Автор Тема: Притчи и мъдри мисли  (Прочетена 214303 пъти)

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #840 -: Декември 23, 2016, 05:30:44 pm »
Истинската любов не може да започне, докато не премине влюбването...

(от книгата "Петте езика на Любовта" на Гари Чапман)

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #841 -: Декември 23, 2016, 10:04:34 pm »
От миналотo взимайте огъня, не пепелта!

« Последна редакция: Декември 23, 2016, 10:06:06 pm от a.l.e.n.a »
Над силата е само умението да я владеем!

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #842 -: Декември 24, 2016, 01:58:10 pm »
Притча за празната лодка

Лин Чи бил голям мъдрец. Веднъж го попитали как винаги успява да запази спокойствие и да балансира емоциите си. Тогава той им разказал следната история.
„Когато бях млад, обичах да плавам с моята лодка. Тя беше малка, но с нея можех да плавам в езерото часове наред. Веднъж бях седнал в нея със затворени очи и медитирах. Беше прекрасна нощ. Изведнъж лодката ми бе ударена от друга. Веднага станах изпълнен с гняв и започнах да проклинам този, който беше в другата лодка. Но поглеждайки добре видях, че лодката е празна.

Нямах друг избор, освен да затворя отново очи и да се вгледам в гнева си. В тази тиха нощ успях да стигна до центъра на своята душа. Празната лодка бе моят учител.

Оттогава, когато някой се опита да ме ядоса или нарани, аз се усмихвам и казвам: Тази лодка също е празна.“
Над силата е само умението да я владеем!

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #843 -: Декември 24, 2016, 02:01:53 pm »
Притча за празната лодка

Лин Чи бил голям мъдрец. Веднъж го попитали как винаги успява да запази спокойствие и да балансира емоциите си. Тогава той им разказал следната история.
„Когато бях млад, обичах да плавам с моята лодка. Тя беше малка, но с нея можех да плавам в езерото часове наред. Веднъж бях седнал в нея със затворени очи и медитирах. Беше прекрасна нощ. Изведнъж лодката ми бе ударена от друга. Веднага станах изпълнен с гняв и започнах да проклинам този, който беше в другата лодка. Но поглеждайки добре видях, че лодката е празна.

Нямах друг избор, освен да затворя отново очи и да се вгледам в гнева си. В тази тиха нощ успях да стигна до центъра на своята душа. Празната лодка бе моят учител.

Оттогава, когато някой се опита да ме ядоса или нарани, аз се усмихвам и казвам: Тази лодка също е празна.“

 :)

Трудно е...
Гневът е сладък... Само пък и ако си по-силният...

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #844 -: Декември 24, 2016, 02:08:08 pm »
Въпрос на осъзнаване и желание :)

Специално за теб - още една - двете ги четох в една книга наскоро и сега ги потърсих в нета :) Това с палеца - ми се вижда невъзможно да стане, но хайде  :012: Идеята е важна - всичко, което се случва е защото сме го пожелали и за добро  :)



ТОВА Е ДОБРЕ - ПРИТЧА ЗА КРАЛЯ И НЕГОВИЯ ПРИЯТЕЛ

Имало едно време един крал. Той имал приятел, с когото се познавали от много години. Приятелят на краля имал особен навик - каквото и да се случи в неговия живот - добро или лошо, винаги казвал: "Това е добре!".

Един ден кралят и свитата му отишли на лов. Верният му приятел също бил с него. Той обикновено приготвял и почиствал оръжията за лова. Този път нещо се объркало и то точно с пушката на краля. Когато кралят се прицелил в една птица и стрелял, пушката гръмнала настрани и отнесла палеца на дясната му ръка.

Приятелят видял какво се е случило, но както обикновено казал:
- Това е добре!
Този път обаче кралят се разгневил и започнал да крещи:
- Не! Това не е добре! Не и този път!
Кралят бил толкова ядосан, че изпратил приятеля си в затвора.

След около година, когато кралят отново бил на лов, попаднал в много опасна гориста местност, където го нападнали канибали. Те го хванали, вързали и го завлекли в своето селище. Запалили голям огън, донесли дълъг кол и завързали жертвата си за него. Точно когато го доближили до огъня обаче, един от тях забелязал, че палецът на ръката му липсва. А те имали суеверие, че никога не бива да ядат човек, на когото липсва някаква част от тялото. И така, отвързали краля и го освободили.

Когато се прибрал, той се замислил дълбоко за случилото се и за приятеля си, който вече цяла година гниел в затвора по негово нареждане. Веднага отишъл при него, освободил го и му казал:
- Ти беше прав! Наистина беше добре, че на онзи лов пушката ми откъсна палеца.
И понеже в този момент се чувствал много виновен пред другаря си, след като му разказал премеждието с канибалите, се разкаял и му поискал прошка:
- Чувствам се много виновен. Постъпих с теб много лошо!
- Не! - отговорил приятелят - Това беше добре!
- Кое беше добре? Че стоя една година в затвора?
- Ако не бях в затвора, щях да бъда заедно с теб при канибалите... – казал мъдрият човек.
Над силата е само умението да я владеем!

Ребека

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4547
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #845 -: Декември 30, 2016, 08:52:26 pm »
Ако жените ходеха с фередже щяха да спестят много нощни кошмарир но пък децата нямаше да знаят как изглежда баба Яга.  :D

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #846 -: Януари 03, 2017, 12:25:51 am »
"...Тия исторически примери говорят, че стане ли жена хайдутка, тя подир хайдутите не ходи, а винаги води. Това личи както от историческите примери, така и от народните песни. Какво означава тоя странен факт, на какво се той дължи? Обяснението, според нас, е твърде просто: жените, които намирали в себе си сили, за да зарежат дом, деца и роднини, да изоставят домашен покрив, да захвърлят хурката, за да грабнат пушка, са били изключителни натури, отличаващи се както с умение, така и със смелост и дръзновение. Щом една жена намира сили в себе си да прекрачи своето дете (такъв е случаят с Румена) и да хване гората, то тя е войводка още на прага на своята къща; защото е извършила най-големия подвиг — разкъсала е собственото си сърце..."

"Хайдутството - легенда и действителност", сборник "Хайдути"

Николай Хайтов


I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #847 -: Януари 06, 2017, 02:56:25 pm »
Ако на този свят са взимали от тебе - значи си богат...
Над силата е само умението да я владеем!

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #848 -: Януари 06, 2017, 07:58:26 pm »

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #849 -: Януари 11, 2017, 09:59:59 am »
Дрехите са най-хубави, когато са нови. Приятелите са по-добри, когато са стари.
Над силата е само умението да я владеем!

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #850 -: Януари 18, 2017, 01:04:02 am »
"Ние треперим ужасени
само при мисълта,
че ще се стопим в небитието,
но небитието се страхува
много повече дори,
че човешка форма може да приеме!"

Руми
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

a.l.e.n.a

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3410
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #851 -: Януари 20, 2017, 11:53:02 pm »
"Човек има нужда от сила само ако иска да нарани някого. За всичко останало е нужна само любов."
Над силата е само умението да я владеем!

Ali_Lun

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1154
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #852 -: Януари 21, 2017, 09:14:00 am »
"Човек има нужда от сила само ако иска да нарани някого. За всичко останало е нужна само любов."

 :)

Защита... Защита.. За защита е нужна сила..
С любов.. докъде... ?

The_One

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1678
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #853 -: Януари 21, 2017, 04:29:24 pm »
Отдала съм се на тъмната страна на Козирога  ;D

Това, което не ме убива...ще се моли да ме е убило, когато е имало възможност.

Happy58

  • Гост
Re: Притчи и мъдри мисли
« Отговор #854 -: Януари 21, 2017, 05:02:41 pm »
......