Автор Тема: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата  (Прочетена 47356 пъти)

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #30 -: Февруари 13, 2014, 08:45:16 pm »
Здравейте Папи,
ще се включа накратичко в темата, надявам се ефективно.

Благодаря и аз за включването, надявам се да не е съвсем закратичко и също и по други теми :).


Колкото е видим управителят, толкова съм видима и аз. Колкото е силен управителят, толкова съм "силна" във видимостта и аз. Мястото, на което е управителят, е мястото на което искам да ме видят.

Един въпрос, ако може, че ме тормози от доста време и тъкмо реша, че съм си отговорила и някоя карта ме тресне по главата. Този, "управителят", винаги ли е владетелят на знака, или ако не вижда асцендента, може/трябва да е някоя от другите планети със сила в градуса на асц.- екзалтация, триплицитет и т.н., която вижда асц. и може да го управлява ефективно?

ПС. В тропическа система това, в другата знам, че нямат колебания по въпроса...
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #31 -: Февруари 13, 2014, 10:21:15 pm »
Може да намеря злато метафорично казано, но няма да срещне отзвук отсреща, но ако някой друг стигне до това злато, другите ще го възприемат като авторитет и "златото" ще достигне до разбирането на другите.

Дали пък не е нещо временно, напоследък ми се оплакаха двама близки по подобен начин, те дават, а няма кой да оцени/вземе
И аз съм се чувствала така преди време, но предполагам тогава много исках нещо конкретно и малко сама си го правех
Разбира се, може да си има и наталните предпоставки, при моите хора часът не е много ясен

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #32 -: Февруари 13, 2014, 10:23:51 pm »
Може да намеря злато метафорично казано, но няма да срещне отзвук отсреща, но ако някой друг стигне до това злато, другите ще го възприемат като авторитет и "златото" ще достигне до разбирането на другите.

Дали пък не е нещо временно, напоследък ми се оплакаха двама близки по подобен начин, те дават, а няма кой да оцени/вземе
И аз съм се чувствала така преди време, но предполагам тогава много исках нещо конкретно и малко сама си го правех
Разбира се, може да си има и наталните предпоставки, при моите хора часът не е много ясен

Цитат
Дали пък не е нещо временно

Не е .
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #33 -: Февруари 15, 2014, 01:20:22 pm »


Един въпрос, ако може, че ме тормози от доста време и тъкмо реша, че съм си отговорила и някоя карта ме тресне по главата. Този, "управителят", винаги ли е владетелят на знака, или ако не вижда асцендента, може/трябва да е някоя от другите планети със сила в градуса на асц.- екзалтация, триплицитет и т.н., която вижда асц. и може да го управлява ефективно?

ПС. В тропическа система това, в другата знам, че нямат колебания по въпроса...

Ще Ви кажа аз как ги разбирам нещата.
С управителите и управлението в класическа западна астрология, ситуацията към момента е малко като в нашата държава - трудно е да разбереш кой управлява, дали въобще управлява и  какви правомощия има :) Получил се е много сериозен миш-маш. Не заради друго, а по причина думи, термини, изрази, превод - чисто езикова е причината.

Класическа астрология си има няколко типа управление. Същото е във ведическа астрология, с тази разлика, че там (поне за мен) нещата са доста по-ясно регламентирани. Най-вероятно поради това, че са запазени термините на санскрит и свободните съчинения са сведени до минимум в базисните принципи на астрологията въобще.

За мен управител/собственик, владетел/ на даден знак и следователно дом, еднозначно си е планетата, която "живее" там. Марс си е за Овен и Скорпион, Венера за Телец и Везни и т.н. Ако отворите Морен и прочетете някои от примерите, които дава, те са абсолютно недвусмислени - господарят на дома е еди кой. Господарят на 7 дом стои в 8 дом. Ако трябва господарят да вижда знака, как да стане тази работа?!

"Виждането" е желателно условие, за да има намеса в делата на някой дом. Колко ще може да се меси и как - това е въпрос на сила (достойнства, енергия). Алмутенът по смисъл е "онзи, който е най-силен" - има сила и възможност да те свърже с нещо (работа, пари, деца, брак и т.н.). Ако искаме да видим дали човек ще има работа, търсим планета, която да е достатъчно силна да свърже двете неща - човекът и работата.  Не знам дали ще е подходящо да ползвам думата Изпълнител/извършител. Това е алмутенът. Той не задава път (посоката, съдбата), както прави господарят на дома.

