Автор Тема: Гласът - привличащ и отблъскващ  (Прочетена 58732 пъти)

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #255 -: Април 15, 2014, 12:56:20 pm »
Точно нощем регистърът ще се поизмести към "ох" и "ах", но това едва ли те плаши, нали? :19:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #256 -: Април 15, 2014, 01:00:46 pm »
Рептиле, нощем само хъркам  ;D

Но мога да ти пусна някой от котаците, да ги чуеш как стенат и сумтят, докато си посмиват сладко.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #257 -: Април 15, 2014, 02:22:29 pm »
При мен У2 Меркурий(телец) и Венера(близнаци) са във взаимна рецепция. Мерка ми се намира в 1 дом, участва в голям тригон с Нептун и Луна и прави опозиция с Плутон.
Не мога изобщо да говоря свръхбързо както някои скорострелни Меркове в близнаци (които познавам), но пък мога да вкарвам доста рязка и злобничка интонация, когато поискам. Иначе обикновеният ми начин на говорене е спокоен плътен, топъл и мелодичен. Когато ми се спи съм ужасен - говоря като бавноразвиващ, но ако имам енергия си говоря нормално като скорост. Една приятелка ми казва понякога на шега да спра да муча, а да говоря като хората.  :57:

Като цяло харесвам си гласа и мога да правя каквото си поискам с него. :)


Обичам да ми говорят спокойно, но не прекалено тихо, защото така ми изпиват енергията ....  :lol_hitting:  Предпочитам да надговарям отсрещната страна - все пак имам Меркурий в 1 дом ... Обичам добрите слушатели.  :)
Дали имам вярна представа за гласа си? Тук се опитах да говоря нормално, но пак не ми получи.  :57: :57:
http://file.bg/c283191kZBWF

Пуснах и втори запис, където чета една простотия, която трябва да "пея" по счетоводство на учителката ...  :012:

Тук звуча по - детски предполагам. :)
« Последна редакция: Април 15, 2014, 02:25:02 pm от AzaZaeL »

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #258 -: Април 15, 2014, 02:29:36 pm »
Азазеле, ако гледа клипчетата, които Рептила даде, щеше да знаеш, че човек не се чува така, както звучи за другите. Как звучиш за другите е това, което чуваш записано  :) Не се чуваме адекватно, защото звукът, който гласните ни струни създават, преминава направо през черепа, където предизвиква вибрации в ухото, които се придават като звук, но именно поради този по- кратък път, който изминава и естеството му, се чуваме гласа си по-различен, отколкото реално е.

Сега те чЪх, по-забавен си от Емо Чолаков, мисля, че можеш да си намериш работа, ако пожелаеш.  :012: :012: :012:
« Последна редакция: Април 15, 2014, 02:31:09 pm от ThuNdeRGoDDeSS »

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #259 -: Април 15, 2014, 02:34:01 pm »
Ха, мерси.
Не съм съгласен, че звука от записа отговаря на реалността. Слушал съм хора на живо и на запис - разликата е голяма. :)
« Последна редакция: Април 15, 2014, 02:45:37 pm от AzaZaeL »

MayFlower

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 457
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #260 -: Април 15, 2014, 02:45:02 pm »
Дали... Веднъж си говорих с една туркиня. Истанбулка - там говорят много мек турски и дори приятен на моменти, по това си личало дали си гражданин или селянин. Каза, че селяните говорят като тукашните турци - с широки гласни и твърдо и се смееше на бившия ми шеф, който е български турчин.
Та, тя ми каза, че българският й звучал твърдо и грубо. Все пак се запозна с езика първо по звука.
Чудя се доколко можем да сме обективни - като знаеш един език, ти свикваш със звученето му и не можеш да прецениш реално как звучи. Аз харесвам жени да говорят на руски, ти също ми харесваш, но при мъжете това ми идва смешно, колкото и сериозно да говорят или да спорят, точно защото е мек език, напевен. Френският ми е от същата категория, но дори мога да кажа, че ми е неприятен за слушане с цялото това удължаване на гласните и приглушаване на "ъ" в края на думата. Предполагам е някакъв дифтонг... Но мъж, говорещ на френски, ми звучи като нежна хубавица, говореща отривист немски....  :85:
Аз италианец с дрезгав глас не съм чула... те говорят ясно.

Много ми е интересно в ушите на чужденците какви са гласовете на българите.

Yaya, и на мен това са ми го казвали чужденци много често, хора, с различен майчин език, които никога не са чували българска реч.
Като ме чуят  да говоря по телефона на български и казват "Аууу, колко твърдо звучи родния ти език".

На мен пък ми харесва мекия акцент в българския. Не понасям твърдия изговор на думите, да не говорим че например нищо не схващам от говора на някой от региона на р.Струма :) Аз самата говоря меко, досега не съм била категоризирана като "селянка", каквото и да включва българина в това понятие.

Явно съвсем субективно се възприема и звученето на език, който не е майчин. Обожавам испански, така гладко се лее речта им, толкова е лек и приятен и за изучване..преди няколко години се наложи да уча европейски език, който обаче не е особено популярен и минава за труден. В началото ми звучеше доста грозно, но сега така съм свикнала с него, изобщо не ми прави впечатление нито звук, нито изговор.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #261 -: Април 15, 2014, 02:51:08 pm »
На мен в българския не ми харесва, когато в някои региони вместо "а“ казват "ъ“ - еднЪ, сестрЪ, козЪ (в Разградско, а може и другаде). Във Варненско ми дразни слуха замяната на "е“ с "и“ (капИ, хапИ, единайсИ, доматитИ) - и не само на мен, а и на повечето хора, които идват от райони с по-твърд говор.

А немският, макар че на пръв поглед може да изглежда по-груб и насечен, всъщност е доста мек език, имат много меки съгласни. Затова българин, който да има правилно произношение на немски, рядко съм срещала – говоря за хора, завършили ЕГ.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #262 -: Април 15, 2014, 02:57:15 pm »
Ахахаха, Лили, ако дойдеш в РусИ, направо ще припаднеш, особено като светне светофара на зИленУ.  :D :D :D Аз много се боря с този навик, защото някои думи и аз ги произнасям така и като се чуя, направо искам да се самоубия.  :012: :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #263 -: Април 15, 2014, 03:01:31 pm »
Хаха, забравих да спомена и за РусЙе, как можах! И тоя диалект ми е много забавен. Някои успяват да го превъзмогнат, други си го влачат цял живот, където и да отидат.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #264 -: Април 15, 2014, 03:06:43 pm »
Много ми се лепят диалекти, ако реша да се лигавя :-X ;D

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #265 -: Април 15, 2014, 03:09:25 pm »
Ахахаха, Лили, ако дойдеш в РусИ, направо ще припаднеш, особено като светне светофара на зИленУ.  :D:
Е, майните в Пловдив пък клякат когато някой им каже да кликнат  :D :D
по тази причина там не казват кликни ми, а ще ти пусна стреличка  :012: :012:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #266 -: Април 15, 2014, 03:14:10 pm »
Умея да имитирам гласове, като реша да се лигавя, но диалекти не мога – все още не съм толкова задобряла, а и трябва в тънкости да се познава всеки един от тях.

Българският може да  е по-твърд език, но не ми звучи смешно... Не знам, може би защото вече съм свикнала. Докато например украинският е доста по-твърд от руския, но звучи някак смешно, като селски диалект. И между другото много по-трудно се научава в сравнение с българския, а хем паралелно с руски съм го учила. Може да го знаеш пасивно, но е трудно да проговориш на тоя език, произношението там е доста различно, не мога да го докарам както трябва (и не го харесвам).
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Yaya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1594
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #267 -: Април 15, 2014, 03:19:26 pm »
Това въобще не е така, освен това нито аз, нито съм чул някой от моите познати да говори така. Заради една тъпа Стойка от ББ1 не може да ни изкарват всички пловдивчани, че сме селяндури.

Ш`мъ проща`аш.... Никога не съм говорила меко, но съм казвала пИдИсе, нИ мъ пипай и т.н.
Но това за 50-то стотинки по-горе е култова реплика на касиерката в магазина срещу офиса ми. Гръмогласната ми колежка също И-ка завидно щедро... но пък тя и малко меко говори, а е от Пв... Не е само Стойка, но не можеш да погледнеш отстрани. Радвай се, че поне не говорим на меко...  :) Слава бог, аз винаги съм говорила така, както чета.
Вярвам, защото е абсурдно, ако беше достоверно, щях да знам - Т. Аквински

MayFlower

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 457
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #268 -: Април 15, 2014, 03:29:37 pm »
Всъщност, аз не съм се интересувала, говора в кой регион на България се доближава най-много до литературната/книжовна форма на българският език, имате ли идея? Какво е фиксираното произношение на думите в българския, кое се приема официално за правилен изговор? Единственото което знам е, че попадам в подбалканска диалектна група :012: Не че  имам намерение да променям нещо точно в българското си произношение :) Много лесно имитирам различни акценти, само че съм преценила да оползотворявам това си качество, в наподобяването на различни акценти в чуждите езици.


Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Гласът - привличащ и отблъскващ
« Отговор #269 -: Април 15, 2014, 03:30:51 pm »
Всъщност, аз не съм се интересувала, говора в кой регион на България се доближава най-много до литературната/книжовна форма на българският език, имате ли идея?

Хм, Велико Търново?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui