Автор Тема: Всякакви въпроси  (Прочетена 57845 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #210 -: Март 04, 2018, 06:40:38 pm »
Да, поне във ведическата.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

astromax

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #211 -: Март 04, 2018, 06:56:19 pm »
Благодаря за уточнението, Астромакс. За мен зодиите на родителите нямат съществено значение, ако не е посочена пълна дата. Не правя стъкмистики по слънчевия знак.  :012:

Моят вариант на час вече ти казах какъв е. Но са нужни повече събития, по-нататък, за да видим дали е работещ или не. Дотук беше просто упражнение, поне за мен.
А,за това съм наясно , но не знам защо реших да го спомена. А ти по плацидус или равнодомна изчисляваш ? Това малко ме обърква,също.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #212 -: Март 04, 2018, 07:03:25 pm »
А ти по плацидус или равнодомна изчисляваш ? Това малко ме обърква,също.

Зависи какво. Гледам само дирекции от/към ъглови куспиди. Останалите не ги вземам под внимание, защото са променливи стойности и зависят от избраната домова система. Във ведически и антични анализи ползвам "дом-знак". Алгоритъмът за изчисляване на АС и МС не се променя, независимо каква домификация използваш.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13551
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #213 -: Март 04, 2018, 07:56:46 pm »
Да, поне във ведическата.
и по класическата  :)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #214 -: Март 04, 2018, 08:00:36 pm »
В модерната астрология нали имаше спор дали майката е по 4 или 10 дом. Не съм срещала ясна позиция по въпроса.
А оттам се променят и производните домове, гледано от дома за майката. В античната астрология може би затова са ползвали допълнително и жребии, за да няма объркване с домовете.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #215 -: Март 04, 2018, 11:35:52 pm »
Първоначално попитах само за аспектите на развода.

И от лежане на дивана има полза  ;D

Попрочетох малко антични указания за раздяла между родителите. По-важните от тях обаче не са налице в хороскопа на девойчето. Може би затова не са се разделили преди нейното раждане /изоставяне на майката/ или докато е била съвсем малка. В относително съзнателна възраст се случва родителската раздяла. При нативи, изживели родителски развод в невръстна възраст, срещам по-брутални указания.

Та, по въпроса за родителската раздяла попаднах на нещо много интересно. И при момичето го има, ако правилно съм сметнала двата жребия.

Правилото гласи (Доротей):
"Ако Жребият на бащата и Жребият на майката попадат в един знак, това е указание за раздяла между родителите. И ако получават аспект от злосторник, още повече."

Двата жребия са в един знак и в квадратура с Марс, а в случая имаме и дневна карта. Жребиите са в лош кадентен дом – 12ти спрямо Асцендента. И Фортуна пак попада там, в същия знак и дом.

Двата жребия не виждат своя управител, гледано с прецесия това е Венера и се намира в лъчите на Слънцето. Е, поне е разположена в хубав дом. Бих предположила сравнително оскъдна подкрепа от страна на родителите, особено след тяхната раздяла. И без прецесия да се гледа, пак е нещо подобно – ретро Меркурий, който пак не вижда жребия.

Има и още едно антично правило – "ако двете светила не се виждат едно друго", т.е. нямат мажорен аспект помежду си. Само по себе си това не е достатъчно, но в комбинация с други фактори може и да е проработило, знам ли. Освен това тя има силно афликтирана Луна – балсамична, в съвпад със Сатурн, а с отчетена прецесия попада и в един знак с Кету.

За у4 и у10 при анализ на родителската тема при античните не се споменава, подходът е съвсем различен. Повече са залагали на планетите, техните триплицитетни управители и жребиите. Домовете са се използвали за определяне силата на влияние на планетата, благоприятно или неблагоприятно.

Сега ще пробвам да разгледам по същия начин и картата на моя близка – с тригон между светилата /въздушни знаци/ и тежък, изпълнен с агресия и насилие родителски брак, с последвал ранен развод. Напрегнат аспект между светилата не е задължително условие. Нейният по-малък брат, с който имат само година разлика, е с куинконкс между светилата, които пък са разположени в знаци на естествени бенефици /по тропикал/ – Венера и Юпитер. Мога да ви пусна нейната карта за упражнение по тема "родителска раздяла", но ще трябва първо да я ректифицирате.  :29:



« Последна редакция: Март 04, 2018, 11:56:39 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #216 -: Март 05, 2018, 12:11:48 am »
Ако не е граничен час, няма нужда. До термите на точките също може да не опрем, в общия случай се спазват само няколко правила-дали управителят я вижда, дали е добър, дали има планети при нея и как се отнася към светилата/асц

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #217 -: Март 05, 2018, 12:26:35 am »
Ако не е граничен час, няма нужда.

Позна! Граничен по сидерал – 0 гр. и 44 мин. Стрелец. Но не ми се вижда да е в края на Скорпиона, твърде зловещо ми звучи описанието на термата.

Разгледах ѝ жребиите на родителите, с този час на раждане. Но и при малко по-ранен няма големи отклонения.

Бащата е по-проблемен тип и ето какво излезе:
Жребият на бащата е в 7 дом от изгряващия знак, заедно с ретро Сатурн, опозиция с Марс, квадрат към Луната. Но вижда своя управител, вижда и управителя на изгряващия знак. Реално тя не е била изоставена, познава баща си, има спомени за него. За агресията и скандалите в семейството не знам дали има някакъв спомен, по-скоро за трудния живот на майката след развода, когато същата остава сама с две малки деца, в една стаичка в общежитие.

Жребият на майката е в 5ти знак от изгряващия, не получава напрегнати аспекти от злосторници. Вижда управителя си, с който е в тригон /разположен в изгряващия знак/. Вижда и управителя на Асцендента. Гледано без прецесия – пак ги вижда.

Светилата са в триплицитет, така че имат общи тригонократори.

Друго антично правило за родителска раздяла обаче не работи при нея:
"Ако Сатурн е на ъгъл, като е най-зле в 7ми, и не получава аспект от Юпитер, родителите ще се разделят".

При нея Сатурн е в 7 дом, но не е в съвпад с ДС. Мисля, че пак се брои. Има тригон с Юпитер, при това по терма даже.

"Същото важи и за Марс, ако няма аспект с Венера" /при нея има секстил/

Вероятно тук логиката е, че Сатурн и Юпитер са от дневната секта, като аспект от Юпитер ще редуцира злото на Сатурн може би. А Марс и Венера са от нощната секта – и същото. Говорим за хармонични аспекти.

Всъщност майка ѝ не е искала да се развежда, устройвало я е да го играе жертва. Но се поддава на външно влияние, от страна на близък. Сестра ѝ буквално я хваща за ръчичка и я натиска да се отърве от мъчителя си.

« Последна редакция: Март 05, 2018, 12:37:40 am от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #218 -: Март 05, 2018, 12:40:48 am »
Да, за аспектите от юпитер към сатурн и венера към марс-точно така ги делят, венера не може да обезсили сатурн, само юпитер може. Но на практика не става, и аз съм виждала как добрият аспект не стига

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #219 -: Март 05, 2018, 12:44:31 am »
По този казус:
Бащата е пияндурник и побойник, който в един момент просто изчезва безследно. Вече след развода. Не е помагал на семейството, не е плащал дори минимална издръжка.

Така че според мен точката на бащата в един знак със Сатурн в 7 дом и опозиция с Марс говори доста красноречиво. А Сатурн е в квадрат към Луната – по терма и с орб от половин градус. При това дясна квадратура от Сатурн в залязващия знак /нощна карта/.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

astromax

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #220 -: Март 05, 2018, 06:51:33 pm »
И от лежане на дивана има полза  ;D

Попрочетох малко антични указания за раздяла между родителите. По-важните от тях обаче не са налице в хороскопа на девойчето. Може би затова не са се разделили преди нейното раждане /изоставяне на майката/ или докато е била съвсем малка. В относително съзнателна възраст се случва родителската раздяла. При нативи, изживели родителски развод в невръстна възраст, срещам по-брутални указания.

Та, по въпроса за родителската раздяла попаднах на нещо много интересно. И при момичето го има, ако правилно съм сметнала двата жребия.

Правилото гласи (Доротей):
"Ако Жребият на бащата и Жребият на майката попадат в един знак, това е указание за раздяла между родителите. И ако получават аспект от злосторник, още повече."

