Автор Тема: Меркурий и система на учене  (Прочетена 12302 пъти)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Меркурий и система на учене
« -: Януари 23, 2014, 04:03:18 pm »
Покрай ученето за сесията и няколкото минали изпита вече, започнах да забелязвам и да си припомням как различните знаци запеметяват новата информация и стигнах до интересна констатация. Струва ми се, че активните знаци (огън и въздух) имат нужда и от активни методи за запаметяване. Например виждала съм подобни системи на учене у Меркурий в Стрелец и в Близнаци. Те или трябва да преписват нещото, което учат и го запомнят от това - моторна памет. Или трябва да прекарат известно време да си говорят сами, за да го запомнят. Може и с други хора, но щом няма други хора, няма проблем, започват да си говорят сами.  :012:
Пасивните знаци не са така, примерно аз с Меркурий в Рак, нищо не запомням, ако го пиша и НИКОГА не си го разказвам след това - правила съм го само преди изпитите в 12 клас и беше изключително изнервящо и неплодотворно. Аз единствено чета и колко съм запомнила разбирам на датата на самия изпит, аххахаа.
Забелязвам, че при неподвижните знаци концентрацията нараства прогресивно с четенето. Те винаги имат някакви спартански начини за усвояване на информация. Аз най-лесно усвоявам като редувам правенето на няколко неща и често правя почивки. Подвижните знаци май също са така и имат нужда от поне два-три различни стимула през деня, за да научат наистина добре.

Някакви други наблюдения?

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #1 -: Януари 23, 2014, 04:49:59 pm »
Goddess, вписвам се идеално в твоя пост. С Меркурий във Водолей (и в аспект с Уран в Стрелец) помня по-добре, когато си водя записки. Когато бях ученичка, си повтарях уроците по разказвателните предмети на глас и то на усилена музика от радиото, а в час не спирах да записвам, въпреки че някои учителки настоятелно ми повтаряха, че дават подробно планче на урока. Това ме подготви за студентските години, където планчета почти няма.

Правенето на почивки е много полезен подход. Редуването на мисловна с физическа дейност подобрява ефективността на мозъка. Преди 1-2 години гледах това интересно филмче, посветено на момента на прозрението (Еврика!). Препоръчвам го на всеки, който има 1 час свободно време - BBC Documentary - Horizon: The Creative Brain How Insight Works

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #2 -: Януари 23, 2014, 04:52:44 pm »
Струва ми се, че активните знаци (огън и въздух) имат нужда и от активни методи за запаметяване.

За себе си мога да потвърдя, че ми е по-лесно да запомня нещо, ако съм го написала или прочела на глас. Но така беше навремето с научаването на всички онези излишни неща, които не ми се струваха интересни, но бяха включени в учебната програма. Научаваш доброзорно. Сега вече мога да си позволя да уча и усвоявам само това, което ме влече или ми е практически необходимо. Нямам никакъв проблем да запаметявам информация, която считам за съществена. В моя случай това е водещият мотив - определям ли дадено нещо като значимо и съществено или не, респ. го запомням или пропускам да мине между ушите. По втория начин постъпвам с огромния поток вербална и писмена информация, която ежедневно минава през мен на работното ми място. Ако нещо не ми е интересно и не ми е нужно, просто си "изключвам" слуха и го оставям да мине през мен като поток безлични, кухи и несвързани думи, без да предизвика какъвто и да било резонанс. Като скала съм.  ;D Понякога дори се налага да симулирам "заинтересованост" - в името на хармоничното споделяне на общо пространство и екипната работа.





Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #3 -: Януари 23, 2014, 05:06:33 pm »
Висша математика в университета буквално назубрях, за да си взема изпитите. Просто в тая насока нямам никаква мисъл. Но с други дисциплини, където се използват математически формули, не съм имала проблем - статистика, анализ и т.н.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Mirabella

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1880
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #4 -: Януари 23, 2014, 05:13:44 pm »
А под Висша математика какво сте учили? Не е ли анализ? Висша математика I част обикновено е линейна алгебра и аналитична геометрия, а II част е сбор от анализ, теория на вероятностите и статистика. Примерно при някои биологически специалности едно време беше така. После изхвърлиха доста от математиката, но поне си оставиха най-важното за тях - вероятности и статистика.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #5 -: Януари 23, 2014, 05:16:34 pm »
Първа част ми беше най-трудна, чак на ликвидация се явявах и накрая назубрих всичко, за да си взема изпита.  ;D
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #6 -: Януари 23, 2014, 06:25:14 pm »
Здрасти :)

Тоя твоят меркурий - аспекти от марс/уран да му се намират?

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #7 -: Януари 23, 2014, 06:58:12 pm »
Той има от почти всичко аспекти  :012: Съвпад(широк) с Плутон и да - тригон марс, секстил уран и нептун  :17:

че за какво ти е хелп - ти можеш всичко да разбереш, че и на другите хелп да оказваш :)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #8 -: Януари 23, 2014, 09:57:25 pm »
Визуализирам ,чрез въображение така научавам дадена информация ,чрез другите наготово ,много често "имитирайки /отразявайки " казаното .Нямам система на учене ,защото рядко ми е била интересна поднесената материя в учебните заведения или по-скоро от мързел-Меркурий в Риби ,3-ти дом ,квадрат Марс в Стрелец.
"Паметлива" съм по рождение -Луна съвпад Сатурн . ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Diyana

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #9 -: Януари 24, 2014, 09:22:00 am »
...липсваше ми концентрация и нямах никакъв интерес да чета нещо по 10 пъти..... Имам фотографска памет и мога да наизустявам обемиста информация от еднократно четене, но пък бързо забравям.

Това се потвърждава едно към едно от още няколко представители на огнени марсове от личния ми кръг. Плюс че възприемат най-лесно визуални стимули и наистина бързо забравят. Проблемът с фотографската памет на Меркурий в Лъв (сина ми) и Меркурия в Стрелец (едно момиче от екипа ми) е, че схващат на секундата, но само тази част от картината, която е "на фокус". Детайлите изобщо не биват забелязани - детайли според тях, но иначе може съществено да преобръщат смисъла. Пример - синът ми редовно пропуска по някоя задача в теста. Ама лесна, елементарна, знае я със сигурност от поне три-четири години. Ама защо?! - Ами, не я видях! :012:
Стрелчето току се забалтави ентусиазирано с някакви велики открития, основани само на едно виждане на някакъв текст, и след дни и нощи упорит труд, се оказва, че не е догледала "дребния шрифт" и всичко, което е "разбрала" и ѝ се струва фундаментално важно, е бъш наопъки.
Не че е лесно да ги убедиш, че нещо не са доразбрали или са проспали - даже сто пъти след това да изгребат/проверят фактите, все си остава едно наивно, инато недоверие, че "първият поглед" е бил по-прав.
 
Иначе девойката има ретроМерк, осъзнава си ограниченията и ако е с акъла си, е много пунктуална и прецизна. Трябва да бъде контролирана и не може да учи без наставник - във всяко отношение, но пък научи ли нещо, го превръща в личен стил и се идентифицира с него.

Това с преписване на лекции и четенето им на глас го видях за първи път при братовчедка ми - Мерк в Овен със Слънце в Телец. Аз също съм изхабила много амбалаж, за да си водя записки от книги, но туй е защото не даваха да се изнасят от читалнята, а копирните машини в Народната ми избумкваха месечния бюджет само за една седмица :). Обикновено обаче лекциите ми се оказваха накрая доста "схематични" и цялото това писане - практически безполезно. За щастие, съм учила основно хуманитарни дисциплини, при които не е необходимо пунктуално следване на алгоритъм с точки и запетайки.

Иначе аз обичам да си драскам по книгите, да си ги усвоявам с разни приписки, дописки, листчета, маркери и рисунки. Затова и не обичам да ги раздавам - те си стават направо личен дневник и не са за развяване насам-натам.

Земни меркове - това - ни казване, ни четене, ни нищо. Научава се, ако се покаже и направи заедно . Инструкциите за сглобяване и инсталиране на разни неща, за земните ми меркове (Телец, Козирог и (даже!) Дева) са написани винаги на мъртви езици. Не могат да си представят картинка по чертеж - трябва им макет. Трябва да им го нарисуваш поне в 3D, а най-добре да ги заведеш някъде да го видят, да го разположат в триизмерно пространство и да го пипнат. След това вече знаят това научено нещо вовеки веков. Същото е и с посоките и географската ориентация - прекарай ги с колата през някой град и после цял живот нямаш нужда от други навигатори.

Пример с друга колега с Меркурий в Дева - малко мудно и тромаво схваща нови идеи, макар да ѝ сече пипето, работи много бързо и проверява задълбочено всичко - от сто страни (все пак е слънчева Везна). Фиксира се (чак с емоция и страст) в маловажни детайлни, които направо замъгляват основния фокус, но пък научи ли нещо - можеш да се опреш на нея като скала. Нищо не я разколебава - ни спорове, ни авторитети - ако го знае, знае го и точка, и край. Работата й е свързана с юридически текстове и нормативи и е бетон.
De omnibus dubitandum est

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7904
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #10 -: Януари 24, 2014, 10:06:41 am »
Аз обичам канцеларски материали :)
И си водя схематични записки откакто се помня, защото едно време баща ми ми каза:"ти приличаш на мен-бързо помниш, но повърхностно, трябва да използваш асоциации". Това с асоциациите и днес не го мога, но пък цели групи в университета са си вземали изпити с моите "пищови". Запомням най-добре циклично, което ще рече-един път прочитам книгата по диагонал за около час-два, втори път след няколко месеца-с лист и химикал. Запомням с пъти по-добре научна информация от всякакъв вид, отколкото художествени романи/филми-каквото и да е несериозно. Наистина обръщам внимание на всякакви детайли, няма случай да не прочета дребния шрифт под договора или упътване на лекарство.
Не помня имена, дати и изобщо всичко, което ми се казва между другото
Като цяло смятам, че нямам добра памет (ретро мерк в козирог)

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #11 -: Януари 24, 2014, 12:32:57 pm »
Защо забравяте за Луната тук , като тя пази/помни на склад цялата информация и ако там "няма никой" ,Меркурий какво и как ще учи и за какво  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #12 -: Януари 24, 2014, 12:46:38 pm »
Малко извън темата – прави ми впечатление, че хората масово ги мързи да мислят и да търсят. И това се случва ежедневно. Независимо как е поставен Меркурий – ако ще и в педантичната Дева да е.  :017:
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #13 -: Януари 24, 2014, 01:33:17 pm »
"Звездният" период от време не налага /изисква да се мисли ,коя от тежките планети е в "мисловен" знак ?!?
Нека малко да изравнят "сили" с подкрепата на нодалната ос след 2-3 г и въображението ще провокира мисловния процес. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Меркурий и система на учене
« Отговор #14 -: Януари 24, 2014, 01:46:38 pm »
Не е ли заложен адекватен мисловен процес в натала, не го търся по мунданни констелации, белким слепият да прогледне.

Но може да дойде по-интересно поколение деца, знам ли...
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui