Автор Тема: Почтеност  (Прочетена 17346 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #105 -: Март 11, 2014, 07:16:30 pm »
В Германия тази женица щяха да я накарат да си плати за откраднатия ток, а електрокомпанията щеше да възстанови парите на потърпевшия. Поне в идеалния случай. :)

Но в Българя не стоят така нещата. Енергото си иска парите от този, на чийто електромер е засечена съответната консумация. След направена проверка те съставят констативен протокол и после ощетеният сам се оправя - или опрощава, или подава граждански иск срещу крадеца - според степента си на благородство.  :043:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Почтеност
« Отговор #106 -: Март 11, 2014, 07:21:13 pm »
Абе принципно съм за принципна позиция :)
Който краде, трябва да е наказан
Обаче тая жена с децата дали в Германия щеше да е на ръба на оцеляването?
И все пак се чудя-то бива да крадеш, ама по 5-600 лв ток на месец-нагло чак

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #107 -: Март 11, 2014, 07:28:11 pm »
И все пак се чудя-то бива да крадеш, ама по 5-600 лв ток на месец-нагло чак

Никъде не съм споменала, че има деца  :)

То и децата не са оправдание - нали е имала глава на раменете си, когато ги е създавала? И изказвания от сорта "ами аз крада, щото имам няколко деца да храня" за мен не са оправдание за стореното.

Ако става въпрос за няколко стотин лева сметка, сигурно и аз бих опростила, ако видя, че жената е наистина в тежко положение. Но да се краде нагло, системно и да те завлекат с няколко хиляди - тук чашата вече ще прелее.

Колко са разведените жени и колко от тях крадат, при това толкова нагло и в големи размери? И си мисля, че когато човек е наистина в много тежко положение, на ръба на оцеляването, надали ще тръгне да се олива със сметки по 500-900 лв. на месец, било то и гратис.



« Последна редакция: Март 11, 2014, 07:30:50 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Почтеност
« Отговор #108 -: Март 11, 2014, 07:55:49 pm »
Това с жената и децата, беше пример. Мисълта ми беше, че за мен е правилно първо да се разбере причината защо го е направила и вече след това да се преценява как да се процедира.
Аз също бих избрала да умра от глад или студ, пред това да открадна, но хората сме различни.


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #109 -: Март 11, 2014, 08:06:20 pm »
Едно е да откраднеш хляб, за да нахраниш децата, друго е да се краде в такива размери.

По бих разбрала, ако се краде в границите на една средностатистическа консумация. Но за да се оливаш със сметки по 500 до 1000 лв. на месец, трябва въобще да не ти пука, да осъзнаваш безнаказаността си. Такива суми предполагат очевидно разхищение на ел. енергия, трябва да е отоплявала голяма дву- или триетажна къща. И от това произтича друг логичен въпрос - щом има голяма къща, която не е в състояние да обслужва и да й заплаща разходите, да вземе да я продаде и да се нанесе в по-малък апартамент, така ще пести от разходи за поддръжка. А щом живее в такава къща, не е чак толкова бедна, просто търси начин да мине тънко и за чужда сметка. Именно затова съм против такива "красиви" жестове за хора, които нямат нито етика, нито морал.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #110 -: Март 11, 2014, 08:56:07 pm »
Изглежда, че тук още не сме дорасли нито да бъдем управлявани от кадърни и почтени политици, нито за адекватна социална система. Не са малко хората, които още живеят и разсъждават на принципа - ако се добера до неизчерпаем източник на ресурси, половината ще открадна, другата ще унищожа, за да не остане за другите.  ???
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Почтеност
« Отговор #111 -: Март 11, 2014, 09:13:48 pm »
На такива трябва да им се режат ръцета направо - да видим дали следващият път как ще крадат - за едната кражба едната ръка, като те спипат втори път - втората, на третия няма да имаш с какво да крадеш.  ;) Колко е нагла просто думи нямам с подобни сметки. Смисъл че и ние живеем в къща, не е дву-три етажна, но предвид факта, че става въпрос за 4 стаи, като не броя антрето, банята и пр, и сметката ни варира от 50-60 лева максимум, изобщо не мога да си представя какъв трябва да бъдеш и какво трябва да правиш с толкова ел енергия за толкова много пари.  ::) ::)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #112 -: Март 11, 2014, 09:24:22 pm »
Не знам, може и да греша, но все ми се струва, че един беден и нуждаещ се човек би трябвало да е свикнал да живее скромно, икономично и дори ако тръгне да краде, някак не мога да си представя да се олива с такива сметки - нещо трябва да му "стяга душицата", да изпитва вътрешна съпротива срещу такова разхищение. Човек ако е свикнал на постоянни лишения, изведнъж ако му падне огромна сума пари, сигурно ще се чуди за какво и дали да ги изхарчи. А въпросната особа просто се е оливала да краде нагло и безпардонно, затова в случая не разбирам смисъла на този 'благороден' жест. Но хората сме различни - познавам случай с директор на голям девненски завод, цялото семейство вземаха големи заплати в предприятието, а вкъщи крадяха ток.  :o
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Почтеност
« Отговор #113 -: Март 11, 2014, 09:33:11 pm »
аз ако умирам от глад и нямам друг избор - ще открадна
всъщност първо може да се примоля за милостиня по улиците

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #114 -: Март 11, 2014, 09:44:27 pm »
Човек, ако е пред умирачка и няма друг избор, може и да не спази някоя принципна позиция. При форсмажорни обстоятелства можем да свършим нещо, което по принцип не ни е много присъщо.

В тази връзка се сетих за думите на една приятелка, които ме трогнаха дълбоко. Бяхме подхванали съвсем друга тема на разговор - за прошката, за нежеланието да простиш и за това как с никакви дарове и жестове човек не може да ти компенсира впоследствие това, от което те е лишил в труден за теб момент.

Та тя ми каза следното: "За рождения ми ден родителите ми дадоха голяма сума пари, а аз дори не изпитвах желание да ги харча, сложих ги в банката - нека са "пари за здраве". Преди 20 години, когато бях студентка в София, без никаква подкрепа и издръжка от тяхна страна и постоянно ходех гладна, понякога ми идваше да разбия витрината на някой магазин и да си открадна хляб, за да се нахраня... Сега с тия пари сякаш искат да им се "опрости" онова отношение, но никой и с нищо не може да ми компенсира онези години, споменът остава завинаги".

Сега тази жена е полицейски служител, а навремето от глад й е минавало през главата да си открадне отнякъде хляб.


« Последна редакция: Март 11, 2014, 09:47:01 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Почтеност
« Отговор #115 -: Март 11, 2014, 09:50:10 pm »
Човек, ако е пред умирачка и няма друг избор, може и да не спази някоя принципна позиция. При форсмажорни обстоятелства можем да свършим нещо, което по принцип не ни е много присъщо.

В тази връзка се сетих за думите на една приятелка, които ме трогнаха дълбоко. Бяхме подхванали съвсем друга тема на разговор - за прошката, за нежеланието да простиш и за това как с никакви дарове и жестове човек не може да ти компенсира впоследствие това, от което те е лишил в труден за теб момент.

Та тя ми каза следното: "За рождения ми ден родителите ми дадоха голяма сума пари, а аз дори не изпитвах желание да ги харча, сложих ги в банката - нека са "пари за здраве". Преди 20 години, когато бях студентка в София, без никаква подкрепа и издръжка от тяхна страна и постоянно ходех гладна, понякога ми идваше да разбия витрината на някой магазин и да си открадна хляб, за да се нахраня... Сега с тия пари сякаш искат да им се "опрости" онова отношение, но никой и с нищо не може да ми компенсира онези години, споменът остава завинаги".

Сега тази жена е полицейски служител, а навремето от глад й е минавало през главата да си открадне отнякъде хляб.

А дали тези родители едно време са имали, за да ѝ дадат? Това е много важен момент.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #116 -: Март 11, 2014, 09:51:20 pm »
А дали тези родители едно време са имали, за да ѝ дадат? Това е много важен момент.

Сравнително заможни са, просто не са искали да помогнат.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Почтеност
« Отговор #117 -: Март 11, 2014, 09:55:18 pm »
А дали тези родители едно време са имали, за да ѝ дадат? Това е много важен момент.

Сравнително заможни са, просто не са искали да помогнат.

знам, че ще прозвучи еретично, но трябва да е имало някакъв смисъл от всичко това. Позволявам си да обсъждам, защото знам какво е проблем с родители - чак когато станах на 30г някакси получих прозрението, че има причина, и че тя със сигурност не е искала да ми навреди и не го е направила нарочно. И тогава прошката дойде естествено и сега вече отношенията са нормални.

Това беше коментар относно прошката

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Почтеност
« Отговор #118 -: Март 11, 2014, 09:56:52 pm »
знам, че ще прозвучи еретично, но трябва да е имало някакъв смисъл от всичко това.

Изобщо не звучи еретично, всичко си има смисъл - понякога го разбираме по-късно, понякога не го разбираме  :)
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Почтеност
« Отговор #119 -: Март 11, 2014, 10:05:16 pm »
знам, че ще прозвучи еретично, но трябва да е имало някакъв смисъл от всичко това. Позволявам си да обсъждам, защото знам какво е проблем с родители - чак когато станах на 30г някакси получих прозрението, че има причина, и че тя със сигурност не е искала да ми навреди и не го е направила нарочно. И тогава прошката дойде естествено и сега вече отношенията са нормални.

Това беше коментар относно прошката

Ами ако откриеш, че е нямало никакъв смисъл - просто его, нищо че става въпрос за родител-дете