Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 209455 пъти)

Люба

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1178
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1245 -: Септември 05, 2022, 06:12:34 pm »
А ни мой тъй. В Италия, че и Швейцария му казват модерно полента и те таксуват фешън. А те там проста манджа не ядат!

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7265
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1246 -: Септември 07, 2022, 08:52:37 am »
Хасан Ефраимов е прав относно свещените книги.Много време му е отнело,за да разбере това.За качамака ,не съм съгласна.Сравнението ,метафората,или каквото е там . :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12469
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1247 -: Септември 07, 2022, 11:37:20 am »
Сафо, ти, каква метафора би използвала ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7265
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1248 -: Септември 07, 2022, 12:05:08 pm »
Сафо, ти, каква метафора би използвала ?
Кокото е по-кратко ,толкова по-добре.За да може и дете да го разбере.
Рени,започнах да чета и спрях,след часове айде отначало,и така на няколко епизода........
Дълги постове обикновено ме затрудняват,ала/бала,предпочитам кратко и ясно.
Не бих използвала метафора.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12469
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1249 -: Септември 07, 2022, 05:19:45 pm »
Сафо, не може всичко да е кратко и да бъде разбрано от дете / Айнщайн го е казал с друга цел/ .
А метафората, придава много повече ефект на казаното, става по-цветно, но и придава по-задълбочено разбиране на нещото в текста. Не е задължителна, но образите наистина стават по-ярки. Текста не е научен, така че е тъкмо на място.
Разбира се, не е задължително да бъде харесан.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7265
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1250 -: Септември 08, 2022, 09:22:04 am »
Рени,текста ми хареса,щом се напънах да го изчета.Мисълта ми е ,че децата нямат представа какво е качамак и трудно ще разберат метафората,сравнението.Кой днес яде мамалига?! ;)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12469
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1251 -: Септември 08, 2022, 04:16:49 pm »
Сафо, това не е  текст за деца.
Иначе, и сега много деца ядат качамак, както по-горе сподели, Люба- полента.  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7265
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1252 -: Септември 09, 2022, 06:31:08 am »
Сафо, това не е  текст за деца.
Иначе, и сега много деца ядат качамак, както по-горе сподели, Люба- полента.  :)
Рени,текста не е за италианци.
Извинявай ,обаче в превъзбудено състояние ме избива на безмислени спорове. :-*

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12469
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1253 -: Септември 09, 2022, 10:58:11 am »
Сафо, това не е  текст за деца.
Иначе, и сега много деца ядат качамак, както по-горе сподели, Люба- полента.  :)
Рени,текста не е за италианци.
Извинявай ,обаче в превъзбудено състояние ме избива на безмислени спорове. :-*

Ха, ха, няма лошо- стига това да те успокоява. Периодът е такъв.  ;) :-*
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1254 -: Септември 17, 2022, 12:41:55 am »
,, Когато бях малък, исках хората да ми вярват. Сега искам, аз да вярвам в тях.''
Александър Глог

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1867
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1255 -: Септември 17, 2022, 04:23:31 am »
"Половината от проблемите ни в този живот се дължат на това,
че казваме "да" твърде бързо и че казваме "не" прекалено късно."


- Джон Билингс

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1256 -: Декември 18, 2022, 11:36:24 pm »
Никога не се бори с прасе -
и двамата ще се окаляте,
но на прасето ще му хареса!

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1257 -: Декември 23, 2022, 07:49:51 am »
Поучителна притча. За мишките и човеците. За фасадните претенции. И миризливата действителност. За това да имаш очи публично да си безочлив и гьонсурат. Да се подпишеш и застанеш с лицето и името си под лъжата. За тези, за които думите са празни приказки, а честна игра, достойнство и почтеност - думи изпразнени от съдържание. Фалшивият тон е проверка за музикалния слух, но го чуват и най-непрофесионалните уши.




« Последна редакция: Декември 23, 2022, 10:34:47 am от starinthenightsky »

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1258 -: Декември 29, 2022, 01:36:21 pm »
Красотата и същественото са видими за очите, които гледат с голямо сърце. Човечността и направеното с любов и отношение - тяхната визитка.
« Последна редакция: Декември 29, 2022, 02:47:06 pm от starinthenightsky »

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13498
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #1259 -: Февруари 20, 2023, 12:37:05 pm »

Притча за съвършения учител

Един човек много искал да придобие мъдрост и духовно извисяване. Той четял, изучавал древни книги и религии, размишлявал. Минали години в усъвършенстване и той достигнал високо ниво по пътя на мъдростта и знанието. Станал известен сред хората. Те започнали да се допитват до него, да го търсят за съвет и за помощ.

Но той не се задоволявал с постигнатото и решил, че трябва да продължи по пътя на духовното си израстване.
„Все още има много неща, които мога да науча“ - мислел си човекът. - „Колко хубаво би било, ако мога да срещна някой по-мъдър от мен и да усвоя всички негови знания...“

Не щеш ли, минало малко време и съдбата изпречила на пътя му един много мъдър човек, който също търсел някой, от когото да вземе знания и мъдрост.

Зарадвали се двамата мъдреци на срещата и решили да си помогнат един на друг, да споделят целия си житейски опит и познание.

Но един ден, вторият мъдрец извършил неразумна и глупава постъпка. И първият си казал: „Явно не е толкова мъдър, за колкото го мислех. Какво мога да науча от човек, който допуска такива глупави грешки...?“

И така, решил да се раздели с него и продължил да търси по-мъдър и просветен човек.

Година след година, човекът продължавал да търси своя съвършен учител. Много хора срещнал в живота си, но всички се оказвали недостатъчно знаещи и духовно извисени. Но той не се отказвал. Обикалял близки и далечни земи. И търсел ли търсел.

Докато един ден срещнал своя стар приятел, когото изоставил. И какво да види. Мъдрецът бил заобиколен от стотици ученици и последователи, които слушали със затаен дъх неговите думи и го гледали с признателност и страхопочитание.

Едва изчакал да се разотидат учениците и веднага отишъл при стария си познайник.

- Но как успя да постигнеш това? Кой беше твоят учител през цялото това време?

- Знаеш ли, стари приятелю, след като пътищата ни се разделиха, аз спрях да търся някой, който да е по-мъдър от мен. Просто се учех от всеки, с когото ме срещаше съдбата, независимо дали беше глупав или мъдър. И разбрах, че животът е най-съвършеният учител.