Автор Тема: Ведически карти  (Прочетена 81784 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #330 -: Май 22, 2016, 11:21:41 pm »
най- модното сега е накшатрите  по прецесия
зодиака + домове по тропикал

Има една КР система, работят със сферични карти, с домификация на Кох или Плацидус. Но там е голяма каша - ползват западни аспекти и същевременно накшатри, техники и правила от Джйотиш. Тази система има доста привърженици, на мен лично не ми допада поради смесване.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #331 -: Май 22, 2016, 11:43:46 pm »
на мен с тази Венера в Овен никак не ми е комфортно, виж Мaрса там си е супер но от това , че Венерата е там винаги е имало трудности с Венерините неща - ПАри , Любов и т.н. Според има значение кое къде е ...

Тия проблеми може и по други фактори да се изведат във ведическата карта, аргументите не опират само да Венера.

На теб, струва ми се, венерианска нагласа не ти липсва, проблемът е във взаимодействието с другия, такова липсва, трудно се установява. Има го при силните Венери, гледаш човека - чаровен, харизматичен, красив, а е все сам и много самотен. Венера в Овен и съответно в Риби по сидерал дава и по-изявен идеализъм, това пречи в повечето връзки, основани на физическо взаимодействие и по-нататък битовизми. Начинът, по който се градят едни стандартни и приемливи в обществото отношения, попарва ентусиазма на такива Венери. А Венера ти е силна и в навамша - Везни. И на мен ми е екзалтирала и в раши, и в навамша - не мога да се примиря с грозотата в отношенията, с принизяването им, с конфликтите и обидните ситуации, които възникват, след като отношенията станат по-рутинни и се премине към съвместно съжителство. Имам си мой вътрешен свят - защо да го загрозявам в такива отношения? То е ясно, че най-важните житейски уроци се учат чрез драма и противопоставяне на различни характери, тук не сме се преродили да изживеем приказна хармония. И в едни отношения никой няма да те гали с перце, даже много често се градят върху насрещни претенции. И човек, който го е осъзнал, по-трудно влиза в партньорство, особено с кого да е.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Ведически карти
« Отговор #332 -: Май 23, 2016, 10:23:50 am »
Значи най-добре е, ако и по двете карти са Учча (така ли се казва/пише?), или Мулатрикона
Виждали ли сте такива карти с повече от една такава планета? Какъв е резултатът?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #333 -: Май 23, 2016, 12:43:31 pm »
Виждали ли сте такива карти с повече от една такава планета? Какъв е резултатът?

Не, не съм, а би било интересно. Само една с екзалтирала Венера.

Но и друг вариант съм виждала - няколко сравнително силно поставени планети преминават в знак на падение. И в цялата карта преобладава влиянието на дебилитирани планети - Венера в Дева, Луна в Скорпион, Марс в Рак /изгорен/, Сатурн в Овен, девешкият Меркурий преминава в Лъв, където няма особени достойнства. За тази личност и друг път съм споменавала - абсолютен въздух под налягане. В западната карта има силно поставени планети и първоначално създава впечатление на кадърен, много знаещ и можещ човек, т.е. това цели, да създаде фалшива представа за себе си. Впоследствие се убеждаваш в обратното.

Имам и близък с няколко есенциално силни планети във ведическата карта, няма нито една в падение - може да се каже, че от материална гледна точка е постигнал много повече от средностатистическия човек, има си статус, престижна професия, не е и никак глупав /но е със зъл ум, неморален човек/. Силният есенциално Юпитер ми разби всички представи за извисеност, добродетели и морал - задължително трябва да се гледа и в навамша /минимум/, за да не се правят прибързани изказвания. Но като цяло е показател за успех повече от средностатистическия. И за съвпада Юпитер/Луна в навамша имам наблюдения върху 3-4 случая - не дава гурувци, духовни хора, дава материални успехи, статус.

Наблюдавам и екзалтирал Юпитер /дори не е изключено да е в знака на Лагна/ в навамша на много посредствена жена, която не е постигнала никакви духовни и образователни успехи в живота, нито професионални, нито пращи от познания, морал и интелект.  Забелязах обаче много силна ориентация към семейството, а според индийската култура дхармата на една жена е в брака и грижата за децата, семейството. По-скоро тия жени, дето търсят външни успехи, независимост, личностна реализация, без да се опират на мъжки гръб и да са създали семейство, не спазват своята дхарма, третират ги като дегенерати.

А Юпитер нали е естествен сигнификатор на дхарма и на съпруга в женска карта. Значи ако има благопрятно поставен Юпитер, жената върви по правия път, избрала е вярната посока за личностно развитие /според вед. култура/. Ако имаме "развален" Юпитер, жената се е отрекла от традиционните ценности - щом търсиш автономност и независимост, я виж как се оцелява сама в един мъжки свят /светът навън все още е такъв, ориентиран към надмощие, доминация, себеутвърждаване за сметка на ближния/.

Точно това ми направи неприятно впечатление в един руски форум по ведическа астрология. Влязох да почета от любопитство - наистина шапка им свалям за знанията, но повечето изглежда, че членуват в разни религиозни групички и малко на фанатизъм лъха там. Особено стават забавни, когато се съберат двама-трима знаещи, но последователи на различни направления и гурувци. Та една млада женица, без никакви познания нито по индийска астрология, нито по западна, беше влязла да пита за хороскопа си и каква е найната дхарма. Е ми то какво да се очаква... Първият въпрос на най-авторитетния потребител беше "Омъжена ли си?. На което тя отговаря утвърдително. Вторият въпрос - "Имаш ли деца в брака?". - "Да, две.". Гуруто отговаря: "Щом всички условия са спазени, излишно се тревожиш за своята дхарма - ти я спазваш. Гледай си семейството!". След този диалог не посмях да се регистрирам и да питам за моята дхарма, щяха да хвърчат тежки камъни по моята грешна главица.   :17:
 

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Ведически карти
« Отговор #334 -: Май 23, 2016, 01:36:15 pm »
Аз пък гледам една венера-във везни в западната, мулатрикона ведическата, малавя йога в навамша
Това добре ли ще е
Или като в западната-хубав човек, но мързелив

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #335 -: Май 23, 2016, 01:44:37 pm »
Ако няма малефични аспекти към 7 дом или такива планети там, по принцип за човека като партньор е добре. Но зависи дали картата е мъжка или женска. Читавите хора много често привличат своята противоположност, така се отработва дуалността в съзнанието и във външния свят.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3357
Re: Ведически карти
« Отговор #336 -: Юни 04, 2016, 08:17:45 pm »
От снощи ми се върти в главата и сега понеже прочетох такова разсъждение от друг потребител та се чудя: Наистина ли по индийската система всичко е предопределено и няма възможност за промяна?
Наистина ли миналото определя бъдещето, нали при тях всичко е заложено така както си си го направил от миналия живот. Все се повтаря, че действието има противодействие респ. миналите действия определят бъдещето, но дали е така? Скоро гледах един археолог, който разсъждавайки каза - "Не винаги миналото определя бъдещето".

Защото по западната астрология знаем все се "отработват" аспекти, по астропсихологията като се осъзнаеш и можеш да преминеш на друго ниво е да овладееш астрологично заложеното. Индийците обаче са фаталисти, дали е удачно това предвид факта, че те не признават трансатурновите, а те все пак оказват влияние и дават събития.

Сетих се и за Линда Гудман, която казва, че любовта можела да промени заложеното от звездите, което мен ми звучи твърде абстрактно.
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #337 -: Юни 04, 2016, 08:33:16 pm »
От снощи ми се върти в главата и сега понеже прочетох такова разсъждение от друг потребител та се чудя: Наистина ли по индийската система всичко е предопределено и няма възможност за промяна?

И аз съм се чудила доколко всичко е предопределено според заложеното в хороскопа. Индийците вярват в кармата и причинно-следствените връзки, затова тяхното съзнание по-лесно се настройва на вълна смирение, т.е. да приемеш съдбата си. Доколко това е приложимо в съвременното им общество, не мога да кажа.

Според някои западни астролози, които са привърженици на традиционната школа /от античността/, а не на популярната астропсихология, в човешката съдба повечето неща са предначертани, участието на свободна воля е от 5 до 10%.

Човек се ражда с определен набор от качества, способности, а някои и с таланти, но само част от тях могат да се проявят, а понякога се срещат и сериозни спънки. Наталната карта определя материалните предпоставки, в които се въплъщава душата на натива - дали средата пречи, ограничава или подпомага, съдейства. С оглед на това степента на реализация на потенциала също може да се види.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Ведически карти
« Отговор #338 -: Юни 11, 2016, 08:36:20 am »
Гледах клип на KRS-с неговия основен тн ментор Сунил от саптариши астролъджи-стана въпрос за ремедиа-оказва се няма друга универсална ремедия освен медитиране за благодарност към съдбата,кармата-не разбрах мн. добре ,английсния му с акцент,но предполагам става въпрос именно за смирение,приемане .Скоро гледах ,,На кафе с Гала,,-психоложките Лариса и Наталия някакви техники в тоя дух-правят какво правят и завършват с думите ,,приемам и благодаря,,-това си е универсалната редмедиа ::)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #339 -: Юни 11, 2016, 12:39:35 pm »
Това с приемането е много трудно, нас от малки ни учат да се стремим към най-доброто възможно. А да благодариш за трудностите и проблемите, които ти се изпращат /при някои се случват по-често/, изисква в пъти повече усилия. Това са и уроци, но обикновено със закъснение го разбираме и оценяваме.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Ведически карти
« Отговор #340 -: Юни 11, 2016, 01:16:22 pm »
Това са и уроци, но обикновено със закъснение го разбираме и оценяваме.
[/quote]------- Трудно е да се благодари и приемат уроците които унижават Егото-особено на запад,а именно това са ценните уроци които се помнят и дават по-голяма полза в дългосрочен план .Цени се успехът,победите,а всъщност само загубата учи.Когато човек побеждава означава че има слаби противници,на ниско ниво ,от които няма какво да се научи .Приемането означава че се уважава Учителя и уроците,а това прави ненужни наказанията,така това става ремедиа дори в случаите когато няма друга  .

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3357
Re: Ведически карти
« Отговор #341 -: Юни 25, 2016, 05:04:22 pm »
Обсъждахме из другите теми т.нар. папакартари, за луната между малефици. Като се зачетох дават го и за асцедента, ако има малефици в 12ти и във втори дом. При дъщеря ми е така, тя има марс в 12ти и сатурн на куспидата на втори. Само че аз нямам програма, знам, че по индийската се гледа дом-знак, а в астрокома не са такива картите.

Може ли някой, ако му се занимава да ми пише на лични да му дам данните й и да каже със сигурност има ли такова нещо в картата й?
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Ведически карти
« Отговор #342 -: Юни 25, 2016, 05:17:35 pm »
Тери, в астро.ком можеш да си построиш ведическа карта (с тази разлика, че на вид ще е кръгова като западната).
От House system избираш whole signs.
От Zodiac избираш Sidereal.
От Ayanamsha избираш Hindu\Lahiri. Това е ново падащо меню в астрото, преди нямаше опции за избор на айанамша.
По желание можеш да махнеш модерните планети, да избереш True Node и да махнеш линиите на аспектите (draw no aspect lines).

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Ведически карти
« Отговор #343 -: Юни 25, 2016, 07:42:26 pm »
Папакартари може да има не само спрямо планета, а и спрямо 1ви или 7ми дом. Наличието на такава йога само по себе си не е достатъчен фактор за песимистични прогнози.

Интересно би било да се проследи как реагира такъв дом /затиснат от малефици/ към планетни транзити през знака. Но за малко дете още е рано да се правят прогнози.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3357
Re: Ведически карти
« Отговор #344 -: Юни 25, 2016, 07:54:13 pm »
Благодаря ви за отговорите и на Мирабела за упътването. Ето я картата, все пак асцедента е между малефици и то в знаци на падение.
« Последна редакция: Юли 04, 2016, 09:08:33 am от Terry »
Frankly, my dear, I don't give a damn.