Автор Тема: Дирекционни планети и аспекти  (Прочетена 199535 пъти)

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #300 -: Август 05, 2015, 03:15:06 pm »
Без да гледам минорните аспекти.
Натално имам Меркурий на около 5-6 гр. над АС. Когато съм тръгнала на училище (на 6 г.), директен Меркурий е подминал АС с около 1 гр.
Когато се влюбих за първи път (тийнска работа), дир. Венера е била на натално АС.
Когато започнах следването си, дир. АС е бил в съвпад с натално Слънце. Тогава си хванах първото сериозно гадже - Слънцето управлява 7-ми дом. Освен това дир. СЛВ е бил на натално DC (мисля, че и по транзити също).
Когато започнах първата си работа, дир. Юпитер (натално се намира в 10-ти знак от АС и отговаря за професията ми) е бил в съвпад с натални Луна/MC.

Kler

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 909
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #301 -: Август 05, 2015, 03:57:58 pm »
дир МЦ в съвпад с К11 какво може да донесе? партньора има деца, не би трябвало да е дом на 1вото му дете.
не са ми ясни нещо тези дирекции...
« Последна редакция: Август 05, 2015, 04:01:29 pm от Kler »

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #302 -: Август 15, 2015, 11:03:09 am »
Здравейте :)

и аз се включвам в темата :) От вчера чета книгата на Левин. Съвсем отскоро чета и за прогресиите и както "всичко беше ясно", така настана и голяма каша, но ще се наместят нещата. Най-добре се упражнявам на картата си, затова ще се радвам да обсъдим това, което виждам :)

Първо разгледах съвпадите на дирекционна и натална планета (с куспида няма). Виждам една отминаваща дирекция. Дирекционен Плутон в съвпад с натален СЛВ.

Трябва да видя кога е била точна - някъде през миналата година, но мисля, че усетих пика ѝ сега през юни. Рухна ценностната ми система, ако мога така да се изразя, устоите й и започнах да си изграждам света наново.

В книжката намирам:"Съвпадът със Северния възел говори за това, че събитието е много важно и ще има продължителни последствия. Ситуацията, възникваща при такъв съвпад е за дълго, ако не е за цял живот."

Тепърва има да вниквам в книгата и да съобразявам с останалите аспекти по транзити и прогресии и ще се радвам и на Вашето виждане по въпроса :)

Има и 2 предстоящи съвпада:

-Съвпад на дирекционен Марс с натален Сатурн
-Съвпад на дирекционна Венера с натално Слънце

И една настояща квадратура - Дирекционен Сатурн към натален Нептун. Предстои да е точна след 6 минути (като деление на градуса). Нептун управлява асцендента и физическото ми тяло.  От трите плана - материален, емоционално-енергиен и интелектуален, би трябвало да влиза във втория план.  ::)

Цитат от книгата за действието на Сатурн в този план:"Сатурн – отнема, ограничава, склонност към самота и психическа изолация. При положителни аспекти дава здрави и дълбоки, но не много връзки, устойчиви и дълбоки чувства. Обикновено Сатурн дава болести или намаляване на силите, но при положителни аспекти може да даде устойчивост. При всички случаи Сатурн ограничава, меко или твърдо, но все едно ограничава. "

Т.е. би трябвало да се чувствам ограничена чисто физически и това да ми създава дискомфорт?  ::) Мисля, че може да го разглеждам и като ограничаване на Аз-а, не само във физически аспект. Предстои ми и прогресивно новолуние в 12 натален до (10 прогрсивен). Мисля, че нямат връзка, асоциирам ги с различни неща в личен план :) Но човек, като си знае нещата може да се подведе :)

Ще се радвам да споделите какво мислите и двете предстоящи дирекции:

-Съвпад на дирекционен Марс с натален Сатурн
-Съвпад на дирекционна Венера с натално Слънце

Първата ще се случи след година, а втората след малко повечко :) По нататък виждам, че дирекционен Сатурн ще се качи на десцендента  - има време - 4 години. Мисля мернах, че Грег го е преживял - нещо в стил "развод"?

Качвам две карти - виждам, че предпочитате тези в astro.com - направих такава с натал, прогресии и дирекции. По-лека за гледане ми се вижда картата в astrowin, затова качвам и нея :) Добавям и солара за догодина. В него виждам насоки  ::)
« Последна редакция: Август 15, 2015, 01:01:57 pm от a.l.e.n.a »
Над силата е само умението да я владеем!

greg07

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1443
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #303 -: Август 15, 2015, 01:04:56 pm »
Алена , довечера ще ти пиша , че твоите неща са малко по-сериозни , а трябва да излизам. Интересни са ти дирекциите. До после!

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #304 -: Август 15, 2015, 01:08:06 pm »
Ще имаш и още една важна дирекция, Алена - квадратура на дир. луна с натално слънце.

Освен това пр. МЦ сменя знак и също в периода, в който ще са активни дирекциите ще направи опозиция с натален сатурн. По дирекции си преживяла вече този аспект - дир. МЦ е правило опозиция с натален сатурн, свързваш ли го със събитие?

Като се има предвид, че сатурн ще влиза в 10ти дом и ще прави съвпад със слънцето ти, за мен ще имаш събития свързани с професионална реализация.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #305 -: Август 15, 2015, 05:29:28 pm »
Също в момента имаш и тригон на дирекционен Сатурн към Меркурий. Меркурий ти управлява III и VII дом, Сатурн — XI и XII. Някакви комуникации, може би не много гладки или неявни, които се отразяват на партньорствата. При съвпада Марс—Сатурн, Марс може да даде начален импулс на Сатурн и да го побутне нанякъде.

Венера—Слънце ми изглежда по-скоро аспект, свързан с професионалната сфера, II и VI дом, пари и служители. Може и да даде някакво общо хубаво усещане, знам ли.

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #306 -: Август 15, 2015, 07:48:49 pm »
greg07 благодаря :) Ще очаквам :) Може би утре ще чета, че ще излизам след малко :)

Terry, сърдечно благодаря :) Действително не съм забелязала всичко. За Луната и Слънцето е важен аспект :)

Малко ми е припряно сега, но не мога да не надникна, а после ще гледам по-задълбочено :) Слънцето при мен управлява 6 дом е и позиционирано в натала в 10 дом. Т.е. приемам, че квадратурата на дирекционната Луна ще засегне професионалното поприще и ще внесе промени и може би напрежение, защото все пак е квадрат.

За прогресивната ос бях забелязала, но с тези забрани да се коментира извън темата - не смеех да го вметна. По памет пиша - мисля, че ингресията на оста беше в края на 2012г. Имаше генерална промяна в ръководството - прекия ми ръководител. Новият човек дойде отвън с много идеи за генерална промяна. Имах голям кариерен скок през март 2013г - много неочаквано за мен.

Сега се чувствам малко не на място, т.е. желая промяна, но не бих поела риск, не бих загубила сигурното. Ослушвам се, ако дойде нещо - ще го обмисля :)

За прогресивната ос - пак по памет пиша, но мисля, че юни 2016г предстоеше да се случи. Предполагам, че ще се започне още сега с ноемврийското новолуние - то се пада върху натална Венера, която управлява 2 дом. Скоро е :) Ще видим, а по солар за догодина Венера е на соларния ми Асцендент :)

Reptil, благодаря :) За дирекционен Сатурн към Меркурий - опитвам да изгладя комуникацията с партньора, защото страшно куца. Дано тригонът да е индикация за справяне с лекота :) Искам да рамкирам отношенията  и в частност комуникацията, да ги формулирам и формализирам.
« Последна редакция: Август 15, 2015, 08:13:08 pm от a.l.e.n.a »
Над силата е само умението да я владеем!

greg07

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1443
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #307 -: Август 15, 2015, 09:53:18 pm »
За Марс съвпад Сатурн ми се струва някаква смяна на обкръжение , среда, работа. По-скоро средата.
Ина4е при мен Дирекционния Сатурн управител 8 ми , ще стъпи на десцедента тази есен , ще даде раздяла с член от семейството ми , не развод , а просто човека заминава да живее на друго място ( сестра ми ) така , че да един тип раздяла.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #308 -: Август 15, 2015, 10:39:50 pm »
СД Луна в анаретен 29 * Телец у 10-ти поставена 7/8-ми, сега в нат. 9-ти , може да е индикация за приключване на финансов дълг като облекчение,  но по-скоро партньорски такъв, както и ревизия по същия, приключване на дела с роднини ( по-често такива на партньора), свързани с наследство, но пък и въвличане в нов, свързан с недвижимост евентуално. Ингреса на СД Луна в Близнаци в 9-ти нат. предполага нужда от силна ангажираност с външния свят, човек да прави неща, за които да се говори, дискутира. Много добре ще умее да се рекламира , "продава", нужда да пътува и в пряк, и преносен смисъл споделяйки лични преживявания.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #309 -: Август 15, 2015, 11:12:53 pm »
akruks, трудно ми е да си представя без карта, но ако съм разбрала - наталната Луна е в 7 дом, почти в съвпад с куспидата на 8 дом. При предишния ингрес на комплекта Луна + К8 - е починала баба ти. Сега предстои пореден ингрес в близнаци, който ще бъде е 9 натален дом.

Предвид това, че Луната е У10, натално е в 7Д и дирекционно прави ингрес в Близнаци в 9 дом си мисля дали планираш нещо, като менторство, coaching  - в професионален план и с партньори. Или форма на обучение, която да те изяви и да имаш съмишленици :)

За дирекционен Уран до колкото разбирам прави ингрес в Скорпион, а в натала в кой дом е и какво управлява? Вероятно в Дева и 2 или 3 дом?

greg07 :) благодаря, дано мине леко  :)
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #310 -: Август 16, 2015, 01:15:50 am »
Според книжката - до колкото помня - няма значение в кой дирекционен дом е аспектът. Пишат, че ефектът от ингресиите на планетите е пренебрежимо малък. Не така е обаче с ингресията на куспиди. Излиза, че в твоя случай - от значение е ингресията на К8, а не на Луната. Но пък аз бих ги разглеждала заедно  ::)  Луната носи промяна  :) Още от книжката =>В интелектуален план и в дейността Луната засилва въображението и творческите способности. Тя носи успех само в сферата на дейността, която управлява и то при хармонични аспекти на бенефакторите (планети даващи успех). Във всички останали случаи Луната дава зависимост, липса на инициатива, второстепенни роли, пасивност.

Ето двата текста за ингресиите:

Ингресия на куспидите на домовете
При ингресия на куспидата на домовете настъпва събитие, променящо характера на действието на дома. Това събитие съответства на едно от традиционните значения на дома (по-подробно за това ще бъде казано в следващия раздел).


ИНГРЕСИЯ НА ПЛАНЕТИТЕ
Ингресията на дирекционните планети се изучава рядко от астролозите, макар че е по-лесно да се анализират, отколкото аспектите. Работата е в това, че в дирекциите с ингресията на планетите рядко са свързани значителни събития. Методът на прогресиите действа по друг начин. Но за това в друга брошура. В символичните дирекции при ингресии промисора действа в съответствие със своите основни функции и/или в съответствие със значението на домовете, които управлява. Действието на ингресията продължава около една година, понякога по-малко. Характерът на знака, през който преминава промисора, практически не влияе върху типа на събитията. Характерът на знака е свързан със съдържателната страна на живота, а методът на символичните дирекции показва, предимно, формалната страна на събитията. Разбира се при детайлен анализ може да се открие слабото влияние на знака, но все пак той ще играе второстепенна роля в сравнение с влиянието на управлението и сигнификацията на промисора. Такъв анализ е добре да се направи при дълбоки и детайлни изследвания, а в практическата работа на астролога излишните подробности само претоварват ума и пречат да се съберат в едно много по-важни фактори. Практикуващите астролози се стараят да се избавят от излишното, доколкото основните фактори дават толкова информация, че не е възможно да се обработи. При ингресията качеството на знака влияе не върху планетата, а върху домовете, които тя управлява.
Казано по друг начин, живота и събитията в дома, който управлява промисора за кратък период (примерно за година) придобива окраската на знака, в който влиза промисора. После всичко се връща в своя кръг, т.е. към този образ на живот, който е бил до ингресията.



Над силата е само умението да я владеем!

Happy58

  • Гост
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #311 -: Август 16, 2015, 01:32:32 am »
Моята дир. Луна е на 29гр 26' в телец, логично и дир К8 е на 29гр 41' телец, нали по натал Луната е в 7д съвпад с К8. Как се тълкува ингрес на дир. Луна- не прави никакви аспекти с нищо от натала или по дирекция. При предишната смяна на знак дир. Луна У10 в дир. карта е била в нат. 8д. и почина баба. Сега Луната е у-л на вмъкнат знак в дир. 9д и се намира в нат. 9д, а на 8 март 2016 ще е в близнаци.
Дир. Уран също е пред смяна на знак- на 29гр 32' везни е и  не прави аспект, в дир. карта е У4

при ингресия на планета се гледа само дома, който тя управлява в натала - в него ще има изменения, които ще траят около 1-2 години.

Дирекционна карта не се прави (както при прогресиите), защото тя е копие на наталната, но изместена на определено разстояние. Преминаването на дирекционна планета през натален дом също няма значение.
Значи при теб ще има раздвижване в областта на 11 дом.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #312 -: Август 16, 2015, 01:44:13 am »
Цитирам/превеждам от една книжка

Всички дирекции действат:

1. В зависимост от аспекта, който сключват с радикална точка или планета
2. В зависимост от своята природа и значение в радикса
а/ съобразно дома и знака, които заемат в радикса
б/ съобразно влиянието/управлението в радикса
3. В зависимост от дома и знака, през който преминават по дирекция
4. В зависимост от планетата, която аспектират
а/ съобразно своята природа и значението на планетата, която приема аспекта
б/ съобразно нейното влияние/управление, знака и дома, които заема

Благоприятна дирекция е толкова по-добра, колкото е по-силна планетата-промисор в радикса. Неблагоприятна дирекция е толкова по-вредоносна, колкото е по-слаба или афликтирана планетата-промисор. Планетата-промисор дава тон на планетата, която приема аспекта.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #313 -: Август 16, 2015, 02:00:43 am »
Лили, как една дирекционна планета може да влияе, докато минава през дом/знак, като тя не показва състояние, а само събитие? Само прогресиите носят "състояние".

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Дирекционни планети и аспекти
« Отговор #314 -: Август 16, 2015, 02:02:42 am »
Казах, че цитирам.

Дирекционните планети "оцветяват" събитието и дават "тон" в зависимост от дома, който заемат в натала.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui