Автор Тема: Украйна - размисли  (Прочетена 13868 пъти)

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Украйна - размисли
« Отговор #30 -: Март 19, 2014, 04:33:31 pm »
Кърджали - там не преобладават национални малцинства.

В Кърджали преобладава турското малцинство, над 50%, като от познати имам инфо че масово на обществени места - заведения, общински структури и институции се говори на турски език, но да погледнато като области и административно устройство двете нямат нищо общо.

Проблемът на Крим беше референдумът и начинът по който беше проведен той - първо цялата област попадна под обсадата на руските военни, след това под строй и бурна пропаганда с/у "Нацистка Украйна" (доколкото видях от репортажи е имало навсякъде такива билбордове), след това се е провело въпросното нещо, като дори бюлетините не са били поставяни в пликове, което поставя под сериозно съмнение разбирасе лигитността на вота.
При нормални условия сигурно мнозинството би било отново за Руската Федерация, което е разбираемо предвид че половината от населението там са руснаци, а и стандартът на живот е по-добър, което разбирасе е на първо място за хората, но в случая след като една територия е окупирана беше излишно провеждането му според мен.


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #31 -: Март 19, 2014, 04:51:18 pm »
Санти, предполагам че мнението, което си изградил за ситуацията оттатък, в голяма степен е повлияно от драсканиците в българските медии? А бил ли си там, видял ли си какво става, знаеш ли какво искат хората, от какво се страхуват?

Мога да кажа, че в момента населението в Крим много повече се страхува от евентуалния колапс на държавата Украйна, отколкото от присъствието на руски бази и войници там. Те винаги са били там. И кримчаните никога не са се чувствали украинци, макар че бяха присъединени към Украинска ССР, която вече не съществува след разпада на СССР, а Крим мина автоматично в състава на Украйна.

Присъединяването на Крим към Русия за мен е икономически целесъобразно, да оставим политиката и пристрастията настрани.

И аз ако трябва да избирам между колабираща държава с несигурно бъдеще и по-стабилна държава с по-висок стандарт, ще избера по-малкото зло. Що се отнася до превратаджиите в Украйна, странно е защо ЕС и Щатите толкова яростно ги подкрепят, а 2/3 от населението в Украйна им нямат доверие и не ги искат? И накрая какво ще им остане - 1/3 от страната (най-гладните райони) и помощи от ЕС?

Много ми е интересно с каква увереност давате тези мнения, позовавайки се на платените драсканици на купени и продадени за жълти стотинки български журналисти, без никога да сте ходили и да сте живяли там. Е, аз съм живяла точно там, където се изявяват въпросните “сепаратисти“ (неприемащи новото правителство) и мога да кажа какви са хората и какво предпочитат.




Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Украйна - размисли
« Отговор #32 -: Март 19, 2014, 05:43:17 pm »
Санти, предполагам че мнението, което си изградил за ситуацията оттатък, в голяма степен е повлияно от драсканиците в българските медии? А бил ли си там, видял ли си какво става, знаеш ли какво искат хората, от какво се страхуват?

Много ми е интересно с каква увереност давате тези мнения, позовавайки се на платените драсканици на купени и продадени за жълти стотинки български журналисти, без никога да сте ходили и да сте живяли там. Е, аз съм живяла точно там, където се изявяват въпросните “сепаратисти“ (неприемащи новото правителство) и мога да кажа какви са хората и какво предпочитат.

Лили, Да си имаме уважението, мнението ми няма нищо общо с разни 'соросоидни' драсканици, особено пък от медии - все пак достатъчно години съм се занимавал с изучаването на история и в последствие геополитика и продължавам да го правя, за да съм си изградил мнение в съответствие с идеологията и политическите ми възгледи.
Преди два дни в друго къмюнити имах достатъчно обширен диалог по темата с човек, който е пребивавал в последните две години на работа в Севастопол и може да се каже, че съм запознат със ситуацията там, макар и не от първа ръка и не толкова добре колкото теб.

Това, което споделяш го разбирам чудесно и е вярно, но аз го гледам и под друг ъгъл, а именно да се запази мира в региона, пък украйнци и кримчани да следват какъвто курс искат - ЕС/Русия.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #33 -: Март 19, 2014, 06:55:09 pm »
На мен ми е интересно как самите украинци (повечето) не приемат насериозно новото си правителство, обаче ЕС, България и Щатите продължават дружно да го аплодират.  :017:  :043:

Между другото, вчера ни се обади потенциален клиент - украинец и не откъде да е, а от столицата Киев. Иска да се премести колкото се може по-бързо в България с цялото си семейство, без връщане назад.

