Автор Тема: Ретрограден Меркурий  (Прочетена 268964 пъти)

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #420 -: Октомври 08, 2014, 08:41:02 pm »
Работя на едно място от 3 дена.....Дори и да не ме одобрят за новата работа, на която ще кандидатстват смятам на 1-ви другия месец да подам предизвестие за напускане.
В българското трудово законодателство на предизвестие подлежат само назначените на постоянен трудов договор.В пробен срок и двете страни могат да да прекъснат отношението без предупреждение.Прочети кодекса за всеки случай и си гледай новите възможности.Има къде да подадеш оплаквания,ако те прецакат. :)
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #421 -: Октомври 08, 2014, 10:15:29 pm »
Пу да е**** **** **** **** (туууууууууууууууууууууууууууууууууууууут)... Тва летящото ако го хвана ще му разпердушиня сандалките  :lol_hitting: :lol_hitting: :lol_hitting: :lol_hitting: :lol_hitting:...

Тази вечер докато си похапвам, без малко да глътна коронката на зъба, защото беше залепена с временно лепило да съм била свикнела с нея  :91:. И кво - 220 кинта в кенефа... Тюююююююююююю, ама че свинщина! Добре, че навреме усетих, че се изхлузи. Сега пак трябва да ходя ама ми писна вече бееее...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #422 -: Октомври 08, 2014, 10:17:51 pm »
Тоя зъб ти излезе златен бе, душа  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #423 -: Октомври 08, 2014, 10:20:59 pm »
Тоя зъб ти излезе златен бе, душа  ;D

Що? Не успях да го глътна или да го деформирам - плюнах го навреме  :012:. Ама трябва да го занеса да ми го залепят с постоянно лепило, щото иначе ще потроша този, който трябва да се запази и за когото е тази коронка. Обаче ако го бях глътнала... малииии не ми се мисли как излиза счупена керамика изотзадзе  :57:...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #424 -: Октомври 08, 2014, 10:25:03 pm »
С клизма  :012:, щеше да ходиш като "призрак коммунизма".
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #425 -: Октомври 08, 2014, 10:28:25 pm »
С клизма  :012:, щеше да ходиш като "призрак коммунизма".

 :043: :043: :043: :043: :043: :043: :043: :043: :043: :043:
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Just_a_Dream

  • Гост
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #426 -: Октомври 08, 2014, 11:16:20 pm »
А на изпитателен срок водиш ли се? Всъщност щом в договора изрично е посочено, че се дължи предизвестие, тогава си длъжна да го спазиш. Но доколкото знам, в договора се посочва колко ще е пробният срок, а след като го издържиш, договорът става безсрочен. И едва тогава се дължи едномесечно предизвестие, ако решиш да го прекратяваш.
Водя се на "Безсрочен трудов договор с 6 месечен изпитателен  срок в полза на работодателя" Предизвестие за напускане 1 месец, който се отнася и за двете страни. Какво значи това?  :o

Just_a_Dream

  • Гост
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #427 -: Октомври 08, 2014, 11:30:02 pm »
Обикновено работодателят уговаря срока в своя полза,  което влече след себе си определени последици:

Ако изпитателният срок е в полза на работодателя, той може да прекрати договора ми, когато пожелае и без да е необходимо да се обосновава допълнително.
Разбира се, всичко това в рамките на тези 6 месеца (или по-малко, както са уговорени).
Аз обаче трябва да спазя изискването за предизвестие. Ако искам да напусна на момента, трябва да заплатя обезщетение в размер на брутното си трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието на работодателя си.

