Автор Тема: Жалко за...!  (Прочетена 14250 пъти)

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Жалко за...!
« Отговор #45 -: Май 06, 2015, 07:49:38 pm »
"Най- добро възможно" и "устройва" са просто думи, съдържащи субективна оценка. Ние гледаме света през филтъра на насадените ни културни стререотипи и представи на обществото/групата/социума за личен успех.
Успех ли е, ако си спечелил/завоювал конкурс/форум, нещо си, изчуквайки, примерно, председателя на журито или нагълтвайки се с медикаменти, които карат физиката ти да форсира в определен момент, приемаш/обладаваш висок пост в йерархията само, за да бъдеш нечия маша (не се залъгвайте, че е друго :) ) и мерзавец и т.н.? Ще кажете, че успехът не е морална категория и ще сте прави, но пък в голяма степен се предпоставя и от вътрешните убеждения и самоналожени граници.
« Последна редакция: Май 06, 2015, 08:01:30 pm от Uran »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Жалко за...!
« Отговор #46 -: Май 06, 2015, 07:55:24 pm »
Ще кажете, че успехът не е морална категирия и ще сте прави, но пък в голяма степен се предпоставя и от вътрешните убеждения и самоналожени граници.

В какъв смисъл не е морална категория? Щом оценяваме "успеха" или "неуспеха" на някой, значи същият минава през нашата оценъчна скала, която е субективна, разбира се. Да, тази оценка кореспондира с нашите вътрешни убеждения, няма как иначе. Моето най-доброто възможно няма да е като същото, пречупено през погледа на някой друг.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Жалко за...!
« Отговор #47 -: Май 06, 2015, 08:03:27 pm »
В смисъл, че не е такава. :) Той е краен резултат от процес.

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Жалко за...!
« Отговор #48 -: Май 06, 2015, 08:12:54 pm »
Май виждам накъде биеш, Уране. Да, в този смисъл, няма защо да казваме "жалко". Обаче темата неусетно се извъртя до Х дом, професионални успехи. А може и да е по-простичко нещо — някой да има верен слух, хубав глас, всичко нужно да пее добре (не казвам да става Лили Иванова), а просто да пренебрегва тия дарове. И, за капак, да упорства в нещо, което не му се отдава хич.

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Жалко за...!
« Отговор #49 -: Май 06, 2015, 08:24:56 pm »
Да, Рептил, има такива. Предполагам, че това, което им е дала днк рулетката, не им е интересно като път или пък- имат известни страхове/предубеждения към съответно поприще, а може и да не знаят, че имат потенциал в тази област- не е имало кой да им го каже, подкрепи, развие.

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Жалко за...!
« Отговор #50 -: Май 06, 2015, 08:50:09 pm »
Когато трябваше да избирам към какво да се ориентирам за висшето, още не бях много сигурна каква искам да стана като порастна.  :)

 :012: To, аз сега не знам каква искам да стана като порасна.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Жалко за...!
« Отговор #51 -: Май 06, 2015, 08:59:49 pm »
Навремето, поради ред причини, избрах единствения възможен вариант. Този вуз беше "стъпало" към друг - желан, но тогава невъзможен, тъй като нямах нужната подготовка за кандидатстване /по български предмети/. Но там минаха най-хубавите години от живота ми, завързах и трайни приятелства.

Не знам дали е случайно съвпадение, но понеже и специализирано образование за преводач нямам, нито елитна езикова гимназия, впоследствие именно дипломата от първия вуз с нейния хорариум по чужд език ми свърши перфектна работа. Признават я за равностойна. Тогава все още не знаех каква ще стана, когато порасна.  :)
« Последна редакция: Май 06, 2015, 09:02:09 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3370
Re: Жалко за...!
« Отговор #52 -: Май 07, 2015, 09:12:23 am »
Май виждам накъде биеш, Уране. Да, в този смисъл, няма защо да казваме "жалко". Обаче темата неусетно се извъртя до Х дом, професионални успехи. А може и да е по-простичко нещо — някой да има верен слух, хубав глас, всичко нужно да пее добре (не казвам да става Лили Иванова), а просто да пренебрегва тия дарове. И, за капак, да упорства в нещо, което не му се отдава хич.

А може и в картата да е заложено противоречие, при мен например има много показатели за творческа личност, като същевременно Сатурн е доминантен.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

mit53

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 9
Re: Жалко за...!
« Отговор #53 -: Май 07, 2015, 05:00:50 pm »
Човекът просто обича и има нужда да бъде съжаляван. В 12 рибешки дом имаме 4 лични планети Венера-какво харесваме, Мерк-как мислим, Марс-как действаме и Слънце-жизненост. Всичко това е в неподвижен знак-телец, подвластно на Венера, която изобщо не си дава много труд, а я кара лежерно. Луна също е в риби - знака на жертвата. От друга страна Сатурн е девешки - вечно недоволен, че нещата не са както трябва. Това недоволство се засилва и от вечния бунтар Уран в мърморливия 6-девешки дом, скорпи, което подсилва нещата и пак неподвижен знак в опозе на стелиума - недоволство, но без да прави нищо. Нептун в 7д- на другите, подвластен на Юпитер - другите са ми длъжни. Ако погледнем Уран и като Упр на МС в 6д - професионален недоволник.
Меркурий-(мислене, съзнание, измамник) е връх на йод, в който са включващ манипулатора Плутон и Нептун (лъжа, заблуда и самозаблуда). Има само 2 мотивиращи квадратури Луна-Нептун в подвижни знаци - непостоянство и Марс - Юпитер, в неподвижни знаци. Според мен за да се задейства и да направи нещо, този човек трябва да загуби всичко и само крайната нужда ще го накара да действа. :91: :lol_hitting:

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3109
Re: Жалко за...!
« Отговор #54 -: Май 07, 2015, 09:32:42 pm »
аз понеже цял живот си растя,без да избирам каква искам да стана, удоволетворено ми е ,че растежа продължава и ей ме на пораснах на размер дрехи,колко му трябва на човек да е щастлив :)
жалейките не се поднасят приживе,а докато е жив  човек всичко е възможно  :)
« Последна редакция: Май 07, 2015, 09:44:05 pm от strelicka »

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Жалко за...!
« Отговор #55 -: Май 07, 2015, 10:22:21 pm »
А може и в картата да е заложено противоречие, при мен например има много показатели за творческа личност, като същевременно Сатурн е доминантен.

Доминантен Сатурн не е чак такава пречка. Моцарт има тронов Сатурн в съвпад със Слънце и Меркурий — доволно доминантен. Обаче също така се пада и У5 и си е в собствения дом (ако часът е верен) — Юпитер да беше, нямаше да изкомпозира толкова много.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12703
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Жалко за...!
« Отговор #56 -: Май 07, 2015, 10:44:31 pm »
Писано  ми е да пиша, а аз говоря- жалко за написаното. Като нарисуван съм, а аз ползвам маска- жалко за красотата.  Посочено ми е да стана водя, а аз следвам- жалко за призванието.

За съжаление за това е темата.  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Жалко за...!
« Отговор #57 -: Май 07, 2015, 11:26:19 pm »
Не може да стане нещо,което не е ,,писано,, ,жаленето или съжалението е безсмислено губене на време .Според Айнщайн бог не играе на зарове,случайности няма за абсолюта,движението-енергията става по природни закони,които не допускат грешки и случайности ,те са характерни за несъвършения човешки ум. Дори мисля  няма и свободна воля-тя е илюзия от непознаване процесите в НС,които също са подвластни на безпогрешните физични,вселенски,математически закони .

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12703
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Жалко за...!
« Отговор #58 -: Май 08, 2015, 12:51:53 am »
Стар и Опозит, какво  е написано за Вас и станали ли сте написаното или жалко за... ?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3370
Re: Жалко за...!
« Отговор #59 -: Май 08, 2015, 09:15:43 am »
Доминантен Сатурн не е чак такава пречка. Моцарт има тронов Сатурн в съвпад със Слънце и Меркурий — доволно доминантен. Обаче също така се пада и У5 и си е в собствения дом (ако часът е верен) — Юпитер да беше, нямаше да изкомпозира толкова много.

Пречка е като е в падение в знака на творчеството.
Frankly, my dear, I don't give a damn.