Автор Тема: видим меркурий  (Прочетена 5588 пъти)

Kleo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 201
видим меркурий
« -: Ноември 09, 2020, 01:51:05 pm »
Здравейте,

Наскоро разбрах, че моя Меркурий е видим. Зачетох се и се оказа, че това е рядко, защото е много близо да Слънцето, което е логично. Имате ли наблюдения как се проявява?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: видим меркурий
« Отговор #1 -: Ноември 09, 2020, 03:26:47 pm »
Клео, щом е видима една планета ще се вижда с всичко, което носи със себе си. Дано да е с добър статус. Даже може да те вижда света с нея.
Аз нямам лични наблюдения защото нямам дългогодишен опит на наблюдения на звездното небе, нито притежавам такава астрологична програма, която да установи тези прецеденти. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Kleo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 201
Re: видим меркурий
« Отговор #2 -: Ноември 09, 2020, 03:37:12 pm »
Не знам колко й е добър статуса в съвпад с Уран. Поне ме измъква от стереотипите. Винаги съм привличала хора с по нестандартно мислене, добри учители имам предвид, които виждат зад видимото.  ;)

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: видим меркурий
« Отговор #3 -: Ноември 09, 2020, 07:01:00 pm »
Клео,как разбра,че Меркурий ти е видим?Къде има такава информация за години назад?

Kleo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 201
Re: видим меркурий
« Отговор #4 -: Ноември 10, 2020, 08:37:10 am »
С риск отново някой да ме нападне вербално ха ха ха ще ти кажа, единствения софтуеър в света, който изчислява хелиакалните фази на планетите е този на Румен Колев. Ходих на 2 негови лекции, дава много различен поглед върху астрологията с акцент върху античната митология и божествата като проявления , чрез планетите. Много ми беше интересно. Всичко е на базата на наблюдения на звездното небе в продължение на десетки години и изчисления. Математическото му образование вероятно му е помогнало. :-*

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: видим меркурий
« Отговор #5 -: Ноември 10, 2020, 10:17:29 am »
Не казваш нещо, което поне аз да не съм чувала/чела досега. ...че единствената програма, която изчислява фазов Меркурий, е тази на Румен Колев. Иначе в ефемеридите на астроком, са дадени отделните "стъпки" от неговия цикъл. Хелиакалните му фази.
Как предлагаш да ти отговорим по същество, ако нямаме този единствен по рода си в световен мащаб софтуер, за да определим фазов ли е един Меркурий или не, за да можем съответно да го определим и разграничим като потенциал, специфика, с този на Меркурий от простолюдието (според форумни митове и легенди, фазов Меркурий е равносилно на голямото добрутро) ?  Да си закупим програмата, за да се получи съдържателна дискусия по въпроса ли ?!  :D

Зад астрологията стои астрономия и математика, така че всеки астрономически софтуер, би трябвало да може да изчислява хелиакалните фази. Или не ?!
« Последна редакция: Ноември 10, 2020, 10:36:16 am от starinthenightsky »

Kleo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 201
Re: видим меркурий
« Отговор #6 -: Ноември 10, 2020, 10:50:38 am »
Не те разбирам, аз не търся отговор, просто попитах , ако някой има интересна информация в тази връзка да я сподели. И извинявай ако съм те засегнала с нещо , отговорих на Сафо. Радвам се, че всичко знаеш и не разбирам сарказма ти. А това, че те разсмивам е добре, а относно софтуеъра, няма нужда от реклама, поне аз нямам този ангажимент.

Om

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 365
Re: видим меркурий
« Отговор #7 -: Ноември 10, 2020, 07:58:07 pm »
Сега и Филип Филипов има програма Astramen, която изчислява такива неща.

Om

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 365
Re: видим меркурий
« Отговор #8 -: Ноември 10, 2020, 07:59:23 pm »
Ако повечето хора на планетата имат невидим Меркурий, значи всичко е наред. Хора, с видим Меркурий не мисля, че са невероятно по-интелигентни от останалите.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: видим меркурий
« Отговор #9 -: Ноември 10, 2020, 10:43:32 pm »
Тема за размисъл
https://astra.la/forum/index.php?topic=812.0
Както и с всичко останало, някакъв фактор от рождената карта, изваден от контекста, трудно може да бъде лично определен и същевременно това да има някакво общовалидно чисто значение по принцип.

Човек може да бъде видим и с това, че много говори, а не казва нищо. Ако отличителната черта на фазовия Меркурий, е това че е видим, то това че е такъв, не го прави по-умен или тъп. Просто по-видим. С какво е отделен въпрос. Като не може да го определим, защото става само с програма на този или онзи, остава само да си точим едни теоретични локуми, защото няма как да имаме наблюдения на практика, за да го разграничим като специфика от Меркурий в други положения.
 
Луната - съзнанието е естествения сигнификатор на вродената интелигентност, разбиране за света.  Това, което не ти достига до съзнанието, няма как да го разбереш.

Използвам темата, за да задам въпрос. Доколко градусът, в който пренаталния Ви Меркурий е изгрял или достига своята максимална елонгация, става по-видим, изразен по някакъв начин ? И тази видимост излиза на дневен ред, "откликва" на транзити, лунации ?
В ефемеридите на астроком, това е отбелязано с evening rise,  morning rise или evening max el, morning max el
http://www.astro.com/swisseph/ae/mercury1600.pdf
« Последна редакция: Ноември 11, 2020, 12:38:42 am от starinthenightsky »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: видим меркурий
« Отговор #10 -: Ноември 11, 2020, 10:07:36 am »
с моя заточен по дом Меркурий,оквадратен от диспозиторите си,трудно разбирам/схващам,а с близнашката ми Луна в 1ви дом дали правилно осъзнах,че всъщност има опция в астроком,която показва видимостта на планетите във всеки един момент? ::)
Възможно ли е колкото и да е видим Меркурия на някой,за мен като асц.близнаци да е невидим със своите проявления,добри,или лоши........като например,ако е в козирог,рак,телец и скорпион ,аз да не го виждам,понеже асц.ми предполага това?!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: видим меркурий
« Отговор #11 -: Ноември 11, 2020, 10:08:38 am »
Авторът на темата не търси кой колко е умен по Меркурий, а търси тълкуване на специфично поставен Меркурий.
Разбира се, че ще е различна и специфична проявата на такъв Меркурий- изгорен  или казими, а пък видим.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: видим меркурий
« Отговор #12 -: Ноември 11, 2020, 10:26:15 am »
Главните места на хороскопа, по които може да се извади заключение за ума и нрава на родения са : мястото на Меркурий, на Луната, на Асцендента и по владетелите на знаците, в които се намират Меркурий, Луната и Асцендента

Мястото на Меркурий по отношение на Слънцето
-Долен съвпад
-Горен съвпад
-Стационарно-ретрограден
-Стационарно-директен
-Максимално източна елонгация
-Максимално западна елонгация
- Хелиакален изгрев утринна звезда
-Вечерна звезда
- Казими, видим
Това са все фази, които придават изразена специфика на Меркурий в живота на натива и сферите, които държи. Съответно и тези хора са по-различни с аналогиите по Меркурий или домовете, които управлява

Мястото на Меркурий в секторите
- източна половина
-западна половина
-ъглов, следващ, падащ дом

Указания, според положението му в знаците
Указания, според аспектите му с другите планети                                                                                                                                                                                                                                     
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: видим меркурий
« Отговор #13 -: Ноември 11, 2020, 10:37:28 am »
с примери е по-лесно
Меркурия на Клео е в 9ти дом,везни ,тригон точен с моя .
« Последна редакция: Ноември 11, 2020, 10:47:38 am от Сафо »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: видим меркурий
« Отговор #14 -: Ноември 11, 2020, 10:50:09 am »
Сафо, ето сега, вчера, днес , Меркурий е в своята максимална западна елонгация и може да бъде наблюдаван, макар и за кратко на източния хоризонт преди изгрев. Фазов. Специфичен. Аналог на първа четвърт на Луната.Започва да увеличава скоростта си,  с това и делата по него започват да се задвижват по-бързо. Наблюдавай сферите си с Близнаци и Дева, планети в тези знаци как реагираш на гледките, свързани с тях. Ако Меркурий ти е важен, силен, фазов по натал- сега ще има отчетливи събития по него и сферите. Ако си в период на Меркурий също ще има обаждане. Това са примерите.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“