Автор Тема: Доволни vs.щастливи  (Прочетена 7926 пъти)

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #15 -: Май 15, 2014, 11:33:12 pm »
В този ред на мисли дали перфекционистите могат да бъдат доволни ?


Тцъ! Категорично НЕ! Перфекционизма е болестно състояние  :012:. Говори за липси запълвани с перфектни разни работи...
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #16 -: Май 16, 2014, 12:10:42 am »
И аз съм съгласна с Вещичка, че щастието е състояние на духа, а не моментно изживяване. Това, не означава, че нонстоп си бъкан с еднрофини и допамини от мозъка си и не можеш да спреш да се хилиш като морков до момента, в който прежевременно не умреш от това. Означава просто, че сутрин като се събудиш се будиш с 10% по-висока доза на тези хормони от другите, поне и че си много по-склонен да реагираш с още по-големи дози на някакви събития през деня. Това според мен е щастието от биологична гледна точка.  :012: Щастието е въпрос на гледна точка, можем или да се радвме, или да тъжим за нещо, въпроса е на кое се фокусираме, аз избирам да се радвам, отколкото да тъжа. Целият свят е една магия, така че винаги има на какво да се зарадва човек.
Дълго време си мислех, че човек може да е щастлив само тогава, когато задоволи потребностите си. Не проработи - и не работи, защото в цел духовното ни развитие, потребностите ни не са толкова лесни за докопване и задоволяване - намирането на подходящия начин да се съчетаят е нещо, което правим цял живот. Така, че кога да бъда щастлива? Когато се въртя в гроба ли?  :012: Тази гледна точка изостря тревожността, егоцентричността, параноята у всеки един човек, който си мисли, че всичко е няквко състезание, където със зъби и нокти се бориш срещу другите за някакви ограничени ресурси и трябва да ги елиминираш, за да не вземат това, което ти се полага.  :( Проявява се и тоя тревожен перфекционизъм, който обсъждате.
Другата гледна точка е, че сме доволни, че сме щастливи, по-съм склонна това да приема. Въпреки, че задоволството вече е малко по-друга история. Задоволство без щастие не може да има. Човек не може правилно да реализира напълно потенциала си докато гние в емоционалния си боклук от горния пример. Когато не можеш да реализираш потенциала си, си обезоръжен да задоволиш потребностите си. Талантите са ни дадени, за да ни служат и са точно дадени за конкретни работи, все пак. Относно перфекционизма, не мисля, че толкова пречи на доволството - и аз съм в много отношения перфекционист, но някак умерен, тъй като имам достатъчно голяма толерантност към себе си, да разбера, че това не се постига отведнъж, а е въпрос на опит и на практика, което включва и грешки. Да, на всяка грешка вкисвам доста сериозно, но живота след това си продължава. Ако не бях перфекционист, просто ми е такава природата, че вероятно щях да бъда търтей. Защото съм мързел по природа и нямаше да си надигна и малкото пръстче, ако не търсих някакви идеални съотношения, не гонех идеални знания и т.н.  :012:

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #17 -: Май 16, 2014, 12:11:23 am »
Сладка болест. ; D Много пък го разбирате вие живота на перфекциониста...

Щастливи ли сме,когато сме задоволили своите нужди и потребности или сме  доволни ,че сме  щастливи за един ден,поне веднъж в...?!?  :)

Това може да ми осигури само едно - спокойствие.

Щастието за мен също е в моментите, но то е толкова относително и никога не знаеш откъде те дебне. ; ) След един дълъг период на непрекъсната заетост, въздъхнах с облекчение и огромна радост, направо щастие, че занапред ще имам почивен ден. Буквално летях, сигурно е трудно за вярване.

Ми какво друго е щастието, освен свобода. Свобода да правиш това, което искаш, да бъдеш този, който си, да изразяваш себе си. И се наслаждаваш на кратките мигове, в които се случва. Слънце/Луна са ни ключът за щастието.

Какво дирим всъщност с тази чат тема?       

No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #18 -: Май 16, 2014, 12:20:14 am »
Какво дирим всъщност с тази чат тема?     

да, наистина, какво търим?

м/у другото някой да му се намира подръка дефиниция за щастие?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #19 -: Май 16, 2014, 08:21:26 am »
Сладка болест. ; D Много пък го разбирате вие живота на перфекциониста...

Това може да ми осигури само едно - спокойствие.

Щастието за мен също е в моментите, но то е толкова относително и никога не знаеш откъде те дебне. ; ) След един дълъг период на непрекъсната заетост, въздъхнах с облекчение и огромна радост, направо щастие, че занапред ще имам почивен ден. Буквално летях, сигурно е трудно за вярване.

Ми какво друго е щастието, освен свобода. Свобода да правиш това, което искаш, да бъдеш този, който си, да изразяваш себе си. И се наслаждаваш на кратките мигове, в които се случва. Слънце/Луна са ни ключът за щастието.

Какво дирим всъщност с тази чат тема?     

Ти защо реши ,че се търси нещо ?!?  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #20 -: Май 16, 2014, 08:25:02 am »
да, наистина, какво търим?

м/у другото някой да му се намира подръка дефиниция за щастие?

А , защо не попита за дефиниция за нещастие ?!? )))
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #21 -: Май 16, 2014, 08:48:52 am »
Ами щото темета не е "нещастни" вс "недоволни" :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #22 -: Май 16, 2014, 09:02:07 am »
Сладка болест. ; D Много пък го разбирате вие живота на перфекциониста...

Какво им е на перфекционистите и какви липси запълват?  ;D

За мен има два основни вида "перфекционизъм". Демонстративен перфекционизъм, когато човек на всички иска да покаже и докаже колко е безупречен. Това наистина може да се приеме донякъде за болестно състояние. Но има и друг вид перфекционизъм - не е чак толкова важна външната оценка и дали ще го забележи някой, важно е вътрешното удовлетворение от безупречно свършената работа.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #23 -: Май 16, 2014, 09:25:33 am »
Ами щото темета не е "нещастни" вс "недоволни" :)

Е,това нали е обратната страна на монетата,така че ,ако имаш дефиниция на същите ,веднага подръка ще ти бъде и противоположното.Хората ,имат винаги обяснение ,потвърждение ,определение за тъмното,а нямат за светлото-някак им е трудно да казват Хо вместо Ох,'що така ?!? :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #24 -: Май 16, 2014, 09:28:02 am »
Не можеш да демонстрираш перфекционизъм ,защото тогава няма да е същия  ,но може да си перфектен демонстратор. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #25 -: Май 16, 2014, 09:34:13 am »
Не можеш да демонстрираш перфекционизъм ,защото тогава няма да е същия  ,но може да си перфектен демонстратор. :)

И аз имам такива наблюдения, при това отблизо, в ежедневието - "перфекционизъм" често демонстрират хора, които не са много изрядни в това, което правят, и искат да създават друго впечатление.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #26 -: Май 16, 2014, 09:36:57 am »
И за мен щастието е състояние на духа. Когато си храня вътрешните потребности/щастието.../ като съм вярна на философията си и заниманията, по-малко ми е нужно от доволството чрез чисто сетивни физически удовлевторения-храна, друго... ;)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #27 -: Май 16, 2014, 09:40:22 am »
Хората ,имат винаги обяснение ,потвърждение ,определение за тъмното,а нямат за светлото-някак им е трудно да казват Хо вместо Ох,'що така ?!? :)

Много си права, и аз това се чудих тия дни, както и защо често избират лесния път, който не води до никъде, но на първо време изглежда по-привлекателно

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #28 -: Май 16, 2014, 09:44:07 am »
А-са ми хрумва, че каквото и да говорят, хората всъщност искат да са доволни (говоря за масата)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Доволни vs.щастливи
« Отговор #29 -: Май 16, 2014, 09:49:09 am »
А-са ми хрумва, че каквото и да говорят, хората всъщност искат да са доволни (говоря за масата)

Никой не иска да е нещастен  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui