Автор Тема: Lot of Fortune-предопределена да бъде благоприятна точка  (Прочетена 26958 пъти)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Цитат
Valens always considered the Part of Fortune (fortuna) and its dispositor as indicators of prosperity. To find the Part of Fortune in a diurnal chart, he counted the number of signs between the Sun and Moon then counted the same number from the Ascendant. In effect this is the same principle we use today. But if the chart was nocturnal Valens reversed the procedure by counting the signs from the Moon to the Sun and projecting that result from the Ascendant. Most classical astrologers followed this convention with the notable exception of Ptolemy. So great was his influence that the technique later disappeared from mainstream European astrology.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Лили, ЗАЩО ВИНАГИ, при положение, че нямаме източник, който да е достатъчно меродавен (според това, което пишеш)?

при мен, в крайна сметка, май работят и двете :)

Има източници, търси повече
Не работят и двете

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Има и много средновековни книги на латински, за съжаление голяма част от тях са непреведени и вероятно никога няма да стигнат до България.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Ако се отричат принципите зад "водещо светило", то се обезмислят и много други неща, например изгорен и ретрограден

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Ако се отричат принципите зад "водещо светило"

Обаче малко непривично ще е за един съвременен астролог да разглежда мъжка карта с оглед на Луната като водещо светило. В модерната астрология сякаш има повече дуализъм - при все това, че претендира за психологичност и разбиране/интегриране на противоположностите. От съвременни астролози често съм чувала "в женска карта Луната има по-важно значение, в мъжка даваме приоритет на Слънцето".
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
А не е ли ПФ просто отчитане  фазата на наталната Луна но по принципа на познатата домова система ? Самите домове по отношение на Асц не са нищо друго освен фази  от цикъла ::)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
А не е ли ПФ просто отчитане  фазата на наталната Луна но по принципа на познатата домова система ?

Фактически Фортуната отразява ъгъла/аспекта между светилата в натала и нейното отстояние от Асцендента от това зависи. По тази логика може би тя символично отразява и взаимодействието между светилата, затова аспектите на ЛФ са важни. Може да се окаже, че в някои карти с квадрат или опозиция между светилата предпоставките за успех са по-добри, отколкото в карта с тригон или секстил /и на практика съм го наблюдавала много пъти/.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
ПФ мисля е нещо като обединяване на два цикъла-денонощният цикъл-обиколката на Земята около себе си с месечния цикъл -обиколката на Луната около Земята .Обединени са циклите /фазите от циклите/на Земя и Луна .Луната е желание,потребност,Земята е материализиране-ЛФ е замислена да даде материализиране на желанията-как и къде както разбирам ::)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
В една книжка по астропсихология и за Лунните възли имаше такова допускане, че са точка, обединяваща енергиите на двете светила в картата. Но щом Локус Фортуна отразява аспекта между светилата, защо и тя да не е свързана с тяхното взаимодействие в наталната карта? И тя винаги е на същото отстояние от АС, каквото е отстоянието между светилата. А Асцендентът /изгревът/ е нашето символично "стъпване на земята", т.е. имаме проявление на енергийното им взаимодействие в посока от духовно/ментално към материална манифестация. Оттук извеждам и значението на ЛФ в нейните тълкувания.
« Последна редакция: Май 17, 2016, 04:53:52 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Обаче малко непривично ще е за един съвременен астролог да разглежда мъжка карта с оглед на Луната като водещо светило.

Става въпрос за различни "водения". Естествено, че за мъж е важно слънцето по сигнификация
По тази логика защо не смятаме локус фортуна според мъжка-женска карта

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Три цикъла са тясно ,първично свързани със Земята-обиколката около себе си,обикалянето на луната около нея и обикалянето и около Слънцето .Всеки цикъл е в една равнина,синхронизирането на първите две дава ПФ,ако ги сравняваме с възлите ,на които транзитите дават събитийност,транзитите на ПФ би трябвало да дават дори по-голяма събитийност/говорим за материализиране на желанията,това трябва да се изследва ::)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
За транзити на Фортуна не се бях замисляла, звучи ми доста... хм, футуристично  ;D

Пък и тя не е константа и постоянно се мени, в зависимост от времето и мястото.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Много шава да-има си начини обаче да се забави ;)-прогресия и дирекция примерно :72:

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
За директиране на Локус Фортуна не се бях замисляла, чудя се дали древните астролози са използвали тази техника. Все пак са ѝ отделяли важно място и е била едно от петте афетични места в хороскопа.

---
Кой ми развали фън шуя с лайковете?  :96:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Дирекцията като че ли има ефект-при съвпад на дир.ПФ с к2 съм се опаричил навремето :72:.прогресивната обаче не се е задействала ::)