Двата жребия са в един знак и в квадратура с Марс, а в случая имаме и дневна карта. Жребиите са в лош кадентен дом – 12ти спрямо Асцендента. И Фортуна пак попада там, в същия знак и дом.

Двата жребия не виждат своя управител, гледано с прецесия това е Венера и се намира в лъчите на Слънцето. Е, поне е разположена в хубав дом. Бих предположила сравнително оскъдна подкрепа от страна на родителите, особено след тяхната раздяла. И без прецесия да се гледа, пак е нещо подобно – ретро Меркурий, който пак не вижда жребия.

Има и още едно антично правило – "ако двете светила не се виждат едно друго", т.е. нямат мажорен аспект помежду си. Само по себе си това не е достатъчно, но в комбинация с други фактори може и да е проработило, знам ли. Освен това тя има силно афликтирана Луна – балсамична, в съвпад със Сатурн, а с отчетена прецесия попада и в един знак с Кету.

За у4 и у10 при анализ на родителската тема при античните не се споменава, подходът е съвсем различен. Повече са залагали на планетите, техните триплицитетни управители и жребиите. Домовете са се използвали за определяне силата на влияние на планетата, благоприятно или неблагоприятно.

Сега ще пробвам да разгледам по същия начин и картата на моя близка – с тригон между светилата /въздушни знаци/ и тежък, изпълнен с агресия и насилие родителски брак, с последвал ранен развод. Напрегнат аспект между светилата не е задължително условие. Нейният по-малък брат, с който имат само година разлика, е с куинконкс между светилата, които пък са разположени в знаци на естествени бенефици /по тропикал/ – Венера и Юпитер. Мога да ви пусна нейната карта за упражнение по тема "родителска раздяла", но ще трябва първо да я ректифицирате.  :29:
Извинявам се,но бях малко off-line. Уникално си обяснила ,всичко . Лошото е ,че повечето определения не ги разбирам и сега,ще ми е нужно време да си ги преведа на астрологичен език.Както казах съм много неук и се извинявам за това си положение,но се старая.
По отношение на родителите и, доколкото знам тя си работеше до преди месец и сама си изкарваше пари, но няма чак такава подкрепа от тях. Ходи и при единия и при другия. Но все още са с една и съща фамилия, което ми дава информация, че официално по документи не се водят разведени, а по-скоро разделени. Абе нещата са си заплетени, както и да го погледнем. Ще видя какво ще става в бъдеще и дали сме улучили часът.
« Последна редакция: Април 21, 2018, 10:21:49 pm от astromax »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #221 -: Март 05, 2018, 07:16:21 pm »
Аз мисля,че намерих точния час 10.07ч.
Абе нещата са си заплетени, както и да го погледнем. Ще видя какво ще става в бъдеще и дали сме улучили часът.

Да, времето ще покаже. Просто засега много малко събития за ректификация има.
Но ако нещо е било силно запомнящо се, травмиращо, за първи път, може да се използва за такива цели. Такъв е принципът на работа.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

astromax

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #222 -: Март 05, 2018, 08:32:00 pm »
Да, времето ще покаже. Просто засега много малко събития за ректификация има.
Но ако нещо е било силно запомнящо се, травмиращо, за първи път, може да се използва за такива цели. Такъв е принципът на работа.
Много, много ти благодаря. Сега гледам за спуканата гума на 3.03 в 22.00ч ,тя много се уплаши и вчера цял ден е плакала, може би от уплаха.А при условие ,че е с асц.Рак , ще обърна внимание на Луната. Само,че спукването на гума ,нямам представа как да го търся.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #223 -: Март 05, 2018, 09:35:47 pm »
Спукана гума за ректификация, ти майтап ли си правиш!?  :lol_hitting:

Е, зависи какви са били последиците. Ако това е резултирало в тежка катастрофа, тогава да.
Но щом само с уплаха се е разминала, не се брои.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

astromax

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
Re: Всякакви въпроси
« Отговор #224 -: Март 05, 2018, 10:05:13 pm »
Спукана гума за ректификация, ти майтап ли си правиш!?  :lol_hitting:

Е, зависи какви са били последиците. Ако това е резултирало в тежка катастрофа, тогава да.
Но щом само с уплаха се е разминала, не се брои.
Не,не, не. Транзити ,ще гледам (предполагам  :017:)