Автор Тема: Образование  (Прочетена 7080 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Образование
« -: Април 26, 2014, 06:44:03 pm »
С тия технологии все повече се замислям, че децата учат по много грешен и остарял начин
Всичко може да се намери в нета, тогава защо да го помним? Какъв смисъл има например да знаеш кога е изухнала Втората световна война? Ако го знаеш, това прави ли те добър автомонтьор? А това, което се научава само в практиката, защо не се учи в училище/вуз? И изобщо-не е ли време за промяна, ама сериозна?

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Образование
« Отговор #1 -: Април 26, 2014, 06:53:37 pm »
Има нужда от много, много промени, ама явно някои хора си имат за цел да ни направят тъпи и тя няма да стане ... ;D
Учи се всичко и в крайна сметка не се научава нищо!

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Образование
« Отговор #2 -: Април 26, 2014, 06:59:06 pm »
Учи се всичко и в крайна сметка не се научава нищо!

По скоро карат децата да зубрят, а не да мислят, което според мен е по-важно от това колко знаят.

Образователната система в България е пълна помия от доста време.


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Образование
« Отговор #3 -: Април 26, 2014, 07:02:26 pm »
На мен ми прави впечатление големият относителен дял на полуграмотни хора сред висшистите в България. А и самото качество на висшето образование, най-вече специалностите с по-широк профил, е на ниско ниво.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Образование
« Отговор #4 -: Април 26, 2014, 08:33:46 pm »
Само от 1 до 4 клас ги учат нормално. ;D

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Образование
« Отговор #5 -: Април 26, 2014, 08:41:43 pm »
Не мога да се изкажа за средното ви образование, не съм била в тази система.
А иначе от повечето майки чувам колко много учат децата им в училище. Навремето в колежа, където повечето колеги бяха от елитни езикови гимназии и ни гледаха надменно и отвисоко, на мен ми направи впечатление, че много трудно усвояват елементарни учебни дисциплини извън чуждия език, който са учили. А не беше кой знае какво - основи на макроикономиката, маркетинг, основи на мениджмънта и т.н. Никакви висши математики и аналитични дисциплини - това го минах впоследствие, във втория вуз.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Образование
« Отговор #6 -: Април 26, 2014, 08:48:21 pm »
Ами, Папи, смисъла да знаеш факти и да ги помниш въпреки че ги има навсякъде, е че така се изграждат в мозъка ти причинно-следствените връзки между нещата. Това е нещо, с което техниката не може да ти помогне. В Интернет можеш да намериш информация за т. А и т. Б като части от съждението, но няма да намериш пътя, ако мозъка ти трябва да го намери. И ако мозъка ти не знае изобщо за т.Б, губиш изцяло възможността да изградиш конкретната причинно-следствена връзка. Без помнене никакво мислене не може да се случи, а без мислене - дай да я режем тая глава, защото вече не трябва.
Пряко и непосредствено това да знаеш кога е избухнала Втората световна война не те прави добър автомонтьор, не, обаче като се навреш под тази кола и започнеш да мислиш как да я оправиш, същите неврончета започват да работят и да търсят вече разработените нервни пътища. И от там ще дойде разликата, че който е отделил време да си разработи нервните пътища повече, ще постигне по-бързи и по-добри резултати. Мозъкът трябва да е стимулиран по много различни начини, за да може да достигне оптималните си възможности и има някаква взаимосвързаност между тях, по мои наблюдения. Когато подвханеш повечко неща през ежедневието као тип умствено натоварване, се справяш по-добре със всички тях.

Иначе образователната система трябва да се промени, да, но не да се спре изучаването на някои науки или помненето на някакви неща, просто защото ги пише в Интернет (то едно време ги е пишело в книги ама пак хората са ги помнили), а повече че трябва да се научат хората да мислят, а не какво да мислят. Проблема с училище е със зубрашките истории, които трябва да са дословни. В училище интуитивният интелект няма много място, освен ако ученикът сам не е достатъчно изобретателен и не намери начин да го приложи. Обема също съм съгласна с майките, посочени от Лила, че е много. Не е нормално да имаш 7 учебни часа и след 7 учебни часа да трябва да работиш още 3-4 да се подготвиш за утрешните 7. Това прави повече от 8 часа работен ден.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Образование
« Отговор #7 -: Април 26, 2014, 09:12:17 pm »
Тъндър, шахматистите имат достатъчно голяма стимулация, обаче не съм чула да са полезни с нещо друго, освен с добре изиграна партия. Важна е стимулацията, разбира се, но в днешно време трябва да е различна. Колко от нас, като завършат ВУЗ, и наистина знаят нещо? А ако не-какво са правили 5 години? Ако пък да-защо за по-важните професии се изисква минимален стаж-няколко години на по-ниска позиция? И тези със стимулираната зубраческа памет по-добра невронна мрежа ли имат? Кое го доказва? Ти доверяваш ли се на млад лекар/зъболекар?

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Образование
« Отговор #8 -: Април 26, 2014, 09:25:21 pm »
В интерес на истината, в класа си имах момче, което се занимаваше с шахмат. Имам предвид в големи клубове, ходеше на състезания и ако 11 клас не беше казал, че просто повече няма да се занимава - защото го мързи, вероятно щеше да бъде нещо като малкият Веско Топалов. От духовна и житейска гледна точка е комплексар и леке, но опрделено мозъка му служеше за много повече от това да изиграе добра партия шах. Добре му вървеше в училище по всичко без да си дава никакъв зор. И като казвам никакъв, означава да не е прочел и една буква. Всичко навързваше някак с логика там където логика не си представяш дори, че можеш да намериш.
Аз не ти казвам, че практиката не е важна, което явно тълкуваш в мнението ми. Казвам ти, че без теория практика не може. Теорията и практиката вървят заедно, а не поотделно. Както ясно се изразих, зубрачеството не помага, но има разлика между това да си зубър (т.е да учиш без да осмисляш и да не правиш причиннно - следствени връзки) и да си добре осведомен човек за света, в който живееш. А за лекари и зъболекари - в интерес на истината най-големи куриози и дебилски решения съм виждала от хора, които имат много "практика", и обратното - не ми се е случвало веднъж диагноза, която ми е дадена от студент или някой, който просто се интересува от медицина, после да се потвърди и да се окаже вярна.

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Образование
« Отговор #9 -: Април 26, 2014, 10:33:49 pm »
Аз като малък ходех на турнири по шах и бях един от най - добрите в училище за възрастна си, но се отказах, защото ми писна да ходя ... ;D А сега съм много слаб на шах и всеки може да ме бие, но твърдя, че ми е развил някои логически способности. Играл съм шах точно когато мозъка е започвал да ми се развива - 2,3,4 и 5 клас.  :)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Образование
« Отговор #10 -: Април 26, 2014, 10:52:59 pm »
Междудругото, и тоя момък, за който говоря, беше с фиксиран Меркурий. Ама беше в Лъв. Брат ми също се е занимавал с шах - той като тебе има Меркурий в ТелИ.  :012:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Образование
« Отговор #11 -: Април 26, 2014, 10:59:11 pm »
За шах ,търсете Риби/Нептун/12-ти дом. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Образование
« Отговор #12 -: Април 26, 2014, 11:09:53 pm »
Заради въображаемите комбинации и "виждащи " един ход напред ,а играещи с един ход назад. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Образование
« Отговор #13 -: Април 26, 2014, 11:12:43 pm »
ама как се хванахте за тоя шах - само образно го споменах
то явно толкова са ми и образите :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Образование
« Отговор #14 -: Април 26, 2014, 11:14:36 pm »
Защо не ?!? Той е от сектор "образование ". ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“