Автор Тема: Циганско астрологично  (Прочетена 21767 пъти)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Циганско астрологично
« Отговор #30 -: Юни 21, 2015, 02:20:14 am »
Лъв-живот-любов-сцена-забава- злато-мързел.
Вода- емоция-инстинкт-страст-инерция- злато-мързел.

Каква е философията на циганите, начин на живот ?  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Veselin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6490
Re: Циганско астрологично
« Отговор #31 -: Юни 21, 2015, 03:05:10 am »
Може и по Уран — традиционен занаят им е електричарството, все пак.
По-скоро кражбата на електрически кабели.  :012:

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: Циганско астрологично
« Отговор #32 -: Юни 21, 2015, 10:37:58 am »
Брей, изисква, та изисква… Да, изисква. Едната страна на монетата е време, ред, дисциплина, постоянство, упоритост… ясно, нали? Другата страна е безвремие, безредие, разпасаност, от днес за утре, мързел. И двете са Сатурн. Или, ако щете, Сатурн и Сатурн × -1. Но все за същата планета иде реч, веднъж гледана отгоре, веднъж отдолу.


По-дълбокият въпрос тук е, как се определят сигнификатори — по признаци/качества или по функция. За мен второто е по-логично, но признавам, че не знам каква е функцията на циганите, само предполагам :) В случая съм в небрано лозе и допускам и по качества, ама поне да са есенциални, а не акцидентални.

Тъй че, каква е функцията на циганите — по същество са някаква нисша каста, вършат (доколкото) мръсна и гадна работа, която никой друг не ще. Ако на вас ви пасва някаква друга планета, хубаво.
като чистачи-мърсотията и по бедност - си е по сатурн,щото са неграмотни и нес стават за друго,но там са насилствено позиционирани от обществото,не им идва от вътре,като гледаш гетата в какви условия живеят като бит
въпроса е защо същото това западно общество от номади,катунари ги интегрира в уседнал начин на живот,за да ги контролира по-лесно,защото са крими контингент
разказвали са ми в Италия има пътуващи катуни,дава им се разрешение за престой до един месец в околностите на града,но не оставят след тях и потоп,следващият път ще са персони нон грата там и след това напускат и продължават  живота си на колела,каруцари
за мръсна и гадна работа се сещам за ср.по-дълбок- плуто
гробари,в моргите,погребални агенции са все тяхни,мафиоти,кланове,ъндърграуд ,контрабанда
дрога,музика по нептун

Теодор

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1947
Re: Циганско астрологично
« Отговор #33 -: Юни 21, 2015, 10:47:25 am »
По-дълбокият въпрос тук е, как се определят сигнификатори — по признаци/качества или по функция. За мен второто е по-логично, но признавам, че не знам каква е функцията на циганите, само предполагам :) В случая съм в небрано лозе и допускам и по качества, ама поне да са есенциални, а не акцидентални.

По функция съм съгласен, че са по Сатурн, но по - качества ги определям по Луна. Всички са задружни като едно голямо семейство. Емоционални, първични, неразумни, недисциплинирани и мързеливи. Всички тези "качества" за мен са по Луна.

strelicka

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3106
Re: Циганско астрологично
« Отговор #34 -: Юни 21, 2015, 11:15:17 am »
първите сблъсъците с цигани в с.Гърмен - 24 май2015- тр. Марс/ретро Меркурий Близнаци са в 6 дом картата на Б-я и минават през съвпада Венера-Плутон и
 Орландовци 16-17 юни http://plovdivmedia.bg/96632.html- тр.Луна-Марс-Слънце Близнаци минават през Марс-СЛВ Близнаци в картата на Б-я

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Циганско астрологично
« Отговор #35 -: Юни 21, 2015, 11:33:22 am »
Цигани не намерих споменати, обаче за всяка планета има описания "when well dignified" и "when ill dignified". Навил съм си Сатурн на пръста, та слагам и двете. Първото с нищо никого няма да учуди.


Цитат
When well dignified, he is profound in imagination, in his acts severe, in words reserved, in speaking and giving very spare, in labour patient, in arguing or disputing grave, in obtaining the goods of this life studious and solicitous, in all manner of actions austere.

When ill dignified, he is envious, covetous, jealous and mistrustful, timorous, sordid, outwardly dissembling, sluggish, suspicious, stubborn, a contemner of women, a liar, malicious, murmuring, never contented and ever repining.

=

Цитат
С дълбоко въображение, в постъпките строг, в приказките обран, говори и дава малко, работи търпеливо, в спор или дискусия е сериозен, с желание учи, за да се сдобие с хубавите неща от живота, с прост и спартански маниер.

Завистлив, прелюбодеец, ревнив, недоверчив, срамежлив, мръсен+неморален, лицемер, мързелив, подозрителен, инатлив, презиращ жените, лъжец, злосторник, мърморко, вечно недоволен и съжаляващ.
Това е бай Лили, свободен превод. (Един-два параграфа нагоре-надолу са и гробарите, между другото.)


Стреличке, Сатен беше дала линк към много интересна статия — по-интегрирани са на запад, щото не е останало много за интегриране. Гонили са ги насам-натам, затваряли са си границите за тях, убивали са ги включително, а най-накрая интеграцията е била доброзорна. Едната отбеляза, че се изреждат следствия, съгласен съм. Причината да не ми харесва Плутон — освен престъпления, показва и трансформация, каквато според мен липсва. Застой и закостенялост са по-близки до представата ми.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Циганско астрологично
« Отговор #36 -: Юни 21, 2015, 11:53:04 am »
Абсолютно съм съгласна с Рептил - личи си, че е привърженик на традиционната астрология.
Да, Сатурн, както и всяка друга планета, си има две лица. По Сатурн не са само структурата, редът, а и разпадът, деградацията, разложението /ако се абстрахираме от наличието на Плутон/.

Във ведическата доктрина Сатурн също се свързва с бедни, дрипави, мръсни, мургави хора. Тук са просяците, крадците, нисшата каста. Включително и чужденците, доколко са outcast, т.е. извън общоприетата кастова система. От друга страна, традиционализмът и спазването на традициите/морала са по Юпитер, вкл. и т.нар. уредени бракове, които в модерната западна астрология по-скоро се подчиняват на Венера/Сатурн.

Ако се позоваваме на ведиците, Сатурн, Раху и Кету символизират всички онези хора, които са извън утвърдения социален ред, не попадат в нито една от кастите, възприемат се като чужди, пришълци. Ако се разгледат жилищата им, виждаме проявление на две крайности - от кичозна грандомания, показност /Раху/ до пълна мизерия, мръсни полуразградени коптори /Кету/.

Като всеки един етнос, циганите също си имат свои порядки, традиции, фолклор. Отхвърлени от обществото, те също трудно допускат пришълците /не-роми/ в своята общност. Затворена система, адаптираща се навсякъде и успяваща да запази автентичността си във всяко едно общество и държава.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3344
Re: Циганско астрологично
« Отговор #37 -: Юни 21, 2015, 12:30:13 pm »


Като всеки един етнос, циганите също си имат свои порядки, традиции, фолклор. Отхвърлени от обществото, те също трудно допускат пришълците /не-роми/ в своята общност. Затворена система, адаптираща се навсякъде и успяваща да запази автентичността си във всяко едно общество и държава.

Като евреите. И двата етноса са били обект на изтребление в концлагерите, и двата не са имали държава, и разпръснати по света.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Reptil

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1945
Re: Циганско астрологично
« Отговор #38 -: Юни 21, 2015, 12:32:11 pm »
Да не развалям циганската тема (както циганите имаше опасност да удавят психопатите), но ми направи впечатление нещо при Лили: там за всяка планета са изредени приятели и врагове. Индийците имат някаква подобна система, нали? Това влияе ли някак на сключваните аспекти между тях — при индийците? В западната астрология можем после да бистрим.

Oposit

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 872
Re: Циганско астрологично
« Отговор #39 -: Юни 21, 2015, 12:34:44 pm »
Циганите от гледна точка на обществото са аутсайдери,държани в сянката,по-класическа е Сатурн,по ведическа- Сатурн и Раху,по модерната обаче има нещо от невидимите,най-слабо видимия е Плутон .Адаптирането към живот в сянката явни им дава афинитета към тези планети .

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Циганско астрологично
« Отговор #40 -: Юни 21, 2015, 12:37:38 pm »
за всяка планета са изредени приятели и врагове. Индийците имат някаква подобна система, нали?

Малко съм позабравила астрологията ( ;D) и не помня наизуст приятелските и вражеските връзки между отделните планети, но е така, както казваш - има такива отношения между планетите. Може би затова видът аспект няма значение, а просто наличието на такъв, но зависи между какви планети е, вкл. и какъв е статусът на планетите в индивидуалната карта.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Циганско астрологично
« Отговор #41 -: Юни 21, 2015, 12:47:10 pm »
Репс, надявам се имаш лични впечатления, че така си навил на пръст за Сатурн. Дали са гонени, дали се прави опит да се интегрират. Това не е желание на тях. Душата им е.друга. това е желание на нас. Заради изгодата. Те нямат против номадството.
Ако нямаш много лични вечатления, ситуацията малко идва дървена.
Но и това няма значение. Те си живеят добре. И хич не им дреме по коя планета са. Над нещата са. Много по-щасливи са. В общия случай. Колкото и да са темпераментни, живеят си добре. И дали са бедни? Совите не са това, което са. В голяма част. Има страховито богати цигани, с къщи като палати. Но разпънали катуни . И пътуват. Сами си го избират така. Не ги защитавам. Просто имам впечатления. Лични. Трудна за опознаване природа имат. Като невестулки са хитри. И гъвкави. Много са знаели. Сега не е така. И при тях има масово изпростяване. Както при нас. Масово изпедерастяване.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12554
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Циганско астрологично
« Отговор #42 -: Юни 21, 2015, 12:49:32 pm »
Къде живеят циганите и защо - същото отразява темперамента, същността, душевността, мирогледа  на същите и въобще на всички, за да се даде съответния астрологичен прочит.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Циганско астрологично
« Отговор #43 -: Юни 21, 2015, 12:53:32 pm »
Toва, което, струва ми се, иска Ема да каже е, че тази оценка- със Сатурн, е спрямо нашата ценностна система. Субективна е. За нас те може да са Сатурн/Луна или Сатурн/Меркурий, но за Тях- самите- Юпитер (царе).

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Циганско астрологично
« Отговор #44 -: Юни 21, 2015, 12:58:05 pm »
С всеки етнос е така. България също астрологично я свързват със сатурново влияние и Козирог, ама българинът дали така се самоопределя? Някъде четох, че и Индия е под влияние на Козирога, но самите индийци надали със Сатурн се идентифицират.

Освен това една малка общност, попаднала сред много по-голяма такава, става много по-сплотена и започва много ревностно да пази своята автентичност. Пример за това могат да бъдат различните емигрантски диаспори, обединени по етнически признак. Мнозина от тях поддържат социални контакти само или предимно в рамките на диаспората и дори нямат желание да учат езика на чуждата държава. Или най-много да усвоят минимален запас от чужди думи, необходим за рутинно общуване извън тяхната група, ако се наложи.
« Последна редакция: Юни 21, 2015, 01:04:30 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui