Автор Тема: Манипулации  (Прочетена 12209 пъти)

ThuNdeRGoDDeSS

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1087
Манипулации
« -: Януари 30, 2014, 02:09:48 pm »
За някои манипулацията е нужна част от живота, без която не може. Манипулацията е просто въздействие на съзнанието на другите хора. И това въздействие може да е и за добро за този човек. Даже можем да кажем, че учителят манипулира съзнанието на ученикът. За други понятие като "манипулация" има доста черни краски и определено от него нищо добро не може да излезе - защото отнема свободната воля на другият човек като го заблуждава за естеството на нещата около него, дърпа фини кончета в душичката му и ги вади с памуче.

Та ... въпрос номер едно - кои знаци, аспекти, конфигурации са най-добрите манипулатори?

Втори въпрос - Какво е вашето лично отношение към манипулацията като явление? С кои аспекти, конфигурации, знаци в хороскопа си бихте обяснили виждането и предпочитанието си?

Аз лично виждам манипулацията само в черни краски - дразня се на манипулативни хора, на всякакви дребни игрички - в любовта, в приятелството, в кариерата, навсякъде - те за мен нямат място. Мисля, че силната ми Сатурнова природа и козият ми стелиум определено жеаят спокойствие и практичност, които тези игрички не осигуряват. Другото, което е - имам Плутон в 3 дом а като цяло, Плутон не обича хората да бъркат в дома, в който попада - Плутон в 3 дом не обича хората да му бъркат в ума.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #1 -: Януари 30, 2014, 02:29:38 pm »
Вода/Земя ,мъжки планети в женски знаци,Луна  със Сатурн,Нептун,Плутон,оста Телец/Скорпион,съвпад/опозиция,Марс/Венера в твърди аспекти,ъглов /изявен Плутон.

Харесва ми ,защото има  тръпка на "ловуване и превъзходство",стига да не се стига до крайности.

Имам аспект Луна/Сатурн(У2/8),Слънце във воден знак,три опозиции към същото и стелиум,Плутон съвпад МЦ.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Манипулации
« Отговор #2 -: Януари 30, 2014, 02:35:44 pm »
Имам аспект Луна/Сатурн(У2/8),Слънце във воден знак,три опозиции към същото и стелиум,Плутон съвпад МЦ.

Как се изявява твоята манипулативност в ежедневието?

Аспект луна/сатурн не го свързвам с манипулации

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #3 -: Януари 30, 2014, 02:58:08 pm »
Емоции/ Масите-Концентрирана енергия/Действие /Акция-Контрол/Общество=Манипулация

Луна +съвпад+Сатурн

Моята манипулативност-чрез принципа на Риби и опозицията ;" жертва заради другите "-лесно нали  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Манипулации
« Отговор #4 -: Януари 30, 2014, 03:04:22 pm »
манипулацията не е вид обществен театър или роля
психологически произтича от страха някой да упражнява контрол над теб, интуитивно се избира ти да упражниш контрол над другия
втори вариант - имаш стереотипно поведение/мислене - внушено ти е, че това е ценно, следователно ти погазваш чужди конкурентни стремежи, за да може да си осигуриш ценния ресурс


но всичко това още не означава, че си добър манипулатор - а само, че имаш нужда да манипулираш, защото си попаднал в някоя от двете роли по-горе (има и други, разбира се, но тези ми се струват по-чести)

тоест - ако имаш страхове (сатурн/луна), то да - ще имаш нужда да компенсираш вътрешния страх, но не се знае дали ще можеш, например може моралът да не ти го позволи, и това да доведе до фрустрация някаква
аз така си го обяснявам

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Манипулации
« Отговор #5 -: Януари 30, 2014, 03:10:47 pm »
Свикнали сме да набеждаваме Плутон в манипулации.

По мои наблюдения Сатурн се справя доста по-добре с тази роля. Индийците също говорят за Сатурн и Лунни възли. Но ако по Раху е въздействието върху другите, по Сатурн и Кету са фините психологически игри. Нептун манипулира посредством "аз - горката жертва", но ако го изключим, същата роля могат да изиграят не по-малко успешно Сатурн, Луна и Кету.

С времето изградих имунитет към такива хора - разпознавам ги бързо и обичам да наблюдавам, да анализирам техните мотиви и да ги подлагам на дисекция. Без да го показвам по какъвто и да било начин. Колкото по-елементарен и слаб е един човек като духовно съдържание, толкова по-остра необходимост има от игри и манипулации в личните си отношения.
« Последна редакция: Януари 30, 2014, 03:19:00 pm от Lilla »
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #6 -: Януари 30, 2014, 03:18:29 pm »
Аз го обясних кратко ,но неразбираемо ,както обикновено ,нали ;)

Papy,това ,което споделяш е така и се отнася за манипулацията като психологически фактор и като такъв е социално явление ,иначе е вид дейност ,извършена с ръце и ако обърна внимание затова съм посочила и двете проявления.
Разбира се,че страха се компенсира с контрол,а той пък води до заблуда -машинация-манипулация.
Специално аспектите Луна/Сатурн ,особено твърдите показват фалшива независимост,сега разбра къде тук е манипулирането ,къде е обществото и къде е ролята .

Сега аз ще те попитам по темата ,представи си ,че ме срещнеш на улицата какво ще видиш ?!?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #7 -: Януари 30, 2014, 03:21:19 pm »
Рени, ти нямаше ли Нептун на АЦ - той може да е илюзионист, изкусител голям и манипулатор - всъщност Риби/Нептун акцент или ги прекарват винаги или самите те се научават да манипулират.  ;)

Имах и все още имам  ;)
Да,винаги е двупосочно-веднага ти /ми връщат "жеста ".
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Манипулации
« Отговор #8 -: Януари 30, 2014, 03:26:29 pm »
Всъщност манипулацията може да е съвсем неосъзната, често при малките деца е такава; те просто наблюдават внимателно кое действие до какво води и съответно прилагат според желания резултат

на мен лично аспектът луна/сатурн не ми говори за валшива независимост, а за това, което си е - страх до дупка, а какво усеща самият човек с този съвпад - много зависи от картата, може рано да разбере какви са мотивите му/страховете/желанията и да избере градивни методи да ги успокои/реализира, а може и цял живот да е в клопка на диструктивно поведение, което може да се маскира по хиляди начини, не само чрез манипулация/фалшива сигурност/депресии или каквото и там да измислим

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Манипулации
« Отговор #9 -: Януари 30, 2014, 03:34:06 pm »
Но ако говорим за Луна/Сатурн, хората могат да манипулират и поради страх - страхът да не изгубиш нещо ценно за теб/необходимо или статуквото. Правят се опити с шаблонно заучено поведение да се контролират различни ситуации. Но когато човек влезе в роля и не си дава сметка, че насреща има по-силен противник,  рискува да изпадне в неадекватна и дори нелепа ситуация.

Както каза Рару
Цитат
а може и цял живот да е в клопка на деструктивно поведение
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #10 -: Януари 30, 2014, 03:36:55 pm »
А поддаваш ли се лесно на такива влияния или лесно разбираш къде е нишката, мотива и на хората не им се получава. Опитвам се да разбера дали двете неща се взаимоизключват. И човек, един вид "избира" лицето на Нептун в живота си ... ако е достатъчно осъзат да разбере, че може да го направи, де.

Да ,поддавам се и затова им помага  и огнения ми стелиум в 5-ти дом -"предател" :72:

Хамелеона колко "костюма" сменя за да се адаптира към околната среда ?!/ Аз мисля ,че тук не е точно до осъзнаване ,а до природа ,както е и при хората настроени към Сатурн/Уран ,Плутон,Юпитер,Марс,Хирон...
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Манипулации
« Отговор #11 -: Януари 30, 2014, 03:44:13 pm »
Може би ще се учудите, но при Луна/Марс също съм виждала склонност към манипулации. Ако по Сатурн има пасивност, фиксиране върху конкретна поведенческа роля (от която има очакване за извличане на "дивиденти"), по Марс има доста активно и целенасочено въздействие.

От известно време ме "работи" жена със съвпад Луна/Марс в квадрат към Меркурий (Меркурий е в точен тригон с Плутон) - доста добре й се получава с други хора, признавам уменията й. Луната няма аспект със Сатурн, Плутон, Нептун и Лунни възли.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12560
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Манипулации
« Отговор #12 -: Януари 30, 2014, 03:45:19 pm »
Всъщност манипулацията може да е съвсем неосъзната, често при малките деца е такава; те просто наблюдават внимателно кое действие до какво води и съответно прилагат според желания резултат

на мен лично аспектът луна/сатурн не ми говори за валшива независимост, а за това, което си е - страх до дупка, а какво усеща самият човек с този съвпад - много зависи от картата, може рано да разбере какви са мотивите му/страховете/желанията и да избере градивни методи да ги успокои/реализира, а може и цял живот да е в клопка на диструктивно поведение, което може да се маскира по хиляди начини, не само чрез манипулация/фалшива сигурност/депресии или каквото и там да измислим

Да,права си ,при всяко дете се наблюдава манипулативност-Луна,при някои същата се задълбочава- Луна в опозиция с друга планета ,във Везни/7-ми дом-тук мога да те подкрепя и с карти ,на хора ,които лично познавам.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Манипулации
« Отговор #13 -: Януари 30, 2014, 03:51:45 pm »
Може би ще се учудите, но при Луна/Марс също съм виждала склонност към манипулации

няма да се учудим, защото марс е силното желание, луна - подсъзнателното
всяко нещо може да доведе до манипулативен характер, ако е заложено в картата да има страх без отдушник
което ще рече: има някакъв вид чудовище - ти имаш ли необходимото оръжие за него - да/не => склонност към нещо си (депресии, манипулации, фобии, всякакъв вид поведенчески проблеми и отклонения)

колкото повече неща може да иска човек и от колкото повече неща може да се страхува, толкова по-лесно се изпада в крайности

преди 200 години едва ли е имало толкова хора с депресии, и едва ли толкова хора са си мислели, че са манипулативни/манипулирани

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Манипулации
« Отговор #14 -: Януари 30, 2014, 03:53:40 pm »
А дали не е от аспектът на Меркурий? Меркурий си е малък лъжец, все пак, и особено с твърд аспект към планета, може да я надари с възможността да е лъжлива, привидна.

Хм, не съм се замисляла, възможно е, макар че изглежда прям и искрен човек. Но усещам хитринка и мазнинка.

Наблюдавам още една особа - и тя е с огнена Луна в квадрат със земен Меркурий. Хитрува на дребно и то защото или я мързи, или за да скрие липсата на компетентност по някои въпроси.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui