Автор Тема: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение  (Прочетена 26752 пъти)

Vesta

  • Гост
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #60 -: Октомври 04, 2014, 12:27:40 am »
Smarta, добър опит за разсъждения на тема "Силата на Астрологията". Но, има доста неточности и непълноти, а на моменти направо откровенни заблуди в разсъжденията. Добре, по същество:
 1. "Ха сега да вземем една астрологична карта! Вместо часове и дни, минути трябват, за да се разберат основните неща за функционирането на тоя човек. " - откровенна заблуда. Ако повърхностно вземеш всички тези методи абсолятно нищо няма да се постигне - чисто и просто ще нагласиш една част от житейската ситуация на изследвания човек към знанията ти за астрологичните закономерности.За да разбереш какви са мотивите за да функционира един човек са необходими години. Освен това човек, като продукт на БОГ е доста сложно творение и е напълно излишно да бъде опростявано. Има нещо, което астролозите по нашите земи не тачат много - по-скоро не искат да се съобразяват при тълкуването на хороскопа/космограмата. Това се нарича ГЕНОСКОП. В голямата си част проблемите на човека се дължат на рода, в който се е родил и тези проблеми никъде не можеш да ги намериш в зведната карта ( може да се досещаш само, смътно, но не може да ги дефинираш ясно).
 2. Астрологията като НАУКА (не стъкмистика) е наука за живота. Ще кажат опонентите - да, да ама НЕ. Философията е тази наука. Аз пък им казвам на тях да да ама НЕ. Халдейците не са били философи, но са били по-добри мислители от философите след тях. Да не говорим за лечебното изкуство на халдейската култура. Халдейците са имали много добро астрологично познание и много по-съвършенно в сравнение със съвременното астрологично познание. Факт е, че съвременните астролози (в голямата си част или онези, които представят писменно познанията си) нямат пълни астрологични познания. И от тук произтичат изкривяванията в тази древна наука.
  3. "Това е огромно облекчение. Понеже астропсихологията стъпва на архетипите, първо разработвани от Юнг, но те са били винаги във всички митологии и народностни познания, просто той проникновено и къртовски е събрал това знание в някакъв синтез." - абсолятна измислица и некоректна мисъл. Наука астропсихология НЯМА. Подчертавам го и настоявам да се осъзнаете. Юнг ползвайки астрологичното познание разработва теорията за архитиповете. Но това не дава основание да се твърди, че има наука астропсихология. Напротив труда на Юнг показва колко много може да даде астрологията на психологията (въздържам се да кажа науката психология, защото си мисля, че това е едно от разклоненията на голямата наука за живота Астрология). Второ, митологичното взаимопрониква в астрологичното познание. Но тук вече опираме до дилемата - яйцето или кокошката са първични.Аз мисля, че Бог е първи и това е - нито кокошки нито телета нито там някакви гадинки. Зодиакалния кръг не е животински !!! Това е кръг на живота, на житейските принципи!
  4. "Астрологичният език е много кратък път към човека такъв, какъвто му е заложено да бъде." - не знам какво си има предвид с тази мисъл, но ако се изясниш, може да коментираме. За сега се съгласявам, но с едно уточнение - този път отнема дълго време за някои хора да го извървят.
  5."Астрологията не може да направи терапия обаче. " Е с това вече абсолютно не мога да се съглася и не знам от къде и как си стигнала до такова заключение. Има един раздел от тази наука Астрология наречен - АСТРОМЕДИЦИНА. Дали пък не следва тук да поставим астропсихологията? Според мен НЕ. Астромедицината има съвсем друг предмет на изследване - да открие произхода на болестите в човек и да предложи методи и подходи за лечението ми. Просто и ясно. Значи тя може да предложи терапия - но както може да се досетиш терапията се прави от практикуващи в дадена научна медицинска област. В случая с Астрологията от практикуващия Астрология. Има още доста за дискутиране в тази тема, но мисля да пиша още. За това следващия проблем в съжденията ти.
  6. "Може да се използва само за автотерапия - учиш астрология, осъзнаваш неща за себе си, страдаш си ги, променяш се, променя ти се животът." - този подход ще ти помогне наистина да разбереш себе си. Но след тази твоя мисъл следват една последователност от интуиция, предчувствия и проникновения обослувени от умората, липсата на пълно познание на астрологичната наука и от желанието да се обяснят по някакъв начин житейските проблеми. В това разбира се няма нищо лошо, напротив дори е похвално. Човек се учи да се изказва правилно. Това между другото е много трудно и в същото време много важно за един практикуващ Астролог. Така, че адмирации за тези ти сремежи. Но както се казва не е приятел този, който ме ласкае, а онзи който ме критикува. Човек е многомерно същество - много трудно мозъка на човек може да поеме, анализира и съпостави всички негови измерения.А и не необходимо, защото много от проблемите се решават благодарение на желанието на човек, а не от желанието на терапевта! Това също трябва да се отчита. Така, че не е възможно да се направи пълно познание на човек. Като завършек само - винаги имай като шаблон следния закон - Човек е съвкупност от 3 измерения (просто за удобство се приема) 1-во Това което той възприема, че е. 2-ро Това което другите възприемат от него 3-то Онаова което в действителност е. С подхода, който предлагаш за самопознание, може да се измени само първото измерение на човека. Второто измерение, казват е АSD - изгряващия знак, но според мен не само. А вече третото измерение само БОГ знае какво е.

Изобщо до доста теми си се докоснала с това си изказване, но това са сериозни въпроси и с доста голямо значение, ако имаш желание да работиш и практикуваш с тях. Но си трябва доста осмисляне не само познание на митологията. 
« Последна редакция: Октомври 04, 2014, 12:40:24 am от Vesta »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #61 -: Октомври 04, 2014, 12:56:46 pm »
Vesta, а ти каква вест ни носиш затова, колко е тронна, екзалтирана,заточена или паднала астрологията по нашите земи и в нашите глави ?  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #62 -: Октомври 04, 2014, 01:07:05 pm »
Въпросът е астрологията да може да се случва в нашите глави, няма значение каква е  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Orfei

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 96
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #63 -: Октомври 04, 2014, 01:51:44 pm »
Ето я картата на Хитлер

Паднал Марс У7/2 съвпад тронова Венера У1/У7 квадрат заточен Сатурн в 10-ти дом, заточена Луна съвпад паднал Юпитер. Пълен 7-ми дом. Възможността му да се превърне в чудовище му е дадена по-скоро заради подкрепата на обществото и неговата нарастваща популярност и влияние. Ако това липсваше най-вероятно щеше да си остане мишка.

Харесва ми този коментар. Аз не харесвам мишки, привиждат ми се чудовища от мръсотия. Човек си носи някои заложби, разглеждал съм картата на Хитлер, някои мои приятелки имат доста подобни разположения и съм се шегувал с  тях. Той е искал да вижда от всяко огледало,че командва - и фашисткият поздрав е значил това- опият, а Меркурий в Овен колко да се в слушва в другите- като у говорят гледа в другата посока.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #64 -: Октомври 04, 2014, 01:59:17 pm »
Меркурий в Овен се вслушва и чете внимателно, ако отсрещният успее да му привлече и спечели с нещо вниманието.  :)

Кухи приказки и преливане от пусто в празно ни минават през ушите като радиовълна.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #65 -: Октомври 04, 2014, 02:04:42 pm »
Меркурий в Овен се вслушва и чете внимателно, ако отсрещният успее да му привлече и спечели с нещо вниманието.  :)

Кухи приказки и преливане от пусто в празно ни минават през ушите като радиовълна.  :012:
:08:
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Orfei

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 96
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #66 -: Октомври 04, 2014, 02:28:15 pm »
Меркурий в Овен се вслушва и чете внимателно, ако отсрещният успее да му привлече и спечели с нещо вниманието.  :)

Кухи приказки и преливане от пусто в празно ни минават през ушите като радиовълна.  :012:

Или пък критични приказки ... Те просто не се отнасят за него :D Да не останете с впечатление, че не ми е симпатичен, само вметнах нещо за Хитлеровите ментални вълнения. Всеки мерк в овен пише по един или друг начин "Моята борба"

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4553
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #67 -: Октомври 04, 2014, 02:36:39 pm »
Лили,твоя Мерк мислех,че е гмурец,а той рогат.Ами не е лошо,моят и той е овнешки,ама курбан не става-все глух ходи и много си  е добре. :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #68 -: Октомври 04, 2014, 02:37:28 pm »
Всеки мерк в овен пише по един или друг начин "Моята борба"

Това е много вярно.  :)

Критиката, когато е обективна, адекватна и по същество, е добре дошла. Но малко критикари са на това ниво.  ;)

На мен когато някой ми направи забележка за допусната грешка, му благодаря. Но и за да го признаеш, се искат топки, не само рога.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #69 -: Октомври 04, 2014, 02:39:26 pm »
ама курбан не става-все глух ходи и много си  е добре. :012:

Може и да му говорят на глухото ухо, знае ли човек.  ;)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #70 -: Октомври 04, 2014, 03:31:30 pm »
Или пък критични приказки ... Те просто не се отнасят за него :D Да не останете с впечатление, че не ми е симпатичен, само вметнах нещо за Хитлеровите ментални вълнения. Всеки мерк в овен пише по един или друг начин "Моята борба"

Хитлер е Слънчев Телец и Марс в Телец, така че не знам колко много му е Меркурий в Овен.Това че, не е искал да чуе/слуша друга гледна точка и не търпи критики е подсилено от Слънце/Меркурий опозиция Уран. При Меркурий в Овен липсва обективност. :)

Orfei, тук "Моята " е написано от стелиума в Телец, а "борба" от Меркурий в Овен.Сам по себе си Меркурий в Овен не притежава достойнства,защото природата на Овен-ът ограничава мобилността,гъвкавостта на Меркурий и затова същия се идентифицира с планета/ и ,които са в аспект с него,както и диспозиторът му.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #71 -: Октомври 04, 2014, 03:43:31 pm »
Има една характерна особеност при овнешкия Меркурий - трудно приема мнение, което коренно се различава от нещо, което той си е наумил. И много често се случва да го допусне едва тогава, когато обективните факти го ударят по канчето.  ;D Впрочем, аналогично е положението и с Меркурий в другите два огнени знака. На мен например много трудно може да ми докосне ума нещо, което не смятам, че е мое, че ми импонира и съответно заслужава моето внимание. Гледаш го и виждаш празен бял лист хартия, все едно не съществува. Просто не те докосва.

От друга страна, при всеки човек е различна бариерата за навлизане в неговата зона на внимание. А всеки астролог в по-малка или по-голяма степен се опитва да приспособи, нагласи и пречупи Астрологията през своя мироглед - тогава за каква обективност говорим?  ;)

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #72 -: Октомври 04, 2014, 04:14:58 pm »
За  онази,която е присъща на Въздуха и липсва при Огъня -астрологично и се случва при доволните хора-специфично. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #73 -: Октомври 04, 2014, 04:30:10 pm »
Там, където има субективни интереси, обективност няма - включително и при хора с акцентиран въздух в хороскопа, познавам такива типажи.  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #74 -: Октомври 04, 2014, 04:36:43 pm »
Аз се познавам със себе си и  споделих обективно мнение,касаещо моята заложена субективност-Меркурий в Риби в аспект с Марс,в 3-ти дом, диспозитор Юпитер във Везни,акцент в картата ми Огън/Вода. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“