Автор Тема: Аз-ът между реалността и фантазията  (Прочетена 12217 пъти)

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #75 -: Март 15, 2021, 08:13:46 am »
Според езотеричната астрология на траките

Какво знаеш ти за езотеричната астрология на траките? Те ли са ти казали за тяхната астрология, някой е получил информация, защото звездите му го говорят или са написали някъде в България на все още неоткрития тракийски език в какво вярват?
Книгата "Астрология на траките" , в темата Книжна раздумка.

на Спас Мавров звездите му го говорят. Да беше се отворила завесата и да прозреш илюзията зад тази книга.

Всъщност, той използва книгите на Алис Бейли - Езотерична астрология и Подвизите на Херкулес. Това не  са негови интерпретации. Илюзията е навсякъде, дори и в астрологията. Тогава, когато видях завесата, аз се отказах и от астрологията. Не мислех, че съм Риби с асц. Близнаци. Това нямаше значение за мен. Може би пак трябва да се откажа, няма особена полза. 

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #76 -: Март 15, 2021, 08:18:20 am »
А напротив, има полза. Да опознаеш себе си чрез астрологичните символи и да видиш циклите, в които се си включил с раждането си (това го заимствам от Рени, много ми хареса като го написа веднъж).
Frankly, my dear, I don't give a damn.

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #77 -: Март 15, 2021, 08:23:33 am »
Аз имам Слънце в Риби и характер на Близнаци,асцендент. Тези два знака много ме объркват. Първо,че са двойствени, несъвместими, второ хем искам тишина и спокойствие, хем не мога да спра да се интересувам от много неща. 🙃
Кое е Азът? Кое е по-важното в случая?

Чрез общуването с други хора, това да четеш разни неща може да хвърли повече яснота в какви "води" ти е удобно да плуваш.
Спомням си, преди години,  като дете знаех само зодията си, благодарение на майка ми(Слънце във Водолей), която се интересуваше от астрология и имаше книги на Линда Гудман. И като разбрах какви са всички знаци,си харесах Близнаци без да знам,че ми е асцендент. По-късно научих и много се зарадвах , дори написах една пиеса с главни роли Слънцето, Луната и Асцендента. Получи се един безкраен спор между тримата.  :D
Когато имах транзит Нептун съвпад със Слънцето, бях на път да постигна нирвана.  ;D
Тогава ми се случи нещо много странно. Изведнъж реших, че очите не показват реалността. Тоест, усъмних се дали това, което очите виждат ,е реалността. И в една секунда получих видение. Една завеса се отвори и нямаше нищо отзад и в тази секунда бях абсолютно сигурен, че очите лъжат. Това беше отговор на моето съмнение. Беше като откровение.
От тогава си мисля,че всичко е илюзия.

Много ми харесва това, което пишеш и може би те разбирам...при мен слънцето и луната са в двойнствени знаци.

В един блог наскоро попаднах на тезата (то не е ново де и преди май съм го срещала), че
слънцето е духът
луната душата
асцедента тялото. :)
Тери, чела съм това и съм си мислела:Слънцето ми (духа) водолей, Луната ми (душата) близнаци, тялото ми (асц.) близнаци. Би трябвало да съм в хармония със себе си, или дух, душа, тяло... Слънцето и луната са в тригон, Меркурий тригон асц. Да, ама не....
Хермес ми звучи леко, не натоварващо, игриво, забавно, интересно, готино, едно леко ми става на душата като го чета🎶🌞

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #78 -: Март 15, 2021, 08:31:16 am »
Това са Близнаците. Това е проблемът, че ума е активен постоянно, не мога да медитирам .  ;D

Сафо

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 7266
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #79 -: Март 15, 2021, 08:36:31 am »
Това са Близнаците. Това е проблемът, че ума е активен постоянно, не мога да медитирам .  ;D
ей😃аз мога, отвреме на време...

Terry

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3333
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #80 -: Март 15, 2021, 08:38:10 am »
Според мен по-скоро водолеят. Душата е там където е и тялото, но водолеят...дали има друг по-сложен знак от него? Освен това е сатурнов, слънце в сатурнов знак е тежко, особено за жени.
А и дали хармония липсва или просто ти е трудно, а духът иска трудното...?
Frankly, my dear, I don't give a damn.

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #81 -: Март 15, 2021, 09:40:15 am »
Асцендент - място на раждане - Тук
МС - момент на раждане - Сега
Слънце - духовна мотивация
Луна - съзнание, възприятие, разбиране за света, обективна реалност
Слънцето реализира своята мотивация чрез принципа на знака на Луната
мидпойнт Слънце/Луна - знакът, в който се намира Слънцето и Луната "работят" и гледат в една посока. В разбирателство
оста асцендент - десцендент - ние във взаимодействие със средата, нашата адаптация, средствата с които се придвижваме в живота
оста 4/10 - ние такива каквито сме пред себе си, нашия вътрешен двигател

Цитат
Галина Иванова: Дотук в статиите си споменах за някои от основните елементи в един хороскоп – зодиак, Слънце, Луна и лунни възли. В тази статия ще дам пояснение що е то Асцендент (Ascendant), Медиум Цели (Medium Coeli, Среда на небето, най-висока точка) и домове в хороскопа.

Годишният цикъл на Слънцето, както вече споменах в предна статия, се дели на четири - две равноденствия и две слънцестоения. Тези четири точки в годишния цикъл са „гръбнака” на зодиака – това са зодиакалните знаци овен, рак, везни и козирог. Наричат се кардинални знаци именно поради главното значение, което носят в слънчевия цикъл.

Пренесено в дневен цикъл на Слънцето имаме отново четири фундаментални точки:

• Изгрев на Слънцето / залез на Слънцето

• Най-висока точка на Слънцето, когато грее с максимална сила (обед) / най-ниска точка (полунощ)

Има корелация между тези два цикъла:

Пролетно равноденствие – изгрев

Лятно слънцестоене – най-висока точка на Слънцето

Есенно равноденствие – залез

Зимно слънцестоене – най-ниска точка

Четирите области, които са маркирани със символите – Asc/Dsc, MC/IC – се наричат главни оси в хороскопа, ъгли в хороскопа. Това е кръста в хороскопа, който е жизнеполагащ. Не е случайна мъдростта, че всеки човек си носи „кръста”.

Асцендентът дефинира „Кой съм аз, когато съм в контакт с другите? Какво е първото впечатление, което оставям у хората? Какъв е външният облик на поведението ми в обществото? Как откликвам и реагирам, за какъв се представям?”. Всички около нас ни виждат през филтъра на Асцендента ни при пръв контакт с нас.

Съответно Десцендентът дефинира стереотипите и очакванията, свързани с всички хора, с които общува. Често в западната астрология се споменава, че Асцендентът, това е истинското Аз на човека. Но дали е така? Оста Асц/Дсц съвсем очевидно е ос на контакта ни с другите, дефинира как се отнасяме към онова, което другите правят, говорят и как реагират към нас.

Когато човек не се опитва да се съобрази с мнението и постъпките на другите, а се замисля за нещата, които иска самият той в живота си, защо се е родил, остава напълно сам със себе си, то тази ос на контакта Асц/Дсц по никакъв начин не играе роля.

Тук се намесва другата ос в хороскопа - MC/IC. IC е точката символизираща нашите корени във всеки смисъл. Дори ако продължим символиката на астрономическия факт, че тя стои под краката ни, стигаме до нашия „корен”. IC показва нашата вътрешна опора, фундамента, върху който строим живота си. Показва скритите ни цели и мотиви, подсъзнателната мотивация. Съответно противоположната точка – МС дефинира накъде сме се устремили в живота, това е най-високото място в хороскопа.

От друга страна МС е функция на часа и минутата на раждане. Във всички места, които са разположени на един и същ географски меридиан, МС ще бъде еднакъв. Докато Асцендентът, който е функция на географската ширина, ще бъде различен за различните географски ширини.

Следователно Асц/Дсц е по-скоро физическата ос в хороскопа. По нея се анализират средата на човека, физически дадености, външните обстоятелства, партньорите, другите хора.

Оста MC/IC е психологическата ос в хороскопа. Знакът на МС (заедно с лунния знак) дава точна дефиниция що се отнася до това, какъв е човекът сам по себе си, субективното му усещане за нещата. Случвало се е на всеки да си казва за някого:

„Той остави у мен съвсем друго впечатление, когато се запознахме. Говорихме, той каза това и това, държа се така и така.
А после разбрах, че прави съвсем друго нещо, мисли съвсем други неща. Той изглежда напълно различен”.

Онова, което сме видели и чули при общуването, е Асцендентът. МС (плюс Луната) описва втората част – какъв е човекът сам по себе си, когато остане насаме и размишлява сам без да е под въздействието на околната среда.

Асцендентът дефинира не само как реагира човек към средата си, но и какъв тип среда оформя около себе си, какъв тип хора допуска до себе си.

Тъй като Асцендентът характеризира личността в обществото – как е приет човекът в обществото и как самия той приема средата около себе си, първото представяне и външното впечатление, което човек прави – то той е най-осезаемият фактор. Но присъствието на планета в знака на Асцендента модифицира по съответния начин представянето и впечатлението, което оставя човека.

Например при Асцендент овен и с Луна, стояща в 1ви дом (Асцендентът дефинира т.нар. 1ви дом в хороскопа), то този човек няма да е толкова енергичен, инициативен и самоуверен на пръв поглед. Ще бъде по-чувствителен, внимателен и интуитивен, по-мек. Ще проявява постоянна променливост, но не защото носи вродена нестабилност. Поради силната си впечатлителност такъв човек събира за миг огромно количество впечатления от околните и това води до непрекъснати подеми и спадове в неговата собствена емоция. Такъв човек е силен отражател и ако се намира сред объркани хора, самият той също ще изглежда объркан. Но инстинктивната му нужда да бъде пръв във всичко, да действа, да бъде независим, ще се спотайва винаги някъде наоколо.
« Последна редакция: Март 15, 2021, 10:34:08 am от starinthenightsky »

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #82 -: Март 15, 2021, 10:42:07 am »
Илюзията е навсякъде, дори и в астрологията. Тогава, когато видях завесата, аз се отказах и от астрологията. Не мислех, че съм Риби с асц. Близнаци. Това нямаше значение за мен. Може би пак трябва да се откажа, няма особена полза.

Значи и ти си илюзия. ;D Астрологията не те определя, а отразява качеството на времето по време на твоето раждане. Като една голяма космическа проекция.
Астрологията е език, в основата на който стоят астрономия, математика. Илюзия, ограничен може да бъде субективния човешки прочит на този език.

Не може да се каже, че асцендентът или Слънцето са по-важни, защото са част от едно цяло. Едното ти око достатъчно ли му е функционира като го извадиш от контекста на тялото. Примерно.

Това, което може да бъде възприето е само това, което позволява и достига до съзнанието - Луната.
« Последна редакция: Март 15, 2021, 11:24:18 am от starinthenightsky »

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #83 -: Март 15, 2021, 03:21:54 pm »
Илюзията е навсякъде, дори и в астрологията. Тогава, когато видях завесата, аз се отказах и от астрологията. Не мислех, че съм Риби с асц. Близнаци. Това нямаше значение за мен. Може би пак трябва да се откажа, няма особена полза.

Значи и ти си илюзия. ;D Астрологията не те определя, а отразява качеството на времето по време на твоето раждане. Като една голяма космическа проекция.
Астрологията е език, в основата на който стоят астрономия, математика. Илюзия, ограничен може да бъде субективния човешки прочит на този език.

Не може да се каже, че асцендентът или Слънцето са по-важни, защото са част от едно цяло. Едното ти око достатъчно ли му е функционира като го извадиш от контекста на тялото. Примерно.

Това, което може да бъде възприето е само това, което позволява и достига до съзнанието - Луната.
Да, и аз съм илюзия.:) По време на Сатурновото ми завръщане открих философията, която най-много ми допадна. Около това време и Нептун съвпадна със Слънцето ми. Дотогава търсех Истината за съществуването. Не съм религиозен по принцип, но вярвам във висш разум. Тогава срещнах един човек, много по-възрастен от мен и той ме въведе в обществото за Кришна съзнание. Много ми беше интересно,но постепенно разбрах,че това не е точно, което търся. Започнах да чета Елена Блаватска и нейната Тайна доктрина. От там научих за философията Адвайта Веданта и Абсолюта. И тогава приключих с Харе Кришна и започнах да се занимавам с Адвайта. Накратко, предмет на тази философия е себепознанието, да познаеш себе си. Азът, който е съзнанието на всеки и който осъзнава себе си ,е всъщност безличностен. Това съзнание е същността на всичко. Индивидуалността е илюзия или мая,както я наричат в Индия. Та, тогава Нептун ми помогна да залича индивидуалното в себе си. Там пишеше,че който успее да се слее с безличностния абсолют, повече не се преражда и е освободена душа.
Той става този абсолют. Но, не бях достатъчно упорит и транзита отмина бързо. Беше уникално преживяване.

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #84 -: Март 15, 2021, 03:51:30 pm »
Един интересен случай. Аз постоянно четях Блаватска, дори я възприех като мой учител. Като преминаха тези транзити, аз вече спрях да я чета започнах да събирам текстове от философията на Адвайта. Тогава излезе Йога Васищха на български. Купих си я по интуиция, още преди да приключа с кришнарите, просто защото тази книга е диалог между Рама, който е бог Кришна, и неговия гуру Васищха. Дори не знаех,че това е философията, която после щях да приема. Тогава ми се стори много трудна за четене книга. И я оставих настрана. Един ден реших да се захвана сериозно да вникна в текста. Всъщност, разбрах, че това е същата философия, за която научих от Блаватска. Просто времето не е било тогава, но не случайно съм купил предварително книгата. Тя ми стана любимата книга. А гуру Васищха ,имах чувството,че е моя дълго чакан гуру.
След това, в интернет търсех някаква друга книга на Блаватска и случайно попаднах на един форум, където една жена казва,че е преродената Блаватска! Хаха. Какъв късмет,да се запозная със самата Елена Блаватска. Тя е сравнително известна в социалните мрежи и форуми, казва се Марушка Люцканова, можете да я намерите във фейсбук. И аз я потърсих там. Намерих я и първо я питах наистина ли е преродената Блаватска и откъде знае. Тя ми каза,да, тя е била Блаватска, дори прилича на нея в лицето. Каза ми,че самия Йехова й говори и й казал,че била Блаватска преди, а тя не му вярвала и сега пак е изпратена на земята да му служи. Тя ми даде да прочета нейните записки с Йехова. Прочетох ги и Йеховабй казваше,че те -неговото семейство, живеят на друга планета в друга галактика....разбрах,че са извънземни и й казах. Тя продължи да обожава Йехова. Може да е обсебена от извънземни. И тогава спрях да контактувам с нея. Това е прочутата Елена Блаватска. Хаха. Ако е Йехова, защо ще живее на планета и ще има роднини?

Рени

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12474
  • Мъдрият се познава по това,че много се смее.
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #85 -: Март 15, 2021, 03:55:17 pm »
Хермес, при теб е силно застъпен Подвижният кръст, значи Меркурий и Юпитер стават важни и е добре да бъдат изследвани.
Умът е най-големият лъжец, защото той ни създава реалността. Меркурий, Луна ще ти дадат информация за това.
Меркурий- Слънце, Меркурий- Юпитер, умът да е направляван към по-висши цели.
фазата на Меркурий добре разчетена ще ти помогне да овладееш "близнашкото ".
Нативите със силен акцент Подвижен кръст, слабо поставен Марс, живеят предимно в главите си, имитатори, отражатели. За тях важи " Много хора четат, за да не мислят."  :)
„Това е моят ритъм и винаги е било така: който може – ме следва, за останалите не отговарям“

starinthenightsky

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1640
    • Beauty explorer
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #86 -: Март 15, 2021, 04:01:46 pm »
Темата за мая е застъпена и във Ведическата астрология. Може би тя ще ти е по-интересна ?

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #87 -: Март 15, 2021, 04:08:53 pm »
Хермес, при теб е силно застъпен Подвижният кръст, значи Меркурий и Юпитер стават важни и е добре да бъдат изследвани.
Умът е най-големият лъжец, защото той ни създава реалността. Меркурий, Луна ще ти дадат информация за това.
Меркурий- Слънце, Меркурий- Юпитер, умът да е направляван към по-висши цели.
фазата на Меркурий добре разчетена ще ти помогне да овладееш "близнашкото ".
Нативите със силен акцент Подвижен кръст, слабо поставен Марс, живеят предимно в главите си, имитатори, отражатели. За тях важи " Много хора четат, за да не мислят."  :)
,Меркурий е неаспектиран, във Водолей, съвпад с Медиум цели. Управител и на двете е Уран в съвпад с Юпитер в Стрелец на десцендента. Марс е в Овен, 11ти дом.
Точно това пише във Адвайта, че умът е причина за илюзията. :)

Хермес

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 282
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #88 -: Март 15, 2021, 04:15:49 pm »
Темата за мая е застъпена и във Ведическата астрология. Може би тя ще ти е по-интересна ?
И това пробвах, но ми е сложно. Веднъж си пуснах картата в раздела за ведическа астрология на астро.ком . Казаха ми,че имам хубав хороскоп и мога да се занимавам с йога и философия.

0zz

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 48
Re: Аз-ът между реалността и фантазията
« Отговор #89 -: Март 20, 2021, 05:06:17 pm »

Умът е най-големият лъжец, защото той ни създава реалността. Меркурий, Луна ще ти дадат информация за това.

Това е интересно, защото според ведическата астрология Луната показва ума, а той обхваща и емоциите, чувствата, не само рационалното мислене. Много често си мисля, че Луната, която най-бързо сменя знаците, влияе много повече върху ума на хората, отколкото Меркурий. Например, с аспектите с другите планети и как това влияе върху колективните мисли и настроения. Това всичко е ума и Луната влияе повече от Меркурий. Ти как мислиш?