Автор Тема: Дневна и нощна карта  (Прочетена 12165 пъти)

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Дневна и нощна карта
« -: Юли 08, 2014, 02:48:31 pm »
 :)
« Последна редакция: Юни 26, 2015, 02:30:29 am от starinthenightsky »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #1 -: Юли 08, 2014, 03:00:57 pm »
Има карти, в които и двете светила са изявени, има и карти, в които едното доминира. Обаче дотук не съм видяла 100% потвърждение дали това винаги е свързано с “водещото“ светило в зависимост от времето на раждане. Вие имате ли наблюдения в тази насока?

Сега се сетих за братовчедка ми – нощно раждане (преди изгрева). Слънце във Водолей, Уран около МС, Луна във Везни. Повече като че ли изразява знака на Луната и нейните аспекти. Нищо ураново няма нито в начина й на мислене, нито в начина на живот. Е, обича пикниците, природата, пътешествията – Луната е в 9 дом, Асцендентът е Стрелец, Венера и Юпитер в Риби.

Понякога водещото светило е по-изявено, но с проблемите си. Другото, ако е слабо и проблематично поставено, също се обажда, но по-видимият проблем в живота на натива може да бъде по водещото светило, там е фокусът. Сред близките ми има и такъв случай – и двете светила нямат есенциални достойнства и са афликтирани, но в ъглови позиции.



« Последна редакция: Юли 08, 2014, 03:02:41 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Tanya

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 635
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #2 -: Юли 08, 2014, 03:11:22 pm »
Наскоро попаднах на мнение във форума, където се коментираше как някой не изразява или поне не е видимо за околните характерните особености на например едно Слънце в Овен, но с Луна в Риби. В тази връзка ми хрумна да отворя тази тема.
Ако сте се срещали с подобни несъответствия, то проверете дали тези карти са дневни или нощни, за да видите кое светило е водещо.

За тези, които не знаят дневна е тази карта, в която Слънцето се намира над линията на хоризонта, а нощна под него.
Действително откривам такова съответствие. При две мои приятелки, нощно раждане, видима е Луната, Слънцето е по-слабо изразено. При мен също / нощно раждане / - Луната е водеща.
"За да създадеш приятелство с Бог, трябва да си му равен, в противен случай това е лошо приятелство и ще се превърне в просия."
                                    Свами Рама

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #3 -: Юли 08, 2014, 03:18:32 pm »
Нощно раждане съм, преди сатурново завръщане може да се каже, че доминиращо светило е била Луната. Сега и двете светила са силно изявени, но за Луната и нейните капризи липсва мегдан. Слънцето е есенциално силно, но има тригон със заточен Сатурн – може донякъде и на това да се дължат затрудненията с изявата му преди 30-годишна възраст. Има и опозиция с Плутон (упр. на изгряващия знак) – много други Слънца се проектираха и се опитваха да си мерят блясъка с него, докато не започнах съзнателно да изразявам слънчевите качества вместо лунните.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #4 -: Юли 08, 2014, 03:30:24 pm »
Тук съм публикувала картата на стрелеца със силни огнени акценти, които обаче много не личат. Има слънце в стрелец на асцендента, но и рачешка Луна. Определено Луната е водещото светило там.

Аз съм нощна карта със Слънце в 4-ти дом. Но и Луната не е в сектата си, под хоризонта е, Скорпион. Твърдения, че Слънцето ми във Везни "личи" много, съм срещала почти само в астрофорума :85:, иначе повече изпъква тъмното комай.
De omnibus dubitandum est

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #5 -: Юли 08, 2014, 03:59:20 pm »
Не бих казала, че Венера и Марс са ми "блеснали", но може би ако се запита външен човек, отговорът ще е друг. Отстрани нещата изглеждат другояче, не е като в "кожата", в която си (Луната - субективно възприятие). Сатурн ми е дорифорий (за нощно раждане) - в живота ми е доста изявен и с ограниченията си, и предвид средата, в която съм възпитавана и в която ме поставя като цяло.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12689
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #6 -: Юли 08, 2014, 04:10:16 pm »
Аз съм нощна карта ,нито едно от Светилата ми  не е с достойнства,но Луната е с едни гърди пред Слънце ,в 5-ти дом е,като същата го затъмнява много често  .
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7914
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #7 -: Юли 08, 2014, 04:37:56 pm »
Не мисля, че това е логиката
Вижда се това, което е видимо за 1-ви
При нощна карта, ако луната е в 6-ти-няма да се вижда, а ако слънцето е в 1-ви-да

