Автор Тема: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение  (Прочетена 26716 пъти)

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #45 -: Февруари 15, 2014, 10:34:54 pm »
(Това имам предвид и аз.  Затова съм съгласна с Юнг,вярно е това, работи. Грийн и Саспортас също съм чела, има хляб в това също.
Нещо, което осъзнаеш като предизвикателство в картата ти, не е задължително да ти бие с парния чук по главата. Може да не е точно събитийно-физическото измерение на аспекта, транзита и т. н.

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #46 -: Февруари 16, 2014, 10:53:08 am »
В чистата прогностика няма психология, затова е възможна и ректификацията.

Точно така :)

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #47 -: Февруари 16, 2014, 11:44:43 am »
Може да е по-мъдра, но астрологията не е тъждествена с психологията като някаква по-развита нейна форма. В чистата прогностика няма психология, затова е възможна и ректификацията.
Астрологията борави с езотерично познание и математически език, непознати на психологията, затова слава Богу, астрологията не е психология. Едно момиче се опасяваше, че не е психолог, и този разговор тръгна оттам. Но в настоящия исторически момент много хора имат нужда от астрологията за целите на собственото си осъзнаване и астропсихологията се справя доста по-добре от чистата психология, което е чудесно, но това нито принизява прогностиката, нито възвеличава астропсихологията. Всичко си има място и време, и приложение.

enigma

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1971
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #48 -: Февруари 16, 2014, 01:42:56 pm »
Не съм съгласна с последният ти абзац, Стар, не слагай Юнг под ножа.
Няма противоречие с прогностиката, писах и в съседната тема, не виждам какво се спори тука.
Искам и се надявам, че що-годе се движа в синхрон и съзнателно с картата си, нали затова чета астрология. Надявам се, че прочитаме темите отначало, нали. В предни постове обясних, каквото исках да кажа. ;)

Всеки има различен опит, мен са ме питали хора, за характеровите особености в картата им, смятат,че характерът залага съдбата, после търсят комбинацията със звездите. Лошо няма. ;)

В много далечна връзка с темата ми мина през ума,че можем да ректифицираме някого и по самоубийството му, сигурно има такива конкретни случай от практиката.
« Последна редакция: Февруари 16, 2014, 02:24:38 pm от enigma »

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #49 -: Февруари 16, 2014, 02:27:23 pm »
Побърквате ме с тия астропсихологии  :d030:
Астрологията трябва да може да предсказва, а?


Цитат
Астрологията трябва да може да предсказва, а?

Papy,това не подлежи на съмнение,нали ползва или по-точно изгражда хипотези на база наблюдавани явления,,за да се разберат минали събития,използвайки символика,което пък позволява да се прогнозират бъдещи такива,с това астрологията си прилича с всички останали под общ знаменател науки-математика,физика,история и т.н.  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #50 -: Февруари 16, 2014, 02:36:25 pm »
Според мен добрият астролог трябва да има и психологически познания, но не може да сложим знак на равенство между Астрология и Психология. Астрологията далеч не е само психология (наука за поведението, мотивацията и темперамента), а включва сериозна математическа база, астрономия и философия. Астрологията има окултни корени, психологията е плод на нашето съвремие и се обособява в резултат на развитието на човешкото общество.

Лили,астрологът не е задължително да има психологически познания,ако не прилага практически астрологията в сферата на консултирането ,но е желателно за същия като по-различна гледна точка,познание,изследвайки я. ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #51 -: Февруари 16, 2014, 02:39:23 pm »
Астрологията е една по-мъдра психология към днешно време. Ако прочетеш преведените книги на Лиз Грийн и Хауърд Саспортас, психологическата ти закваска ще е достатъчна и нататък само ще си добавяш разни неща от разни книги. А и щом се занимаваш с астрология, психологическото зърно в теб си го има, само трупаш опит и това е.

Цитат
Астрологията е една по-мъдра психология към днешно време. 

Smarta,това твое предположение,мнение ли е и ако да,би ми било интересно да споделиш ,личния си опит/наблюдения в тази посока ?!?
Благодаря ,предварително.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #52 -: Февруари 16, 2014, 02:43:21 pm »
Може да е по-мъдра, но астрологията не е тъждествена с психологията като някаква по-развита нейна форма. В чистата прогностика няма психология, затова е възможна и ректификацията. Психологията важи само за възприятието, а то пак се движи в някакви рамки. То е нещото, което трудно се прогнозира конкретно - например дали някой ще се ожени или ще избере да живее на семейни начала. Аз съм привърженик на астропсихологията, но недолюбвам астропсихологическите локуми в прогностиката.

Стар,колко "чиста" ,може да бъде прогностиката ,след като вземаме предвид фактора "човек е свободен да избере..."?!?  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #53 -: Февруари 16, 2014, 05:05:15 pm »
Стар, "...и към Рени" ,този път аз не разбрах ,къде е отговора на моя въпрос ,относно "чистата прогностика"  ;)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #54 -: Февруари 16, 2014, 11:55:18 pm »
Smarta,това твое предположение,мнение ли е и ако да,би ми било интересно да споделиш ,личния си опит/наблюдения в тази посока ?!?
Благодаря ,предварително.
Ами освен мнение, какво да е друго? Аз не съм авторитет някакъв, пък и да бях, под небето всички имаме само по едно мнение. Бих споделила, но не разбирам какво, питай ме по-конкретно. А и се безпокоя, че от две страници сме офтопик, не е гот за темата. :)

Papy

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7912
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #55 -: Февруари 17, 2014, 12:06:25 am »
Смарта, добър повод да върнем малко нещата в релсите
Ето една карта - какво мислите, че се е случило в живота на този човек, как са се развили даденостите?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #56 -: Февруари 17, 2014, 12:13:22 am »
Smarta,това твое предположение,мнение ли е и ако да,би ми било интересно да споделиш ,личния си опит/наблюдения в тази посока ?!?
Благодаря ,предварително.
Ами освен мнение, какво да е друго? Аз не съм авторитет някакъв, пък и да бях, под небето всички имаме само по едно мнение. Бих споделила, но не разбирам какво, питай ме по-конкретно. А и се безпокоя, че от две страници сме офтопик, не е гот за темата. :)

Защо астрологията според теб "е една по-мъдра психология "?!?

Аз ,ти и  всички останали Рибки,винаги се безпокоим и не само по темата  .Сега ще ти разсея безпокойство,проверяваме на практика силата на планетите ,общувайки помежду си ,чрез споделяне на информация, лично/чуждо мнение,опит,нали ?!? ;)
Меркурий при теб във Водолей ли е ,аспект с Уран /Сатурн ?!?
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Smarta

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 537
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #57 -: Февруари 17, 2014, 01:15:12 am »
Ще използвам израза на мъжа ми - Уран "рулира" в мойта карта - Луна и Меркурий са във Водолей в секстил с Уран (2-3* орб.), Слънцето е в квадрат с Уран (2*орб.), СВ е в 11 дом. Това защо?

За психологията и астрологията... Въпреки, че интуицията работи силно, когато един човек седне с проблемите си насреща, той не показва веднага това, което е, а една мъгла от негови обяснения и догадки, и прехвърляния към други хора и някакъв възел от ситуации, която наричаме Теория А - неговото обяснение за нещата. По презумпция Теория А не работи (добре), защото ако работеше, той нямаше да е тук и да търси помощ. Започва се едно нелеко изследване на скритите под Теория А неща, които той не крие само от мен, а и от себе си, почва се картографиране на терена в условия на мъгла, ако мога така да се изразя, което си е чист нептунов процес. Понякога ако терапевтът още в началото си каже "ааа, аз знам какъв му е проблемът, еди какъв си..." се хващам на бас, че почти сигурно се е объркал. Научно изследователска работа е психотерапията, не буквално, а като хамалогия и труд. Трябва време докато човекът разкаже достатъчно за семейството, за проблемите, за детството, за начините на мислене, за важните случки и по всичко това започваш да се ориентираш, и той също да се ориентира в себе си... Ха сега да вземем една астрологична карта! Вместо часове и дни, минути трябват, за да се разберат основните неща за функционирането на тоя човек. Като му видиш знаците, домовете, аспектите, като сложиш транзити, дирекции, прогресии, и всичко става ясно много бързо. Знаеш точно къде да пипнеш. Това е огромно облекчение. Понеже астропсихологията стъпва на архетипите, първо разработвани от Юнг, но те са били винаги във всички митологии и народностни познания, просто той проникновено и къртовски е събрал това знание в някакъв синтез. Всички, които знаете достатъчно митология, имате и добри познания по астропсихология, макар да нямате точно този маниер за гледане на картите. После астролозите, които са и психолози, като Лиз Грийн, Саспортас и други, правят много добри анализи на психологическото функциониране чрез символите на астрологията, и още повече спестяват време и труд в изследване проблемите на човека насреща. Защото са валидни и двете неща - няма двама човека, които да преживяват нещо еднакво, затова е много важно да сме съпричастни без готови рецепти в главата си за това, какво му е на другия човек, но и от друга страна, разнообразието от човешки емоции и преживявания е ограничено, хората тъгуват, скърбят, радват се, чувстват се самотни, изоставени, използвани или вдъхновени, с други думи - нищо човешко не ни е чуждо. Астрологичният език е много кратък път към човека такъв, какъвто му е заложено да бъде. Астрологията не може да направи терапия обаче. Може да се използва само за автотерапия - учиш астрология, осъзнаваш неща за себе си, страдаш си ги, променяш се, променя ти се животът. Единственото, което може да направи терапия на друг човек, е съпричастността, да слушаш човека изцяло, с пълното си внимание и приемане, да бъдеш там за него. Това е достатъчно той се почувства сигурен и защитен, за да влезе в себе си и да започне плутоновото си изследване. Вниманието е енергия, и когато я даваш безусловно, без претенцията, че знаеш, човекът я използва за себе си в защитената среда, която си му осигурил, и сам достига до себе си, до отговорите си. Както когато ви е слушал най-добър приятел в пълно безмълвие и накрая само е казал "не знам какво да ти кажа", но вие чувствате вече в себе си едно облекчение, една яснота или промяна. В този смисъл, всеки човек може да бъде терапевт без подготовка, стига да умее да прави това, което описах, и всички ние сме - на своите приятели. Но за работа с непознати хора трябва се да спазват определени условия. Това вече е трудно и за целта хората се обучават с години, но всъщност това обучение е собственото плутоново изследване. Защото когато един непознат човек се отвори по този начин насреща, това се превръща във взаимодействие по 8 дом - той споделя... всичко, тогава настъпва една интимност, близост душа в душа, която е много истинска, много силна, и която неподготвеният много бързо ще преживее първо като симпатия, после като вълнение, после като влечение, след това като влюбеност и накрая като сексуално привличане и ще намеси собствения си мотив (вече втородомен въпрос) по задоволяване на нещо в себе си, и терапията отива на кино. Това сте го виждали по филмите. Енергията, която се освобождава при това взаимодействие е много могъща, това наистина е Плутон... Един неподготвен човек може да се залюби с някой, когото никога не би избрал в нормалния живот, но самото душевно отваряне много променя нещата. Може да не става дума за влюбване, а за раздразнение, човекът ти напомня за нещо си, дори да не знаеш какво, почваш да се дразниш и нещата пак пропадат, защото домовете под хоризонта взимат превес над тези над хоризонта, т.е личните ти нужди над тези на другия. При това аз не съм психоаналитично ориентирана, но процесите на пренос и контрапренос са неизбежни при каква да е психотерапевтична работа и те са част от лечебната трансформация на освобождаване. Дотолкова астрологията помага на психологията - вместо да копаеш на ръка кладенеца, взимаш багера. Колкото си по-добър с багера, толкова по-прецизни и по-малко движения ще извършиш с него до целта. Другото е въпрос на това да си наясно със себе си - толкова повече, колкото повече ти е възможно. В този смисъл астрологията не е по-мъдра психология, а по-практична. По-мъдра става, когато вземеш астрологията и започнеш да я прилагаш върху себе си с цел да разбереш повече за своята си психология, ето тогава става вече мъдра. Защото за себе си можеш да използваш астрологията много отвъд начините, по които я използваш за другите. Всичко зависи само от границите на собственото си съзнание.

Все пак все още си мисля, че сме офтопик.  :012:

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #58 -: Февруари 17, 2014, 08:24:48 am »
Рени, какво ще кажеш за следната аналогия - основен цвят, а неговите нюанси са избора ? Доколко е чиста според теб ?

Червено,с най-много избор и "най-чист "-това е спонтанността ми към въпроса ти. ;)

Стар,аз имам отговор за себе си относно ,"чистата прогностика ",затова ми беше интересно да чуя твоето мнение ,какво визираш под същата .Благодаря.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12593
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Планети на трон, екзалтация, падение и заточение
« Отговор #59 -: Февруари 17, 2014, 08:26:17 am »
Smarta,благодаря за вниманието и споделеното.
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“