Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 214396 пъти)

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #285 -: Март 29, 2015, 05:35:19 pm »
"Разстоянието от теб до мен е толкова дълго… Дори и хиляди километри да извървя, все не ще ми достигне една - единствена крачка. Крачката, която трябва да направиш ти…"
Недялко Йорданов

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #286 -: Март 29, 2015, 07:49:44 pm »
КНИГА НА ЕКЛИСИАСТА или ПРОПОВЕДНИКА

[1:17]  И насочих сърцето си да познае мъдрост, да познае безумие и глупост; но узнах, че и това е гонене на вятър;
[1:18]  защото, голяма мъдрост - голямо страдание, и който трупа познание, трупа тъга.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #287 -: Март 30, 2015, 12:26:29 am »
"Защо така настойчиво искат да превърнат познанието в игра? Държат да го поднесат по детски забавно дори на възрастните. Най-вече на възрастните."
 Джулиан Барнс
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Happy58

  • Гост
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #288 -: Март 30, 2015, 02:03:25 pm »
"Защо така настойчиво искат да превърнат познанието в игра? Държат да го поднесат по детски забавно дори на възрастните. Най-вече на възрастните."
 Джулиан Барнс

Сигурно защото различните хора имат различен праг на възприемане на познанието. Но детския начин на възприемане е почти еднакъв за всички. Някои го надрастват, други - не.

А сега - практически - как да научи един шофьор/чистачка/магазинерка чужд език, като умствените възможности не са им на нивото на филолога? Явно става само по детско-забавния начин. И това (за информация) вече е основна практика на преподаване в Германия. За другите държави не знам. Лошото е, че така се ощетяват хората с по-високи умствени способности - примерно, един банков специалист - детско-забавния начин сигурно му се струва несериозен ... :)

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #289 -: Март 31, 2015, 04:07:07 pm »
"Решението на всички проблеми е солената вода: пот, сълзи или море."

Исак Динесен
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Скорпионче

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2148
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #290 -: Април 02, 2015, 07:39:09 am »
ПРИТЧА ЗА МОСТА
Джериес Авад, из „Скритият дар“
Живели някога в съседни ферми двама братя, но не щеш ли един ден се скарали. Всичко започнало с дребно неразбирателство, прераснало в сериозен спор, накрая се стигнало до размяна на обидни думи, последвани от седмици мълчание.
Един ден на вратата на по-големия брат Джон се почукало. Отворил той и видял човек с дърводелски инструменти.
– Търся си работа за няколко дни – казал странникът. – Дали имате нещо дребно за вършене, с което да ви бъда от полза?
– Да, – отговорим му големият брат. – Имам работа за теб. Погледни онзи ров там до другата ферма. Там живее моя по-малък брат. Миналата седмица между нашите ферми имаше ливада, но той копа с булдозера си до нивото на реката и сега между нас зее ров. Знам, че така иска да ме ядоса, но аз ще му го върна тъпкано. Виждаш ли купчината греди до плевнята? Искам да ми построиш ограда, висока 2 метра, за да не виждам повече лицето му.
– Мисля, че разбирам. – казал дърводелецът. – Покажи ми къде са пироните и търнокопа и мисля, че ще останеш доволен от резултата.
Джон имал работа в града и оставил дърводелеца да работи цял ден. Когато по залез слънце стопанинът се върнал и видял стореното от дърводелеца, не могъл да повярва на очите си. Вместо ограда, над рова се издигал мост, който свързвал двата му края. Чудесно построен, с парапет и всичко необходимо, а по него вървял малкият брат с протегната ръка.
– Бива си те! – казал той. – Да построиш мост, след всичко, което ти рекох и сторих?!
Двамата братя се срещнали по средата на моста и си подали ръка. После се обърнали към дърводелеца, който тъкмо нарамвал инструментите си.
– Почакай! Остани още няколко дни. Имам и други задачи за теб – помолил го Джон.
– С удоволствие – отвърнал дърводелецът, – но имам да строя и други мостове.
"Всяко наше удоволствие е сделка с дявола."

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #291 -: Април 02, 2015, 09:28:32 am »
"Не научим ли нищо, то и следващият свят ще е същият като сегашния - с все същите граници и все същите оловни тежести, които трябва да преодоляваме."
Ричард Бах

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #292 -: Април 04, 2015, 10:10:26 am »
"Ако искаш да ти се чува думата-
не повишавай тон.
Дъжда е този ,който кара цветята да растат,
а не бурята.”-
Мевляна Руми

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #293 -: Април 04, 2015, 11:13:28 am »
"Където има развалини, там има и надежда да намериш съкровище."

Мевляна Джалал ад-Дин Мухаммад Руми
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #294 -: Април 04, 2015, 11:48:49 pm »
"Когато сърцето е изморено, потта капе от очите!"

Мевляна Джалал ад-Дин Мухаммад Руми
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #295 -: Април 08, 2015, 02:16:49 am »
"Научи се да не разрушаваш с думи това, което си създал с мълчание."

Чарлз Буковски
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #296 -: Април 13, 2015, 03:38:22 pm »
На каквото и да те учи животът, сърцето вярва в чудеса!

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #297 -: Април 13, 2015, 11:06:36 pm »
Дори ако единствената молитва, която изричаш през целия си живот е "Благодаря", това е напълно достатъчно.

Майстер Екхарт

 :)
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #298 -: Април 14, 2015, 12:32:52 pm »
Когато пробудиш сърцето си – ще разбереш. Но не с разума. Със сърцето си…
Когато пробудиш сърцето си – ще прогледнеш. Но не само с очите. И със сърцето си…
Когато пробудиш сърцето си – ще простиш. На целия свят. Но най-вече на самия себе си…
Когато пробудиш сърцето си – ще си спомниш,че някога си бил истински. И отново е време за това.
Когато пробудиш сърцето си – ще те заболи. Много. За спящите сърца около теб…
Когато пробудиш сърцето си – ще си разбрал, че това е само първата крачка. Напред към себе си.
Когато пробудиш сърцето си – ще я усетиш.
Точно там.
Право в сърцето…
…цялата Красота!
Тук вътре.
Йоан Кронщадски

trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #299 -: Април 16, 2015, 12:43:16 pm »
"Отдавна не вярвам в случайности. Мисля, че съществува някаква последователност от събития, която ни води от едно място на друго. Неспособни да контролираме това движение, ние го наричаме случайност. Но, разбира се, нищо не е случайно."
Из "Балтимор" Елена Ленголд