Автор Тема: Тема за въпроси от начинаещи  (Прочетена 440638 пъти)

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1845 -: Септември 18, 2020, 04:53:04 am »
Арт, в период на юпитер си - а той както се каза вече е силен в натала така че шансовете за успех  ги има според мен.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1846 -: Септември 18, 2020, 10:39:01 am »
В картата на Арт, Юпитер е единствено добре поставен по есенциални качества, което позволява да изразисебе си естествено, но няма възможност да изяви  своята естествена природа . Намира се в следващ дом, и е извън секта. "Имам една торба с ресурси, умения, но няма кой да ги оцени, защото живея сама на остров в Тихия океан." Не може да се очаква желания ефект от така поставен Юпитер.  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1847 -: Септември 18, 2020, 11:24:54 am »
В картата на Арт, Юпитер е единствено добре поставен по есенциални качества, което позволява да изразисебе си естествено, но няма възможност да изяви  своята естествена природа . Намира се в следващ дом, и е извън секта. "Имам една торба с ресурси, умения, но няма кой да ги оцени, защото живея сама на остров в Тихия океан." Не може да се очаква желания ефект от така поставен Юпитер.  :)
дам.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1848 -: Септември 18, 2020, 11:25:57 am »
Щом Слънцето е над хоризонта, значи е в секта, където и из картата да се намира Юпитер.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1849 -: Септември 18, 2020, 11:37:46 am »
В картата на Арт, Юпитер е единствено добре поставен по есенциални качества, което позволява да изразисебе си естествено, но няма възможност да изяви  своята естествена природа . Намира се в следващ дом, и е извън секта. "Имам една торба с ресурси, умения, но няма кой да ги оцени, защото живея сама на остров в Тихия океан." Не може да се очаква желания ефект от така поставен Юпитер.  :)
дам.

Чисто технически по концепцията на традиционната астрология, би трябвало освен да си метафорично казано много плодовита на умения, но и да получаваш много добри възможности от средата, взаимоотношенията, в т.число и добри финансови възможности, които би трябвало да с източник - чужбина. Тогава когато Юпитер е на фокус, актуален по някакъв начин. Юпитер в секта, в екзалтация. Триплицитетен управител на седми и осми дом - Слънце в девети.

Ако има проблеми да се случи рогът на изобилието, по-вероятно е защото условията и обстоятелствата са сатурнови. У1, Слънцето и триплицитетен управител на първи и втори и десети е Сатурн. У1 е почти мажорно неаспектиран. Триплицитетния управител на втори е Сатурн, а ефектът уау, въпреки че Юпитер се намира във втори, се прехвърля като берекет чрез делата на трети. Втородомен може да стане, ако мине през иглените уши на трети.
« Последна редакция: Септември 18, 2020, 12:00:42 pm от starinthenightsky »

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1850 -: Септември 18, 2020, 01:10:41 pm »
Скъпи Дами, объркахте и без това сбърканият ми ум😉
Мисля Луната в картата на арт ще е в помощ, защото е секстил с Юпитер, а е у3 ят и дом, тоест, комуникации са нужни, разговори, преговори, договори, писане, публикации.... Ще успее момичето, вярвам. 🍀
Стар, интересна интерпретация. 🌈👍

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1851 -: Септември 18, 2020, 02:47:10 pm »
Юпитер  в  картата на Арт, не е съвсем извън секта или не е напълно поставен, според своята секта, ако трябва да сме пунктуално  точни, понеже е дневна планета, в дневна картата и ще работи добре при други равни условия.
Тук тези условия липсват. В женски/западен квадрант, в нощен знак, не е в ъглов дом, западен спрямо Слънце. Бонус - в лек аспект с диспозитора си
Арт, когато Марс, е бил активиран,  имало ли е експанзия по въпросите на сферите, които държи  Марс ? А, когато Луната е била активирана, да са се подобрявали, да кажем доходите ?
« Последна редакция: Септември 18, 2020, 03:16:03 pm от Рени »
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1852 -: Септември 18, 2020, 10:13:44 pm »
Сладки, ще ви отговоря утре, защото съм пълен дроб и мозъкът ми спи.
Но потвърждавам, думите на Рени са проявлението в живота ми.
//но като дете (и не толкова дете) участвах в random томболи с награди и печелех, едва ли не, всеки път награда, която не взимах, защото не се чувствах "достойна", т.к. не съм положила усилия за нея... ::)
иначе - досега не съм получавала помощ отвън, т.нар. възможности (но Марс в 7д работи, много се "краде" от мен, много ми се взима), и имам огромен проблем с "печеленето" на пари. (не с извършването на работата, а със заплащането за нея. работя активно по този въпрос)

утре ще отговоря астрологично, логично и с някаква структура.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1853 -: Септември 19, 2020, 03:13:28 pm »
Пускам един преводен текст по въпроса. Авторът е Боян Шойич - сръбски астролог, който се занимава с традиционна астрология

Наталната карта я разделяме на два типа, в зависимост от времето от денонощието - на дневна и нощна карта. Коя е дневна, а коя нощна е съвсем лесно да се определи въз основа на позицията на Слънцето в зодиакалния кръг. Ако Слънцето се намира над хоризонта, то тогава картата е дневна, а ако се намира под хоризонта, то тогава картата е нощна.

Кога планетата се намира в своята секта ? Понеже принципът на сектата се свърза с период от денонощието, то тогава отговорът е много прост. Планетите, които принадлежат на дневната секта,  са в своята секта през деня, а тези които принадлежат на нощната, са в своята секта през нощта. В този смисъл, в дневна карта - Венера, Луна и Марс, ще са извън своята секта, без значение къде в картата се намират. Съответно, в нощна карта, Слънце, Сатурн и Юпитер винаги ще са извън своята секта.

Робърт Хенд в своята книга " Нощ и ден - планетарните секти в астрологията", се е опитал да направи по-достъпен принципът на сектата на съвременните астролози. Неговата работа обаче се опира на средновековния модел за секта, който включва и Халб и Хайз, с което се създава определено объркване, защото Халб и Хайз в същността си нямат никаква връзка със сектата като принцип. Хенд, в унисон със средновековната интерпретация, е обединил тези три неща в една цялост. Изворният, елинистичен модел, ясно разграничава сектата от т.нар. положение на радост (Халб и Хайз) т.е. от позицията на планета, в която тя придобива допълнителна сила на изразяване.

Халб - както казах и по-рано, поначало няма никаква връзка с планетарната секта. Той представлява просто позицията на планетата, в която тя получава допълнителна сила и възможности за изразяване на своята природа. За да бъде планетата в свой Халб, тя трябва да изпълни определени условия:
- дневна планета в дневна карта трябва да бъде над хоризонта, а нощна под хоризонта
- нощна планета в дневна карта трябва да бъде под хоризонта, а нощна над хоризонта

Планети в Халб в нощна карта
Ясен е принципа на увеличаване силата на планетата, защото нощната  планета над хоризонта през нощта по-силно се изразява, отколкото тогава когато се намира под хоризонта. През деня повече й приляга позицията под хоризонта, която е сходна на нейната природа.
В цитиран текст от Фирмикус, се разглежда положението на Юпитер в нощна карта, в четвърти дом по следния начин. "Юпитер през нощта ще направи хората умерено богати или такива, които ще станат много богати с течение на времето. Юпитер в нощна карта е извън своята секта, но понеже се намира в четвърти дом, който се намира под хоризонта, това означава, че в своя Халб, което допълнително му дава сила като по този начин му дава възможност още по-силно да я изрази. В този случай, като естествен сигнификатор на богатството, Юпитер може да направи човекът още по-богат.

Хайз - той дава възможност на планетата в някаква степен още по-силно да се изрази, благодарение на позицията по знак, който е сходен на нейния пол. Обаче планетата не може да бъде в Хайз, ако преди това не е изпълнила условието да бъде в Халб:
- дневна планета е в свой Халб и в мъжки знак
- нощна планета е в свой Халб в женски знак с изключение на Марс

Разбира се, Марс е изключение когато става въпрос за нощни планети, защото той е мъжка планета по своята същност, затова е необходимо той да се намира в мъжки знак, за да може да бъде в Хайз.

Затова защото, по подразбиране планетата в Хайз същевременно е и в Халб, то имаме количествено усилване на планетата. Последното условие за сходността на пола говори, че планетата получава и качествено усилване, което е в по-малко по отношение на количественото. С други думи, планетата в Хайз  ще бъде с увеличена сила, но и с малко по-добро качество в изразяването на своята природа.

Робърт Хенд е въвел още едно понятие - екс кондишън, което означава планетата, която се намира извън сектата си, нито е в Халб, нито в Хайз.

От всичко това следва извода, че принципът на сектата има отношение към качествената характеристика на планетата, защото когато планетата се намира в своята секта, тя може много по-качествено да изрази своята природа. Когато е извън нея, качеството на планетата е развалено, дори и тогава когата планетата е в своя домицил, нейното качество не е съвсем безупречно, чисто.

В интерпретациите на наталните карти, сектата на планетите играе много важна роля. Нерядко се случва да видим някаква планета в добро зодиакално състояние, на силна позиция и без сериозни "повреди", а въпреки това, нейните ефекти не са в синхрон с очакванията, които имаме. Причината за това може да е именно, че е извън своята секта. Халб и Хайз като минорни предпоставки за увеличаване силата на планетата, нямат голямо значение, но в ситуации, в които се опитваме да съберем колкото се може повече сила и позитивни показатели свързани с някоя планета, те могат да бъдат от значение.
« Последна редакция: Септември 19, 2020, 10:20:12 pm от starinthenightsky »

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1854 -: Септември 24, 2020, 12:46:59 pm »
^мерси за материала!
//Рени, не съм забелязала разширение при активиране по темите на домовете, които държат Марс и Луна, не съм обръщала внимание.

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1855 -: Септември 24, 2020, 12:49:49 pm »
Единствено ми се вързва дванайсти дом за неяснота ,объркване на диагнози, но каквото и да е -желая скорошно изясняване и отлично здраве .

art7ess

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1856 -: Септември 24, 2020, 01:03:02 pm »
Единствено ми се вързва дванайсти дом за неяснота ,объркване на диагнози, но каквото и да е -желая скорошно изясняване и отлично здраве .
Ребека, омесихме темите, но мерси от сърце!)
//напрегнато и объркано ми е със сигурност

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1857 -: Септември 24, 2020, 02:19:03 pm »
Оо да, аз обърках, напоследък постоянно бъркам  :-[

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1858 -: Септември 24, 2020, 06:38:36 pm »
^мерси за материала!
//Рени, не съм забелязала разширение при активиране по темите на домовете, които държат Марс и Луна, не съм обръщала внимание.

Попитах, за да разбера, дали "работи" Юпитер, както се очаква, явно- не, както и предположих. Благодаря, за споделеното.  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7367
Re: Тема за въпроси от начинаещи
« Отговор #1859 -: Септември 26, 2020, 11:47:37 am »
Прочетох в темата за солари коментарът на Рени за "сингъл"вероятност при водолей и се замислих за моите познати .....Аз съм водолей и бракът за мен не е бил цел,не съм мечтала да съм булка в бяла рокля.Омъжих се тайно,в смисъл ,без шум и патардия,само 4ма човека,ние с мъжа ми и двама свидетели.Не бях с рокля,а с панталон.Имаме халки,но не ги носим.Нямам предпочитания към златни накити,аз съм по дранкулките.Не си смених фамилията.За мен е немислимо да нося име на някой непознат човек,тоест ,прадядо на мъжа ми.
За сингъл човеците от човешките знаци близнаци,дева,водолей,странно ,но все самотници познавам,предимно слънчеви близнаци,но не и деви.