Ето какво извадих за моя случай, но ако ме одобрят за новата работа ще си напусна като "Стой, та гледай!" Ще му кажа защо не желая да продължавам да работя при него и ако ме натисне за предизвестие ще го предупредя хич да не се опитва понеже няма да върша работата си качествено ако ме принуди да продължавам да работя за него ! Абе да си гледа работата!  :lol_hitting:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #428 -: Октомври 09, 2014, 07:55:10 am »
Шестмесечен изп. срок в полза на работодателя означава, че когато поиска, може да те освободи в рамките на посочения срок. След изтичане на този срок договорът става безсрочен. Но пак повтарям - в досегашната практика не съм виждала да се дължи предизвестие по време на изп. срок. И като издържиш изп. срок, след това договорът автоматично става безсрочен, т.е. не се сключва нов или приложение към него, с което срокът му на действие да се удължава на неограничен период. Ако е минал изп. срок и си останала на работа, доколкото ми е известно, едва тогава се дължи предизвестие, ако решиш да напускаш или ако работодателят реши да те уволни или съкрати от работа.

Но най-добре е да питаш някой юрист, може да има някакви тънкости. По-горе написах какъв е общоприетият ред.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #429 -: Октомври 09, 2014, 08:46:23 am »
Шестмесечен изп. срок в полза на работодателя означава, че когато поиска, може да те освободи в рамките на посочения срок.

Точно така - той може когато иска и без да дължи обяснения, а работникът може само, ако спази срока за предизвестие, иначе дължи 1 брутна заплата и/или му се налага дисциплинарно уволнение поради неявяване на работа. Това е трикчето, когато се записва изпитателен срок в полза само на едната страна. Стандартно е в полза на двамата и ако не се харесат, пътищата им са развързани без правни и финансови последици за който и да било.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #430 -: Октомври 09, 2014, 09:07:39 am »
Големи тарикати - всичко да е в тяхна полза. Това не го знаех, между другото. Благодаря, Диди, ще го имам предвид.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #431 -: Октомври 09, 2014, 09:26:51 am »
По-скоро стандартно условие за защита. В някои случаи отсъствието от работното място може да застраши живота и здравето на други хора или благосъстоянието на компанията. Трябва да се даде време да се осигури заместник.
А например в случая със заплахата на Дрийм, че нямало да работи съвестно и отговорно, ако я карат да стои един месец - работодателят ѝ спокойно може да я осъди за умишено причинени щети на компанията, а ако е на по-особено работно място и за "заплаха за здравето и прочее..." ;D
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #432 -: Октомври 09, 2014, 12:09:58 pm »
При мен драмата в службата продължава  ;D

Днес, преди да отида на работа, ми се обади съпругата на шефа и ме покани на обяд. Вероятно иска да разбере какво се случва във фирмата и защо така ненадейно напускам.

Споделих с колегата (имаме си пълно доверие) и ми каза да внимавам какво ще говоря и да не прекалявам с искреността. Според него целта е да се погледа сеир, дано не е прав - понякога ми се струва твърде скептичен, но досега нито веднъж не е сгрешил в преценката си.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #433 -: Октомври 09, 2014, 12:13:21 pm »
Ще те уговаря да останеш, по женски. Може да се опита да ти предложи по-изгодни условия, да ти повиши заплатата и т.н.

Лили, успех на новото място! Следя казусите във форума, от време на време прочитам, просто нямам време да пиша.

При мен по ретро Мерк и затъмнение нищо ново или необичайно. Шефът е доволен от мен и затова ми дава нови задачи.
« Последна редакция: Октомври 09, 2014, 12:16:29 pm от Mirabella »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ретрограден Меркурий
« Отговор #434 -: Октомври 09, 2014, 12:21:27 pm »
Или просто души какво се случва във фирмата, те може и да не са съвсем наясно с персонала.

Наистина много се надявам да не тръгне да ме убеждава да остана и да предлага хипотетични по-добри условия.

Мислех кротко да си ходя, без много обяснения. Но сега ми дават шанс да им кажа как стоят нещата и да им намекна за компетенциите на наетия персонал. Според мен са помислили,  че докато е шефът е бил в командировка, в офиса е станал някакъв конфликт между мен и колегите. Какво да си помислят друго - че в продължение на две години държат идиоти на работа? Е, днес ще вдигна мъглата. На някой може след това и да не му се счупи клонът, но поне ще съм тръгнала с чисто сърце.  :85:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui