Автор Тема: Опозициите  (Прочетена 18098 пъти)

Santi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 660
  • Nonsense
Re: Опозициите
« Отговор #60 -: Май 01, 2014, 12:50:38 am »
И двата аспекта ,квадратура и опозиция имат и марсова природа,както и всички останали,така че когато в квадратурата участват "приятели " на Марс ,напрежението носи динамика и пробив ,докато при опозицията същите не стигат до "центърът-баланса" и обратно -планети  "приятелки" на Венера ,не усещат така силно предизвикателството на опозицията и приемат същото. :)

Рени,
Тогава как би изглеждало това предизвикателство при Венера-Сатурн/за опозиция/ ?

Happy58

  • Гост
Re: Опозициите
« Отговор #61 -: Май 01, 2014, 08:44:55 am »
Първо, да изразя благодарност за темата - лично на мен мисля, че ще ми помогне :)

А сега за опозициите и квадратурите по принцип - докато четях и сравнявах със собствения ми опит, стигнах до извода, че голямо значение си има и домовата позиция на планетите, образуващи аспекта и ще опиша, защо.

За мен трудния аспект се оказва квардатурата Марс-Нептун (2-5 дом) - не мога да намеря начин да я отработя - собствените ми ценности не могат да се споразумеят с жертвите, които давам в любовните ми връзки. Парите също присъстват по някакъв начин.
Марс прави и точна квадратура към нодалната ос (11-5), но още не знам нито как се проявява, нито как да я отработвам. Може би, ако разбера първото, ще мога да намеря вариант за второто, но още не съм стигнала дотам.

За опозициите - първата е Юпитер-Луна (1-7) - вече го обсъждахме. Наистина преувеличавам емоциите и чувствата си - сега, когато вече го знам, опитвам да вкарвам козирога като приемник на Луната. Не съм стигнала много далеч в това, но поне го знам и опитвам.

И сега малко по-сложния вариант на опозиция -ретро Сатурн в съвпад с ретро Хирон (в 9 дом, на 3 гр преди 10) към с Венера/Плутон/Уран в 3 и незнакова (само градусова) към Слънце в 4.
По първата (Хирон не знам как да го включвам), 3-9 дом - едното проявление е признаване на авторитета на хора/институции с претенции за знаия, титли и т.н. Не признавам ничий подобен авторитет, ако не намирам аналитична/логична основа за това, което приказва - няма значение кой е (спокойно мога да се усъмня и в Айнщайн, ако ми се наложи :) ). Но по някакъв начин това става на вътрешно ниво, външна конфронтация не осъществявам - просто не го признавам и заобикалям ситуацията. Примерно, някой от форума тук може да има моето признание и уважение като знаещ в пъти повече, отколкото някой известен астролог (както си е всъщност). Но, има и друго някакво проявление - някой може да не заслужи уважението ми като човек, но ако притежава знание, което за мен е ценно, намирам среден път и осъществявам и поддържам контакта - и  не изпитвам особен проблем при това. Някакси заставам по средата :).

Опозицията към съвпада на венера - на младини - тотална липса на женско осъзнаване - търсех потвърждание и признание от мъжете отсреща. Това ми докара невероятно много проблеми. Постепенно придобих самочувствие и започнах да намирам баланса в себе си. Сега, след запознаването с астрологията, нещата ми се изясниха и съм по-спокойна.

Опозицията към Слънцето - мисля, че я срещам предимно в работата си - чрез шефовете. Докато уважавам и признавам авторитета им, а те мен - всичко е наред. В момента, в който едно от двете отпадне, не мога да продължа да съм на това място - напускам. След време, когато пак се задейства, пак започвам при същия шеф :). В момента (от 1-2 години) осъзнавам, че всъщност не всичко се върти около моето его и не е необходимо да бягам всеки път, и започнах да опитвам да виждам гледната точка на шефа/другите и да я приемам. Все още съм в процес на усвояване, но мисля, че напредвам полекичка и май се чувствам по-спокойно така :) - и честно казано, смятам този факт за напредък от моя страна и съм доволна - Слънцето някак е по-щастливо :), не е наранено като преди.
Друго проявление на тази опозиция е и ниското ми самочувствие относно професионалните ми способности. Не че не знам, колко съм добра, а все смятам, че няма кой да ги оцени и да ги използва. Но тук все още нямам особен напредък (не съм се и опитвала още да направя нещо особено).
И третото проявление, което не ми е много ясно, но все пак - сатурн е У7 - ами брак нямам, а няма и да има, според мен :)

« Последна редакция: Май 01, 2014, 08:48:36 am от Happy58 »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Опозициите
« Отговор #62 -: Май 01, 2014, 09:38:22 am »
Santi,

Венера опозиция Сатурн ,в чист вид ,не е толкова затормозяваща и за двамата участника ,защото същите тук демонстрират тенденция ,да се ангажират/свържат  един с друг във времето ,за да бъдат оценени от другите ,заради тяхната толерантност ,отношение към връзките.Това е един "учтив" аспект във  външен план,който се стреми , да запази добрия тон на споразумение между Хетерата и Цензурата.За мен това е аспекта " Walk the line...".
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Опозициите
« Отговор #63 -: Май 01, 2014, 01:42:30 pm »
Акрукс, имаш опозиция слънце-луна, може и да е само знакова, не помня. Желаеш ли да споделиш?
Да, имам опозицията, за която пишеш- на градус разлика са, а имам също опозиция Венера/Юпитер- последната има за посредник Сатурн У6, който е в тригон с Венера У2 и в секстил с Юпитер У4- от малка бях приучена да работя за придобивките си от една страна, а от друга страна опозицията ми е погаждала лоши шеги с това, че щедро и безотговорно се раздавах на хора, които не са заслужавали повече от едно "Здрасти!"



« Последна редакция: Май 01, 2014, 01:47:21 pm от akruks »

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Опозициите
« Отговор #64 -: Май 01, 2014, 01:54:48 pm »
Да, имам опозицията, за която пишеш- на градус разлика са, а имам също опозиция Венера/Юпитер- последната има за посредник Сатурн У6, който е в тригон с Венера У2 и в секстил с Юпитер У4- от малка бях приучена да работя за придобивките си от една страна, а от друга страна опозицията ми е погаждала лоши шеги с това, че щедро и безотговорно се раздавах на хора, които не са заслужавали повече от едно "Здрасти!"
Благодаря ти!
Аз по-напред тук писах да споделите дали има "научаване" и спиране на изпитите по нея, като казах че при мен са на друго ниво, надявам се да е по-високо. Но поради това, че е остър, конкретен аспект няма как да спре да излиза отново и отново на преден план. Когато се правя, че няма, светът и другите ми го навират в очите.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Опозициите
« Отговор #65 -: Май 01, 2014, 01:59:19 pm »
Имам ъглова опозиция и при това точен аспект- на 4 градуса. Единственият начин да се справя беше да забравя за малефичната планета. Сложих я да нанка и тя заспа верно. Ами- и така не става. Другите го изиграваха за мен и вместо мен. Вие как се справяте с опозиците?
И-забелязвам, че дори и  в момента да си помирил двете начала, проблемът е доживотен. Просто по нов начин, на новото място , и с новите хора. Има израстване в разбирането, но има си и опозицията. Толкова, тригон не става тя.
Аз лично с квадарат като аспект като че ли по-добре се справям.
Не си споменала от кои планети се състои тази опозиция, за по-добра представа. Когато няма между тях трета планета, която да осъществява връзката между тях, на помощ идват прогресиите. През октомври пр Слънце при мен има ингрес, което го поставя в тригон с моята Луна и в секстил с моето Слънце в натала, така че се надявам следващите 30г да имам вътрешна хармония.

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Опозициите
« Отговор #66 -: Май 01, 2014, 02:09:37 pm »
Марс ретро в стрелец и меркурий в близнаци , марс в 4, другият в 10 дом.
Сегашният му ретрограден период ме накара да си осъзная потребностите по марс. Затова е тази тема. Исках да видя другите как се справят от опит, не от книгите.
Писах в друга тема, че по принцип премълчавам и се "извисявам" , но не мога така вече. Облещих се на шефа и използвах неговия маниер-да се види отстрани. Резултат-на другия ден ме погледна с респект. Но пък....после случаят ни хвърли двамата да се измъкнем от кофти паркинг чрез неговото маневриране и аз трябваше да му се доверя, което не правя по принцип.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Опозициите
« Отговор #67 -: Май 01, 2014, 02:18:53 pm »
Облещих се на шефа и използвах неговия маниер-да се види отстрани. Резултат-на другия ден ме погледна с респект.

