Автор Тема: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)  (Прочетена 37417 пъти)

Happy58

  • Гост
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #180 -: Февруари 18, 2017, 03:55:50 pm »
Според Саспортас, там където се намира СЛВ трябва да приложим действие, от нас се иска да действаме и то по-различен начин. Там където е ЮЛВ - това е начина по, който ние реагираме. Поради това, авторът отбелязва, че може да тълкуваме СЛВ като Слънцето- там където трябва да светим, а ЮЛВ като Луната- чувствата и емоциите. Така погледнато във всеки от нас съществува едно голямо придърпване в двете посоки и конфликт, в който трябва да направим избор.
Питах за това, кой как ги усеща, защото след 30-те аз забелязвам, че когато "не вървя" по северния, а се "скатавам" в ЮЛВ обикновено винаги се случва нещо, което не ми харесва. Например миналата година, реших да работя от вкъщи(при мен това е голямата борба, толкова си ми е добре у дома, че въобще не ми е зор да вися в офис и да правя кариера). И щастливо си работих отвкъщи около седмица. Обаче на следващата завръщайки се в офиса, установих, че документацията,  която бях изписала или не се беше запаметила или просто се беше затрила някъде и трябваше всичко да започна отначало при все, че вече бях закъсняла със срокове.

Саспортас взима информацията от Трейси Маркс, дори го споменава в книгата си. Нейната книга я има преведена на БГ, но информацията е около 40-тина страници. Не е лоша, но има и по-добри (е, за мен де).
Дали даден човек "усеща" или разбира възлите си, зависи много от неговата настройка. Но независимо дали се усеща или не, те си действат - всеки един от нас има пълното право да се съобрази/помогне или да не.

Оста свързва миналото с настоящето и бъдещето. Тя е проявлението на физически план на закона за причината и следствието и закона за полярността. И като такава, ЮЛВ описва това, което владеем най-добре (по книжките е обяснено защо ЮЛВ). Но тъй като нищо във Вселената не е статично, ние все пак трябва и да се развиваме, а всяко развитие иска посока и усилие. Посоката идва от закона за полярността (едната полярност я владеем до съвършенство, сега трябва да упражним и другата), а усилието от нас :) - ако пожелаем - ако не пожелаем, идва следващия опит/живот.

Обикновено да около 30-35г живеем необезпокоявани по ЮЛв, натрупвайки опит - случките за СЛВ са налице, но все още "минаваме между капките", защото, за да решим да се променяме, би трябвало първо да осъзнаем, че по ЮЛВ не е правилния начин, не е посоката - да натрупаме количеството, което (се предполага) да доведе до промяна на качеството. За тази цел служи Сатурн/Учителя - за това време той минава през цялата карта и ние можем да съберем достатъчно опит. 35г се свързва с възврата на възлите, но, честно казано, забравих обяснението, защо са два. На тази възраст повечето от нас започват да си задават въпроси относно живота си и се нуждаят от промяна. А кой, как, кога ще направи нещо, зависи вече от самия него.  Затова и ти след 30-тата си година си имала тези усещания. А други тук или не усещат, или въобще не признават съществуването/значението/влиянието или както и там да го наречем на възлите.

За мен лично, възлите са основата на картата - аз оттам започвам. И всичко друго в картата е подчинено на тях. Но това е моя начин, възприет от определен вид астрология. От картата ми става ясно, защо така ги приемам, но това е друга тема вече.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12604
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #181 -: Февруари 18, 2017, 04:50:45 pm »
Но това, което ми липсва, е по юлв. И все ме тегли натам.

Значи трябва да отидеш малко на ЮГ, в топлите страни и ще разбереш какво ти липсва или по-точно "какво си забравила", че можеш да правиш с лекота .  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

arania

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 26
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #182 -: Февруари 18, 2017, 05:18:03 pm »
Хепи, много точно написано. И аз започвам да стигам до същото заключение, че възлите са в основата на картата. При мен процесът започна по времето на Сатурновия възврат, а ясното осъзнаване на 36г. И сякаш преодолях негативите на разни напрегнати положения в картата си. Вече не ме мъчат. Живея си с усещането, че съм направила голяма стъпка напред. А дали е така, времето ще покаже. Все ми се струва, че предстоящият възврат ще ми даде отговор на този въпрос.
Non est ad astra mollis e terris via!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12604
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #183 -: Февруари 18, 2017, 05:34:00 pm »
Основата на картата са Светилата и кардиналните оси, като всичко и всички останало в картата работят за Слънце ( ами все пак сме част от Слънчевата система, а не от Възлова такава ) Но всеки има право да започва да тълкува  една карта основно с това, което може към момента-важното е да не се губи връзката  там-тук. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #184 -: Февруари 18, 2017, 05:46:25 pm »
Имаше една книга за светилата – забравих кой е авторът, но нещо на тема астропсихология беше. В книгата си авторът защитава тезата, че Лунните възли в хороскопа показват какво е взаимодействието между светилата. Може би като вторично качество и как това взаимодействие се проектира в социума, тъй като основното значение на нодалната ос в модерната западна астрология е свързано с връзки, отношения, как се позиционираме спрямо останалата част от света. Докато светилата са символ на най-базовите енергии – Слънцето като основен източник на светлина и живот /безсмъртното, духовното начало/ и Луната като сателит, отразяващ слънчевата светлина /тленното, физическото начало/. В този смисъл и Локус Фортуна е важна – тя отразява ъгъла, аспектната връзка между двете светила в хороскопа. В Античността, с изключение на традиционната ведическа астрология, по-често са използвали ЛФ, отколкото Лунни възли. ЛФ е едно от афетичните места.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1599
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #185 -: Февруари 18, 2017, 07:14:46 pm »
Значи трябва да отидеш малко на ЮГ, в топлите страни и ще разбереш какво ти липсва или по-точно "какво си забравила", че можеш да правиш с лекота .  ;)
Имаш предвид да позагърбя студения Сатурн и да се отдам малко на рибешки илюзии ли :)
Ще стане, когато дир Нептун влезе в 4д и нептун направи секстил с Венера :)))
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #186 -: Февруари 18, 2017, 07:17:53 pm »
Имаш предвид да позагърбя студения Сатурн и да се отдам малко на рибешки илюзии ли :)
Ще стане, когато дир Нептун влезе в 4д и нептун направи секстил с Венера :)))
Или срещнеш най-сладката любов :)


При мен възлите са по оста на взаимотоншенията - СЛВ в 7 дом в  съвпад с ПФ и в секстил с Марс. Диспозиторът му, Нептун, е в съвпад с ИЦ,  в тригон към Слънцето и Меркурий и в широк секстил към Луната. Нептун освен че аспектира осите на натала ми е и управител и на дома на Слънцето, Меркурий и Венера.

Най-трудната част от хороскопа ми е точно домът на СЛВ, а това че управителят му е в знаков квадрат с нодалната ос, усложнява нещата. В момента Нептун е в точен съвдап със СЛВ, а транзитната нодална ос е в съвпад с оста АСЦ/ДСЦ - тр.СЛВ е застанал върху АСЦ. Точно сега се чувствам доста объркана по отношение на връзките си с другите, както приятели така и роднини. Макар че получавам прозрения за доста неща свързани с взаимоотношенията си, това ме кара да си задавам още и още въпроси и картинката е все така размазана... А предстои и слънчевото затъмнение да застане доста близо до СЛВ - на 3*, но все пак ще го засегне.
« Последна редакция: Февруари 18, 2017, 07:31:17 pm от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #187 -: Февруари 18, 2017, 07:24:53 pm »
Няма нищо страшно в илюзиите, стига да са дозирани и да си даваме сметка за това. Понякога и на сатурнов скептик се случва да се заблуждава, най-вече защото вярва само в това, което може да се види/докаже – единствената му възможна реалност, отвъд която няма смисъл и има само пустота. Раху и Кету, ако разширим стандартната трактовка на възлите, дават виждане за алтернативните възможности, под различни ъгли. Но пак си зависи от възлите.  ;)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2102
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #188 -: Февруари 18, 2017, 09:56:31 pm »
Винаги съм се питала каква е моята задача по 5-ти дом в сегашния ми живот.
С лекота се справям в едно - творчеството , обичам да сътворявам неща, това ми носи истинско удовлетворение. За съжаление с годините ентусиазмът ме понапусна.
Никога не съм искала собствени деца, с изключение на един период, в който се колебаех заради партньор. Съдбата тук си прави шега с мен - професията ми е свързана с деца, освен това се грижа частично за племенник. Приемам го като някакво наказание, обаче поради липса на алтернатива си трая.
Хазартът ми е далечен, забавленията и влюбванията с променлива успеваемост и някак ми се губи какво се иска от мен..
По Южния възел всичко е наред- успях да изградя дългогодишни приятелства, да организирам хора и събития, да създам много и разнообразни контакти, даже да си сбъдвам мечтите. :57:
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #189 -: Февруари 18, 2017, 10:02:40 pm »
При теб ЮЛВ в 11 дом ли е?

С Лунни възли по оста 5/11 в западната карта не се оплаквам от количествени липси, а от качество. И по двата дома има навалица. Не бих казала, че са липсвали възможности, но с времето се научих да отсявам. И цедката стана толкова фина, малцина минават през нея. Повечето ми разочарования по темите на двата дома винаги са били поради неправилна и често прекалено оптимистична/идеалистична/изпълнена с очаквания оценка на някой човек или ситуация.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

rodopis

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 306
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #190 -: Февруари 19, 2017, 07:42:57 am »
Изчитайки последните коментари се чудя следното: душата ли избира разположението на нодалната ос или това е проблем,който трябва вече да се разреши. Ако сме в хипотеза за усвояване на опитност и растеж по СЛВ, как се обясняват случаите когато СЛВ е лошо аспектиран? Как се обяснява тази логика- че трябва да се положат още повече усилия, да се преодолеят повече препятствия?
« Последна редакция: Февруари 19, 2017, 07:46:28 am от rodopis »

Корея

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2102
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #191 -: Февруари 19, 2017, 11:42:48 am »
Да , ЮЛВ е в 11 дом, Телец.
5/11 са ми силно повлияни от наталните планети там- в 11-ти с Юпитер всичко се случва с лекота, в 5-ти с Уран винаги е " очаквай неочакваното" и държа нещата да стават както на мен ми се иска, но това не става в повечето случаи.
Събития съществени съм имала само когато транзитните възли застанаха на ос АЦ/ МЦ.
« Последна редакция: Февруари 19, 2017, 11:44:45 am от Корея »
От малките радости в живота
човек може да си сглоби едно съвсем прилично щастие...

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #192 -: Февруари 19, 2017, 12:21:21 pm »
Изчитайки последните коментари се чудя следното: душата ли избира разположението на нодалната ос или това е проблем,който трябва вече да се разреши.

Това е много философски въпрос, никой не знае какво е отвъд и какъв е божественият замисъл. А ако някой твърди нещо категорично, това е първи признак, че не е наясно с езотеричната част.

Принципно погледнато, всяка планета в съвпад с нодалната ос е акцентирана. За разлика от Меркурий обаче, който в съвпад или в мажорен аспект с друга планета "попива" нейните характеристики, Раху и Кету запазват своята природа и принцип на действие. Но в зависимост от планетата придобиват допълнителна окраска.

Но когато има планета в съвпад с нодалната ос, това подчертава важността на тези теми в живота, по един или друг начин те излизат на фокус. Всяка планета в съвпад с Кету предполага качествени и количествени натрупвания от миналото, по съответния планетен принцип. Понякога дава и някакви задръжки, зависи как е позиционирана. Ако говорим за малефик в съвпад с Раху, силата му може да бъде удвоена с оглед на природата на Северния възел – да носи експанзия, да генерира и разпръсква енергия. И кармичните уроци, свързани с изявите по тази планета, добиват допълнителен фокус, интензивност. Зависи в кои домове са поставени възлите в съвпад с малефик. В някои домове могат да вредят на физическото и психическото здраве – в знака на Лагна, по оста 2/8, 6/12. Дали ще се прояви в чисто физически план зависи от съзнанието на натива, възлите изискват духовна работа – те олицетворяват принципа на дуалността, на майя /илюзията/ и всичко онова, което е отвъд нея /духовни реалности/.



 
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12604
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #193 -: Февруари 19, 2017, 01:59:07 pm »
Имаш предвид да позагърбя студения Сатурн и да се отдам малко на рибешки илюзии ли :)
Ще стане, когато дир Нептун влезе в 4д и нептун направи секстил с Венера :)))

Имам предвид, да отидеш към "топлите страни", да посетиш Средиземноморска страна, да се слееш малко с тяхната душевност, философия за живота, мироглед. Ти и сега си се отдала на '"рибешки илюзии", при нас това е естествено състояние, просто е в различни сфери, при различните нативи. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

rodopis

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 306
Re: Еволюция на съзнанието - Лунни възли :)
« Отговор #194 -: Февруари 20, 2017, 12:52:06 pm »
Мен явно много ме тегли ЮЛВ, който ми е в съвпад с Нептун, 4-ти дом. Работя от както завърших средно. Никога не ми е било цел да правя кариера. Работила съм винаги, защото е трябвало. Все си мисля, че ако имах достатъчно пари, щях да се занимавам с по-ниско платена работа. Животът обаче винаги ме поставя в такива финансови кризи, че се налага да се набутвам на високо платени позиции, които страшно ме изморяват и изтощават. Всеки петък е радост, всяка неделя е мъка. От понеделник до петък се чувствам като наказана. Единственото ми обяснение е, че аз искам да се занимавам със самостоятелна дейност и изкуство, а не с интелектуална дейност и суха материя  :( На работа не съм се чувствала като нещо специално, факт е че лесно намирам работа, но не се чувствам, че съм си на мястото. Всъщност, може би това е проблема, че цял живот работя неща, които не са ми по образование и не се чувствам на мястото си. Животът така ми ги подреди. И все се налага да усвоявам нови и нови знания. В момента когато се почувствам в свои води, нещо се случва или фирмата фалира или нещо друго и аз сменям работата и пак започвам отначало. Това е ужасно изморително. СЛВ в близнаци предполага такава подвижност, но все пак ми се струва прекалено.