Затова е важно да се определи кой е алмутенът, за да видим кой е изпълнителят. Но той изпълнява посоченото от господаря, не изземва владението. И ако господарят е тропнал с крак в 8 дом, дори и най-прекрасният извършител, е длъжен да изпълни поръчението :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #34 -: Февруари 15, 2014, 06:39:44 pm »
Гали, може ли да погледнем един реален пример, за да съм сигурна, че съм разбрала...
Имаме мц на 25.09* овен, марс-ретрограден в 12 дом, асц лъв, слънце в пети-стрелец
Термата е на сатурн-в квадрат със слънце, секстил марс
Ако следваме само управлението-слънце и марс не се довиждат много, следователно човекът няма да има ранг/признание в обществото, но пък марс вижда знаково мц-и следователно той ще си държи на целите и ще търси признание. Кой в случаяще се яви изпълнителят на повелята на марс?

П.п. Знам, че на парче не се гледа, но целта не е да предскажем/анализираме някой, опитвам се да разбера механизма

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #35 -: Февруари 15, 2014, 09:59:58 pm »
Гали, може ли да погледнем един реален пример, за да съм сигурна, че съм разбрала...
Имаме мц на 25.09* овен, марс-ретрограден в 12 дом, асц лъв, слънце в пети-стрелец
Термата е на сатурн-в квадрат със слънце, секстил марс
Ако следваме само управлението-слънце и марс не се довиждат много, следователно човекът няма да има ранг/признание в обществото, но пък марс вижда знаково мц-и следователно той ще си държи на целите и ще търси признание. Кой в случаяще се яви изпълнителят на повелята на марс?

П.п. Знам, че на парче не се гледа, но целта не е да предскажем/анализираме някой, опитвам се да разбера механизма

Описаното е един от случаите,  в които картината е много ясна и лека.

Но ми се струва, че не сте хванала добре нишката Папи. С малко практика обаче се получава :)

Първо - раждането би трябвало да е нощно - имаме Слънце в 5 дом, под хоризонта.

Това, което сте написала за Марс - да, вярно е. Винаги е позитив, когато управителят на даден дом си го вижда.

Няма нужда Марс и Слънцето да се виждат. Те са свързани чрез Юпитер. И въобще Юпитер в тази карта трябва да Ви закове вниманието отвсякъде:
1. Сила по триплицитет за нощно раждане в Овен (на Мц)
2. Сила по триплицитет за нощно раждане в Лъв (на Асц)
3. Сила по екзалтация в Рак (където очевидно е Марс, щом е в 12 дом и не се вижда със Слънцето в стрелец)
4. Сила по домицил в Стрелец (където е Слънцето)

Ако Юпитер в тази карта има някакво достойнство и гледа Мц, това е изпълнителят.  Марс, дори и да вижда Мц, няма кой знае каква сила в Лъв. Става нещо, като - аз искам, искам, искам, но нямам шанс.
По-скоро Слънцето има сериозно място като изпълнител, тъй като има сила по екзалтация на Мц и домицил на Асц. Освен това от знак Стрелец вижда Мц. Така че при всички случаи има връзка между Асц и управителя му с Мц - ако не по Юпитер, то чрез Слънцето.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #36 -: Февруари 15, 2014, 10:12:25 pm »
Мда, знаех си, че нещо изтървам - благодаря, Гали, ориентирах се :)
Юпитер е в 5-ти, в стрелец - на 15* от слънце в конкретната карта, така че ще го огрее човечецът

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #37 -: Февруари 15, 2014, 10:38:34 pm »
Така разбирам нещата сега - изпълнителят:
 - е есенциално силен (по съответни теми - в случая асц и мц)
 - вижда дома
 - е в силен/действащ дом (акцидентална сила)

Сетих се още нещо - понеже юпитер спечели, може ли да му се отнеме малко сила заради това, че е мъжка планета, а е западна в случая?

Или по-добре да променя малко условието - ако юпитер беше в осми дом - в риби - есенциално силен, акцидентално слаб, не вижда дома, не е в секта, щеше ли да предаде на слънцето (в 5-ти), или щеше да си изпълнява, ама посредствена работа?

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #38 -: Февруари 15, 2014, 11:18:02 pm »
Благодаря, Гали! Тоест, управителят на МС, дори да не вижда МС, би трябвало да даде вида професия/кариера все пак.

