Автор Тема: Самочувствието  (Прочетена 11717 пъти)

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Самочувствието
« -: Май 31, 2016, 09:45:22 am »
Какви са индикациите за нивото и устойчивостта на самочувствието на човек в натала му? Аспекти към кои планети отчитате? Трябва ли да бъде застъпена в по-голяма степен определена стихия?
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #1 -: Май 31, 2016, 10:01:06 am »
Аспектите между Огнените Господари-Марс/Слънце/Юпитер.Според мен те трябва да са отговорни за самочувствието,себеусещането,оптимизма,вярата в себе си,дори когато губиш в някоя ситуация.Мисля,че видът стихия и домовото разположение не са от значение за това,а е важно между планетите да има мажорни аспекти.Това са планетите,които са носители на Аза и с връзка помежду си го изразяват.
 
« Последна редакция: Май 31, 2016, 10:05:31 am от Дракониада »
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Самочувствието
« Отговор #2 -: Май 31, 2016, 10:18:43 am »
При домовете стабилност дават неподвижните,при знаците-фиксираните-като се засекат нещата най-голяма емоционална стабилност има луна в телец втори дом .Но това трябва да се потвърди с повторения .Дона Кънингам казва когато Асц.,Луна и Слънце са в един знак и дом,или в хармониращи такива това дава стабилност на това качество-знак или стихия .Всяко повторение дава натрупване на сила и инерция-а това дава стабилност-на принципа на жироскопа например .Овен е стабилен заради простото си устройство-сложното устройство е източник на съмнение и нерешителност-повече варианти на избор ,когато изборът е един,няма съмнение .

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3370
Re: Самочувствието
« Отговор #3 -: Май 31, 2016, 10:31:15 am »
Мисля, че Ема го казала абсолютно изчерпателно.

Мога само да допълня за аспекти на Нептун към слънцето, което дава неспособност за реален поглед на натива към себе си, а също така си мисля, че стелиумите включващи светилата могат да дадат изкривяване на образа, който човекът има за себе си поради концентрацията на енергия. Това съответно води до нереално високо или ниско самочувствие.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #4 -: Май 31, 2016, 11:38:52 am »
Сещам се да две жени с високо самочувствие, при двете огънят е акцентиран. При едната е оправдано високо, при другата хич. И при двете има огнени Луни - в тригон със Слънцето, има и сатурнов аспект към Слънцето. Преобладават по-твърдички сатурнови аспекти - рядко ще се види тригон или секстил.

При едната самочувствието се основава върху професионални постижения, стандарт на живот. При другата въобще не ми е ясно върху какво, абсолютна некадърница. Винаги съм се чудила на такива жени тук - една нищо и никаква плюнка, а има самочувствие за кралица. Отстрани изглеждат много смешни, но не го осъзнават.  :)

В моята представителна извадка преобладават съвпад, квадрат или опозиция на Сатурн със Слънце. По мои наблюдения по-негативна изява дава квадратът - тук съм наблюдавала и твърде напомпано самочувствие без покритие и обратното - неувереност, скромност, ниска самооценка.

Сетих се за още един неприятен пример - Слънце в съвпад с АС и опозиция със Сатурн, съвпад Луна-Сатурн в Лъв около ДС. От типа самочувствие без покритие /дължащо се на чужди пари/, при това и лъжеше като циганка, за да създаде измамно впечатление за своите постижения /работила като сервитьорка, пък се изкарва управител на хотел и то на възраст преди 30/.  :043:

Ако говорим за прояви на снобизъм, може би трябва да се разгледа влиянието на Юпитер, нали по своята природа е "брамин" и се идентифицира с "висшата каста". Но там по-скоро има едно вътрешно усещане за превъзходство, липсва сатурновият напън някому нещо да доказваш, да изградиш по-висока самооценка, усещане за идентичност. Сатурновите хора често се идентифицират с постиженията си, при юпитеровите е по-различно.



« Последна редакция: Май 31, 2016, 12:01:43 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Самочувствието
« Отговор #5 -: Май 31, 2016, 01:15:28 pm »
Обърнах внимание на две мои колежки, демостриращи високо и стабилно самочувствие. Картите са без час.

Усещането ми за едната от тях е, че нещата са леко пресилени и някак насила. В картата й Слънцето й е участник във везнишки стелиум и е връх на Тао със Сатурн и Лилит. Хармоничните аспекти към него са секстил от Нептун и тригон от Юпитер. Огън почти липсва, само Луната и Нептун са там, като Луната пък е връх на Тао с Венера и ретро Марс. Въздухът и Водата са преобладаващи, Огън почти липсва.

При втората колежка Слънцето е във Водолей и е в голям въздушен тригон със Сатурн и Уран. Слънцето й няма напрегнати аспекти. Забелязвам, че стихията, която е най-малко застъпена при нея във Вода - само Луната, другите са балансирано представени. И тя ми изглежда по-спокойна, по-лежерна, като че повече си вярва.

Но най-уникалния случай на стабилно добро самочувствие от хората, на които имам данните, е един мъж със Слънце в Дева, участващ в стелиум, в 10 дом, в тригон със съвпада Сатурн/Юпитер в Козирог. При него всички стихии са налице, с превес на Земя и Огън.

