Автор Тема: Социален експеримент с изкуствен интелект  (Прочетена 1730 пъти)

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Интересна статия експеримент, която повдига въпроса доколко можем да разграничим реалният човек от генерирания. След като със средствата на изкуствения интелект изкусно се прожектира желаното.

Как да си генерираш инфлуенсър
Автор: Георги Караманев

Как да не харесаш Елена Димитрова или просто ЕкоЕлена? Руса, усмихната, позитивна. Пътува, живее природосъобразно, дава полезни съвети, предлага екзотични рецепти. Е, има и още един детайл. Тя… не съществува.

Направих си експеримент, създадох изцяло генерирана изкуствена героиня, в продължение на един месец публикувах съдържание от нейно име във Facebook и Instagram.

84 519 души видяха поне една от нейните публикации, 8900 ги харесаха, профилите ѝ привлякоха 289 последователи. Тя получи няколко десетки умилителни мнения, 9 предложения за романтична връзка… И нито един коментар, който по някакъв начин да отрази факта, че всяка буква, всеки пиксел от онлайн образа на Елена е генериран от изкуствения интелект.

Алгоритмите вече минават теста на Тюринг, ами… ние дали ще го издържим?

Целият текст в Дигитални истории

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2024, 07:45:20 pm »
Ужас , харесах няколко снимки изкуствено генерирани и вече съм на щрек,като видя нещо прекалено хубаво...Подмладяването на Харисън Форд за последният "Индиана Джоунс "показва скоро развитието на ...

Лисана

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 376
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #2 -: Февруари 21, 2024, 11:43:45 am »
За мен е много лесно да НЕ харесам такъв образ, защото е в пряка обратна зависимост с реалния живот на почти всички нас.
Трудно ми е да симпатизирам на хора, които очевидно са презадоволени по начало в живота си и на базата на това очакват да печелят още, какъвто е случаят с повечето "инфлуенсъри". По-голямата част, остави, че нямат образование и очевидно са доста празни, но и не могат да говорят и пишат правилно, т.е. и в основното училище са дремали.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #3 -: Февруари 21, 2024, 01:41:16 pm »
Лисана, сещам се за внука на Наум Шопов ,син на Христо Шопов, забравих му името, който завърши медицина в Англия, но...се върна в България и стана виден инфлуенсър. Не знам от коя страна на планетата и съвременният свят съм. ;)

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #4 -: Февруари 21, 2024, 04:46:25 pm »
да си призная,със стаена завист погледнах на по-горната снимка ;D
Не харесвам нагласени,изкуствени неща,напудрени и гримирани,нямат нищо общо с действителността.Голяма част от инфлуенс.са ми противни,безинтересни,скучни,особено с рекламите на разни мазила-гледат опулено ,мърдат и подскачат ,хвърлят дрехи насам/натам.Безумие. ;D

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #5 -: Февруари 21, 2024, 05:55:46 pm »
Разни бизнеси отдавна използват услугите на инфлуенсъри. Вероятно защото опитът от 1 л.ед. ч., изглежда по-автентичен и достоверен, защото в него е вложено лично отношение. Личен почерк.

Преди години първите хора, които съм видяла да се занимават с инфлуенсър маркетинг, са от технологичния сектор. Дистрибутори на Орифлейм и други козметични продукти пък получаваха продукти, за да правят ревюта на лакове, гримове.
« Последна редакция: Февруари 21, 2024, 06:11:04 pm от starinthenightsky »

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #6 -: Февруари 21, 2024, 08:14:03 pm »
Давах пари и учех един куп неща ,за да се появи ИИ и замени цял маркетинг екип. :-X

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #7 -: Февруари 22, 2024, 06:30:10 am »
Няма лошо да печелят пари хората,но е редно и да плащат данъци.

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #8 -: Февруари 22, 2024, 06:59:42 am »
За данъците е абсолютно така, но  трябва да има и регулация. Аз съм много скептична към всякакви дейности без правна рамка, т.е. няма изисквания за дейността, правила какво може да се прави и какво -не и т.н.
Биткойнът е подобно нещо, няма правна уредба и после - ама що така стана? ;D
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Лисана

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 376
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #9 -: Февруари 23, 2024, 11:08:04 am »
Ребека, да. Това е много точен пример. Наум и Теа, по които не знам на какво основание примират толкова хора.

 Работата ми налага да познавам инфлуенсъри и не веднъж съм имала вземане-даване с тези среди. Режисура е всичко, а самите инфлуенсъри наглеят и никога не им е достатъчно нищо никога, молиш им се да станат , да дойдат. Преди обяд, например, забрави някой да стане от сън за среща.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #10 -: Февруари 25, 2024, 01:48:46 am »
Аз започвам да вярвам в конспирации-неграмотни ученици и младежи, тъпи реалити формати, инфлуенсъри без покритие, които постоянно ти натрапват всякакви глупости, вече ако не си посетил 30 държави мин, значи си смотаняк, ако не си избелваш зъбите-мърляч, но ако не пишеш правилно-е, няма проблеми, случва се…
Така че-противодействайте кой с каквото може поне в близко обкръжение, инфлуенсърите и AI ще си вървят по техния път, но все пак винаги ще остава наше право да изберем какво да правим и какво да говорим

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #11 -: Февруари 25, 2024, 06:39:49 am »
Като видя многобройни коментари във фейса със запитване "Цена?" под публикация с до две изречения и включен директен линк към това, което се предлага, логично изглежда навлизането и развитието на изкуствен интелект и завръщането в телевизионния ефир на предавания като "Биг Брадър".
« Последна редакция: Февруари 25, 2024, 06:41:59 am от starinthenightsky »

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #12 -: Февруари 25, 2024, 06:56:32 am »
В случай, че сте заинтригувани от отговора на въпроса. Кой е авторът – човек или изкуствен интелект? То социалният експеримент продължава. С попълване на въпросник в сайта Дигитални истории или в Google Forms.

Можем ли днес да различим създаденото от човека от генерираното от изкуствения интелект? Нека заедно направим един експеримент, който може да даде много интересни отговори.

30 бързи въпроса, достатъчни са около 5 минути. Иска се единствено да прецените кои от изображенията и текстовете са генерирани от изкуствения интелект и кои са създадени от хора.

Във времената, когато генерираното съдържание е по-разпространено от всякога, когато е възможно дори да съществуват изцяло генерирани профили (вижте тук), е важно да знаем къде минава границата. Дали наистина генерираното е различимо, дали разпознаването му е въпрос на критично мислене?

Включете се, опитайте! Поканете и приятели! Колкото повече са участващите, толкова по-интересни и показателни ще са резултатите!
« Последна редакция: Февруари 25, 2024, 07:28:07 am от starinthenightsky »

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2024, 02:52:38 pm »
starinthenightsky, какво стана със страницата ти във фейса ,изтри ли я?,защо не я виждам?

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Социален експеримент с изкуствен интелект
« Отговор #14 -: Февруари 26, 2024, 09:53:47 am »
Доколкото естествените перли са рядкост, в морето от имитиращи продукти, нямам мотив да трия фейсбук страницата.
 
В нея са добре дошли всички мислещи, естествени, чистосърдечни, автентични и добронамерени към мен и начинанията ми хора. Тези, които съм преценила, че не се вписват в някое от изброеното, не я виждат така или иначе.