По-долу картата е на Маргарет Тачер.

Управителят на Асц. не вижда асц., а управителят на МС не вижда МС. Но не е въпросът в известността и ранга. Как да определим професията/кариерата й в случая? Меркурий не вижда, има есенциална сила, но е изгорен. И съответно това ще ни докара до Венера в Стрелец? Или все пак изгорен Меркурий във Везни?
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #39 -: Февруари 15, 2014, 11:44:38 pm »
ха, диана, като каза - стигаме до венера - и виж - тя управлява седми - другите, и 11 - общностите
тоест - професията не знам дали ще познаем, но че ще има въздействие върху много хора - много вероятно изглежда

abroad

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 654
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #40 -: Февруари 15, 2014, 11:47:56 pm »
а, не трябва ли да опрем до Сатурн  в знака на АС, рецепция с Марс, вижда МЦ и екзалтира в знака на Меркурий, управител -  на МЦ - подкрепен с аспект от Юпитер в знак на Сатурн?

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #41 -: Февруари 16, 2014, 12:11:40 am »
да, ако ползваш Морен за тригонократорите, ще минеш първо през Сатурн, да не забравяме тогава и Луна в Лъв (Регулус) в девети дом, за онези, които ползват Шонер...  :012: Макар че Луната вероятно си е в уравнението така или иначе при въпроси за кариера

De omnibus dubitandum est

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #42 -: Февруари 16, 2014, 10:12:12 am »
Вие сте го писали  вече. И аз щях от Сатурн да започна. Освен споменатото за него, във ведическата карта играе силна роля - образува Саса йога (и аспектира 10-ти). Но не съм чела достатъчно по елинистична астрология, наскоро ме грабна традиционният подход и то покрай индийската.

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #43 -: Февруари 16, 2014, 10:26:52 am »
Така разбирам нещата сега - изпълнителят:
 - е есенциално силен (по съответни теми - в случая асц и мц)
 - вижда дома
 - е в силен/действащ дом (акцидентална сила)

Сетих се още нещо - понеже юпитер спечели, може ли да му се отнеме малко сила заради това, че е мъжка планета, а е западна в случая?

Или по-добре да променя малко условието - ако юпитер беше в осми дом - в риби - есенциално силен, акцидентално слаб, не вижда дома, не е в секта, щеше ли да предаде на слънцето (в 5-ти), или щеше да си изпълнява, ама посредствена работа?

Точно, точно :)

Всички познати атрибути, които отнемат или дават сила, може да си ги ползвате - както Ви харесва.

При Юпитер в Риби, Слънцето е по-удачен избор.

Гали

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
Re: Колко изтъкнат е някой - рангът в картата
« Отговор #44 -: Февруари 16, 2014, 10:58:44 am »
Благодаря, Гали! Тоест, управителят на МС, дори да не вижда МС, би трябвало да даде вида професия/кариера все пак.

По-долу картата е на Маргарет Тачер.

Управителят на Асц. не вижда асц., а управителят на МС не вижда МС. Но не е въпросът в известността и ранга. Как да определим професията/кариерата й в случая? Меркурий не вижда, има есенциална сила, но е изгорен. И съответно това ще ни докара до Венера в Стрелец? Или все пак изгорен Меркурий във Везни?

Както обясних, не е необходимо управителят да вижда дома си. Ако го вижда - да, добре, това е предимство. Но не е задължително условие. Управителят (владетелят) задава път, съдба, посока. Аз ако не пилотирам самолет, забранено ли е да си купя или пък да създам школа за летци, или да направя летище? Обичам самолетите, обичам да летя, но, не мога да пилотирам - имам проблеми да се науча. Но пък мога да управлявам, да създам база. Пилоти ще наема.

Сега следва малка провокация :) преди да се прави каквото и да е.

Фактите:
- хороскопът е на твърде известна личност, за която знаем какво, как и къде
- посоченият рейтинг за достоверност на часа е "може би да, може би не; имай едно наум за около половин час"
- имаме Мц току що стъпил в Дева, има няма 3-4 гр. и ако завъртим часовника назад с 20тина минути, се оказва в последните градуси на Лъв

Въпроси:

Дали не би било добре да помислим отговаря ли картата в този вид и какво ще ни покаже ако Мц е в Лъв? (за Асц няма съмнение)

Дали ако едни 20 минути ще ни покажат ясен и кристален отговор, се налага да доказваме нещо нереално?