Ситуацията в Украйна изглежда доста несигурна и който има някакви спестявания да спасява, бяга от там, преди да са съсипали тотално икономиката на страната. Дотук не чух никой от тамошните да аплодира новото правителство, освен надъханите поддръжници на партиите, участвали в преврата.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #34 -: Март 19, 2014, 08:19:12 pm »
И на мен ми се струва, че първоначално протеститащите (тези без партийна принадлежност) са искрено вярвали, че се борят за "по-доброто бъдеще" на Украйна. В началото сред тях е имало и по-възрастни хора. Впоследствие обаче ситуацията загрубява - тя си върви по предварително начертан сценарий - и на едни им секва ентусиазмът, а други просто ги хваща шубето. Записите ясно показват какво е било нивото на агресия от страна на "мирните" протестиращи - блъскане с метални вериги, бой с бухалки, ритане на паднали полицаи с крака (и не само), хвърляне на коктейли Молотов, газене с багер... То не знам какъв трябва да си - сляп или тотален лицемер, за да продължаваш да твърдиш, че това са били мирни протетиращи граждани, а силите на реда са ги газили без да бъдат предизвикани и че са могли с бездействие да предотвратят по-нататъшната ескалация на насилието. Да ви кажа, срещу мен ако застане разярено говедо, размахващо метални вериги, направо ще стрелям, защото говедото вече е изгубило човешкото си лице.

Естествено в медиите представят ситуацията както на тях им е угодно или по-скоро както е угодно на тия, дето ги хрантутят. А ние като сме в ЕС, защо тотално обедняхме и защо стандартът ни е много по-нисък от този в Русия? Не бих искала и Украйна да последва тъжния и жалък пример на България. Къде са 6 милиона, голяма част от които са застаряващо и икономически неактивно население (издържани от сега работещите), къде са 46 милиона... Всичко е една голяма дирижирана майя (илюзия), дано хората не останат излъгани и разиграни като пешки.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #35 -: Март 19, 2014, 09:27:20 pm »
Стана ми интересен новоназначеният премиер на Украйна Арсений Яценюк (Яцек) и се оказа, че в картата има силно близнашко присъствие - Слънце, Луна и Меркурий в Близнаци. Роден е на 22 май 1974. И още по-интересно е, че има съвпад на Луна и Меркурий с Кету (и квадрат с Юпитер) - тази конфигурация дава много добри оратори, но и изкусни лъжци, блъфьори и манипулатори. Времето ще покаже дали ще си изпълни обещанията, дадени пред народа, и къде ще докара държавата.

Обаче към този момент не виждам нищо специфично в динамиката на картата му (без час), транзитите на бавните планети и на Марс не засягат светилата. Много интересно... Въпреки че на пръв поглед той е основна сценична фигура, изглежда като че ли е най-изявен, да не се окаже, че е сложен там да отвлича вниманието, а въженцето дърпа някой друг?  :017: Слънце в опозиция с Нептун и Луна/Меркурий в съвпад с Кету - много неясноти има около тоя човек.
« Последна редакция: Март 19, 2014, 10:07:24 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Украйна - размисли
« Отговор #36 -: Март 20, 2014, 12:05:42 am »

Естествено в медиите представят ситуацията както на тях им е угодно или по-скоро както е угодно на тия, дето ги хрантутят. А ние като сме в ЕС, защо тотално обедняхме и защо стандартът ни е много по-нисък от този в Русия? Не бих искала и Украйна да последва тъжния и жалък пример на България.

Защо ли как, защо ? Там ли ни е мястото според теб ? Досега не се сещам да е имало правителство откакто сме в ЕС, което да се е стремяло да се приобщим към европейската общност, дали се предприеха смислени реформи в даден сектор ? Внасят се някакви неадекватни законопроекти, целящи да отблаготелстват някого или се кърпят закони, нямащи никаква сила,ЕС непрекъснато си затваря очите за произвола, който става тук, но докога ?
Да съберат те 240 народни представители, да ни ги докарат и да вземат да ни оправят, понеже тук не се наситиха с далаверите от 89-та насам.
Ако и в Украйна политическата класа е на това долно ниво с нищо няма да се промени живота на обикновения човек, освен че ще има възможност да емигрира някъде, където може да води нормален живот.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #37 -: Март 20, 2014, 07:55:19 am »
Ако и в Украйна политическата класа е на това долно ниво с нищо няма да се промени живота на обикновения човек, освен че ще има възможност да емигрира някъде, където може да води нормален живот.

Според мен украинската политическа класа не е с нищо по-различна от българската, определят я като "кланова". И жалкото е, че в рускоезични коментари все по-често чета да дават за пример България като влошаващ се живот и нисък стандарт след влизане в ЕС. В България имаше малко неща за съсипване, но са успяли да ги съсипят - селското стопанство. В Украйна има много повече.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #38 -: Март 20, 2014, 08:43:32 am »
В рускоезичните медии са пуснали един цитат, стигна и до българските - изказване на един от лидерите на новото украинско правителство Олег Тягнибок относно ситуацията в Крим:

Цитат
Приводим без купюр текст с  форума  ВО «Свобода»:
«Проще украинизировать Папуа-Новую Гвинею, чем Севастополь. Чтобы оставить его в составе Украинского государства, тем более социал-националистического государства, все население этого города должно быть ликвидировано, кроме украинской общины. Поскольку там находится оккупационный флот, а также морская авиация в пос. Кача, что 20 км от Севастополя, а это может повлечь за собой вооруженный конфликт с РФ, то там украинизацию можно проводить только с помощью массовой стерилизации населения под видом вакцинации, распространения смертельных вирусов, инфекций, отравления питьевой воды, применение химического, биологического и бактериологического оружия.


За да се убедя, че не е скалъпено, потърсих тоя форум. Дискусиите са на украински, събрала се е групичка активисти. Но първото ми впечатление е, че много се хиперболизира намесата от страна на Русия, едва ли не война щяла да се води. От мои украински роднини знам, че ситуацията не е такава, каквато я описват.

Общо взето истерия и антируска пропаганда. Руснаците щели да окупират цяла Украйна и да я присъединят. Тия въобще чуват ли се какво говорят? Един идиот пише да се разреши на всеки украински гражданин свободно да носи оръжие, за да можел да се "защити" от външна агресия. Те сами си противоречат - първо пишат, че не искат война, после искат да им се раздаде оръжие.

Не може шепа фанатици от Западна Украйна да съсипе цялата държава. Да вземат отново да се присъединят към Полша - хем ще се върнат там, откъдето са дошли, хем ще са в ЕС.





Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #39 -: Март 21, 2014, 04:20:54 pm »
Да ти кажа, в медиите се бълва толкова противоречива информация, че вече не знам на какво да вярвам. Кръстосан огън. Но може би именно това е целта - да се създаде объркване у средностатистическата аудитория и двуполюсен модел - САЩ-ЕС-Обама срещу Путин-Русия. И като чета разни интернет тролове и техните коментари, има явно раздвояване, но никой няма алтернативна позиция по темата. Или подкрепят едните, или другите.

Преди 2-3 дни единият колега в офиса съобщи, че от Украйна вече изнасят Златния резерв към САЩ, някъде го е прочел в нета. Пък дали е вярно, никой не знае. Но неслучайно хората са казали - в мътна вода най-добре се лови риба.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Украйна - размисли
« Отговор #40 -: Март 24, 2014, 12:12:32 pm »
В България всеки си следва собствената си позиция, нормално е управляващи и опозиция да следват тази, която им определят проектосъздателите им т.е няма изгледи да има позиция по въпроса.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #41 -: Март 24, 2014, 12:51:35 pm »
Как мислите вие, трябва ли България да има въобще някаква позиция относно събитията в Украйна?

Би трябвало, но тук положението ни е "хем вълкът да е сит, хем агнето да е цяло". Няма как иначе.
От друга страна не знам дали е целесъобразно да се меси извън Балканския регион - има ли работа там? Или колкото да не сме капо, търсим одобрението на ЕС?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #42 -: Март 24, 2014, 05:10:07 pm »
В тази връзка колегата тъкмо разказа един виц  ;D

Албания обявява война на Китай... Отива албански посланик в Китай да им връчи официалния документ за това. И пита "Колко е населението на Китай?", отговарят му - "Около 1,4 милиарда". Той се хваща за главата и вика - "Де ке ви копаме, де ке ви копаме!?" (къде ще ви погребваме?).  :043:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1594
Re: Украйна - размисли
« Отговор #43 -: Март 24, 2014, 05:33:52 pm »
Хахаха готин виц...

Оф, тези пухльовци от КСНС ме смаяха днес...  :-\
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Украйна - размисли
« Отговор #44 -: Март 24, 2014, 06:55:24 pm »
Няма как иначе - България е член на ЕС и НАТО, нали? По-скоро бих се учудила, ако тръгне срещу техните интереси, но това щеше да е политически сюрреализъм.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui