Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 214244 пъти)

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1878
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #915 -: Май 21, 2017, 12:37:34 am »
"Колкото по-ниско е душата на човек,
толкова по-високо вирнат е носа му.

Носа си разпростира той дотам,
дорде душата му не е дорасла."
                               
 - Омар Хаям



Bobolina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 623
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #916 -: Май 21, 2017, 08:37:34 am »
Перифразирам:
Не можеш да видиш и разбереш че грее Слънце, ако самият ти не си топъл човек и не светиш отвътре.

Сигурно, Стар. Може би това обяснява защо в свят пълен с възможности, дъги и Слънце, има и крайно черногледи хора, отричащи, осъждащи... макар и съвсем не лишени от интелект. Липсва им вътрешното Слънце, не светят отвътре. :72:
« Последна редакция: Май 21, 2017, 08:39:13 am от Bobolina »

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #917 -: Май 23, 2017, 11:22:44 am »
Идеални отношения няма. Има женска мъдрост – да не забелязва мъжките глупости. Има мъжка сила – да прощава женските слабости. А идеалността... оставете я на сериалите...



"Добре е да имаш пари и нещата, които можеш да си купиш с тях, но също е добре, от време на време да се уверяваш, че не си загубил нещата, които не могат да се купят с пари."

Джордж Лоримър
« Последна редакция: Май 23, 2017, 11:35:29 am от a.l.e.n.a »
Над силата е само умението да я владеем!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #918 -: Май 24, 2017, 09:49:23 pm »
"Виждаме нещата не според това какви са те, а според това какви сме ние."
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #919 -: Май 27, 2017, 01:09:35 pm »
Два монолога не правят диалог.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Rebeka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 112
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #920 -: Май 27, 2017, 03:10:06 pm »
Моноспектакъла не е изграден от монолози.  За диалози не са нужни двама . -АЗ  ;D

Bobolina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 623
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #921 -: Юни 03, 2017, 11:50:36 am »
„Не желая жените да имат власт над мъжете, а най-вече над себе си.“

Mери Уолстънкрафт



Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #922 -: Юни 03, 2017, 11:23:10 pm »
От всички видове полов живот мастурбацията е най-малко препоръчителна. Като удоволствие е твърде краткотрайна. Като занимание е твърде изтощителна. А като публична изява не носи пари.
М.Т.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #923 -: Юни 05, 2017, 07:10:44 pm »
На света има много повече любовници, отколкото влюбени.
М. Сафир
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #924 -: Юни 05, 2017, 07:26:02 pm »
С времето човек разбира тънката разлика да държи ръка и да окове душа. И разбира, че да е в нечие легло, не означава любов. И започва да разбира, че целувките не са договори. Подаръците не са обещания. И човек започва да приема своите провали с вдигната глава и отворени очи. И се научава да гради всички свои пътища сега, защото утрешните основи са несигурни за планове, а бъдещите обикновено пропадат по средата. И след време човек научава, че ако е прекалена, дори топлината от слънцето изгаря.

И се научава да посади своя собствена градина. И да украси своята собствена душа, вместо да чака някой да му донесе цветя. И човек разбира, че наистина може да издържи, че наистина е силен, че наистина има стойност.
И човек разбира и се научава! И всеки ден се учи! След време разбираш, че да бъдеш с някой, поради това, че ти предлага хубаво бъдеще, означава че рано или късно ще искаш да се върнеш към своето минало.

С времето разбираш, че само който може да те обича с недостатъците ти, без да се опитва да те променя, може да те дари с цялото щастие, за което мечтаеш. След време ще си даваш сметка, че да се ожениш само за да не останеш по-назад, е сигурен признак, че бракът ти ще е един провал.

След време ще си даваш сметка, че да си до някой само за да не се чувстваш самотен, накрая неизбежно ще те накара да искаш да не го виждаш повече.

С времето разбираш, че истинските приятели се броят на пръсти, а който не се бори за тях, рано или късно ще се окаже заобиколен от фалшиви приятелства. След време също разбираш, че думи казани на прощаване, могат да наранят човек за цял живот.

След време си даваш сметка, че който унижава или подиграва което и да е човешко същество, рано или късно ще преживее същите унижения или подигравки, умножени многократно. След време разбираш, че да се извини може всеки, но да прощават могат само тези с голяма душа.

След време ще се увериш, че макар да си щастлив с тези, които са до теб, безкрайно ще ти липсват онези, които до вчера са били с теб, а днес вече са си отишли. След време си даваш сметка, че макар да си щастлив с тези, от които си заобиколен, един ден ще плачеш за онези, които си оставил да си отидат. След време си даваш сметка, че всяко едно преживяване с всеки един човек е неповторимо.

След време разбираш, че да избързваш нещата или да ги насилваш да се случат, накрая ще накарат да станат не така, както си очаквал. С течение на времето си даваш сметка, че всъщност най-хубаво е било не бъдещето, а моментът, в който си се намирал! Точно този неповторим миг!

С течение на времето също научаваш, че животът е тук и сега и че е без значение колко планове имаш - не съществува нито утре, нито вчера. След време разбираш, че да се опитваш да простиш или да молиш за прошка, да казваш че обичаш, да казваш че ти липсва, да казваш че ти е нужен, да казваш че искаш да бъдеш приятел на някой до гроб е късно и вече няма смисъл! Човек остарява твърде бързо, прекалено бързо и помъдрява прекалено късно! Точно когато...вече няма време...
Над силата е само умението да я владеем!

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #925 -: Юни 07, 2017, 11:19:51 pm »
Глупакът има голямо предимство пред образования човек: той винаги е доволен от себе си.

Наполеон Бонапарт
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #926 -: Юни 07, 2017, 11:55:25 pm »
Образованият човек не е имунизиран от глупост. Дори образован, може да си умре глупак.   Аз  :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #927 -: Юни 07, 2017, 11:58:27 pm »
Мисля да напиша и издам афоризми за глупостта към края на живота си. Имам изключително богата база данни с наблюдения.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #928 -: Юни 11, 2017, 05:19:47 pm »
Ако човек можеше да бъде кръстосан с котка, това щеше да подобри човека, но да развали котката.
Марк Твен

Bobolina

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 623
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #929 -: Юни 11, 2017, 05:49:47 pm »
Ако човек можеше да бъде кръстосан с котка, това щеше да подобри човека, но да развали котката.
Марк Твен
:043:

Като дете обожавах котките и ме беше страх от кучета, а като голяма е точно обратното. Какво ли се е случило в мен???  :017: