Автор Тема: Диспозиторна верига  (Прочетена 4881 пъти)

velkushanoff

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 2
Диспозиторна верига
« -: Октомври 05, 2015, 09:24:58 pm »
 Здравейте. Наскоро научих какво е диспозиторна верига и сега се опитвам да си направя такава, но не ми се получава, защото все остават планети, които не знам как да включа във веригата. Някой би ли ми помогнал да си съставя веригата като ми обясни какво да прави с тези планети?
Имам:
Слънце във Водолей;
Луна в Телец;
Меркурий в Риби;
Венера в Козирог;
Марс в Риби;
Юпитер в Овен;
Сатурн в Телец;
Уран във Водолей;
Нептун във Водолей;
и Плутон в Стрелец.
 Разбрах, че в диспозиторната верига се използват старите управители на Водолей, Риби и Скорпион и веригата ми стана следната:
 Венера <--------> Сатурн -Уран
      |                      |    |
   Луна         Нептун   Слънце
Стигнах до тук и нататък вече не знам какво да правя с Меркурий, Марс, Юпитер и Плутон. Ще съм много благодарен, ако някой ми разясни как се правят нещата  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #1 -: Октомври 05, 2015, 09:36:51 pm »
Привет  :)

Според мен нямаш краен диспозитор.
В случая бих използвала и модерните управители, тъй като това е сравнително млада теория, не е толкова застъпена сред античните техники.

Имаш Уран във Водолей - той попада в собствен знак и не участва в диспозиторната верига.

Имаш и две рецепции, което също не предполага наличие на краен диспозитор - рецепция между Венера в Козирог и Сатурн в Телец и рецепция между Марс в Риби и Юпитер в Овен.

Като тръгнем да построяваме диспозиторна верижка, стигаме или до Уран във Водолей, или до двете рецепции. Влиянието на Уран в собствен знак е подсилено поради съвпада му със Слънцето.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #2 -: Октомври 06, 2015, 08:49:47 pm »
Разбрах, че в диспозиторната верига се използват старите управители на Водолей, Риби и Скорпион

Дано с предния си отговор не съм те заблудила, аз самата не работя с тази техника.

Потърсих информация по въпроса и се оказа, че планета в собствен знак може да бъде краен диспозитор, ако има други планети в същия знак. И в такъв случай тя добива особено значение и сила в хороскопа. При теб това би трябвало да е Уран - намира се в собствен знак, като в същия знак има и други планети - Слънце и Нептун.

Обаче когато е налице взаимна рецепция, мисля че не може да се говори за краен диспозитор. Тези двойки планети би трябвало да се изключват от диспозиторната верига.

Що се отнася до старите /класически/ управители, те се използват предимно в Хорарната и Елективна астрология. И пак си зависи от предпочитанията на астролога, на коя астрологична школа е привърженик.

Ако се придържаме към традиционния подход, тогава Марс ще е управител само на Скорпион, Юпитер - на Риби, Сатурн - на Водолей. Съответно Овен, Стрелец и Козирог ще се управляват от други планети, в зависимост от това дали картата е дневна или нощна. Има го тук: http://www.skyscript.co.uk/essential_dignities.html

Но ако разглеждаме диспозиторните връзки в Натална карта, аз лично бих използвала модерните управители. Като построим такава верижка, можем да видим коя планета акумулира най-много енергия /като краен диспозитор или диспозитор на повече на брой планети/.

Допълнително се разглеждат:
- силата и аспектите на дадена планета
- в кой дом се намира
- кой дом управлява
- на кой дом е мунданен управител /сигнификатор/

Отчасти, посредством диспозиторна верига, се решава и често задаваният въпрос относно "празни" домове /- къде е разположен алмутенът на дома и къде се "влива" неговата енергия посредством диспозиторна връзка -/.




Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #3 -: Октомври 06, 2015, 09:34:13 pm »
При мен мисля, че Юпитер се оказва краен диспозитор.
Не знам дали ми е правилна логиката, но:
Слънце в Стрелец, асц. Водолей -> У1 в Стрелец, диспозитор им е Юпитер, който също е в Стрелец. Юпитер управлява 10 дом и е съУ1 (понеже в 1 дом има вграден знак Риби със стар управител Юпитер).

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #4 -: Октомври 06, 2015, 09:38:23 pm »
При мен Луната е в собствен знак и няма други планети в същия знак, значи се изключва от схемата.
Доколкото си спомням, повечето стрелкички водеха към Марс, но той си е доста изявена доминанта и без да се използва тази техника.

Има опция за построяване на диспозиторна верига в astro.com.

Гледам, в немскоезичните форуми доста локуми се разтягат относно диспозиторните вериги, но те там са със силно подчертан афинитет към астропсихология, имат много такива школи.

Диспозиторна верига в най-чистия си вид се построява с оглед на знаците, в които се намират планетите в хороскопа.

Има и друг тип диспозиторна връзка - в кой знак попада върхът на дома, в който се намира дадена планета /или планети/. Планетата-управител на знака на върха ще "държи" планетите в дома и ще повлиява върху тяхната изява, дори ако няма мажорен аспект с тях. Това са астро-психо-интерпретации, на които аз напоследък не съм особен привърженик, но всеки има право на избор.  :)



« Последна редакция: Октомври 06, 2015, 09:50:47 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #5 -: Октомври 15, 2015, 07:00:25 pm »
Отново се връщам към темата, за да споделя един линк. Намерих интересна статия за Диспозиторната верига тук.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #6 -: Октомври 15, 2015, 09:19:29 pm »
Да ти кажа, не успях да прочета статията от блога, пуснах я с информативна цел.

Напълно съм съгласна - аспектът между две планети е с по-голяма сила на влияние в сравнение с диспозицията.

Ако говорим за взаимни рецепции, там нещата стоят малко по-специфично.
 
Според индийците рецепцията има силата на аспект, дори се счита за по-силен тип енергийна връзка от аспекта. Западните астролози не се изказват в подкрепа на това мнение, взаимната рецепция се разглежда като допълнителен фактор.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #7 -: Октомври 16, 2015, 09:45:57 pm »
Отново се връщам към темата, за да споделя един линк. Намерих интересна статия за Диспозиторната верига тук.
Диспозиторна верига - Тя представлява графично представяне на йерархията на планетите в хороскопа. При изготвянето й се използват всички планети, но ТРАДИЦИОННИТЕ управители, а не новите. Следователно, Водолей се управлява от Сатурн; Риби се управляват от Юпитер; Скорпион се управлява от Марс. Използването на новото управство е допустимо и би могло да бъде полезно, ако новият управител е изключително акцентиран по други начини в наталната карта - например стои сам в хемисфера или нещо друго, което го кара наистина много да се набива на очи. При всички случаи, новото управство трябва да се прилага пестеливо и в в по-голямата част от случаите диспозиторната верига със старите управители съответства на обективната истина. .  Интересно,защото в последно време се чудех планетите във Водолей с диспозитор Сатурн или Уран да ги слагам. Така или иначе пак нямам краен диспозитор май.  ;)
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #8 -: Октомври 17, 2015, 04:20:29 pm »
Цели трима си имаш - Сатурн-Меркурий-Юпитер.
De omnibus dubitandum est

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #9 -: Октомври 17, 2015, 05:26:23 pm »
Много ми харесва статията на Тъндър, за която я поздравявам! Лили, благодаря ти за линка!

В моята карта всички планети са подчинени на взаимната рецепция по трон между Венера и Сатурн, които оглавяват диспозиторната верига. И действително това дава доста информация за моята същност от астропсихологична гледна точка.

Мисля, че този похват с изследването на диспозиторната верига, подобно на определянето на темперамента, дава много полезна информация за основни качества на притежателя на картата.

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Диспозиторна верига
« Отговор #10 -: Октомври 17, 2015, 05:31:33 pm »
:08:Така де,но всеки е диспозитор на другия и не мога да намеря шефа.Единият е перегрин,единият заточен по дом и знак,а последният ударен от шефа си.  :043: Май перегрина на К8,поне шефът му му пуска тригон.  :043: :043: :D

Сатурн е достатъчно силен.
И Юпитер не е перегрин.
De omnibus dubitandum est