Автор Тема: Диспозитор  (Прочетена 11897 пъти)

Happy58

  • Гост
Re: Диспозитор
« Отговор #15 -: Януари 23, 2015, 10:19:56 am »
Тук ще споря-погледнете транзитната решетка на Брейди-при транзит в третия ред /следствие от транзита/е управлявания дом от активираната планета,но когато са активирани кардинални точки,лунни възли,Хирон и тн,които нямат управителство на дом следствието в 3 ред е фактически техния ДИСПОЗИТОР,в книгата вероятно неправилно е записано управител,освен ако под диспозитор не се разбира управител,който дава ефекта и следствието,докато стандартно управител дава причина .


с кого? :)

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Диспозитор
« Отговор #16 -: Януари 23, 2015, 10:35:37 am »

,,- Диспозитора разпределя/управлява дейностите на областта си, не ги приема ,,-например с този опонент ;D,всъщност мога да споря по отношение на теорията,на практика не съм го изследвал ::),за изследване е добре да се разгледа карта на известна личност с достатъчно подробна биография .
« Последна редакция: Януари 23, 2015, 10:44:51 am от Oposit »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозитор
« Отговор #17 -: Януари 23, 2015, 10:57:31 am »
Транзитите на бавни планети към диспозитора ми се отразяват, но не толкова силно като същите към светилата. Диспозиторът държи доста планети /и е стар упр-л на АС/ и е в ъглова позиция. Но най-често резултатите на бавните транзити към стелиума са най-видими в областите, засегнати от диспозитора му - оста MC/IC, най-видими и разтърсващи промени винаги се случват там.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Happy58

  • Гост
Re: Диспозитор
« Отговор #18 -: Януари 23, 2015, 11:40:47 am »
,,- Диспозитора разпределя/управлява дейностите на областта си, не ги приема ,,-например с този опонент ;D,всъщност мога да споря по отношение на теорията,на практика не съм го изследвал ::),за изследване е добре да се разгледа карта на известна личност с достатъчно подробна биография .

значи, към мен е насочено ...

ОК, да видим - първо, да уточним - натал или транзит/прогресия - едното е статика, другото е динамика.

При натал - диспозитора е в 7 дом, значи се интересува единствено от делата по 7 дом и ще направлява планета в неговия дом/знак в тази област, а не в областта на 11 дом (примерно).

При транзит - диспозитора минава през 5 дом, но в натала се намира в 7 и управлява 10 - случват се неща по 5, причината е 7 и се отразяват/влияят на 10 (решетката на Брейди). Ако "влиянието" се нарича "приемане" - значи говорим за едно и също. Но не мисля, че е така - посоката на действието/енергията е различна и независимо дали диспозитора приема, влиянието ще е налице. Приема е доброволно, а влиянието е задължително.

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Диспозитор
« Отговор #19 -: Януари 23, 2015, 02:53:07 pm »
Хепи.спорът се отлага,погледнах определениията за диспозитор-почти всяка шк;ла има различно и се омотах... :o

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозитор
« Отговор #20 -: Януари 23, 2015, 03:18:18 pm »
Нали имаше  схема за определяне на "краен диспозитор"?

В различните школи различни наименования съм срещала - управител, алмутен, диспозитор.

Диспозитор е "владетел", т.е. планета, управляваща съответния знак.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Диспозитор
« Отговор #21 -: Януари 23, 2015, 03:31:00 pm »
Много дълбаят за този краен диспозитор, моята мисъл не беше за него

Да дам един най-общ пример
Марс в десети, диспозитор луна в 4-ти
Толкова отчаяно се старая към върховна кариера, че не жаля сили и методи, което довежда до физическо и психическо изтощение, депресия, и в крайна сметка - до лоши отношения в семейния живот
Причина-случки/действия-резултат

Happy58

  • Гост
Re: Диспозитор
« Отговор #22 -: Януари 23, 2015, 03:34:55 pm »
Хепи.спорът се отлага,погледнах определениията за диспозитор-почти всяка шк;ла има различно и се омотах... :o

Опозит, няма как да има различни определения - всяка една планета се намира в даден знак и в даден дом - те не хвърчат из въздуха. А въпросните знак и дом се управляват от дадена планета. Какво има да се мисли - Управителят/диспозиторът затова е такъв, за да управлява власт - за какво приемане говорим въобще?

Говорихме за съвсем друго нещо - разлика между влияя и приемам. Не знам как един управител/диспозитор ще приеме нещо от друго ... но пък спокойно може да повлияе на областта, която владее. :)

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Диспозитор
« Отговор #23 -: Януари 23, 2015, 04:19:50 pm »
Много дълбаят за този краен диспозитор, моята мисъл не беше за него

Да дам един най-общ пример
Марс в десети, диспозитор луна в 4-ти
Толкова отчаяно се старая към върховна кариера, че не жаля сили и методи, което довежда до физическо и психическо изтощение, депресия, и в крайна сметка - до лоши отношения в семейния живот
Причина-случки/действия-резултат

За това ти стига положението на управителя на Десети в Четвърти дом (при това най-вероятно в заточение). Защо ти е тук Марс? Освен да говори за силно конкурентна, агресивна и напрегната кариерна среда.
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Диспозитор
« Отговор #24 -: Януари 23, 2015, 04:44:08 pm »
Дай по-подходящ пример?
Марс в 10-ти рак, луна в 4-ти-козирог

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозитор
« Отговор #25 -: Януари 23, 2015, 04:54:10 pm »
Марс в 10-ти рак, луна в 4-ти-козирог

Хм, този случай не беше ли смесена рецепция?

Луната е в знака на екзалтация на Марс, Марс е в домицила на Луната. Есенциално са слаби, но може би тази рецепция донякъде смекчава неблагоприятното влияние?
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Диспозитор
« Отговор #26 -: Януари 23, 2015, 05:04:04 pm »
Темата е много добра и полезна, защото търси специфика и развитие. Не е все едно да си със Слънце Козирог в 7-ми дом и  Сатурн в Риби в 9-ти или Сатурн в Овен в 10-ти.  Не е все едно да си със Слънце в Козирог, Сатурн в Риби и транзитен Сатурн да е във Везни или в Дева,а прогресивна Луна в Козирог.

Happy, ако един Управител е "поставено лице", разбирай няма нужната сила/ достойнства, естествено, че ще приема от...някой или нещо си. Статията акцентира върху домовете, защото там се случват резултатите от действията на Управителят/-те. В един магазин, къде е резултатът от дейността на управителя, я помисли ? А когато има ревизори, разбирай транзити, доколко влияе дейността на същия?    ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

akruks

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 13549
    • https://victoryastro.blogspot.com/
Re: Диспозитор
« Отговор #27 -: Януари 23, 2015, 05:15:51 pm »
Темата е много добра и полезна, защото търси специфика и развитие. Не е все едно да си със Слънце Козирог в 7-ми дом и  Сатурн в Риби в 9-ти или Сатурн в Овен в 10-ти.  Не е все едно да си със Слънце в Козирог, Сатурн в Риби и транзитен Сатурн да е във Везни или в Дева,а прогресивна Луна в Козирог.
Така е, Рени, мъжът ми е със Слънце козирог в 5- творческа натура е, но Сатурн риби в 6д.- от ежедневни грижи не му остава време за любимите занимания, особено последните месеци, когато пр. Луна навлезе в близнаци, а тр Сатурн в стрелец

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Диспозитор
« Отговор #28 -: Януари 23, 2015, 05:17:04 pm »
Хм, този случай не беше ли смесена рецепция?

Да, трябва да е по-просто-марс в рак, луна в дева
Е-сега вече-примери?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Диспозитор
« Отговор #29 -: Януари 23, 2015, 05:25:24 pm »
На мен ми липсва яснота в задачката - какво всъщност търсим?

Луната е диспозитор на Марс, диспозитор на Луната е Меркурий. И какво получаваме?  :017:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui