Автор Тема: За красивото около нас  (Прочетена 132633 пъти)

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #135 -: Януари 16, 2016, 06:12:01 pm »
Аз намирам много камъни. Даже те ме намират. Сигурно заради съвпад на Слънце и Сатурн в хороскопа ми. Това лято намерих гранати в една река. Оставих в една кутийка с инструменти на хората, с които пътувахме. А те решили, че не им трябват прости камъни. И ги изхвърлили. Хем ме доядя, хем не можех нищо да кажа. На човек, който няма око, сърце и душа за някои неща, няма какво да му говориш.

В колата ми винаги има заскладени някакви камъни. От реки, планини, морета, пътувания. Все нещо ме намира. И си го прибирам. И решавам, че ми носи късметче. В малките джобчета на дамските ми чанти съхранявам камъчета от реки и любими места. Най-любими са ми от Родопите, от водопада на Белишка река. А в багажника на колата ми има една мраморна "плоча", която намерих в река около Берковица. Сигурно е била част от отпадък, защото е доста правилна. Но реших, че ми е късметче и си я заскладих, защото е много красива.  :012:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: За красивото около нас
« Отговор #136 -: Януари 16, 2016, 06:57:40 pm »
Около кръстова гора всички камъни са с кръст, чудно е да уцелиш без :012:  не съм била на аязмо до Бачковския мр, ще го запланувам  :012:

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #137 -: Януари 17, 2016, 12:17:18 am »
О, там е много красиво. Задължително го посети. А има и какво друго да се гледа по пътеката. Маршут е лек, не е никак голям преход. Има и места с поляни, пейки, чешми.
Вече съм забравила в какъв ред са местата, които си струва да се видят.

Аязмото - водата там е много особена... Магична история. Дава невероятна сила. И в дворчето около този параклис има един много стар чинар.



Пещерата - също е интересно там. Дано случиш да няма много посетители, че става едно... бързане, не може много да се застоиш. Тя е направена като много малка къщичка отвън. А стълбите са едни клаустрофобични.  :012:



И водопадите - ако искаш да ги видиш, не отивай през август при много суха година.  :012:




Имам много събрани преживявания и хубави моменти в Родопите.
Ако ти се гледа нещо шарено и различно, Бари Богородица е за теб. Всяка година циганите се събират около Бачковския манастир. Правят чевермета, носят си шарените поли - много е колоритно да го видиш. Не е чак толкова страшно. В край на август е това.

Всички снимки са краднати от нета. Аз не обичам да снимам в храмове и рядко го правя.

По време на един преход в Родопите се озовахме в някаква вила/хиза, частна собственост. Хората правеха чеверме. И ни поканиха. Едно такова странно усещане.
Втората снимка е от пещерата на Бачково.
Третата снимка е от едно връхче, а в ниското е мястото с чевермето. Решихме да ударим близките върхове, въпреки съветите на домакините ни да не го правим. И респективно се загубихме.  :012: Там някъде си намерих друзата планински кристал, в горите към върховете. В мърморене към седмодомието, че ще ни папкат мечки с това затриване в планината. Прибрахме се доста късно вечерта. Защото успяхме да видим населено място от високото. И започнахме да спускаме към него. Оказа се съседното село на това, в което бяхме отседнали. Та така с тази авантюра. Първо смели, после по шосето в тъмниците.  :012:
Въпреки всичко, затриването не попречи на доброто осмодомно преживяване на върха, който си избрахме за покоряване.  :012:

Останалите снимки ще кача по-късно. Явно нет не се чувства много добре в момента. Нито във форума, нито извън форума мога да ги кача.  :012:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #138 -: Януари 17, 2016, 12:42:38 am »
 :)
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: За красивото около нас
« Отговор #139 -: Януари 17, 2016, 09:50:59 am »
Браво !Поздравявам ви за спортната форма да покорите и покварите върха! И аз бих го осквернила  :012:

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #140 -: Януари 17, 2016, 01:51:59 pm »
Сумарно имаме 8 планети в 8-мите си домове. Не се сещам за място, което да не е осмодомнонено. Може ли да се стигне с крака до него, значи всичко може.  :19:
Водопадите също са интересни.


Белишки водопад в Родопите.

В Родопите имаме още едно затриване. Изгубихме пътеката и се озовахме на едни сипеи. Върнахме се, но пътека не намерихме. И единствената маркировка беше обелки от бонбони - лукчета. Хензел и Гретел. Някакъв овчар беше оставил следите, та по тях стигнахме до едно селце.
Много е хубаво там, но няма качествена маркировка, особено навътре в планината, където не е туристическо. Там маркировките са хората. На невероятни места може да намериш кошара и да те поканят овчарите на ракия и техните си млечни напитки.
Един човек ни помисли за иманяри. И ни разказа история за заровено съкровище.  :012: Беше му странно, че се разхождаме в планината безцелно.
В моето село в Родопите хората знаят, че по цял ден обикаляме планината. И вечер ни чакат на центъра да се приберем и да разкажем къде сме ходили. А те от своя страна ни разказват древни легенди за местата, на които сме били. Намирали сме руини от стари каменни сгради. Оказа се хайдушка къща.

Радвам се, че съм имала всичките преживявания. Те са една мъничка част от всичките ми. Но нека не заливам форума с мнения.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: За красивото около нас
« Отговор #141 -: Януари 18, 2016, 09:27:50 am »
И на мен Родопите са ми любими,и не само, в къщи всички пепелници , купички са пълни със камъчета и аз така си събирам по реки,върхове
 къде е това хубаво водопадче

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #142 -: Януари 18, 2016, 10:45:05 am »
Стреличка, този водопад се намира в с. Белица в Родопите. Стига се до него от разклона около гр. Лъки към Кръстова гора. Но вместо да хванеш отбивката за с. Борово, хващаш за с. Белица. Минаваш цялото село и продължаваш по пътя. Водопад е там. В близост има и чешма с място за отдих. До водопад се минава през едни чудни тунелчета в скалите.

Ако имаш намерение да се къпеш в него, отиди през август, но да е горещо лятото. Водата е планинска, студена и през лятото. Но не чак толкова студена, че да не издържиш в нея. Не се вижда добре от снимките, но след вирчето с водопада има прекрасни скали като големи плочи и нещо като малко бентче с още едно водопадче от 1 метър, каскада. Там може да се печеш на слънце. Под самата струя на водопад не може да отидеш посмъртно, дори да имаш желание. С голяма сила се излива.
До водопад се стига по едно склонче със сипица и трябва да се внимава, но се виждат импровизирани пътеки и от други минавали. За планинарите не е проблем слизането.
Над водопад има много интересни скали.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #143 -: Януари 18, 2016, 11:01:36 am »
Е, цяла сутрин ток изчезва. Тъкмо се разпиша, а той ме саботира.
Тази част от Родопите ми е най-любима за обикаляне. Към Пампорово и Смолян вече ми е много туристическо. В Пампорово може да видиш страшни бележки...  :85:
От Лъки за Смолян има един много живописен път, който минава покрай Рожен. Уникално е там, голяма красота, времето е спряло. Но и самото шосе е страхотно разбито. 55 км, но е адско пътуване. Все пак си струваше и по него да минем, защото има големи красоти.
Смолянските езера нещо не ми влязоха под кожата, не са моето място. Препълнено с хора, през лятото езерата почти ги няма. (последната снимка)
Ние не си падаме по туристическите дестинации.
В Пампорово имам любим храм, но от сантиментална стойност ми е любовта.
Предпочитаме скритите параклиси в планината, които са направени от малки дарения и хората. И чешмите. Те разказват истории.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: За красивото около нас
« Отговор #144 -: Януари 19, 2016, 09:45:00 am »
меандрите на арда край маджарово и дяволският мост са ми в списъка с желания за пролетта

http://otbivki.com/2013/06/07/%d0%bc%d0%b5%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b0/

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: За красивото около нас
« Отговор #145 -: Януари 19, 2016, 07:19:23 pm »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: За красивото около нас
« Отговор #146 -: Януари 25, 2016, 08:29:18 pm »
Мальовица,събота  на -15 градуса беше уникално красиво пухкав сняг

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: За красивото около нас
« Отговор #147 -: Януари 25, 2016, 08:32:03 pm »
денят завърши в механа Мальовица,готвят вкусно ,до камината,с чаша червено вино,колко му трябва на човек да постигне пълно щастие  ;)

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: За красивото около нас
« Отговор #148 -: Януари 31, 2016, 10:37:59 pm »
Ако има ранобудници и случите на безоблачна нощ, към шест часа сутринта все още може да се видят подредени почти в редица всички хубавци от септенера. Юпитер горе-долу на един часа, следва Луна, близо до нея-Марс, горе-долу на такова разстояние от тях-Сатурн, на девет часа-Венера, ярка като Юпитер и почтиии на линия на хоризонта мъждука дори Меркурий. И накрая Слънцето :-). Всички се виждат брилянтно дори в София, а на Рожен :-\ Направо се губят сред останалите :-)

А, да, и линията на еклиптиката не е точно над върха на главите ни, като лятоска, а полягва лееко на юг, та там ги търсете -по оста Юпитер-Луна-Изгрев. Тъкмо не се налага да си изпружваш врата да ги дебнеш. Юпитер е извънмерно ярък и в момента.
« Последна редакция: Януари 31, 2016, 10:50:47 pm от Diyana »
De omnibus dubitandum est

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: За красивото около нас
« Отговор #149 -: Февруари 03, 2016, 01:52:08 pm »
 :clap: :58: :cheer:

Има кокиченца! Идва пролет - слънце, усмивки, подскачане в тревата, аромат на пряско окосена трева, на билки!  :cheer: :cheer: :cheer: Идва лято! И вълни!
Времето е толкова хубаво, че се виждат върховете на Стара планина!  :08:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.