Автор Тема: Ретрограден Меркурий  (Прочетена 268576 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #195 -: Юни 12, 2014, 11:38:14 am »
Днес за пръв път получих рекламация от постоянен клиент, за който съвместно с една колежка правим юридически преводи. В продължение на няколко години работим с въпросната колежка – нея я използват за междинен превод, от немски на български. После от български към моя език го превеждам аз. Момичето е със завършена лингвистика, а забелязах, че има проблеми с превода към майчиния си език – български. Абе тия хора не си ли знаят езика?
Всеки път е голяма мъка да превеждам след нея, а аз съм перфекционист. Едни тромави конструкции, сякаш чужденец го е писал – изречения, които прочиташ по няколко пъти, а смисълът им не се разбира. Имам чувството, че всичко се превежда буквално, без никаква мисъл в главата. За качеството на крайния продукт обаче отговарям аз, а ни се плаща еднакво. Винаги се старая да изпипам стилистиката, но с този тип преводи много трудно се получава, да не говорим за това, че ми отнемат в пъти повече време от тези, които не са двуезични, т.е. когато не се минава през междинен език. Неприятното в случая е, че тези поръчки се правят през агенция, с които малко си паразвалихме отношенията поради некоректност от тяхна страна и сега вече могат да го сметнат за основание да се заядят и с мен, да подложат на съмнение моите качества. Писна ми да превеждам след полуграмотни хора, които не владеят добре майчиния си език, при това филолози, лингвисти, висшисти... А шефът в момента омайва един рускоговорящ клиент колко е високо нивото на образованието в България, направо падам от смях.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Eaglet

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 238
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #196 -: Юни 12, 2014, 11:48:19 am »
Ти не й ли каза на колежката през тези години да седне малко да почете юридически български? Аз веднага измрънквам и ме недолюбват, но на теб ти е доста трудно в тази ситуция, че и рекламацията е към теб...

Babyblue

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 698
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #197 -: Юни 12, 2014, 12:31:29 pm »
Ще общуваш ментално
Хаха да :012:
Ментално и виртуално/по интернет/ :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #198 -: Юни 12, 2014, 12:59:30 pm »
По горния случай забравих да спомена, че в повечето случаи става въпрос за превод на съдебна документация по наказателни производства спрямо рускоговорящи. И техните адковати после само гледат да се хванат за някоя неточност в превода. Не знам, как някои колеги не го разбират и гледат да претупат нещата!?

Едно е да превеждам тъпизмите на едната драскачка в офиса и да не обърна внимание на някоя неточност, друго е да сгафиш в обвинителен акт.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Eaglet

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 238
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #199 -: Юни 12, 2014, 01:13:41 pm »
По горния случай забравих да спомена, че в повечето случаи става въпрос за превод на съдебна документация по наказателни производства спрямо рускоговорящи. И техните адковати после само гледат да се хванат за някоя неточност в превода. Не знам, как някои колеги не го разбират и гледат да претупат нещата!?

Едно е да превеждам тъпизмите на едната драскачка в офиса и да не обърна внимание на някоя неточност, друго е да сгафиш в обвинителен акт.

Така е, но в тая хранителна верига положението ти е на доста голямо течение и ако можеш да се откажеш от агенцията, го направи - очевидно не ги бива в подбора на преводачи...

Babyblue

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 698
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #200 -: Юни 12, 2014, 06:27:22 pm »
Прибирам се вкъщи, и не мога да отключа входната вара - сменили патрона :012:

6 лв за два нови ключа :012:

Скорпионче

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2148
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #201 -: Юни 12, 2014, 09:08:09 pm »
Ауууууу,при мен каква сладка проява на ретро Мерк... :57:

Излизам навън и едно туристче ме пита за определена улица къде се намира.То,че не обясних,както трябва е едно,но другото,че поне се посмяхме доста. :012: Ами аз като видях тия руси коси,в комбинация със зелени очи и настройките ми се прецакаха. :57:
"Всяко наше удоволствие е сделка с дявола."

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #202 -: Юни 12, 2014, 09:08:43 pm »
Лили, както казах преди време на ретрофазите тази година осъзнавам болките по символизма на съответните планети.
Та, според мен трябва да си определиш границите и да им отказваш, или в прав текст, или чрез поведение. Естествено дипломатично.
Аз така се оплаквах години време, но вече се научих да си отварям устата. Що да трупам и да тровя себе си-кривият да си плаща. Все още си говоря с всички, въпреки разделението, което настъпи по ретромарсовите периоди, та и до днес.
« Последна редакция: Юни 12, 2014, 09:12:59 pm от enigma »

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #203 -: Юни 12, 2014, 10:14:22 pm »
Ретро Меркурият попада в 5-тия ми дом и се връща към тригон със Слънцето ми (у7). Стар ухажор, на който не съм давала грам надежди, защото ме дразни с арогантността си, се опитва да се свърже с мен по социалните мрежи.

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #204 -: Юни 12, 2014, 10:24:21 pm »
Не знам сега дали въобще да го споменавам - сайта ни се бъгна - някакъв троянец го е наплюл, фенове се оплакаха, че скоро ще го докладват в гугъл.
пощите ни се оказаха препълнени и доплащахме абонамент за обем
на лап-топа на сина ми досега рових по регистрите, за да приклещя някакъв друг троянец, че нода само пищи на умряло и нищо не прави...
Дано да не загубя пак телефон, че тия ретромеркове, както са начесто, много скъпо взеха да ми излизат... :57:
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #205 -: Юни 12, 2014, 10:27:26 pm »
Не знам сега дали въобще да го споменавам - сайта ни се бъгна - някакъв троянец го е наплюл, фенове се оплакаха, че скоро ще го докладват в гугъл.

Миналата седмица, точно преди да тръгне ретро, нали се оплаках от криптовирус. Помля цялата база данни, добре че имаше запазени файлове и на други места, щетите не бяха толкова големи. Можеше да е по-зле. Това е предимството на неработеща фирма, хахаха.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #206 -: Юни 12, 2014, 10:37:24 pm »
Нашият е някакъв много безобиден и супестар вирус - демек, да се хваща и от най-простата АВ програма. Сайтът ни няма някакви кой знае какви функции, не е флаши, чиста информация и анализи, никакви кошници и софистицирани продукти. Дискредитира ни, пусто, пък  IT-тата и уебовете ни са с претенции. Оправиха работата бързо, де, но за тяхна беля клиентите ни го хванаха преди тях. Разбира се, оказа се, че е крив хостинг - доставчикът ни - не е у наше село келявата мома :85:

Но, къщният гад се оказа много смотан и ме озори. :017:
De omnibus dubitandum est

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #207 -: Юни 13, 2014, 12:59:46 am »
"Не е ли Е скучно"... Хахаха.  :57:

Ретрото идва в повече, определено. Всички стават ужасно приказливи, хабят се думи на вятъра, намила се здраво, никой не слуша другия. Досадна история.

Е, Лили, дето вика "хората не обичали да ги карат да мислят" - ето пример, някой ще вземе да каже нещо различно от дежурната песен "колко сме зле и как ни е гадно", а отсрещният ще го възприеме за агресор. Нормални човешки реакции. Забелязала съм обаче, че Рачешките периоди на Меркурий преливат от излишни емоции.

Преди години в старата къща за терапия, точно тогава се заформи една от най-върлите разправии. Яко в джаза.
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #208 -: Юни 13, 2014, 05:31:20 pm »
Викат ме днес от Човешки ресурси, уж за да подпиша нещо, което се оказва, че още не е готово. Ей такива изпълнения по ретро Мерк. :012:

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #209 -: Юни 13, 2014, 05:32:52 pm »
Аз сега се сетих за един документ, който трябваше да взема от университета преди 2-3 месеца, но не съм.  :043: :043: :043: Мога да живея и без него, но ...  :57: :57: :57: :57: