Автор Тема: Кармата в картата  (Прочетена 22126 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Кармата в картата
« Отговор #135 -: Декември 05, 2015, 06:34:42 pm »
Веселин, може ли за малко да сложиш картата в натални с най-достоверен час, до който си стигнал

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Кармата в картата
« Отговор #136 -: Декември 05, 2015, 09:02:26 pm »
Кажете за нонагона :)
« Последна редакция: Декември 06, 2015, 10:17:19 am от wind »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Кармата в картата
« Отговор #137 -: Декември 05, 2015, 09:09:10 pm »
Кажете за нонагона :)

От минорните аспекти използвам само полуквадрат и квадрат и половина, понякога гледам и квинконкси.
Първо гледам мажорните аспекти в тропическата карта, после преминавам към сидеричната - повече информация ми дава.

Имаше и т.нар. кармични аспекти, използват ги често в руската школа.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Кармата в картата
« Отговор #138 -: Декември 05, 2015, 09:17:14 pm »
КАРМИЧНИ АСПЕКТИ
Кармичните аспекти са най-мощните. Това са аспектите с ъглово разстояние между планетите 40°, 100°, 80° и 20°. Според аналогия с християнството може да се отбележи, че в тяхната основа лежат кармични числа. (В християнството това са числата 40, 100, 160, което означава свобода чрез ограничаване).
И така, съществуват четири вида кармични аспекти.

1. Нонагон
Това е най-важният от кармичните аспекти, съответстващ на ъгъла между планетите 40° (оттук и нонагонът - 360:9=40°) Орбисата за дадения аспект е ± 2°. Нонагонът е явен постоянно действащ аспект (елемент огън). Действието на Нонагона се проявява като дълг, изискване, вътрешен и външен ред. Човек ще живее в съответствие с окръжаващите го условности, с вътрешно чувство за отговорност.
Според силата си на действие Нонагонът е равен на Опозицията или Тригона.
В най-лошия случай Нонагонът определя вътрешните дългове, подчинението, зависимостта, безизходността, невъзможността да се освободим, или строга взискателност, вътрешно задържане, не позволяващо на човек да свърши това, което, по принцип, е в състояние да направи.
Сложно е да се коригира Нонагонът, тъй като това е аспект, действащ постоянно, устойчиво. Нонагонът позволява на преобразения човек да осъзнае съдбата си и да установи контрол над ситуацията.
Ако в космограмата кармичните аспекти доминират напълно, а човек не се променя в съответствие с техните изисквания, то кръгът на предопределеността  става още по-безизходен. Но ако той застане на пътя на еволюционното развитие, изход винаги ще се намери.

2. Сентагон
Сентагонът е дискретен аспект с ъгъл между планетите 100°. Орбисата е ± 1,5° (елемент въздух).
Действието на Сентагона е внезапно и непредсказуемо, като порив на вятъра. Затова сентагонът се възприема по-силно от Нонагона, действащ постоянно. В действителност Нонагонът е по-силен.
Сентагонът се проявява в живота със същата сила, както и Квадратурата или Секстилът (съответно, като внезапен удар или неочаквана помощ). Cентагонът се проявява като внезапна спирачка, безизходност, потиснатост. В такъв случай човек е внезапно принуден да се подчини на дълга, реда, системата, да приеме ограниченията. В най-добрия случай може неочаквано да разбере тайният механизъм на съдбата. Благодарение на Сентагона ние можем да получим неочаквана помощ, даваща ни възможност несъзнателно да управляваме ситуацията.
При наличие в хороскопа на описаните по-горе кармични аспекти изход за човека е садхама или епитимия. Кармичните аспекти позволяват, подпомагат пробуждането на нашия вътрешен огън. Те имат много изходи на дълбоките нива на битието. Един от методите за работа с кармичните аспекти е йога. Ако човек не пробуди съзнателно в себе си чувството за истинската посока, неговата участ ще бъде водене на безсмислен живот. Всеки окултен ученик има кармични аспекти.

3. Бинонагон
Аспект с ъгли между планетите 80° и орбиса ± 1°. Това е скрит постоянно действащ аспект (елемент земя). Бинонагонът действа чрез подсъзнанието, чрез окръжаващите ни хора. Той се проявява в периферията на съзнанието и действа върху вътрешното “Аз” на човека. Според силата си на действие, Бинонагонът се приравнява до Куиконса и Полуквадратурата.
Действието на Бинонагона се изразява в постоянно възвръщане на скритата повтаряща се форма, която позволява на човек да излезе от кръга, т.е. дава му се възможност за повтаряне на кармичния опит с цел неговото по-добро използване.
В най-лошият случай действието на Бинонагона се проявява като вътрешно забавяне, таен контрол или опека, вътрешни комплекси, които е сложно да се преодолеят. В характера на човек се забелязва тайно забавяне; той става пасивен пред загадките на съдбата.

4. Полунонагон
Това е аспект с ъглово разстояние между планетите 20° и орбиса ± 0,5° (елемент вода). Полунонагонът е скрит дискретен аспект.
С полунонагона е свързано осъзнаването на тайнствата, несъзнателният контрол. Всичко това не става постоянно, а е временно, под влиянието на обкръжението, общото настроение на другите хора. Общото енергийно поле ни прави някак по-затворени или обратно, развиващи се. Чрез обкръжението ни се напомня за необходимостта от плащане на дълговете, то ни заставя да се занимаваме с тайни дела или ни води до ред и организираност. Заради внезапното си действие полунонагонът се възприема по-силно от Бинонагона. “Ин”-ските (скрити) аспекти действат повече върху хората, живеещи вътрешен живот.
Всички феноменални аспекти се отнасят към еволюционните. Така, при прехода на ново ниво на съзнание кармичните аспекти преминават в своята противоположност: появява се свобода на волята, човек получава право за свободно развитие. Извършвайки определени действия, човек извиква тези причини, които отначало пораждат ограничения, а след това се създава нов затворен кръг на фаталност, който изисква преход на друго ниво.



Квадрат и половина или сески-каре
Квадрат и половина е напрегнат миньорен аспект, при който ъгълът между планетите е 135°. Орбисата е ± 1,5° ... +2°. Орбисата за Слънцето и Луната е ± 3°.
Съществува определена закономерност: колкото по-миньорна е планетата, толкова по-голяма е орбисата. Така, Луната е най-миньорната планета, затова има най-голяма орбиса (7°). Най-далечната планета – Прозерпина (цикълът й е 625 години) в съвпад с Плутон, има най-малката, чисто символична орбиса ± 0,5°.
Този аспект действа постоянно. Това е аспект на възвръщането на негативните ситуации. Такъв човек по време на сблъсък или разпра между хора е принуден да се намесва в ролята на посредник, т.е. той се въвлича в напрегнати ситуации, които не го касаят лично, но понякога му се отразяват твърде неприятно. Длъжни сме да върнем някакви дългове, да се разплатим за грешките си в младостта. На хората със силен Квадрат и половина някой от близкото обкръжение им “представя сметка”. Това могат да бъдат бивши съпрузи, бивши любовници, бивши служители. Въобще, хора, с които не са завършили някои неща. Квадратът и половина е “безпощаден” аспект. Често това е аспект на сплетни и слухове.   
Понякога Квадратът и половина показва дълговете от минали животи. Но, като правило, ние и в този живот правим толкова дългове, че у нас този аспект се “пренатоварва”.

Тук има разни кармични конфигурации
http://astra.la/forum/index.php?topic=58.msg277#msg277
« Последна редакция: Декември 05, 2015, 09:19:48 pm от Satin »

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Кармата в картата
« Отговор #139 -: Декември 06, 2015, 09:34:32 am »
Мислех да го споделя в темата да мунданната квадратура сатурн нептун, но като гледам какво сте обсъждали реших да е тук:

По повод това, че човек може според наталните му положения по-трудно да се вписва в средата, напоследък ми изкристаизира, че нещо системата при мен дава бъг. Смятам, че в последните 7, а даже14 години съв правила все правилните неща, а нещо ефектът, който съм искала не се е получавал. Определено мисля, че това осъзнаване ми дойде от мунданната квадратура сатурн - нептун, макар те в този градус да ми аспектират само куспидата на 8ми дом.

Даже се сетих за началото на филма "Матрицата" в който именно по бъговете, които даваше матрицата, Нео осъзна, че такава съществува...не знам дали ми схванахте мисълта :)
« Последна редакция: Декември 06, 2015, 09:40:09 am от Terry »
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Кармата в картата
« Отговор #140 -: Декември 06, 2015, 11:52:18 am »
Terry, ъглов Уран  ?  :)
Юпитер / Нептун и Луна по натал как си взаимодействат и какво е вибрирало около тях през тези7-14 г.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“