 pm »
Може би картата на Опра Уинфри би била интересна в този аспект - изгряваща планета в казими. При нея Венера е на 8 мин. преди Слънцето - http://www.astro.com/astro-databank/Winfrey,_Oprah . И определено има отношение към професионалната реализация - ако часът на раждане е горе-долу достоверен, Венера управлява МС.

Казими е силна позиция. Доколкото съм запозната от хорарната астрология, планета в казими се счита за подсилена, а не отслабена от Слънцето. Друг е въпросът, че според някои астролози (но не знам доколко класически е техният поглед) казими при предстоящо изгаряне е по-слабо положение от казими след отминаващо изгаряне (точен съвпад със Слънцето).
« Последна редакция: Февруари 11, 2014, 01:08:03 pm от Mirabella »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Източни и западни планети
« Отговор #9 -: Януари 12, 2018, 08:03:34 pm »
От днес 12.01- 25.01. от 6:35- 7:56 ч всички планети попадат в източната половина на хороскопа, а вчера и днес всички планети без Нептун и Уран източни спрямо Слънце-това придава допълнителна сила, за родените през това време, но как така подредена звездната обстановка ще влияе на всеки от нас-склонни ли сте към инициативност, срещате ли повече конфликтност, сами ли се справяте в по-заплетени ситуации, печелите ли битките си, усещате ли прилив на сили, търсите ли желаното ?
Имаше тема за "Силата в хороскопа", определено родените с източни планети или силен акцент върху източната половина на картата носят сила, не физическа непременно ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Източни и западни планети
« Отговор #10 -: Януари 12, 2018, 08:30:37 pm »
От днес 12.01- 25.01. от 6:35- 7:56 ч всички планети попадат в източната половина на хороскопа, а вчера и днес всички планети без Нептун и Уран източни спрямо Слънце-това придава допълнителна сила, за родените през това време, но как така подредена звездната обстановка ще влияе на всеки от нас-склонни ли сте към инициативност, срещате ли повече конфликтност, сами ли се справяте в по-заплетени ситуации, печелите ли битките си, усещате ли прилив на сили, търсите ли желаното ?
Имаше тема за "Силата в хороскопа", определено родените с източни планети или силен акцент върху източната половина на картата носят сила, не физическа непременно ?
Да,от вчера съм изключително дейна,имам прилив на сили,което не е характерно за мен.Меркурий в козирог.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Източни и западни планети
« Отговор #11 -: Януари 13, 2018, 12:54:37 pm »
Имам източни -почивам си за пръв път от много много време-месеци

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Източни и западни планети
« Отговор #12 -: Февруари 19, 2018, 05:20:34 pm »
По повод другата актуална тема за изгорени планети и казими, нещо споделено  :

"Средновековна концепция за “източна планета” и “западна планета” опростява до крайност нещата и казва, че е една планета е източна, когато изгрява преди Слънцето и западна, когато се вижда над хоризонта и залязва след Слънцето, когато то вече е под хоризонта. Първи прави грешката Гвидо Бонати, а след него и У. Лили. Днес дори в курса на Роберт Цолер по класическа астрология се вижда, същата грешна интерпретация на термина източна и западна планета.
В гръцката и арабската концепция терминът “източна планета” и “западна планета” се свързва с астрономическите цикли на планетите.
Според тези две концепции външните планети (Марс, Юпитер, Сатурн) стават или са източни, едва когато се отделят на разстояние 15° от Слънцето и остават такива, докато не достигнат момента на своята първа стационарност. От първата си стационарност, през цялото време, в което са ретроградни, до момента на втората си стационарност тези планетите не са нито източни, нито западни. При това положение за тях се казва, че са “неефективни, безполезни и недействени”. Съответно докато се намират в орбис от 15° пред и зад Слънцето те отново не са нито западни, нито източни.
В гръцката и арабската концепция източната или западната позиция променя характеристиката на проявата на планетата, но не и нейната сила. Така например западната Венера се свързва повече с удоволствията и изкуствата, докато източната с финансите.
 Планетата трябва да се ВИЖДА за да може да се нарече източна или западна. Ако тя не се вижда заради блясъка на Слънцето то тя може да бъде наречена всякак, но не и източна или западна!"

Цветомир Делийски
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Източни и западни планети
« Отговор #13 -: Февруари 19, 2018, 06:17:21 pm »
Няма такова нещо
Цитат
'…...Inadequate understanding of meaning of traditional texts meaning of 'oriental' and 'occidental'
is discussed by Ben Dykes in introduction to Bonatti’s Book of Astronomy.
Ben Dykes sets out three different ways in which astrological literature used the terms oriental and occidental


1. Planets are ‘oriental’ if rising visibly before Sun, and ‘occidental’ if setting visibly after Sun.

2. Planets are ‘oriental’ if in ‘eastern’ quadrant between Ascendant and Midheaven
( i.e., where the Sun rises) or the one opposite to it,
and
‘occidental’ if on ‘western’ quadrant between Midheaven and 7th
( i.e.,when the Sun sets) or the one opposite to it.....'


'….3. Planets are ‘oriental’ if currently , or within 7 days before or after nativity,
are rising out of Sun’s beams and will become visible at sunrise or sunset
Planets are ‘ occidental’ if currently, or within seven days before or after the nativity,
are sinking into Sun’s beams and will become invisible at sunrise or sunset.
Hellenistic astrology calls this ‘making a phasis’ ,
and
distance from Sun at which arising or sinking occurred,
was standardised at 15º.
So inferiors can be ‘oriental’ (or pertaining–to-arising)
on either side of Sun,
since they can arise both while going direct and on their retrograde path......'
(Book of Astronomy, Guido Bonatti, translated by Benjamin Dykes, 2007, page Ixxxii-Ixxxiii)

инфо

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Източни и западни планети
« Отговор #14 -: Февруари 19, 2018, 06:25:09 pm »
Вече тотално се сбърках. :lol_hitting: