Автор Тема: Синастрии  (Прочетена 284419 пъти)

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1125 -: Юли 09, 2016, 11:57:56 am »
Така е, наистина е нож с две остриета. Някои се пристрастяват към сеансите с психоаналитика си като към наркотик. И ако ти дава измамно усещане за "опора" /и "сигурност"/, във всеки един по-труден момент, в който усетиш такава необходимост, ще те обзема непреодолимо желание да почукаш на вратата на кабинета му. А идеята нали е друга - да можем да се справяме сами и да намираме опора извън психотерапевтичния кабинет. Сред хората, с които сме или влизаме във взаимодействие. И още по-важно /това важи и за моя случай/ - да допуснем да се появи такава "опора" в живота ни. Малко ни е късничко вече да търсим липсващия татко - стъпвайки на тази основа, няма да сме в състояние да изградим удовлетворяващи отношения с мъж. При мен тоя момент с "таткото" никога го е нямало, но често отношенията ми се развиват по друг модел и минават в задънена улица - привличане на незрели/инфантилни мъже, за които аз да съм опора, аз да съм силната, по-стабилната.

Затова отлагам до последно посещението при доктора, първо искам да се почувствам достатъчно стабилна, че да доведа риска от зависимост до минимум. Също така ми е изключително важно да улуча правилния човек, за да няма влошаване на ситуацията.

Бин, да имам някаква способността да разбирам подсъзнанието и неговите механизми и това е проблем при избора на специалист, защото трудно биха задоволили моите критерии за компетентност и професионализъм в тази област. Средностатистическият психолог не ми върши работа, не го приемам на сериозно, до толкова и сама мога да се справя, че дори и по-добре.


« Последна редакция: Юли 09, 2016, 11:59:45 am от Satin »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Синастрии
« Отговор #1126 -: Юли 09, 2016, 12:01:20 pm »
Една моя приятелка, още в началото на семейните си проблеми, след като не успя да се насити с моите астрологични консултации /и на други колеги/, реши да отиде на безплатна консултация в някакъв център за подкрепа на семейни жени в риск. И какво да ви кажа - попада на млада психоложка, която започва да ѝ цитира нещо от книги, които и аз съм чела, и да използва стандартни клишета. Та, наистина е много важно да попаднеш на опитен специалист с по-индивидуален подход към човека и ситуацията.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1127 -: Юли 09, 2016, 12:11:29 pm »
Добре, де как ще се довериш на човек, който на базата на някакви си книги ще ти ровичка из душата и ще те лекува? Ако ще да има 20 дипломи, да го хвалят всички не бих се доверила на чужд човек да ми лекува душата и да ми казва там и там ти е проблемът.

Добрият няма да ти каже какъв ти е проблема, ще те накара сам да го намериш, осъзнаеш и да намериш решението. Неговата роля е да води, не да казва.

И аз не съм им фенка, защото масово стават само да си пиеш кафето с тях и да си разтягате локуми, особено психолозите /може вместо да помогнат да навредят/, но има и добри специалисти, обаче в България ми изглежда са дефицитни.

Повечето психолози ми приличат на повечето астролози, разтягат повърхности локуми, но хората оставят с впечатление, че са специалисти.
« Последна редакция: Юли 09, 2016, 12:14:08 pm от Satin »

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Синастрии
« Отговор #1128 -: Юли 09, 2016, 12:23:58 pm »
Повечето психолози ми приличат на повечето астролози, разтягат повърхности локуми, но хората оставят с впечатление, че са специалисти.

Това се среща повсеместно, защото е успяло да се наложи /за съжаление/ едно посредствено ниво. Не мога да разбера обаче дали наистина такова качество се търси или подценяват аудиторията.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1878
Re: Синастрии
« Отговор #1129 -: Юли 09, 2016, 05:18:02 pm »
Нямам време да чета форума много, че се струпаха хиляди неща наведнъж, но прегледах последните мнения...

Сатин, много надълбоко се "хвърляш" с тази психоанализа. Сигурна ли си? Терапиите са дълги и много продължителни, с години, а резултата не винаги е видим. Както Лили е споменала, може да се предизвика зависимост. А и тази школа не е за всеки. Сигурна ли си и че терапевта трябва да е точно мъж?
Споменала си накратко за това, което те тревожи - виж също и семейните констелации.
Убедила съм се и от личен опит, че живота ни се спира точно в моментите, които отказваме да приемем и осъзнаем. После, след години, независимо от възрастта преживяваме близки и сходни случки, дори и без пряка връзка, които водят отново до същото...
Браво, че търсиш и аз съм сигурна в теб, че ще успееш! С този тронов Марс няма как да е иначе  :08:
Във форума винаги пиша, като на приятел. Извинявай, ако съм ти прозвучала по-грубо!
ПС. Може ли да помоля за името на втория терапевт?

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Синастрии
« Отговор #1130 -: Юли 09, 2016, 05:33:35 pm »
Потърсих набързо информация какво е Лаканианска школа. Фройдистка ли е в основата си?

В крайна сметка Сатин ще избира и решава, дано след такава намеса да не се задълбочи проблематиката, да не се сугестира допълнително.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Синастрии
« Отговор #1131 -: Юли 09, 2016, 07:24:27 pm »
В нета има добра статия на д-р Евгени Генчев за Лаканизма-ново течение в психоанализата,доста добри неща има .Като всяко ново има противници-особено в Америка-там където се вихри класическа психоанализа-нищо лошо ,защитват си парадигмата професионалистите,защо да си усложняват живота и работата с ново виждане ,от друг ъгъл .Мисля задълбава още повече-стига до проблема на вече доста неустоичивата социална матрица-когато социалните правила са променливи индивиди със склонност към устойчива ценностна система се чувстват неадекватни по отношение променливата и фалшива социална матрица ,както аз го разбрах .Това е казано по друг начин- pere version -перверзия всъщност бил френски термин,означава версия на бащата .Бащата като символ,астрологически Сатурн,МЦ,авторитета,правилата .Има и друг нов термин ,,Името/имената на бащата,който не разбрах,но в тоя смисъл .Говори се че всички сме луди :D което разбирам че за адаптация към лудо общество е необходима една здравослована лудост/здравословна перверзия :o/една стабилна вътрешна перверзия не се синхронизира,адаптира добре към външната голяма социална перверзия .Ей ,това неангажиращ, личен прочит ,излиза че психотерапевтът има за цел да направи пациента нормален-здравословно луд :017:,адаптивен по отношение перверзиите на другите :043:С библейски пример-проблемът е че човекът изял ябълката -съзнанието,заради което бил изгонен от рая-то това голяма перверзия тая ябълка-преди нея имало една перверзия,след това всеки човек с различна перверзия  ::)

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Синастрии
« Отговор #1132 -: Юли 09, 2016, 09:33:21 pm »
Сатен, мисля че можеш да се справиш сама, не знам със сигурност как, но виж си силната карта. Трябва време, преживяла си травма, всеки втори във форума-също, някои да речем с вроден песимизъм са по-зле, времето ще го покаже,то е нелечима аномалия.
 Не омаловажавам болката ти, напротив, имам горчив опит, но за мен психоанализа беше астрологията много време, да се опозная, да се самосъжаля, да виня,да се нахъсам пък да живея без да преча, едновремено и да обичам,  да постигна скачайки на някого, и да призная, че не мога без друг-човек съм-и  да е имам мой индивидуален път. Това е сложността цял живот, тук форумно казват-фината настройка Да,  на човешки план ми случиха гадно, но има някаква причина, справедливост някъде  ще да е-пито-платено.
Сама да се нахъсаш, имаше марсово овенско, плутоново и рибешко, учиш им пропорцията.
Дори си мисля, че така можеш да се справиш, с помощта на сатурн-времето, че да помагаш на други като професионалист с диплома, и това е много хубаво и силно!!!!  Потенциалът ти/ни-май без травми той не излиза.
В един момент сме захвърлени сами  на себе си-то тогава е истинския живот, без патерици, психиката е най-ранимото нещо, всичко друго пипаме и оправяме, за душевни рани не са измислили импланти. :smiley_confused1:
В Хоопонопоно, дето ми хвали приятелка, и лекува всичко, защото работела тази методика с висшия аз-има семинари и тайни, -само ако си платиш стават явени на всички. :72:
Може би звуча хладно, но при такива проблеми, склоността да се отлага е голяма-години време. Може би вярната пропорция-кога да се разлютиш-марс, кога да се просълзиш, кога да си суперзаета с нещо-марс и да се врзивиш-плутон,и да не остава мъгел за друго,но без да прегориш.И да простиш, между другото.... ;)
Цял живот оправям "проблемите с бащата"-в главата :clap ама той изгни, а животът си е мой, и какво направих за моето развитие, нали всеки от нас има път,  извън роднинство и връзки, приятели?
Сатурн как ти стои натално? Ако ти се говори...
« Последна редакция: Юли 09, 2016, 10:16:42 pm от enigma »

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1133 -: Юли 09, 2016, 10:54:29 pm »
По принцип го протаквам това с психоаналитика с умисъл, щото "мога сама".
Ама вчера се изплаших от депресивният епизод, мислех че ги контролирам.
Нещо на пръв поглед съвсем дребно, породи обсесивни суицидни мисли, разбира се не са съзнателни, сега да не вземете да ме успокоявате, нямам никакво съзнателно намерение за самоубиване ;D Просто не ми е приятно да съм в такива състояния, а мислех че имам контрол, а и вече се изморих да се справям сама.

Днес понеже съм ок с главата и Марсът ми работи, привиках причината за депресивния епизод на очна ставка и иска не иска ще се изясним веднъж за винаги. Стискайте му палци да не ме изпревари при психиатъра ;D

На всички мненията натежават за първия, обаче на интуитивно ниво аз клоня към втория, въпреки че рационалният ми избор би бил първия. Ако не ще ги пробвам и двамата  :012: Да видим само до понеделник на какъв кеф ще се събудя, че може пак да мина на вълна "мога сама"



Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1134 -: Юли 09, 2016, 10:57:46 pm »
Сатурн как ти стои натално? Ако ти се говори...

Зъл  :) Анаретен, ретрограден в Скорпион 8-ми дом, управлява 10-ти, без напрегнати аспекти, но в един знак с Луна, Плутон, юлв

delphin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2019
Re: Синастрии
« Отговор #1135 -: Юли 09, 2016, 11:03:18 pm »
Сатин, по Луните си ги избирала, не по Слънцата :) Но и аз клоня към първия. Втория със същата Луна в Скорпион като твоята повече ми навежда на едно съчувствие, съпреживяване, а предвид това, че ти си човекът с Плутона, да не се объркате в един момент кой кого анализира и лекува :)
На първия много ми хареса това, че Луна и Марс са му в твоя 4 дом, ще има достъп до душата ти, ще намери пътя. Дали не е леко агресивен/остър, но и така да е, това ще свърши работа. Предвид родителското тао, което има, може да се окаже точния човек по твоята тема.
« Последна редакция: Юли 09, 2016, 11:04:50 pm от delphin »
Има един глас, който не използва думи. Слушай!
Мевляна Руми

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1136 -: Юли 09, 2016, 11:27:04 pm »
Първият го гледах в едно предаване, изявата му беше кратка, от там трудно ще се направи оценка на професионализма, обаче се вижда подхода му.
Да, поведението му ми изглежда остро/агресивено, може да му липсва търпение, не съм сигурна как е с умението да 'чува' и вниква на дълбоко, обаче от към практична страна мисля, че ще свърши повече работа, ще предлага решения на проблемите /то всъщност и терапията му някаква такава/. Обаче ме притеснява, че може да не успеем да стигнем до конструктивен диалог, а той да се опитва да налага собствените си възгледи, пък аз съм малко твърдоглава и не приемем чуждото мнение много лесно.

