Автор Тема: Астрологични дребосъци  (Прочетена 269186 пъти)

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1605 -: Юли 11, 2016, 11:39:23 am »
Разгледах в сайта й аз и довечера вкъщи ще го пробвам.  :58:
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1606 -: Юли 31, 2016, 04:11:51 pm »
Нещо ми щукна една идея или въпрос и реших да споделя с вас :)
Делите ли стресовите наталните аспекти между тежки и лични планети в зависимост от орбиса им? Какво имам предвид - например аспект между Слънце и Плутон с орбис 7*. За Слънцето този орбис не е недопустим и за него този аспект е действащ/съществуващ, но за Плутон 7* са твърде много, за да кажем, че аспектът е налице. В този ред на мисли, ще се промени ли тълкуването на аспекта, давайки превес на Слънцето? Т.е. Слънцето да се "ползва от облагите" на Плутон, но той да не може да го удари тежко. Еретично ли ви се струва? :)
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1607 -: Юли 31, 2016, 04:18:47 pm »
В античната астрология орбисът за Слънцето е до 15 градуса, но там не се разглеждат аспекти извън септенера.

В случая обаче можем да видим дали Слънцето е тръгнало да се измъква от "хватката" на опозицията или тъкмо се приближава, т.е. дали аспектът е сходящ или разходящ. Съвпадите и опозициите с Плутон не винаги са деструктивни, в голяма степен зависи от нивото на натива. Може като в лафа за котките да дарява по 9 живота, т.е. такъв човек има силата да се изправя и съвзема след ситуации, в които друг би се сринал тотално, като при това става по-силен и минава на други нива на възприятие.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1608 -: Юли 31, 2016, 05:10:44 pm »
Благодаря Лили :) Права си, ако аспектът е сходящ, при прогресия би станал точен, докато в противен случай Слънцето би "избягало" напред и влиянието му би било по-слабо.
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1609 -: Юли 31, 2016, 07:12:47 pm »
15° общо и в двете посоки. На транссатурновите ако им дадем някакъв по-малък орбис, 3–4°, сходящо и разходящо ще имат 1,5–2°.


delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1610 -: Юли 31, 2016, 09:33:29 pm »
Това ме накара да се замисля за проявлинието на аспекта. Малкият орбис намалява зоната на влияние. Ако е между лична и транссатурнова планета и разходящ, то влиянието на втората би се усещало слабо, а личната планета би се изявявала по-свободно.
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1611 -: Юли 31, 2016, 09:55:09 pm »
Сетих че, че имаше някакво разделение на допустимите орбиси не само в зависимост от планетата, а и от вида аспект.
За съвпада и опозицията мисля, че се отпускаха по-широки орбиси, за квадрата по-малко, за тригона и сестила още повече се стеснява.

Има натални карти, в които липсват точни аспекти и конфигурации. С тях какво правим?

Попадала съм на такива - там работят знакови аспекти, но и изявата в живота е доста по-семпла, ограничена в много тесен кръг от интереси.
« Последна редакция: Юли 31, 2016, 09:57:06 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1612 -: Юли 31, 2016, 09:57:12 pm »
Делфин, и към всичко това прибави и преценка. При мен Слънце/Плутон са в опозиция 6 * орбиса  разходяща, но това е най-високо поставената планета в картата ми и единствена в земен знак, 2-ри упр. на 12-ти дом, а за мен същия е важен. При все, че е външна планета,  нямам акцентирани Скорпион/8-ми дом, но влиянието й е много силно и често много буквално. Обратно, сходящ съвпад ретро Венера/ Сатурн на 1*55' , не усещам така силно влиянието на Сатурн върху Венера, защото същите са и в стелиум с Луна.  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1613 -: Юли 31, 2016, 09:59:27 pm »
Орбисата е време, допустимо време за комуникация/ отношение между участващите планети/точки.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1614 -: Юли 31, 2016, 10:05:32 pm »
Делфин, и към всичко това прибави и преценка. При мен Слънце/Плутон са в опозиция 6 * орбиса  разходяща, но това е най-високо поставената планета в картата ми и единствена в земен знак, 2-ри упр. на 12-ти дом, а за мен същия е важен. При все, че е външна планета,  нямам акцентирани Скорпион/8-ми дом, но влиянието й е много силно и често много буквално. Обратно, сходящ съвпад ретро Венера/ Сатурн на 1*55' , не усещам така силно влиянието на Сатурн върху Венера, защото същите са и в стелиум с Луна.  :)

О, да, да Рени, това не го изпускам или пренебрегвам, цялостния поглед върху картата е много важен. Просто днес тръгнах от идеята за момента на съприкосновение и продължителността на влияние между две планети. Постепенно се наслагват различни показатели, за да се очертае картината.
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1615 -: Юли 31, 2016, 10:08:53 pm »
Допустимите орбиси всъщност са най-малкият проблем при тълкуване на една натална карта. Много по-трудно е да се свържат нещата в едно цяло, да се направи качествен синтез и правилно да се разтълкува влиянието на аспектите. Най-много грешки се допускат именно в тази част.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1616 -: Юли 31, 2016, 10:12:38 pm »
Е, това е ясно :) Орбисите са само една брънка при разглеждането на наталната карта :)
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1617 -: Юли 31, 2016, 10:17:32 pm »
Делфин, колкото си по-близо до един човек, толкова  по-бързо разбираш от  какво си привлечена или не си   от него , колкото по-отдалечена си от някого, толкова по-ясно разбираш защо си привлечена или не си, а според това дали  си седнала, права или легнала как  си привлечена или не си. Това е Венера и на нея й е необходима точно толкова допустима орбиса, колкото да може да прецени всичко това, но без да нарушава хармонията и баланса, значи нито много, нито малко- погледнато от позицията на твоята натална Венера, това в какви градусови орбиси се побира ?  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1618 -: Юли 31, 2016, 10:20:21 pm »
Орбисите са само една брънка при разглеждането на наталната карта :)

Имам една теория, че най-точните аспекти /партилни или с много тясна орбиса/ сочат онези качества, които или са най-узрели за изява или изискват по-усилена работа /ако аспектът е напрегнат/. Но също така често се случва напрегнат аспект с по-широка орбиса да се усеща по-силно от някой хармоничен, който е доста по-точен. И даже много често околните са с нагласа да "виждат" първите и в тях да се вторачват. Човек така е устроен, че все се концентрира върху негативното, търси грозното и несъвършенствата, вместо да види достойнствата, добродетелите.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

niarnus

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 422
Re: Астрологични дребосъци
« Отговор #1619 -: Август 01, 2016, 02:09:27 am »
В този ред на мисли, ще се промени ли тълкуването на аспекта, давайки превес на Слънцето? Т.е. Слънцето да се "ползва от облагите" на Плутон, но той да не може да го удари тежко. Еретично ли ви се струва? :)

Нищо еретично няма, като изключим присъствието на Плутон. ; ))

Именно на такъв принцип са се разглеждали отношенията между планетите при съвпадите. Като знаем допустимия орбис на различните тела, определяме дали едното е в обсега на другото и е под влиянието му, или пък и двете си взаимодействат. В случая Плутон е в зоната на Слънцето, да, за обратното можем само да гадаем, но и аз съм склонна да допусна, че той не е. Относно облагите ще се въздържа да се съглася, понеже превъзнасянето на тази планета ми е от последна необходимост.  :012:

Цитат
15° общо и в двете посоки.

В по-стари източници си се говори точно за 15 напред и 15 назад, така че не е общо. А на този Дарио не може да му се има особено голямо доверие. 
No locked doors, No windows barred
No things to make my brain seem scarred