Автор Тема: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение  (Прочетена 24496 пъти)

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #30 -: Февруари 14, 2014, 03:26:43 pm »
Струва ми се, че същата теория имаше и при класиците - ако планетата е малефик, видът аспект с нея няма значение, ако ще да е тригон или секстил - пак си вреди. Но вредата ще е по-голяма, ако аспектът е напрегнат, а планетата е със слаб есенциален статус, но да речем ъглова. При индийците съм срещала друго твърдение - естествен малефик в силна есенциална позиция може да навреди повече (ако същевременно е и функционален малефик в картата, което се определя в зависимост от изгряващия знак).
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #31 -: Февруари 14, 2014, 04:48:12 pm »
Мога да споделя лично как изразявам "достойнствата " планетите в заточение и падение в моята карта - силно нетипично.

Меркурий в Риби ,в знак на заточение-говоря вярно и казвам истината ,макар и неразбираемо ,говоря бързо и високо,пиша бързо,едновременно говоря,пиша и гледам,сънувам цветно и почти винаги реално,смятам наум бързо-не ползвам калкулатор,не пиша стихове,не се изразявам добре писмено,не слушам,не съм медиум ,не чета чужди мисли и най -много ме яд ,че не умея да лъжа качествено.

Венера в Овен,в знак на заточение -крещящо,авангардно поведение,налагащ собствен стил ,агресивно налагане на женствеността ,липса на кокетничество ,няма ли "рицар" -няма любов ,няма ли любов -няма страсти,няма ли страсти -и мен ме няма;на "вие' съм във финансовата сфера ;не умея да се свързвам с другите-те ако умеят да се свържат с мен ,да тогава има връзка.

Сатурн в Овен ,в знак на падение -страхувам се от собствените си желания и стремежи по отношение на статус/амбиция, страхувам се да не ми изчезнат идеите, страхувам се дали няма да съм победител,страхувам се от логичното,точното,разумното ; съмнявам се в онова ,което зная,в интуицията си.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #32 -: Февруари 14, 2014, 05:37:49 pm »
Искам да обърна внимание на едно нещо - "планетата влияе на човека"... По-старите клонове на астрологията са пригодени да представят астрологичната информация за ниво на съзнание на хората по-различно от днешното. На всички е известно, че в по-ранни времена личната идентичност е била неразвита и човекът се е идентифицирал с колективната - родова, етническа, религиозна... Извън колективната идентичност човекът не е знаел какво да прави със себе си. Това е обусловено от естеството на препитание - храната и подслонът са били възможни чрез групови усилия. Отлъчването, като най-страшно наказание, не е обричало задължително на бърза смърт, защото човекът все пак е с особен да се справи сам. Но психическата смърт от отлъчването е гарантирана, защото човекът се превръща в никой - вече няма право да бъде син на еди-кой-си, губи възможност да бъде баща/майка на еди-кой-си и лишен от правото да обработва семейните ниви и да участва в семейните празници и ритуали, губи и социално смислените си задачи. Сега също има такива хора. Циганите, живеещи на примитивно ниво, не осъзнават възможностите да контролират броя на децата си или да бъдат инициатори на конкретен доход. На това ниво и няколко над него нещата се преживяват като "случващи се отвън", в психологията се нарича "външен локус на контрола". В миналите векове това е оправдано, хората, поради липса на знания, са били безпомощни пред природните стихии и епидемии. Да вземем карта на такъв човек, ами малефиците са си малефици, той няма съзнание да ги преработи в нещо друго.

След откриването на задсатурновите планети, особено от Уран още, започва постепенна индивидуализация. Някои отиват в другата крайност, че всичко зависи само от тях. И това е нездравословно, но е силен двигател за промяна.

Нищо противоречиво няма в разните школи и течения на астрологията - те всички превеждат астрологичното знание на това ниво, на което функционира съзнанието на човека, получаващ знанието. Затова древната астрология е буквална, а съвременната е психологически ориентирана.

В устата на любимия ми Виктор Фракъл сегашното положение на хората е двукратна загуба - "няма инстинкт, който да му каже какво трябва да прави, и няма традиция, която да му каже, какво трябва да прави". В нас има инстинкти, които са по-слаби от волята ни, т.е. не ни подчиняват както животните. В нас живеят и традициите на хиляди поколения, които в момента също са по-слаби от нас. Оказваме се в положение на неудовлетворение - няма кой да ни дефинира какви сме и какво трябва да правим, след като цяла вечност е било обратното. Сега сме на срединната точка между животинското царство, родово-общинното съзнание и една индивидуалност, която не познаваме добре, но която също се задвижва от собствени импулси от по-духовно естество, и трите се борят по между си. Затова си говорим за проработване на аспекти, как се помиряват разни противоречиви енергии. След векове ми се струва, че астрологията изобщо няма да изглежда така. Нивото на осъзнаване на хората ще се е променило и сигурно на следващ етап, когато част от окултните и езотерични знания станат широко достъпни и в някаква степен доказани от модерните физика и биология, тогава астрологията ще послужи най-напред в определянето на "точната доза на свободната воля" на конкретния човек, доколко той може да пренебрегне или отложи наследствени фактори, било то родови или инкарнационни, и какво ще му струва това. Но засега мнозинството още усвоява факта, че има свободна воля, а огромна част от населението на земята не схваща или се мъчи да не схване причинно-следствените връзки.

Всъщност най-важното астрологията не го показва - нивото на съзнание на натива. Това намирам за Божи промисъл и особено проникновено и очарователно. Но и това съобразявам с човека, чиято карта гледам. Разбиращите вътрешните си противоречия ще разберат всяка възможност на картата си и могат чудеса да направят с всякакви малефици. Докато тези, които дори не загряват, че имат вътрешни противоречия, а всичко е "той/те там... как може", тогава античната работи добре - черно-бяло и конкретно.

И всичко това пак е опростенческо.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #33 -: Февруари 14, 2014, 06:14:00 pm »
Цитат
Всъщност най-важното астрологията не го показва - нивото на съзнание на натива.   

Smarta ,не само астрологията ,ами и никой не го показва ,защото знаеш ли колко хора ще останат без работа ,включително и онзи "горе" ?!?  ;)

Хубаво е ,че различните хора ,гледат на света по различен начин,астрологически -локализацията в натала.Съгласна съм с теб ,че човек еволюира ,а с това и съзнанието му,в следствие климат,географско разположение,среда ,епоха и т.н. ,но Марс квадрат Сатурн ,никога няма да се телепортира ,пардон трансформира във Венера тригон Юпитер ,защото не е в това смисъла -"трудното " да стане "лесно" ,а защо ние го виждаме като трудно или пък въобще виждаме ли го ,за да разберем какво иска да ни каже.
Уважавам ,вярата ти и прочита на материята ,но асамблеята  "Знаме на мира" (не знам на колко си години и дали ти говори нещо същата ) ,не е просто събор/конгрес на" осъзнали се " международни организации. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #34 -: Февруари 14, 2014, 06:35:55 pm »
Рени, аз нямам и това предвид, нито че Марс/Сатурн ще стане Венера/Юпитер, нито знамето на мира с всичките му камбани. Толкова ли водолейско прозвуча това, което написах? А имах предвид съвсем друго, че Марс във Везни може да се превърне в световно признат дипломат (познавам конкретния пример), а може и цял живот да си бъде изтривалка.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #35 -: Февруари 14, 2014, 08:47:48 pm »
Рени, аз нямам и това предвид, нито че Марс/Сатурн ще стане Венера/Юпитер, нито знамето на мира с всичките му камбани. Толкова ли водолейско прозвуча това, което написах? А имах предвид съвсем друго, че Марс във Везни може да се превърне в световно признат дипломат (познавам конкретния пример), а може и цял живот да си бъде изтривалка.

Нептуно-водолейско прозвуча .
Знам ,че нямаш това предвид,но няма скала за осъзнатост,иначе всички тези материи,учения,методики...губят своята така очарователна палитра от "пътища" ,'знаци" ,в тази посока . ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #36 -: Февруари 14, 2014, 08:55:51 pm »
Не, няма скала. Точно най-важното и слава Богу!

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #37 -: Февруари 15, 2014, 12:37:13 am »
Смарта, аз те разбирам и съм съгласна с теб! :) Съжалявам, че не знам достатъчно психология да доразбера хората и мотивите в наталната карта. Много помага.

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12550
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #38 -: Февруари 15, 2014, 09:34:23 am »
Смарта, аз те разбирам и съм съгласна с теб! :) Съжалявам, че не знам достатъчно психология да доразбера хората и мотивите в наталната карта. Много помага.


Цитат
Съжалявам, че не знам достатъчно психология да доразбера хората и мотивите в наталната карта

Enigma,не съжалявай-не ти се налага явно,но ще ти кажа и една "добра" новина -всеки човек ,може да бъде сам на себе си психолог,без да е учил психология,чрез метода самонаблюдение.Ако имаш да решаваш вътрешен конфликт ,занапред във времето ,ще "доразбереш" хората и мотивите ми ,защото същият ще те тласка към това и ако психологията е материята ,която ще ти помогне за неговото разрешаване ,ще добиеш знания и по  нея.На хората ,които им е удобно със себе си ,които не задават въпроси ,не се впускат в този род материя ,съзнателно или не -душата ,няма такива потребности.
Разглеждала ли си картите на хора,занимаващи се с тази материя,практикуващи същата и ако да ,какво ти е направило впечатление ,както и в каква среда са расли ,къде ?!?

P.S. Както каза Smarta,астрологията не показва най-важното -нивото на съзнание,но с риск да те разочаровам,психологията също ,даже и на този етап на развитие на човешките възможности ,все още само се опитва да го обясни. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #39 -: Февруари 15, 2014, 10:25:38 am »
Астрологията е една по-мъдра психология към днешно време. Ако прочетеш преведените книги на Лиз Грийн и Хауърд Саспортас, психологическата ти закваска ще е достатъчна и нататък само ще си добавяш разни неща от разни книги. А и щом се занимаваш с астрология, психологическото зърно в теб си го има, само трупаш опит и това е.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7908
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #40 -: Февруари 15, 2014, 10:33:15 am »
Побърквате ме с тия астропсихологии  :d030:
Астрологията трябва да може да предсказва, а?

MayFlower

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 457
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #41 -: Февруари 15, 2014, 01:37:46 pm »
Побърквате ме с тия астропсихологии  :d030:
Астрологията трябва да може да предсказва, а?

Да, и аз така се нервя от астро-психологични обяснения и тълкувания :012:

Затова и напоследък все по-често се консултирам с древните, защото там всичко е буквално, точно, ясно, на физическо ниво. Не врели-некипели, захаросани интерпретации за моя вътрешен свят и психика.

Lilla

  • Без Астро Теми
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 13839
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #42 -: Февруари 15, 2014, 01:55:17 pm »
Според мен добрият астролог трябва да има и психологически познания, но не може да сложим знак на равенство между Астрология и Психология. Астрологията далеч не е само психология (наука за поведението, мотивацията и темперамента), а включва сериозна математическа база, астрономия и философия. Астрологията има окултни корени, психологията е плод на нашето съвремие и се обособява в резултат на развитието на човешкото общество.
Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #43 -: Февруари 15, 2014, 05:40:28 pm »
Според мен добрият астролог трябва да има и психологически познания, но не може да сложим знак на равенство между Астрология и Психология. Астрологията далеч не е само психология (наука за поведението, мотивацията и темперамента), а включва сериозна математическа база, астрономия и философия. Астрологията има окултни корени, психологията е плод на нашето съвремие и се обособява в резултат на развитието на човешкото общество.
Ами аз затова казах, че е по-мъдра.

К.Юнг е казал и съм съгласна с него, че човек, който не осъзнава вътрешния си свят, ще го срещне като съдба. И всички тия транзити за какво са, дали за да ни помръднат в мисленето или просто така нещо да се случва, че да минава времето по-бързо?

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #44 -: Февруари 15, 2014, 06:25:49 pm »
Подобно визирах и аз в дългия си пост, а се разбра, че се съмнявам в прогностиката. Едното не пречи на другото. Моята карта е с фиксирани оси и др. особености и  много неща,  осъзнавам вътрешно, а и мисленето почти ми е болест ;). Така също виждам промяна на условията отвън. Не веднага, но определени неприятни ситуации спират да се случват. Появяват се други предизвикателства, но и възможности.