Имам още време да реша в какъв ред да ги пробвам.

Благодаря на всички  :-*

Bin

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 467
Re: Синастрии
« Отговор #1137 -: Юли 09, 2016, 11:40:26 pm »
Satin,ако има криза има причина-тр.Марс в ретросянка апликира нат.Сатурн,на фона на Саде Сати до края на годината,докато тр.Сатурн мине 45 * от Луна .Подобно положение имам на Луната,вместо Сатурн ми е Нептун -подобно е ,до края на месеца тр.Марс ще е разходящ вече,Саде Сати в края на годината,вижда му се края .Но определено най-тежко ще е до края на месеца,ако трябва дотогава антидепресанти не са излишни .

romantica

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1878
Re: Синастрии
« Отговор #1138 -: Юли 09, 2016, 11:44:14 pm »
Потърсих набързо информация какво е Лаканианска школа. Фройдистка ли е в основата си?

Да, но доколкото знам Жак Ланкан в последствие отрича част от теориите на Фройд - не съм задълбочавала подробно и не съм запозната с трудовете на Ланкан.
Твърди се, че психоанализата е най-добре развита във Франция, а най-много практикуващи психоаналитици има в Аржентина.
Имам добри впечатления от Моника Богданова и Георги Кацаров, както и от трудовете на Франсоаз Долто, Патрик Деларош и Мириам Сежар, която идва всяка година и изнася публични лекции. Основно са насочени към детското и юношеското развитие, но за всеки, който се интересува може да му се окажат полезни.

Не се съмнявам в психоанализата, тя за мен лично е висша октава. Но най-труден ми се струва момента с избора на терапевт и разграничението му от материалното, както и дългото протакане във времето, което пък си има обективна причина, но за който може да чака...

____

Satin, може би ще разбереш, кой е за теб, (ако наистина си решила), когато им се обадиш и начина, по който потръгне разговора... Ще разбереш дали има заинтересованост от тяхна страна. А и може само да споделиш проблема и да чуеш какво те ще ти кажат...
Аз съм го прилагала това, когато търсих терапевт за моя близка с БАР и така доста отпаднаха още от първо чуване.

Satin

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3180
Re: Синастрии
« Отговор #1139 -: Юли 10, 2016, 12:04:22 am »
Satin,ако има криза има причина-тр.Марс в ретросянка апликира нат.Сатурн,на фона на Саде Сати до края на годината,докато тр.Сатурн мине 45 * от Луна .Подобно положение имам на Луната,вместо Сатурн ми е Нептун -подобно е ,до края на месеца тр.Марс ще е разходящ вече,Саде Сати в края на годината,вижда му се края .Но определено най-тежко ще е до края на месеца,ако трябва дотогава антидепресанти не са излишни .

Глупости, не съм за антидепресанти :) Просто беше нещо моментно, но ми омръзна вече и от тези моментните. За хапчета бях преди две години, щом тогава не взех, никакви обстоятелства не могат да ме накарат. Малко съм като принцесата и граховото зрънце, леко някъде да ме убива и вече съм се размрънкала, това от Венера  :)

Имам добри впечатления от Моника Богданова и Георги Кацаров, както и от трудовете на Франсоаз Долто, Патрик Деларош и Мириам Сежар, която идва всяка година и изнася публични лекции. Основно са насочени към детското и юношеското развитие, но за всеки, който се интересува може да му се окажат полезни.


Да, аз също имам добро впечатление от него, макар че наблюденията ми не са много големи, но той доколкото знам работи само с деца.