Автор Тема: Рецепциите  (Прочетена 10354 пъти)

GauriGanDevi

  • Гост
Рецепциите
« -: Ноември 26, 2013, 04:40:43 pm »
Ще се радвам да обменим опит какво показват рецепциите в наталната карта.  Коя планета с коя, в кои домове, в кои знаци как се отразява на съдбата и нейните проявления. Ще се   радвам да има и примери. Неотдавна видях една карта с рецепция, която ме стъписа. Не посмях да правя интерпретации, нито дори дума да отварям пред притежателя на картата. Само попитах  за майка му, но той отговори, че тя е добре, живее наблизо макар и сама...Става дума за  рецепия на  Луна в скорпион и  12-ти дом и Марс в рак и 8-ми дом. Марс в съединение с Юпитер... :043:

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Рецепциите
« Отговор #1 -: Ноември 26, 2013, 06:14:23 pm »
 А не е ли някой любовник, с много жени/бракове въпросният?

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Рецепциите
« Отговор #2 -: Ноември 26, 2013, 07:54:33 pm »
казват, че взаимните рецепции се изразяват като съвпади; по домовете където са планетите;
във ведическата астрология паривартаните се твърди, че поставят  постоянно притежателя си в подобни повтарящи се ситуации, определени от двете планети;

и за  двете мога да се съглася:)

п.п.  ако е мъж трябваше да е с венера, че да любовник по- скоро строго мамче и развод с жената ( не луната му е с юпитер);

« Последна редакция: Ноември 26, 2013, 08:01:24 pm от Kaya »

Emma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2844
  • Mbuki-mvuki
    • Emma и картите
Re: Рецепциите
« Отговор #3 -: Ноември 26, 2013, 08:56:32 pm »
И аз имам рецепция на Марс и Юпитер.

Марс е у2 в 10 дом. Юпитер е у11/съу10 в 9 дом. Наистина проявявам дързост и смелост.
Баща ми има рецепция между Меркурий и Юпитер. Много е любознателен, начетен, той е историческа енциклопедия.
I am naked, not unclothed but exposed…You undress me, not my skin, but my soul.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Рецепциите
« Отговор #4 -: Ноември 26, 2013, 09:09:47 pm »
 Ем да-венера, не луна..

А рецепция по терми?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Рецепциите
« Отговор #5 -: Ноември 26, 2013, 09:28:14 pm »
При мен, Слънце и Венера в знаци на екзалтация,Слънце и Луна по дом-не съм обръщала внимание ,каква е проявата от гледна точка на взаимна проекция. ::)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Рецепциите
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2013, 09:43:29 am »
За рецепциите - за да се приемат, планетите трябва и да се виждат, да са в мажорен аспект. И обратното схващане го има - за да стане ефективна аспектната връзка между двете планети, трябва някак си да се интересуват една от друга всяка да стои на място, където другата има достойнства. Това за хорарите най-вече.

При мен всичко дебилитирано е в някаква кръстосана рецепция с друго дебилитирано. Може и затова още да се държа или да се заблуждавам, че не са съвсем зле нещата :).

Луна/Венера Скорпион срещу Марс в Телец;
Сатурн/Рак срещу Юпитер/Водолей - но тук няма аспект, затова тези са си съвсем безпомощно смотани.

В сидералната система Марс и Венера се настаняват в собствените си знаци и работата се променя. А Луната си е зле всякак.
De omnibus dubitandum est

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Рецепциите
« Отговор #7 -: Ноември 28, 2013, 08:17:40 pm »
Уран-Юпитер рецепция по знак и дом-както преди време Стреличка беше казала "Свободата преди всичко". Почувствам ли се задушена или притисната се изпарявам.

Венера-Слънце рецепция по екзалтация и триплецит, в полусекстил са. Имам огромна нужда от хармония и красота.

Юпитер-Меркурий по терма с аспект секстил. Не ми е ми е много ясно как действа.

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Рецепциите
« Отговор #8 -: Ноември 30, 2013, 08:23:49 pm »
имам рецепция м/у Сатурн и Меркурий, без да се "виждат" - и толкова се усеща, че чак боли (и защо няма една нормално по засмихната емотка с бели зъби, но не точно като тая  ;D)

да приложа и тук същата карта от съседната тема - рецепция по екзалтация Марс/Венера - е, никак не се усеща, или аз трябва да съм загубила временно сензитивността си спрямо точно тия двете, дето от километри надушвам досущ като животно ;D

до тук нямам единно мнение по темата, не успявам да открия кога е силно влиянието при рецепциите (тоест резултатно) и кога не - сега-засега съм на мнение, че трябва силно да са обвързани със светилата, за да има краен ефект

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Рецепциите
« Отговор #9 -: Декември 03, 2013, 11:27:32 pm »
Ето една доста изчерпателна статия  на тема паривартана йога:
http://rohinaa.com/om/index.php/categoryblog/151-yoga-parivartana

Интересна статийка, благодаря.  :)

Рецепцията по екзалтация между Луната и Юпитер в западната си карта още не съм я изследвала какви благинки носи. Струва ми се, че предвид домовете, по-скоро благинките са за тези, кото са били "докоснати" от мен, енергията тече в посока отвътре навън и се излива като от рога на изобилието в чужда кошничка.  :cheer:

В раши имам две специфични рецепции - Випарита раджа йога (по знак) между Венера и Юпитер и рецепция по накшатра между Раху и Марс. За випарита мога да кажа, че не е като да не се усеща влиянието й, размяната е между 6 и 8 дом. По време на даша Юпитер/Венера не се сещам периодът да е бил наситен с много значими събития, освен че тогава си карах безгрижното студенство и може да се каже, че това са били най-ярките години в живота ми.

Рецепцията Раху/Марс е между първи и пети дом, конфигурацията се допълва от Луна в 9 дом (в "рахувска" накшатра). Донякъде дейтва аналогично на големия тригон между Луната, Марс и Уран, който имам в западната карта. Дава много енергия, особено при сблъсък с неочаквани трудни и критични ситуации, които обикновено ме спохождат като "гръм от ясно небе".  ;D

В навамша съм с рецепция по знак между Сатурн в 7 дом и Марс в 9ти, подкрепена и с аспект. Там и светилата са замесени - Сатурн/Слънце и Марс/Луна. Влиянието й върху партньорските теми все още ми е трудно да определя или пък не е "узряла" още, за да я видя как действа в конкретни измерения. Дотук мога да обобщя, че е дала доста спънки и ограничения в тази насока.



Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Рецепциите
« Отговор #10 -: Декември 04, 2013, 05:54:03 pm »
Гаури, да спомена ли себе си?

Имам паривартана между У1 Сатурн и У9 Меркурий. Образуват Раджа-Лакшми йога. Но благоприятната конфигурация не може да се разгърне напълно, подозирам, поради присъствието на Марс заедно със Сатурн в 9-ти и поради това, че самият Сатурн участва в конфигурацията. Най-малкото той ще забавя успеха и ще изисква влагането на повече усилия. Сатурн е и Атмакарака. Тази силна връзка между 1-ви и 9-ти дом ме прави вечния ученик, интересувам се от много неща, чета и уча с удоволствие.

Юпитер и Раху са в паривартана по накшатри и във взаимен аспект. Юпитер е в 10-ти, Раху - в 6-ти. Ашта Лакшми йога и Гуру-Чандал йога било това. За Гуру-Чандал йога (специално за съвпада на Юпитер с Раху) съм чела, че е доста материалистична комбинация, особено когато е в земен знак. Във водни знаци и Стрелец давал оптимизъм и философски уклон на мисълта. Взаимен аспект между Юпитер и Раху имал бил по-слабо изразено действие в тази насока, давал бил успех в юпитерови дейности, като преподаване и т.н. Това от книгата на Праш Триведи за възлите. От връзката 6-ти/10-ти, която създава паривартаната, съм видяла досега следното: врагове (6-ти) в службата ми (10-ти), с чиито атаки и интриги ми се е налагало да се справям периодично.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Рецепциите
« Отговор #11 -: Декември 04, 2013, 09:10:03 pm »
Moже би тази рецепция може да се тълува като "конфликти взаимоотношения или ситуации с бащата (9-ти дом), които водят до трудности в  партньорските взаимоотношения".

В моя случай не става въпрос за конфликтни отношения с бащата и по принцип с мъжки авторитети.
Но съм расла в конфликтна и нетолерантна атмосфера, а това изгради и характера ми, в който се усеща склонност към отчуждение, при цялата ми привидна експанзивност. А емоционалността е съчетана с доста вътрешни противоречия. И тази отчужденост обикновено се усеща и погрешно се възприема от мъжа като незаинтересованост, отхвърляне. За мен това е просто потребност периодично да се оттеглям в "себе си", за да сублимирам силните емоции и да не им позволя изцяло да ме ръководят. Вероятно е и някаква форма на контрол, често неосъзната.

Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Рецепциите
« Отговор #12 -: Декември 04, 2013, 09:27:05 pm »
Гаури, много ти благодаря!

Страницата на този Рафал Гендаж е много добра, както и статията му за паривартана йога. Благодаря ти и за тях! Сега ще му видя материалите за Арудха Лагна и домовете от нея. И Арудхите на другите домове, ако има нещо за тях.
« Последна редакция: Декември 04, 2013, 10:08:07 pm от Mirabella »

Uran

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2538
Re: Рецепциите
« Отговор #13 -: Декември 05, 2013, 09:38:36 am »
Аз имам рецепция по дом- Луна в 1 дом- лъв и Марс- в 4 дом- скорпион. В квадратура са. Имам конфликт м/у двете теми. Или трябва тотално да ритна 4 дом и да шетам на Луна-та си, или- да го играя пчела- майка. Едновремнно двете не ми се получават. Ако се случва едновременно някакъв частичен успех е за сметка на изтощение и лошо настроение.

Kaya

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 170
Re: Рецепциите
« Отговор #14 -: Декември 05, 2013, 02:44:56 pm »
луната във ведическата изтощава планетите, не те нея, тя изтощава сатурн, а не обратното ( съществена разлика със западната)
бтв. марс- луна е  добър подход