Автор Тема: Algebutar  (Прочетена 7347 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Algebutar
« -: Юни 12, 2013, 04:38:31 pm »
Чета си аз кротко една книга  (на Золер - тази) и попадам на пасажа по-долу, от който нищо не разбрах
Всякаква помощ ще бъде оценена :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Algebutar
« Отговор #1 -: Юни 12, 2013, 04:57:32 pm »
Papy, става въпрос за термата, в която попада Асцендентът, и за нейния господар.

В Античната астрология има техника, наречена директиране на терми.
Нея не съм я проследявала как работи, само на теория го зная.

Цитат

...the lord of that term disposes the life of the native from the
day and the hour of his nativity all the way to as many years, days and
hours as there are degrees, minutes and seconds of that [term].”


Тук съзирам аналогия с планетните периоди, всеки от които е с различна продължителност.
Доколкото разбирам, господарят на термата на Асцендента управлява живота на натива в продължение на първите (...) години. Броят на годините се определя според изгряващия градус.

Например, ако имаш 17 гр. Водолей на АС, първите (...) години ще се управляват от господаря на термата.

От тук логично произтича въпросът кои планети управляват следващите години, в каква последователност и най-вече по колко години всяка. Хм...

В тази връзка бихме могли за използваме Звездата на маговете (халдейския ред на планетите), но как се определя продължителността на планетните периоди? По принцип всяка планета управлява определен брой години, но в случая господарят на термата няма да управлява толкова, колкото на теория му е отредено, а според дължината на термата.





« Последна редакция: Юни 12, 2013, 05:23:16 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #2 -: Юни 12, 2013, 05:08:00 pm »
Ако е така, вероятно използваме тази таблица и по нея определяме броя на годините?

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #3 -: Юни 12, 2013, 05:18:14 pm »
Хмм, не

Дали не е така - при асц 17* водолей, у на терма е юпитер, управлява до 20*, значи първите 3 години ги управлява юпитер, следващите 5 - марс, следващите 5-сатурн?

Защото говори и за прогресиране на асц, и май няма връзка с фирдария (звездата на магите)

П.п. няма да ми се смеете много, сега почвам, ще видите после... :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Algebutar
« Отговор #4 -: Юни 12, 2013, 05:20:23 pm »
Да, тоест в горния пример с АС в 17 гр. Водолей гледаме коя планета управлява термата.
От 0 до 6 гр. 50 мин. е Меркурий, от 7 до 12 гр. 59 мин. е Венера, от 13 до 19 гр. 59 мин. е Юпитер.


Ааа, в предния пост съм се объркала - годините зависят от зодиакалната дължина на термата, не на Асцендента.

Ако използваме Звездата, тогава Юпитер би трябвало да управлява през първите 7 години от живота, оттам нататък следват Марс, Слънце, Венера и т.н. Вероятно и продължителността на тяхното управление в години ще се определя според дължината на съответните терми. Поне така го разбирам, де. Не съм го прилагала на практика.



« Последна редакция: Юни 12, 2013, 05:27:06 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #5 -: Юни 12, 2013, 05:38:31 pm »
как се вързват термите със звездата?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Algebutar
« Отговор #6 -: Юни 12, 2013, 07:43:58 pm »
как се вързват термите със звездата?

Ммм, това си го измислих.  ;D

Последователността се определя от стрелките в звездата, опитах се да го съчетая с гореспоменатата теория за продължителността. Пък може да няма нищо общо, знам ли. Това са само предположения.  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #7 -: Юни 12, 2013, 08:30:15 pm »
Благодаря, че опитваш :)

Какво мислиш за моята теория (без звезда :) )

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #8 -: Юни 12, 2013, 11:30:16 pm »
Мерси :)
Тоест това долу вярно ли е - и също - как се прогресира - градус/година?


Дали не е така - при асц 17* водолей, у на терма е юпитер, управлява до 20*, значи първите 3 години ги управлява юпитер, следващите 5 - марс, следващите 5-сатурн?


Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Algebutar
« Отговор #9 -: Юни 12, 2013, 11:37:12 pm »
първични прогресии - според избрания ключ - найбод, птолемей, или там, какъвто ползва програмата ти по дефолт :)
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Algebutar
« Отговор #10 -: Юни 12, 2013, 11:49:01 pm »
Някъде имам стари записки от първия ми астрологичен курс - там изчислявахме въпросните дирекции, на термата на Асцендента. Спомням си, че ползвахме таблици на Плацидус, правеше се някакво преизчисляване в зависимост от навършените години. Но сега нямам никакъв спомен за техниката, курсът беше през 2008.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #11 -: Юни 12, 2013, 11:52:34 pm »
първични прогресии - според избрания ключ - найбод, птолемей, или там, какъвто ползва програмата ти по дефолт :)

ам - обърквам се  - ако не става въпрос за градус/година, кой управлява на 2 год възраст?

четох и някакви други книги и ми стана каша на кое как казват, май под директиране имат предвид и прогресии...?

и тоя ключ на найбод - не е ли при дирекции?

аа- преди да ги почна тия дрвените ми беше по-ясно в главата...
« Последна редакция: Юни 13, 2013, 12:15:10 am от Papy »

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Algebutar
« Отговор #12 -: Юни 13, 2013, 12:32:38 am »
Права си, Папи, разбира се, че е за примарни дирекции. И в предния ми пост това да се има предвид, моля.
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Algebutar
« Отговор #13 -: Юни 13, 2013, 12:35:07 am »
А, добре
Успокоих се :)

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Algebutar
« Отговор #14 -: Юни 13, 2013, 12:36:08 am »
При толкова налучкване, дано влети пак някой "золерист" да ни подреди кашата :).
De omnibus dubitandum est