При мацките няма аспект между Слънце и Луна. При мъжа те са в съвпад.
« Последна редакция: Май 31, 2016, 01:26:25 pm от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1599
Re: Самочувствието
« Отговор #6 -: Май 31, 2016, 01:23:29 pm »
Самочувствие?  :012: Сатурн опозиция Венера, непрекъснато подценяване и липса на увереност  :ecomcity: Не личи много, но то е по-скоро резултат от изработена с годините маскировка, а не реална увереност. Уча се да се обичам и да си вярвам повече : ))

Аналогично е и Слънце опозиция Сатурн. Винаги трябва да затвориш очи и да скачаш на дълбокото, иначе знаеш, че няма да скочиш. Но пък скочиш ли, Сатурн те държи да плуваш ;-)
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #7 -: Май 31, 2016, 01:24:57 pm »
Хрумна ми,че реалното самочувствие трябва да се гледа по 4Д,У4 и планетите в него.Всички останали планети и домове(може би с изключение на 8 и 12Д) са видими за околните и там малко или много преиграваме.Но 4Д е личен,таен и изключително вътрешен.Това не е само семейството ни,а и какво сме насаме със себе си.Когато остана насаме със себе си и нямам взаимодействие с абсолютно никой съм Плутон и Уран У8.Те не са без самочувствие,но са прекалено сериозни,вглъбени и "черни" и си Плутонясвам.Хората около нас ни вкарват в роли,а истерията е само пред публика  :012: ,но сам не можеш да играеш.Та "истинското" самочувствие ми е Плутоново
« Последна редакция: Май 31, 2016, 01:26:56 pm от Дракониада »
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #8 -: Май 31, 2016, 01:29:41 pm »
Лили,  а при жената със съвпад на Сатурн и Луна, знаеш ли какво е било отношението на семейството, на родителите й към нея? Дали са я подкрепяли и вярвали в нея?

Нямам никаква представа, но беше с манталитет на държанка. От тия, дето идват в по-голям град и намират спонсор. И ако задачата е изпълнена успешно, самочувствието се вдига до небесата. :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #9 -: Май 31, 2016, 01:47:10 pm »
Много ме забавляват хората, чието самочувствие се гради върху чужди постижения или измислени/симулирани такива. Ако на мен тръгне да ми се перчи такъв, го подлагам на тест, за да разбера реалното му ниво и какви са способностите. Стига да ми се отдаде такава възможност или служебното ми положение да го позволява. И най-големите надувки винаги се провалят с гръм и трясък.

При хора с реални постижения не съм забелязвала чак толкова изразена потребност да се самоизтъкват и да бият тъпан какво са направили, какво са постигнали, колко са успели.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #10 -: Май 31, 2016, 01:53:05 pm »
На мен ми е интересно какво чувства някой със Слънце,Юпитер,Венера,(Марс) в 4Д?Защото ние с Плутони,Сатурни сме ясни,че трябва да изграждаме чувство за вътрешна хармония и баланс на черното,докато ровим в него.  :012:
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030:

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Самочувствието
« Отговор #11 -: Май 31, 2016, 01:57:02 pm »
Видео на Капиел Радж за личното самочувствие

https://www.youtube.com/watch?v=z5i6LWukCI8

Накратко според него - наранени светила, повредени 4-ти и 10-ти домове.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Самочувствието
« Отговор #12 -: Май 31, 2016, 02:06:04 pm »
Четвърти дом символизира нашия вътрешен свят, но не съм проследявала да има пряка връзка със самооценката и самочувствието на натива. Според една астропсихологическа теория връзка може да имат планетите в първи квадрант. При акцентиране на първи квадрат с лични планети рядко съм наблюдавала дилеми и колебания относно самочувствието. Аспектите на Сатурн към Слънце, дори напрегнати, често действат и градивно, акцентират върху жизнеутвърждаващото начало, особено ако се случва в кардинални знаци. Но ранено Слънце в първи квадрант, ако се намира в мутабелен знак и няма есенциална сила, е с тенденция по-често да дава колебания относно самооценката.

И ако пак се върнем на 4 дом, може би малефици тук дават тенденция към нестабилност, неувереност, но и повече психологически проблеми - напр. Луна/Кету, Луна/Раху, слаб Сатурн или Сатурн в съчетание с възел. Марс в този дом не бих казала, че чак толкова вреди на самочувствието, по-скоро на емоционалното спокойствие, вътрешната хармония.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Самочувствието
« Отговор #13 -: Май 31, 2016, 02:09:53 pm »
Ако под самочувствие се разбира вътрешното доволство от себе си-трябва да се търси какво е състоянието на стрелец,9д,Юпитер-там мисля е чувството в резултат на равносметка-затова при индийците се гледа този дом-на истината,на равносметката,рекапитулацията .Огнените знаци от друга страна са специалистите по съревноваването,щом Слънцето е там това означава да са със чувството на победител-златния медал какво е-символ на Слънцето,на царя,на победата .Самочувствие има този който побеждава,уверен в силата си в някаква област-когатп планетите са натрон и екзалтация-там те са силни,уверени,победитеи-имат самочувствие,по модела на Слънцето .Единия племенник сега го гледам-страшно високо самочувствие-има много тронови планети,но това е защото още не е ял бой-няма вярна самооценка :D

Дракониада

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2824
Re: Самочувствието
« Отговор #14 -: Май 31, 2016, 02:24:30 pm »
 :D В моя(нашите) 4Д не се вижда,освен ако не бъдат показани,докато нашите впечатления за самочувствието на околните са от видимите точки на наталите им.Май Форумът ми е "вкъщи" щом оголих плутоновия нерв на показ  :012: . Мисля,че никой от познатите ми,освен осмодомието не допуска съществуването му.Те виждат Овен,но отдолу в опозиция са тези 2 изрода и всъщност те са двигателят на (преекспонираното) самочувствие като се размисля,което ми се отдава с лекота,вероятно защото У4 Венера е отгоре  :017: .Наличието им в 4Д не означава липса на самочувствие,силни са,но товарят със сериозност като условен рефлекс.Само на осмодомието си споделям плутонщината,защото той е с асц Скр и воден тригон и ме разбира прекрасно.  :043:
Набарах абсолютно всичките Ключове на Соломон!Мои са!   :d030: