Астрология. Езотерика > Алтернативна медицина. Традиционни и нетрадиционни учения

Доши

(1/7) > >>

Papy:
Аз съм абсолютен лаик по този въпрос, но понеже обичам да се оставям на течението, а то в момента ме доведе до аюрведа, предлагам да си поговорим тук. Някои от вас са доста запознати, ще се радвам да споделите.


П.п. Може ли да си копирате мненията от общата тема, че ако го направи админът, ще се размести първият пост. Мерси

Lilla:
Копирам тук, макар че не съм казала кой знае какво съществено по въпроса  :)

На дошите си отговарям - и като хранителни навици, и като начин на живот. За съжаление съвременната среда трудно позволява да живееш в синхрон с природните си заложби. А иначе иди обяснявай на човек, който е свикнал да се храни безразборно и така си му харесва, че това не е полезно и не това е здравословният начин. Ако не му се отразява на здравето и има перфектен метаболизъм, защо да си променя режима, който го устройва?

Вата/Капха съм, но с преобладаваща вата. Питта ми е в дисбаланс, не ми се отразяват никак добре гневните състояния - получавам обриви, зачервяване, алергични реакции, хормонален дисбаланс. Нямам афинитет към люти, мазни и горещи храни.

Рени:
Във времето, в даден период не варират ли тези доши?!?  ::) :)

Lilla:

--- Цитат на: Рени в Май 29, 2014, 01:22:39 pm ---Във времето, в даден период не варират ли тези доши?!?  ::) :)

--- Край на цитат ---

Има си телесна конституция (съчетание на доши), която е придобита по рождение. Основната матрица не се променя, но е възможно временно да започне да доминира една или друга доша или да се усети дисбаланс. Недостигът също води до дисбаланс, когато дадена доша не може да се изрази адекватно. В моя случай дисбалансът е в питта доша - отговаря на холеричния темперамент, свързва се с метаболизма, с дейността на черния дроб и жлъчката. Не мога адекватно да изразя гнева си, не мога и да го "преглътна" - в резултат се натоварва кожата, там нещата стават видими. А натоварена вата дава предразположеност към екземи, обриви и сърбежи на неврологична основа.

Вещичка:
Пффф кафа 52%, вата и пита по 24%. Ама като прочетох ми то нищо не отговаря. Косата ми според описанието трябвало да е мазна - дръжки, тва сухото сено и със зехтин съм го плескала и пак нищо  :D... А бе мижай да те лажем  :d030:...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия