Автор Тема: Свободната воля в картата  (Прочетена 6206 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Свободната воля в картата
« -: Август 08, 2013, 04:42:18 pm »
Ден на прозренията
(Кой знае някой по-запознат колко би се смял  ;D)

По повод на "работещи" и "неработещи" карти ми хрумна, че ако приемем, че можем много точно да разчетем наталната карта, би следвало да отчетем и колко силна е волята на човека, или по-точно - какъв е потенциалът му да измени сам съдбата си

Дали това няма връзка с взаимодействията на планетите в картата, тоест - колкото повече аспекти, връзки, отношения - толкова по-малко свобода в избора?

Тук е може би мястото да попитаме хората с неаспектирани планети - като отправна точка - потвърждават ли събитията в живота им тази теза - или напротив?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #1 -: Август 08, 2013, 05:58:24 pm »
Колкото повече "бягаш" от наталната си предопределеност ,толкова по-силна е свободната ти воля и толкова повече ,ще получаваш "шамари" от живота ,докато влезнеш в "коловоза" .Свободната воля не е "черешката на тортата" ,а капан и как лъже .... ;)
Силно комплицирана карта,акцент на Водолей,Овен,Близнаци,Стрелец,многооооооооооо вода са предпоставка за такава,плюс специфично аспектирана нодална ос.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #2 -: Август 10, 2013, 12:45:44 pm »
Човек е свободен ,толкова ,колкото самият той може да си позволи. :)

Свободната воля е концепция ,според ,която можем да контролираме своите решения,избор,действия,освободени от дадени ограничения,като философия.Намесена и психологията ,наличието на натрапчиви мисли,фобии,ирационален страх,ограничават до известна степен същата.Астрологически вече изказах мнение ,как би се проявила  .Предполагам религията ,етиката ,някои други науки също дават/споделят  определения/гледна точка  за свободната воля и който е запознат със същите може да сподели.

Онзи ,който  успява да "прескача" бодливата телена ограда на Сатурн   ,заявява наличие на свободна воля в картата си.Силно "напрегнат" натал под това визирам Светилата ,АСЦ  ,търси нетипичното,илюзорното,безкрайното ,"истината" чрез промяната (Уран,Нептун,Плутон) .
"Но дали е така ,кой ,кой ще ни каже ...." както пее Васко Найденов  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #3 -: Август 10, 2013, 08:29:31 pm »
да предположим, че в даден натал сатурн е в 12 дом
според теб колко свободна ще е волята му в зависимост от наличие/липса на аспект към слънце или луна примерно?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #4 -: Август 11, 2013, 12:42:59 am »
да предположим, че в даден натал сатурн е в 12 дом
според теб колко свободна ще е волята му в зависимост от наличие/липса на аспект към слънце или луна примерно?

Според мен ,Сатурн в много карти е поставен в 12-ти дом и това ,няма как да даде предположение "колко е..." свободната воля в същите,разглежда се цялата карта и по възможност и притежателят и. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #5 -: Август 11, 2013, 12:55:31 am »
И като зависи от конкретната карта как тръгнахме от обобщението- бодливата тел на сатурн относно свободната воля?

Вярно, че по принцип е малефик и един вид-ограничител, но в някои карти може да е ползотворен, не бодлив.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #6 -: Август 11, 2013, 01:09:27 am »
Четеш ли внимателно ,онова ,което пиша ?!?

"....който успява да прескача" ,а не "....който е прескочил" -схващащ разликата,нали  :) ,както и "...е концепция,според която можем да контролираме..." Колкото повече Сатурн "натиска" ,толкова повече  толк си отговорен за своите решения,които мотивират избор ,действия ,за които се иска свободна воля .Ако си достатъчно балансиран човек ,същата за какво ти е ?!? Налага ли се да впрягаш волята си за ....свобода,след като нищо не ти пречи ?!?
Прескачаш оградата ,не я махаш :)
Обобщението го казах-напрегнат натал,а това може да е силен акцент върху стихия,дом ,специфична конфигурация,с участието на Светилата и АСЦ .
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #7 -: Август 11, 2013, 01:14:34 am »
Не е такава темата
Не е въпросът колко свободен се чувстваш

Въпросът е доколко си подвластен на картата си и доколко тя на теб
Разбираш ли?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #8 -: Август 11, 2013, 01:23:36 am »
Ами това го коментирах още в първият си пост -този ,който не е "подвластен" или "бяга" от картата си ,така да го наречем условно е онзи ,с най-силно изразена свободна воля и в следващите се обосновавам астрологично защо така мисля ,също и споделено от личен опит. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #9 -: Юли 05, 2014, 11:17:31 am »
Колкото повече "бягаш" от наталната си предопределеност ,толкова по-силна е свободната ти воля и толкова повече ,ще получаваш "шамари" от живота ,докато влезнеш в "коловоза" .Свободната воля не е "черешката на тортата" ,а капан и как лъже .... ;)
Силно комплицирана карта,акцент на Водолей,Овен,Близнаци,Стрелец,многооооооооооо вода са предпоставка за такава,плюс специфично аспектирана нодална ос.
Значи, свободната ми воля/инат/моментно желание, са пръта в колелото за реализиране на наталния птенциал? :)
Да, шамарите са били поради заявено желание да бъда себе си.
Все пак, много е важно в каква среда/страна заявяваме свободната си воля. По един начин ще е в ислямска страна, друг- в сащ, примерно.

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #10 -: Юли 05, 2014, 12:54:52 pm »
Може малко да ме заклеймите за това, дето ще напиша, но нищо.

Преди да имаме критерий, с който да измерваме проявленията на свободната воля, всички коментарии се въртят около свободните асоциации. Как се измерва свободна воля?

Да предположим, че имаме някакъв транзит, който навява разни събития или очаквания за такива. Човек решава да не се съобразява с тях? Това свободна воля ли е? Може и най-вероятно ще получи голям опит и доволно шамари, както някой се изрази. Обаче транзитите са външни влияния. В същия този момент, човекът може да има прогресия, която да го тика към такова поведение. Та как мерим свободната воля?

Ще приложа един пример, който обаче е толкова специфичен, че би трябвало да се отнесе към "изключения". Но е пример за това, на какво е способен човек. Става дума за мой приятел, с много сериозни астрологични познания. И не само, с много сериозни окултни такива. Беше един ден, когато седнахме да разглеждаме списъка с примарните дирекции на целия му живот. Часът му е точен, дирекциите работеха. Работят и в момента. Освен за един период от няколко години, в който нищо не работеше. Абсолютен хаос и несъответствие. Тогава той каза, "това беше период, в който реших, че ще счупя рамката на съдбата". Очевидно беше успял. Как, не ми е е съвсем ясно. Но първият елемент е желанието. Когато желаеш нещо, вече е проява на свободната воля. Ако си настоятелен, измеренията около нас се огъват. Да не забравяме, че сме свързани с енергии, със същества, за които нищо не знаем, но те пряко отговарят на посоките на нашите желания. Дънов има такова изречение "Ако искате нещо да постигнете, да не ви влияят външните условия. Все едно какво се случва, бъдете целенасочени и упорити."

На първо място силно се съмнявам, че някой действително ще генерира импулс да излезе от астрологичната си карта. Тя, както се вижда, има много пластове. Ако на някой по-външен е налице импулс да се мине през бариерата, то на по-долен пласт тоя импулс е заложен в плана на развитие. При това, ако ние не го намираме, това не значи, че го няма, а че ние нямаме все още познанията да го намерим. Но то се вижда ясно, и в прогресии, и в примарни дирекции, и в съвпади на фиксирани звезди по разни точки и още много методи.

Изводът, до който аз съм стигнала след известно време самозапитвания по въпроса, е такъв - истинската свободна воля се изявява преди раждането и се записва в наталната карта. Последващите прояви на волята ни обсужват избрания път на развитие. НО, има едно голямо "но" - както моят приятел казва "Да чакаш събитията по картата да се случат е позицията на тревата, която чака нещо да се случи. Най-много да те опасе някое тревопасно животно. Спри да си трева, еволюирай." С това искаше да ми каже АЗ да задавам посоката на астрологичните събития. Има и от двата вида - леки и трудни. Това е пълна свобода. Вместо да чакам да видя какво ще се случи, да взема нещата в свои ръце и да го насоча. Винаги. Тоя урок, между другото, го учих по трудния начин. Може и да съм го казвала преди, ако се повторя... ще го прочетете още веднъж, хахах. Как се обяздва Сатурн. В една болница един апарат за командно дишане вкарваше повече въздух в дроба ми, отколокото той имаше обем да поеме. Всяко вкарване на въздух се равняваше на остра режеща болка. Нетърпима. Инстинктивно се опитвах да го избегна в полусъзнанието, в което ме държеше тоя апарат. Един път си поех въздух сама, защо, не знам, и тогава апаратът не ми натика толкова много въздух. Горе-долу това описва единия полюс на целия живот. Защото другият полюс е свързан с отпускането. Танцът Сатурн-Юпитер.

В известен смисъл всички направляваме съдбата си и проявяваме свободната си воля в някои моменти. Според мен не го правим достатъчно. Да оставя картата да ми води живота, това е командно дишане. Предпочитам аз да водя картата. И то не в противоречие с нея, а точно обратното. Това възприемам като проява на свободна воля, то няма нищо общо с бунтарството, а с разума, с разумните действия. Учението на Дънов (сега чета много от него, за кой ли път) цялото води в тази посока.

Човешките същества еволюират в посока на по-голяма индивидуализация, разкриване на Аз-а, в цялата цивилизация се вижда. Колкото повече се развива един индивидуален Аз, толкова повече е способен да направи големи магарии чрез егото, затова религиите и почти всички учения се опитват да държат индивидуалния Аз подчинен на колективния, с цел да се намалят щетите и да се управлява по-лесно. И светски групи прилагат същите норми. Но не е това пътят на развитие и тоя път неизменно минава през грозните прояви на егоизма, на материализацията на света (като има Аз, има и Мое), на разцеплението между хората и през проявите на разрушение. Като се направи аналогия между развитието на човечеството с развитието на отделния човек, се вижда, че човечеството още е във фазата на яслената възраст.

Направих това отклонение, за да подчертая становището ми - астрологичната карта не е нещо, което ни се случва, а нещо, за което трябва да поемем отговорност, да се научим да го направляваме, защото е просто инструмент, за временно ползване, и това става пак на принципа, казан (още веднъж) от Дънов, че имаме свободата да правим каквото искаме, но нямаме свободата да се освобождаваме от последствията от направеното. Затова Разум.

Не искам никой да ангажирам с гледната ми точка. И без друго утре може да се промени.  :012:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #11 -: Юли 05, 2014, 01:06:33 pm »
Значи, свободната ми воля/инат/моментно желание, са пръта в колелото за реализиране на наталния птенциал? :)
Да, шамарите са били поради заявено желание да бъда себе си.
Все пак, много е важно в каква среда/страна заявяваме свободната си воля. По един начин ще е в ислямска страна, друг- в сащ, примерно.

Волята е като мост между желанието и действието,нещо като отговорна движеща сила отвътре ти идва, тя е съзнателен акт,избор.Решението пък е проява на волята.Все едно си получила "факс" ,прозрение за нещо и проявяваш усилие да действаш по същото .Астрологически може да се обясни с нодална ос и всяка друга двойка противоположни принципи/планети ,които ако са блокирани по някакъв начин,изискват точно този акт на свободна воля. :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Вещичка

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1727
  • Виждам те!
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #12 -: Юли 05, 2014, 01:35:12 pm »
Може малко да ме заклеймите за това, дето ще напиша, но нищо.

Преди да имаме критерий, с който да измерваме проявленията на свободната воля, всички коментарии се въртят около свободните асоциации. Как се измерва свободна воля?

Да предположим, че имаме някакъв транзит, който навява разни събития или очаквания за такива. Човек решава да не се съобразява с тях? Това свободна воля ли е? Може и най-вероятно ще получи голям опит и доволно шамари, както някой се изрази. Обаче транзитите са външни влияния. В същия този момент, човекът може да има прогресия, която да го тика към такова поведение. Та как мерим свободната воля?

Ще приложа един пример, който обаче е толкова специфичен, че би трябвало да се отнесе към "изключения". Но е пример за това, на какво е способен човек. Става дума за мой приятел, с много сериозни астрологични познания. И не само, с много сериозни окултни такива. Беше един ден, когато седнахме да разглеждаме списъка с примарните дирекции на целия му живот. Часът му е точен, дирекциите работеха. Работят и в момента. Освен за един период от няколко години, в който нищо не работеше. Абсолютен хаос и несъответствие. Тогава той каза, "това беше период, в който реших, че ще счупя рамката на съдбата". Очевидно беше успял. Как, не ми е е съвсем ясно. Но първият елемент е желанието. Когато желаеш нещо, вече е проява на свободната воля. Ако си настоятелен, измеренията около нас се огъват. Да не забравяме, че сме свързани с енергии, със същества, за които нищо не знаем, но те пряко отговарят на посоките на нашите желания. Дънов има такова изречение "Ако искате нещо да постигнете, да не ви влияят външните условия. Все едно какво се случва, бъдете целенасочени и упорити."

На първо място силно се съмнявам, че някой действително ще генерира импулс да излезе от астрологичната си карта. Тя, както се вижда, има много пластове. Ако на някой по-външен е налице импулс да се мине през бариерата, то на по-долен пласт тоя импулс е заложен в плана на развитие. При това, ако ние не го намираме, това не значи, че го няма, а че ние нямаме все още познанията да го намерим. Но то се вижда ясно, и в прогресии, и в примарни дирекции, и в съвпади на фиксирани звезди по разни точки и още много методи.

Изводът, до който аз съм стигнала след известно време самозапитвания по въпроса, е такъв - истинската свободна воля се изявява преди раждането и се записва в наталната карта. Последващите прояви на волята ни обсужват избрания път на развитие. НО, има едно голямо "но" - както моят приятел казва "Да чакаш събитията по картата да се случат е позицията на тревата, която чака нещо да се случи. Най-много да те опасе някое тревопасно животно. Спри да си трева, еволюирай." С това искаше да ми каже АЗ да задавам посоката на астрологичните събития. Има и от двата вида - леки и трудни. Това е пълна свобода. Вместо да чакам да видя какво ще се случи, да взема нещата в свои ръце и да го насоча. Винаги. Тоя урок, между другото, го учих по трудния начин. Може и да съм го казвала преди, ако се повторя... ще го прочетете още веднъж, хахах. Как се обяздва Сатурн. В една болница един апарат за командно дишане вкарваше повече въздух в дроба ми, отколокото той имаше обем да поеме. Всяко вкарване на въздух се равняваше на остра режеща болка. Нетърпима. Инстинктивно се опитвах да го избегна в полусъзнанието, в което ме държеше тоя апарат. Един път си поех въздух сама, защо, не знам, и тогава апаратът не ми натика толкова много въздух. Горе-долу това описва единия полюс на целия живот. Защото другият полюс е свързан с отпускането. Танцът Сатурн-Юпитер.

В известен смисъл всички направляваме съдбата си и проявяваме свободната си воля в някои моменти. Според мен не го правим достатъчно. Да оставя картата да ми води живота, това е командно дишане. Предпочитам аз да водя картата. И то не в противоречие с нея, а точно обратното. Това възприемам като проява на свободна воля, то няма нищо общо с бунтарството, а с разума, с разумните действия. Учението на Дънов (сега чета много от него, за кой ли път) цялото води в тази посока.

Човешките същества еволюират в посока на по-голяма индивидуализация, разкриване на Аз-а, в цялата цивилизация се вижда. Колкото повече се развива един индивидуален Аз, толкова повече е способен да направи големи магарии чрез егото, затова религиите и почти всички учения се опитват да държат индивидуалния Аз подчинен на колективния, с цел да се намалят щетите и да се управлява по-лесно. И светски групи прилагат същите норми. Но не е това пътят на развитие и тоя път неизменно минава през грозните прояви на егоизма, на материализацията на света (като има Аз, има и Мое), на разцеплението между хората и през проявите на разрушение. Като се направи аналогия между развитието на човечеството с развитието на отделния човек, се вижда, че човечеството още е във фазата на яслената възраст.

Направих това отклонение, за да подчертая становището ми - астрологичната карта не е нещо, което ни се случва, а нещо, за което трябва да поемем отговорност, да се научим да го направляваме, защото е просто инструмент, за временно ползване, и това става пак на принципа, казан (още веднъж) от Дънов, че имаме свободата да правим каквото искаме, но нямаме свободата да се освобождаваме от последствията от направеното. Затова Разум.

Не искам никой да ангажирам с гледната ми точка. И без друго утре може да се промени.  :012:

Поздравления! За първи срещам човек, който мисли като мен и най-вече не го е страх да разчупи матрицата. Това е правилният път  :08:.
Здравият разум е сбор от предрасъдъци придобити до 18 годишна възраст! - Айнщайн

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #13 -: Юли 05, 2014, 01:37:52 pm »
Или Воля?  :012: Или Нептун в добър аспект с...?  :012: :38:

Тогава осъзнах какво е инстинкт за съхранение и като цяло силата на инстинктите, страха от смъртта...

И двете ги имам - и воля, и добър Нептун. Нептун е в тригон със Слънцето, Меркурий и Венера. Марс в нептунов знак, водна Луна - "смърт от приемане на течности", както ми предрече навремето един известен варненски астролог.  :012:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Свободната воля в картата
« Отговор #14 -: Юли 05, 2014, 03:59:40 pm »
Драконе, не се подлъгвай по високопарните ми приказки. Най-старите съфорумци май вече ми свикнаха.  :012:

Упражняването на свободната воля е тясно свързано с творчеството. Аз имам различни начини и продължавам да откривам нови, но това, че за мен са добри, не значи, че и за другите са. Така че, рецепта как да си обуздаваш картата, не мога да ти дам. Аз изобщо не я обуздавам, ами я пришпорвам, защото съм по-пасивна от необходимото и ми трябва действие. Аз не вървя срещу нея, и не мисля че в това е смисълът на свободната воля. При някои хора свободата е доста ограничена, а при други - обратното. Понякога свободата се свежда до това, как да възприемеш дадено нещо, и това е достатъчно, за да преживее човек освобождение. Имаме различни пътища за излизане от матрицата, но според мен такова излизане няма истинско и до край. В разговора някак си приравняваме "освобождаването" от нещо си, примерно матрица, със свободната воля, но не смятам, че са еднакви. На първо място заради личното ми вярване, че сме тук доброволно. Обаче не го налагам. Второто е, че свободната воля не е бунтарство, както казах, това може да е само една от изявите и. Има и трето, човек трябва да опита колко е голяма личната му сила. Но наистина неговата си, точно поради това, че сме свързани енергийно с какво ли и кой ли не. Повечето от нас не си дават сметка в каква степен ползват енергия, която не е тяхна лична. Когато човек е наясно колко му е силата, тогава се приближава една крачка по-близо и до свободната си воля. В края на тоя експеримент, съобразно моите познания, се достига до "Господи, нека да е твоята воля". Нека ме прощават всички атеисти, аз съм обикновен, невеж агностик. Това изявление носи подсъзнателното вярване (или съзнателното), че обединената енергия и сила на Едното, в лицето на някакъв Бог или иначе казано, хармоничните ни връзки с все повече елементи от вселената, става достъпна за нас, можем да я ползваме. Тогава и свободата на волята нараства.  И до това се стига не поради липса на лична воля и лични желания, тъкмо напротив. Просто човек открива, че това, за което копнее най-дълбоко, е същото, което картата му отрежда, както и съдбата или Всевишния, кой в каквото си вярва. Както Руми го е казал простичко "това, което търсиш, търси теб". И ти, Драконе, същото казваш, че си доволна от картата си и я следваш. В края на краищата, кой може да каже как стоят нещата? Просто обменяме опит. Това намирам за ценно - различните гледни точки. Тази на споменатия ми приятел беше ценна с това, че разбрах, че човек може да прави "дори" и това. Но не го смятам за необходимо за мен или по принцип, затова казах, че го броя за изключение. Там, където сме ограничени, всъщност не сме достатъчно отворени и достатъчно креативни. Доказват го хора без крака, без ръце и във всякакви странни ситуации, които правят невероятни неща.

Кажи ми за безотговорността, защо това прочете в предишния ми пост?
« Последна редакция: Юли 05, 2014, 04:07:02 pm от Smarta »