Може би това е принципът на опозициите - човек на само да приеме двата полюса на едно нещо, а и да може да се види отстрани. Също така да може да погледне върху ситуацията без да се идентифицира нито с единия, нито с другия полюс.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Опозициите
« Отговор #68 -: Май 01, 2014, 02:24:50 pm »
Марс ретро в стрелец и меркурий в близнаци , марс в 4, другият в 10 дом.
Сегашният му ретрограден период ме накара да си осъзная потребностите по марс. Затова е тази тема. Исках да видя другите как се справят от опит, не от книгите.
Писах в друга тема, че по принцип премълчавам и се "извисявам" , но не мога така вече. Облещих се на шефа и използвах неговия маниер-да се види отстрани. Резултат-на другия ден ме погледна с респект. Но пък....после случаят ни хвърли двамата да се измъкнем от кофти паркинг чрез неговото маневриране и аз трябваше да му се доверя, което не правя по принцип.
А ти нали имаше Слънце в близнаци, възможно ли е "премълчаването" при теб да е свързано с това, че Мерка е изгорян и това му пречи да се изявява пълноценно, въпреки че е на трон по знак?
На шефа си се облещила, защото тр Марс е направил хармонична връзка с твоя Марс и с твоите Меркурий/Слънце- освободила си енергията на опозицията.

Happy58

  • Гост
Re: Опозициите
« Отговор #69 -: Май 01, 2014, 02:25:11 pm »
Благодаря ти!
Аз по-напред тук писах да споделите дали има "научаване" и спиране на изпитите по нея, като казах че при мен са на друго ниво, надявам се да е по-високо. Но поради това, че е остър, конкретен аспект няма как да спре да излиза отново и отново на преден план. Когато се правя, че няма, светът и другите ми го навират в очите.

от моето преживяване по опозицията, първо трябва да осъзнаеш двете страни, после да ги приемеш, и накрая да опиташ да ги помириши обединеш  и да живееш вече с обединеното - но с душата си, а не с ума. Тогава вече няма да се проявява по труден начин. Описах го горе в случая ми с шефа. Не мисля, че става с игнориране.

добавка - нещо подобно на това, което Лила е описала в последния си пост.

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Опозициите
« Отговор #70 -: Май 01, 2014, 02:30:45 pm »
А ти нали имаше Слънце в близнаци, възможно ли е "премълчаването" при теб да е свързано с това, че Мерка е изгорян и това му пречи да се изявява пълноценно, въпреки че е на трон по знак?
На шефа си се облещила, защото тр Марс е направил хармонична връзка с твоя Марс и с твоите Меркурий/Слънце- освободила си енергията на опозицията.
Не ми е изгорен меркът, на 20 гр. източен преди слънцето. Просто отграничавам правия и ретроградния марс. Затова сега узрях, че не трябва да се мълчи, не и на всяка цена. Отново е " обърнат навътре" марс, както в натала. В момента няма значими прогресии.

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Опозициите
« Отговор #71 -: Май 01, 2014, 02:33:24 pm »
Може би това е принципът на опозициите - човек на само да приеме двата полюса на едно нещо, а и да може да се види отстрани. Също така да може да погледне върху ситуацията без да се идентифицира нито с единия, нито с другия полюс.
Тука си права. Просто отказах да имам марс дълго време, не се съревновавам, не споря, нямам потребност. Но не е оферта.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Опозициите
« Отговор #72 -: Май 01, 2014, 04:02:59 pm »
Не си споменала от кои планети се състои тази опозиция, за по-добра представа. Когато няма между тях трета планета, която да осъществява връзката между тях, на помощ идват прогресиите. През октомври пр Слънце при мен има ингрес, което го поставя в тригон с моята Луна и в секстил с моето Слънце в натала, така че се надявам следващите 30г да имам вътрешна хармония.

Цитат
  Когато няма между тях трета планета, която да осъществява връзката между тях, на помощ идват прогресиите.

Зависи от локализацията и между кои планети се случва опозицията .Например Слънце с външна планета ,кога ще "помогне " тук прогресията ?1?
Помощта винаги идва от Венера и местата,които обитава  в натала ,даже и не дотам добре стояща и по знак ,и по дом ,и аспекти. :)

Прогресии,транзити ,дирекции,лунации и т.н. само отмерват" начало-кулминация -край " или цикличността на (не) случващите се процеси в нас ,които ни "шейкват" натала  в периода,за да изразяваме себе си като потенциал или творчество и все в този ред.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Опозициите
« Отговор #73 -: Май 01, 2014, 04:03:53 pm »
Може би това е принципът на опозициите - човек на само да приеме двата полюса на едно нещо, а и да може да се види отстрани. Също така да може да погледне върху ситуацията без да се идентифицира нито с единия, нито с другия полюс.

Кога ,как и защо ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Опозициите
« Отговор #74 -: Май 01, 2014, 04:10:57 pm »
Кога ,как и защо ?

Не съм се замисляла, но може би в ситуации, които те поставят в задънена улица, и не виждаш адекватно решение, ако клониш към единия или другия полюс на опозицията.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui