Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 214206 пъти)

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #660 -: Юни 26, 2016, 11:49:08 pm »
Рени, малко извън темата, но в отговор на споделеното от теб. От известно време ми минават мисли, че някои хора имат ужасна нужда от човек, който да е около тях. За да поема товар на техните... всичко тяхно, което е негативно. Наглед хора, които в малкото си общество не могат да живеят заедно, сдружават се, ако се появи човек, към който да са настроени негативно. Ако този човек изчезне, за което се борят неистово по разни си причини, идилията им приключва. Те се нуждаят от пети. Да, интересно е споделеното от теб.  :72: :58: :08:
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #661 -: Юни 26, 2016, 11:57:25 pm »
Ема, ти си винаги в темата.  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #662 -: Юли 02, 2016, 10:39:03 am »
Любовта дава пълна свобода, защото тя знае абсолютно и сигурно, че другият не е друг, че е продължение на твоето собствено същество, че той е твоето собствено същество, туптящо в сърцето на другия. Никакво подозрение не може да съществува. Любовта е глад. Когато има глад, има и насита. Ако не обичаш една жена, ти не можеш да бъдеш удовлетворен. Хората идват при мен и ми казват, че не са сексуално удовлетворени; питат дали да не сменят жена си. Аз им казвам: "Можеш да продължаваш да сменяш, но нищо няма да се промени. Просто като сменяш храната си, не можеш да предизвикаш апетит. Трябва да огладнееш, трябва отново да съживиш стомаха си, да го накараш да пулсира от глад. Храната е необходима за стомаха - това е телесен глад; любовта е необходима за сърцето - това е гладът на твоето същество."
Лаодзъ казва: Да нямаш нищо означава да прите¬жаваш. Да имаш в изобилие означава да си объркан.
Хората, които имат в изобилие - а под изобилие той има предвид онези, които имат повече, отколкото им е нужно, - не знаят какво да правят с него. А хората са толкова заспали, така дълбоко потънали в сън, че не могат дори да останат в покой. Не знаят какво да правят, но трябва да правят нещо, защото са обзети от усещането, от импулса да вършат нещо, така че продължават да правят това или онова и ненужно си създават проблеми.
Богатите хора винаги си навличат неприятности, защото разполагат със средствата, необходими им, за да правят нещо. А тези средства надхвърлят техните нужди. Нуждите са много прости: човек се нуждае от храна, нуждае се от някого, когото да обича и който да го обича, нуждае се от подслон - все дребни неща, но те могат да те задоволят неимоверно много. Нуждите са прости и малобройни, а желанията са безкрайни. Нуждите могат да бъдат задоволени много лесно и тогава ти можеш да бъдеш толкова удовлетворен и доволен, че цялото ти същество да се превърне в благодарствена молитва. Но в теб присъстват милиони желания и те не могат да бъдат удовлетворени.
Ако разполагаш с всички средства, дори с повече, отколкото са ти необходими, за да задоволиш нуждите си, но ако ти не се грижиш за тези нужди, а тичаш след желанията си, тогава ще сбъркаш. Винаги, когато имаш възможност да сбъркаш, ти ще сбъркаш.
 
Oшо
« Последна редакция: Юли 02, 2016, 05:14:43 pm от enigma »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #663 -: Юли 03, 2016, 01:38:44 pm »
Мъдрец и красиво момиче

Веднъж при един стар мъдрец дошло едно младо и много красиво момиче.
- Какво да правя? – питала го тя през сълзи.- Винаги се старая да бъда добра с хората, да не обиждам никого, да помагам с каквото мога. И макар че съм ласкава и приветлива с всички, често вместо благодарност получавам обиди и горчиви насмешки. А някои откровено ми стават врагове. Аз не съм виновна, а това е толкова несправедливо и обидно. Посъветвайте ме какво да правя.
Мъдрецът погледнал красавицата и й рекъл с усмивка:
- Съблечи се абсолютно гола и мини така през града.
- Вие сте луд! – възмутила се красавицата. – Така всеки може да ме обезчести и изобщо един Бог знае какво могат да направят с мен.
Тогава мъдрецът отворил вратата и поставил на масата едно огледало.
- Ето, виждаш ли – отговорил – страхуваш се да излезеш сред хората без никакви дрехи върху красивото ти тяло. Тогава защо ходиш с разголена душа? При теб тя е разтворена като тази врата. Всеки, който си поиска, влиза в живота ти. И ако видят в твоите добродетели – като в това огледало – отражението на безобразните си пороци, то се стараят да те оклеветят, унизят, обидят. Не всеки има мъжеството да си признае, че някой е по-добър от него. Порочният човек, когато не иска да се промени, започва да воюва с праведника.
- Какво да правя тогава? – попитало момичето.
- Ела, ще ти покажа моята градина – предложил й старецът.
Мъдрецът показвал градината на момичето и говорел:
- Много години поливам тези прекрасни цветя и се грижа за тях. Но нито веднъж не съм виждал как се разтваря пъпката на цвете. Макар че после се наслаждавам на красотата и аромата на всяко от тях. И ти бъди като цвете - разтваряй сърцето си пред хората незабелязано, без бързане. Наблюдавай…кой е достоен да бъде твой Приятел и да твори за теб добро, все едно че полива цвете…и кой къса листенцата на цветето и ги тъпче с крака.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #664 -: Юли 03, 2016, 01:50:41 pm »
"Любовта не познава свойта глъбина, додето не настъпи мигът на разлъка."

Джубран Халил Джубран

I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.


Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #666 -: Юли 04, 2016, 09:06:14 am »
„Почувстваш ли желание да критикуваш някого — ми рече той, — просто си спомни, че не всички хора на този свят са имали преимуществата, които си имал ти.“

Ф. С. Фицджералд, "Великият Гетсби"
Frankly, my dear, I don't give a damn.


trendy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1804

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #669 -: Юли 06, 2016, 02:43:13 pm »
Понякога болката става толкова голяма част от живота ти, че очакваш винаги да е там. Защото не можеш да си спомниш момент от живота си, когато не е била там. И тогава, един ден, почувстваш нещо друго. И не ти се струва редно, защото не ти е познато.
В живота на мнозина болката заема голяма част от живота им, въпреки че всеки копнее да бъде щастлив. Готови ли сме обаче да приемем щастието, когато ни споходи?

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #670 -: Юли 06, 2016, 11:43:01 pm »
"Една жена или я обожаваш, или я оставяш да си тръгне."
Ремарк



"Знаеш ли защо ни е трудно да бъдем щастливи? Защото отказваме да пуснем нещата, които ни правят тъжни."
Джузепе Донадеи
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #671 -: Юли 08, 2016, 11:26:17 am »
Който умее да чака, всичко му идва навреме!



Всяка минута, в която си ядосан, губиш 60 секунди щастие!



За да бъдеш щастлив в любовта не е нужно да си сляп, но е добре от време на време да притваряш очи!
Над силата е само умението да я владеем!

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #672 -: Юли 08, 2016, 05:01:40 pm »
"Всички знаят, че нещо е невъзможно. После пристига един, дето не знае и го прави."

Айнщайн
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #673 -: Юли 11, 2016, 01:43:57 pm »
"Всеки човек на земята притежава способността да промени света, но тази способност се проявява само когато той или тя реши да я използва. — Позамисли се и продължи: — Ето защо има толкова много хора, измъчвани от неудовлетворение и от депресия. Те са се присъединили към увеличаващата се армия на онези, които не прилагат на практика собствените си гениални идеи. Човекът, който осъществява своя идея, е щастлив и удовлетворен. А онзи, който само възнамерява да стори това или онова, все повече затъва в бездънното блато на угризенията и съжалението."
" Изгубеният избор"
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #674 -: Юли 13, 2016, 03:29:25 pm »
"Днес някой седи на сянка, защото преди много време някой друг е посадил дърво" /Уорън Бъфет/

"Има сълзи, които трябва да бъдат изплакани, без значение колко е часът. Те просто потичат и изгарят всичко вътре в нас." /Стивън Кинг/

"Умът пресмята, духът копнее, а сърцето си знае своето." /Стивън Кинг/

"Ако си тъжен... - казваше баба... - тогава плачи. Когато сълзите свършат, животът продължава!" /Дора Габе/
Над силата е само умението да я владеем!