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12689
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #8 -: Юли 08, 2014, 04:45:38 pm »
Не мисля, че това е логиката
Вижда се това, което е видимо за 1-ви
При нощна карта, ако луната е в 6-ти-няма да се вижда, а ако слънцето е в 1-ви-да

А ако в 1-ви е Нептун със Слънце и/или Марс ?!?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7914
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #9 -: Юли 08, 2014, 04:49:34 pm »
А ако в 1-ви е Нептун със Слънце и/или Марс ?!?

Каквото е, то се вижда, с уговорка за изгаряне в твоя пример

Обаче водещото светило си е водещо в смисъла на управление, но и не без значение мъжка или женска карта
В твоя пример мъж с такава комбинация ще е възприеман за интересен, докато жена-по-скоро за неадекватна

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #10 -: Юли 08, 2014, 08:53:22 pm »
Дияна, понеже ми прави впечатление, че използваш при анализите си планета копиеносец, ако може да те питам нещо по въпроса. Според древните астролози планетата копиеносец се определя и е в зависимост и от това дали картата е нощна или дневна. Когато картата е дневна и това е Слънцето се гледа предхождащата го планета, а при Луната копиеносец е тази след нея. Имаш ли впечатления по тази теория ?

Ползвах само Слънцето до скоро, по птолемей, но ми направи впечатление, че в някои карти не става със слънчев дорифорий, тогава се включва Луна, но като първи сходящ аспект, не непременно аврига. Има и карти, при които липсва дорифорий-липсва планета в квадранта, изгряващ преди Слънце. Ползвам го само за МС въпроси, така или иначе, нямам много опит с него.
De omnibus dubitandum est

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #11 -: Юли 09, 2014, 12:11:40 am »
Аз съм с дневно раждане, но в интерес на истината, Слънцето ми не е първото, което се набива на очи. Не правя нито впечатления на добър, състрадателен и домошарски настроен човек, нито с развития си майчински инстинкт изпъквам. Повече ме определят като остра, строга, малко темерут даже, повече с качествата на Луната . И аз повече самоопределям себе си с преобладаващи и доминиращи лунни черти, отколкото слънчеви. Но при мен и влияе това, че все пак Луната е диспозитор на Слънцето.

Иначе констатирам интересен факт - хората, с които се имам и се разбирам, са все с нощно раждане.  :017: :017: :017: Явно ми харесва повече хората да са паднали от Луната, отколкото от Слънцето.  :012: :012: :012:

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #12 -: Юли 10, 2014, 07:57:00 am »
Намерих хубава (според мен) публикация по темата.

Липсващата карта от анализа в статията е тази http://www.astro.com/astro-databank/Lynde,_Paul .

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #13 -: Юли 10, 2014, 10:39:36 am »
Да, Раху, определено това дава силен отпечатък. То и самото ми Слънце е пергирин, така че съвсем .... Луната и деабилитирана, идва по-силната страна.  :)

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Дневна и нощна карта
« Отговор #14 -: Юли 10, 2014, 11:48:59 am »
Най-краткото обяснение на хайз (макар че съм срещала и други варианти за тълкуване на този термин), но доколкото знам, този е общоприетият.

В дневна карта (Слънце над хоризонта) дневните планети (Слънце, Юпитер, Сатурн) са в хайз, ако са: над хоризонта, в мъжки знак.

В нощна карта (Слънце под хоризонта) нощните планети (Луна, Венера, Марс) са в хайз, ако са: над хоризонта, в женски знаци. Някои считат (Раху го написа), че Марс е силен в мъжки, а не в женски знак и затова в условието му за хайз вместо в женски знак изискват да е в мъжки знак.

Ако за някоя планета условията за хайз не са изпълнени, казват, че състоянието й е екс-кондишън - термин, въведен от Робърт Хенд. Пример - Юпитер в нощна карта, над хоризонта, в женски знак. Пълно несъответствие между природата на планетата (Юпитер е дневна), природата на картата и положението на планетата по халб и знак. Това е моят Юпитер, затова го давам като пример.
« Последна редакция: Юли 10, 2014, 11:51:32 am от Mirabella »