Автор Тема: Какво в картата прави страданието двигател?  (Прочетена 21717 пъти)

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Отдавна си мисля по този въпрос. Като че ли при хора с лични планети в кардинални знаци или силно изразен Сатурн страданието винаги е двигател. По-точно - то е необходимост, за да вървят напред. Правя си равносметка и откакто ме почнаха тежките транзити през 2009 г. съм вземала всяка година като за 10. Всяка следваща година съм някой друг човек, но по-завършен, по-добър от предходната. Ако бях на 15 това щеше да е нормално. Но вече съм на възраст, в която личностите изменения би трябвало да са приключили.
В най-трудните моменти, когато съм била сама и съм се мъчила и съм плака по цяла нощ, съм имала най-големи успехи - и професионални, и лични. Защо не ги имах, когато ми беше спокойно и си живеех без емоционални проблеми? Наблюдавам това и при други хора. Вътрешното неспокойство и конфликт често се проявява навън като амбиция и гонене на цели. Обаче това се прави не защото толкова мечтаеш за тези цели, а защото искаш да не мислиш. Нормалните хора пият, за да не мислят, а сбърканите сатурнианци работят, за да не мислят:))

Астрологично има ли такава обусловеност - при Сатурн и кардиналност да е нужен постоянен натиск и напрежение, за да се движиш и да не влизаш в рутина? Възможно ли е някакво средно, балансирано и нормално състояние? Хората с такива карти абонирани ли са за стреса и крайните емоции?
Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #1 -: Октомври 31, 2014, 08:04:05 pm »
Определено кардиналните, било светила или оси, са по-склонни да извършват промени- било с натиск или по тяхна идея, затова за всеки колектив е нужно да има поне един кардинален, който да движи нещата.
От друга страна квадратите правят екшъна, а тригоните дават релакса и понеже в природата има цикличност, при човека също е нужно да се редуват натоварване с релакс, а възрастта в случая няма значение- човек се развива, променя, твори докато е жив, несериозно е да се мисли, че какъвто се е изградил на 15г като личност ще си остане така и на 85г, не, че на 85г бабичка няма да и се иска да има кожата на 15г девойка, ама няма как!

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #2 -: Октомври 31, 2014, 08:14:43 pm »
Напълно си права - не искам да кажа, че човек се променя до възрастта Х и от там доооо края си е все същият. Въпросът е в динамиката. Едно е промените да се случват бавно, постепенно - ден след ден докато накрая не си дадеш сметка за тях. Друго е да имаш дупки от по 5-6 години и после за две години да настъпиш газта до край.
При кардиналните може би протичат същите процеси като при другите само че по-бързо? И оттам идва напрежението им и усещането, че са притиснати до стената. Обаче големият въпрос е защо трябва да са притиснати, за да действат?
Аз нямам квадрати в картата си, нито опозиции. При мен всички планети се намират в 1, 2 и 3 дом. Но имам съвпади и всичко без Слънцето и Мерк е в кардинални знаци.
При тези с квадратите конфликта не е само вътрешен, при тях проявленията са външни - те предизвикват проблемите с действията си. Малко елементарно обобщавам, но сега си говорим за идеята - разбира се, че не слагам всички под един знаменател.
Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #3 -: Октомври 31, 2014, 08:21:24 pm »
Обаче големият въпрос е защо трябва да са притиснати, за да действат?
"Кучето скача според тоягата" е казал мъдрият ни народ  :012:

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2014, 08:46:06 pm »
Зависи от натиска. Аз съм от тези, на които им е необходим, но не какъвто и да е.
Има несполуки, които ме мотивират и такива, които ме карат да мисля за скок от "Аспарухов мост".  :012:

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #5 -: Октомври 31, 2014, 08:53:44 pm »
Аз ще се изкажа от гледна точка на професията ми, не на астрологията. Болката и страданието са факторите, които карат мозъка да се развива. Още като се почне от натиска на родилния канал, никненето на зъбите, адаптацията в детската градина и училище, първото нещастно влюбване и т.н. Ако няма болка и страдание, няма развитие. Говоря за биохимични процеси. Въпросът не е в страданието, а как то се интегрира в живота на страдащото дете. Ако родителите му го научат да приема болката (и смъртта) като естествена част от живота, ако го оставят да си изплаква болките и страданията, предлагат му утеха, но не му спестяват нищо, тогава това дете става от ония, които постигат успехите, мотивирани от някакви житейски мъки. Житейските мъки на всеки са гарантирани, виждат се по бавните транзити. Обаче ако не стане така, аз гледам за квадрати и опозиции (съвпади) на Слънцето и Луната от тежките планети, особено Сатурн, т.е. за отцепване от страданията, а не за интеграцията им (или адекватни модели за преодоляване). Твърдите аспекти към светилата не рядко крият и малтретиране в детството или много трудни обстоятелства за детето, които обаче възрастните не взимат под внимание особено, заради собствената си неадекватност или невежество, или заради нормата в културата, която позволява малтретиране или тормоз, или занемаряване. И в общи линии както се отнасят към теб, по-късно така се отнасяш към себе си, докато не го промениш съзнателно. Ако никой не те е подкрепял като малък, твърде вероятно е да не се подкрепяш и ти сам като голям. Тогава пък попадаш сред другата група на неудачници или с алкохолни и др.проблеми.

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #6 -: Октомври 31, 2014, 09:42:08 pm »
Компенсанция за баланс му викат и когато някъде ти е терсене форсираш на друго място, точно това е думата, за да загладиш поне донякъде "косъма".
Това си има и обяснение. Често пъти там, където ни боли, не е там, където е началото на проблема. Много двойки не се разделят от страх на единия как ще се оправи сам. Боли го във връзката, но ако вложи в кариерата, придобива увереност и самостоятелност и продължава сам напред.

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #7 -: Октомври 31, 2014, 09:54:28 pm »
Това си има и обяснение. Често пъти там, където ни боли, не е там, където е началото на проблема. Много двойки не се разделят от страх на единия как ще се оправи сам. Боли го във връзката, но ако вложи в кариерата, придобива увереност и самостоятелност и продължава сам напред.
В примера, който си дала, къде е болката? Ако тя е във връзката, в смисъл, че не желаеш да си с този човек, но моментният ти интерес го налага, работата е лекарството. Ако  е обратното- то тя  просто е болкоуспокояващо.

п.п.Харесва ми начина ти на писане- напомня ми този- на близко ми същество с водна доминанта. Малко повече я разбирам. :)

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #8 -: Октомври 31, 2014, 11:24:42 pm »
Uran,  :-*

starinthenightsky, ако не стои в основата егоцентрична мотивация, нещо не е в ред. Организмът се задвижва в посока на собствената си хомеостаза, ако това не е така, нещо някъде се е объркало и някой после ще плаща.

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #9 -: Ноември 01, 2014, 01:58:46 am »
Не мога да се оплача от липса на кардиналност в картата.  ;D Стресът според мен го таксуваме за такъв докато не го приемем за рутина.Болката е защото първоначално не желаем хомота на дисциплината,а след това ставаме безчувствени към "болката" като нестинарите.След това започваме да правим това,което е правилно във всеки момент като добре работещи механизми и виждаме плодовете на дисциплината,които са несравними с нищо.  :) ;)
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #10 -: Ноември 01, 2014, 08:55:55 am »
Страстите.Парещият коктейл от Огън и Вода.Скорпион.Центростремителна енергия, насочена навътре към някакъв център и съсредоточвайки същата настойчиво,енергията излиза навън като творческа дейност или духовно развитие-двигател с външно горене, парна машина. Smoke on the water ,както се пее в една песен-това е нещо като големите преходни моменти на онова, което се случва вътре в нас, излизайки на повърхността под формата на изстрадали силни желания и емоции.Неподвижност, не кардиналност.
Страдание идва от страст-Страстите Христови, познато и близко като звучене. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #11 -: Ноември 01, 2014, 10:27:44 am »
И оттам идва напрежението им и усещането, че са притиснати до стената. Обаче големият въпрос е защо трябва да са притиснати, за да действат?
Но имам съвпади и всичко без Слънцето и Мерк е в кардинални знаци.


1 дом, както и съвпадите са марсови владения,марс се включва винаги когато сме притиснати с действия според хороскопа-борба или бягство,при  акцент първи дом -съвпади избора винаги е първото а тя е до победа особено при марс-плуто-сати в 1дом,а победата са постижения,качваш ниво по трудният начин

Твърдите аспекти към светилата не рядко крият и малтретиране в детството или много трудни обстоятелства за детето, които обаче възрастните не взимат под внимание особено, заради собствената си неадекватност или невежество, или заради нормата в културата, която позволява малтретиране или тормоз, или занемаряване. И в общи линии както се отнасят към теб, по-късно така се отнасяш към себе си, докато не го промениш съзнателно. Ако никой не те е подкрепял като малък, твърде вероятно е да не се подкрепяш и ти сам като голям. Тогава пък попадаш сред другата група на неудачници или с алкохолни и др.проблеми.
аз пък не съм съгласна

твърдите асп. към светилата са за това като те притиснат да оцелееш и да не се пречупиш,да те направят твърд и издържлив,да си самостоятелен,а щом си такъв като малък,не търсиш подкрепа и като възрастен,ти си боец и се справяш с всички проблеми -сам без чужда помощ,а протектираните в детството-мамини-таткови,трудно се справят с проблемите сами  на по-късен етап и лесно се пречупват когато са приснати-групата на неудачниците

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #12 -: Ноември 01, 2014, 02:31:40 pm »
Дракониада, този път и аз не мога да се съглася с теб. Подкрепяните, насърчаваните, хвалените като малки се чувстват достатъчно комфортно със себе си, за да не изпитват нужда да се доказват. Такива хора лесно приемат неуспехите, те имат способността да ги приемат, могат да спрат и знаят как. И обратното - когато си критикуван от малък, когато към теб е имало високи очаквания и обвинения, че не ги изпълняваш, когато си бил оставен да се справяш сам ти се научаваш, че няма друг изход освен да се справяш. Няма друга опция. Няма кой да дойде и да оправи нещата - оправяш се сам.

И при двата варианта има и добри и не до там добри проявления. При първия може да не си роден боец обаче живееш доста по-спокоен със себе си, не се съобразяваш с другите и следваш собствените си желания. При втория уж си непреклонна машина, но все търсиш одобрението на другите и все за нещо се доказваш. Не знаеш кога и не можеш да спреш. А не всичко в живота е борба и доказване. Понякога неприемането, че нещо не се е случило по твоя начин се бърка с емоции.

Може би strelichka напомни нещо, което пропускаме. Първи дом - с планети там, със силен първи дом всичко опира до теб самия и цялата тази концентрирана енергия привлича проблеми, защото те са най-лесният път да я изразходваш. А ако е марсова става още по-буквално - Марс винаги си търси конфликт. Дали със себе си, дали с другите, дали със света - все едно. На него му е важно да се мобилизира срещу нещо.
Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #13 -: Ноември 01, 2014, 02:59:17 pm »
Марс никога не търси конфликт със себе си-той не е Плутон и природата не му е самоизследвания,а инвазия. ;)
 Дъ Уан,нормално е да търсим одобрението на околните,защото сме социални животни,но ти избираш как ще оценяваш успехите и провалите си  :) . А кардиналните сякаш сме по-малко самокритични и това ни е в плюс.Повече планети в Овен и просто нямаш никакво време да изпитваш чувство за вина и желание за посипване на главата с пепел.  :012: :012: И някой като започне да ми прави разбор на характера винаги се питам няма ли си друга работа за вършене-аз винаги предпочитам да си приказвам по работа.  :012: :012: :012: :012:
 Кардиналните,особено акцентиран Овен не постигат нищо докато много мислят.  :012: :012: Мисленето е за Риби,Стрелци.  :012: Не се сравнявай с другите-ти си това,което си с това възпитание и възможностите,които сама ще избереш да развиваш.

Дракониада, този път и аз не мога да се съглася с теб. Подкрепяните, насърчаваните, хвалените като малки се чувстват достатъчно комфортно със себе си, за да не изпитват нужда да се доказват. Такива хора лесно приемат неуспехите, те имат способността да ги приемат, могат да спрат и знаят как. И обратното - когато си критикуван от малък, когато към теб е имало високи очаквания и обвинения, че не ги изпълняваш, когато си бил оставен да се справяш сам ти се научаваш, че няма друг изход освен да се справяш. Няма друга опция. Няма кой да дойде и да оправи нещата - оправяш се сам.


Мисля,че всеки от нас е на равна нога с другите според възпитанието,което получава относно насърчението.Познавам хора,които получаваха много родителска подкрепа и обич.След училище те просто се ожениха и толкова-това бе всичко.Когато любящият родител почина те се превърнаха в психологически развалини.Бяха отличниците на класа,госпожите ги обожаваха,всеки искаше да е техен приятел или гадже.  ;) И какво? Те не могат да се "оправят".Оправянето е самостоятелност.Неуспехът преследва всички ни по равно. ;) Проваляме се заради недоглеждане и неясна преценка-най-често емоционална,а  не колко насърчение сме получили от родителите си.

И при двата варианта има и добри и не до там добри проявления. При първия може да не си роден боец обаче живееш доста по-спокоен със себе си, не се съобразяваш с другите и следваш собствените си желания. При втория уж си непреклонна машина, но все търсиш одобрението на другите и все за нещо се доказваш. Не знаеш кога и не можеш да спреш. А не всичко в живота е борба и доказване. Понякога неприемането, че нещо не се е случило по твоя начин се бърка с емоции.

Може би strelichka напомни нещо, което пропускаме. Първи дом - с планети там, със силен първи дом всичко опира до теб самия и цялата тази концентрирана енергия привлича проблеми, защото те са най-лесният път да я изразходваш.
А ако е марсова става още по-буквално - Марс винаги си търси конфликт. Дали със себе си, дали с другите, дали със света - все едно. На него му е важно да се мобилизира срещу нещо.




 
« Последна редакция: Ноември 01, 2014, 03:04:18 pm от Дракониада »
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Re: Какво в картата прави страданието двигател?
« Отговор #14 -: Ноември 01, 2014, 03:27:15 pm »
Марс никога не търси конфликт със себе си-той не е Плутон и природата не му е самоизследвания,а инвазия. ;)
 Дъ Уан,нормално е да търсим одобрението на околните,защото сме социални животни,но ти избираш как ще оценяваш успехите и провалите си  :) . А кардиналните сякаш сме по-малко самокритични и това ни е в плюс.Повече планети в Овен и просто нямаш никакво време да изпитваш чувство за вина и желание за посипване на главата с пепел.  :012: :012: И някой като започне да ми прави разбор на характера винаги се питам няма ли си друга работа за вършене-аз винаги предпочитам да си приказвам по работа.  :012: :012: :012: :012:
 Кардиналните,особено акцентиран Овен не постигат нищо докато много мислят.  :012: :012: Мисленето е за Риби,Стрелци.  :012: Не се сравнявай с другите-ти си това,което си с това възпитание и възможностите,които сама ще избереш да развиваш.

За Марс - по същество е точно така, той търси борба с противник отвън. Но в отделни случаи е възможно и да действа като Плутон. Не исках да навлизам в детайли, за да може да обсъждаме по-принципни въпроси, но при астрологията май няма как да минем без конкретика. Моят Марс е на асцендента в съвпад със Сатурн (управител на хороскопа) и Уран. Марс обаче е и диспозитор на Луната и Венерата ми. Няма как да няма борба. Моят Марс се бори, защото е затиснат от Сатурн. Искам да действам смело и самоуверено, но Сатурн винаги казва "Я чакай малко, я си помисли". Добави към това и рибешко Слънце - още едно несъответствие. Интегрирането на всички тези противоречиви и ужасно различни парчета в една личност отнема време и енергия.
Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.